Автор Тема: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)  (Прочетена 8358 пъти)

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Здравейте хора!

Интересувах се от Ubuntu, ElementaryOS и Debian (но може би ще избера Ubuntu разбрах, че е излязла нова официална версия с 13.04)
За мен е важно да персонализирам средата по начин по който да ми харесва и се надявам да ми помогнете именно в това.

Имам голям интерес към Gnome, но не знам как да направя нещата да изглеждат по начина който желая. Искам в горния ляв ъгъл на панела да има логото на Ubuntu "Application" и "Places" в средата да е датата, часът и моментната температура, в дясно основните неща... Да имам бутони за мини/максимизиране и "Х" а в долната част на екрана да съм с някакъв хубав док, а не с default панела.

С лаптоп Lenovo G580AH съм:
CPU - Intel Core i3-2328M 2.20GHz
RAM - 8GB
HDD - 1TB
VGA - nVidia GeForce GT 635 2GB

В сайта на Lenovo няма драйвери за Linux как бих могъл да инсталирам за видео картата и останалите компоненти?

Лаптопа ми поддържа Dolby Advanced Audia, но май само при положение, че съм с Win. Имали заместител?

Благодаря на всеки който си каже мнението по въпросите ми.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #3 -: May 10, 2013, 21:19 »
Така и така повечето линкове съм към руски блог , а те си падат ( с такова впечатление съм останал ) по сборки от всичко по много и веднага правят превю на нещо такова http://compizomania.blogspot.com/2013/05/australis-mate-16-ubuntu-1204-lts.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FfXuio+%28compizomania%29
То е с МАТЕ , което е форк на ГНОМ 2 и горе-долу покрива това , което искаш .
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #4 -: May 10, 2013, 21:23 »
От версия 12.10 има и официално Убунту Гном Ремикс! Можеш да го изтеглиш от тук.
След като го инсталираш, отиваш на този адрез и си добавяш каквито искаш разширения за са си го персонализираш както ти е кеф.

До колкото разбирам, да постигнеш това което искаш ти трябват тези разширения:

1) https://extensions.gnome.org/extension/19/user-themes/
2) https://extensions.gnome.org/extension/112/remove-accesibility/
3) https://extensions.gnome.org/extension/130/advanced-settings-in-usermenu/
4) https://extensions.gnome.org/extension/327/axe-menu/
5) https://extensions.gnome.org/extension/368/taskbar-with-desktop-button-to-minimizeunminimize-/
6) https://extensions.gnome.org/extension/14/shut-down-menu/
7) https://extensions.gnome.org/extension/299/all-in-one-places/

Има и други интересни разширения които могат да ти добавят уникално персонализиране, но някои от тези които съм ти дал аз, може и да не работят с последния Гном с който е 13.04. Аз съм с 12.04. Също така и някои които са за последния Гном не работят с по-стария, но ти когато отидеш да сайта с инсталиран Гном шел, тези които не са за твоята версия изобщо няма да и ги покаже, а тези които аз ти давам няма да имаш възможност да ги инсталираш.

Иваче с Убунту ще ти е най лесно да свикнеш и да навлезеш в Линукс, а в последствие ако откриеш в друга дистрибуция предимства, не е трудно да преминеш към нея. Без тестове няма да ти се размине, но резултата ще си заслужава.

Добавено: Ако инсталираш Гном ремикса, преди да добавяш разширения, отвори си разширените настройки и виж какви разширения има добавени от разработчиците и тогава добавяй нови за да не се дублират. Той се инсталира с малък набор от необходими разширения.
« Последна редакция: May 10, 2013, 21:27 от backinblack »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #5 -: May 10, 2013, 22:32 »
Лека редакция. Понеже когато , да кажем , препоръчам някое дистро обичам да проверявам за какво става дума - ако се пробва и не се получи , алтернативан адрес за сваляне https://docs.google.com/file/d/0B0eO_d_3xTouQXB4QUQ2RS1fYWs/edit?pli=1  потребител linux , парола 12 . Това за "австралиеца" .

Втора редакция . Ей затова "младежите" спират Remastersys . @ alablabla дано не съм те объркал .
"Австралиеца" е правен с тази програма . И е нормално при едни да работи , при други - не . Аз съм от вторите . И това е нещото , което отличава Дистрото от самоделката .
« Последна редакция: May 10, 2013, 23:47 от malin1 »
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #6 -: May 10, 2013, 23:57 »
Това е моето Ubuntu 13.04+Cinnamon+Plank...календара може да се премести в средата,каквото е твоето желание...
« Последна редакция: May 11, 2013, 08:43 от konan »
Активен

edmon

  • Гост
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #7 -: May 11, 2013, 00:22 »
Здравейте хора!

Интересувах се от Ubuntu, ElementaryOS и Debian (но може би ще избера Ubuntu разбрах, че е излязла нова официална версия с 13.04)
За мен е важно да персонализирам средата по начин по който да ми харесва и се надявам да ми помогнете именно в това.

Имам голям интерес към Gnome, но не знам как да направя нещата да изглеждат по начина който желая. Искам в горния ляв ъгъл на панела да има логото на Ubuntu "Application" и "Places" в средата да е датата, часът и моментната температура, в дясно основните неща... Да имам бутони за мини/максимизиране и "Х" а в долната част на екрана да съм с някакъв хубав док, а не с default панела.

С лаптоп Lenovo G580AH съм:
CPU - Intel Core i3-2328M 2.20GHz
RAM - 8GB
HDD - 1TB
VGA - nVidia GeForce GT 635 2GB

В сайта на Lenovo няма драйвери за Linux как бих могъл да инсталирам за видео картата и останалите компоненти?

Лаптопа ми поддържа Dolby Advanced Audia, но май само при положение, че съм с Win. Имали заместител?

Благодаря на всеки който си каже мнението по въпросите ми.

тва се прави с КДЕ :)) хехехе
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #8 -: May 11, 2013, 01:29 »
КДЕ - покажи/кажи как  хе-хе  [_]3 ?
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #9 -: May 11, 2013, 04:49 »
...  Искам в горния ляв ъгъл на панела да има логото на Ubuntu "Application" и "Places" в средата да е датата, часът и моментната температура, в дясно основните неща... Да имам бутони за мини/максимизиране и "Х" а в долната част на екрана да съм с някакъв хубав док, а не с default панела.

...
какво да има в панела и къде да е си решаваш ти :) за видеокартата отиваш на главното меню: System>Administration>Hardware Drivers и от там трябва да разрешиш използването на несвободните драйвери, Убунту започва да търси..., намира и инсталира необходимия драйвер за твоята видеокарта. сега, друг е въпроса ако искаш някои по-... драйвери :) аз, например, използвам тези от хранилището на x-swat и пърформънса ми е супер :)
Код:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Код:
sudo apt-get install nvidia-current

p.s.: към днешна дата "This repository is available for: Lucid  Natty  Oneiric  Precise  Quantal "
« Последна редакция: May 11, 2013, 05:05 от satir »
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #10 -: May 11, 2013, 16:36 »
Благодаря на всички ви за полезните линкове... Въпреки многото теми и клипове които разгледах последните няколко седмици имам още няколко въпроса:

Когато инсталирам новата ОС искам всичко да ми се форматира. Как да стане това? (При инсталацията "Erase disk and install" или по друг начин, как ще ми се оформи дисковото пространство като един общ дял със всичките GB или)
Encrypting и Encrypt Home folder ?

Забелязах, че Lock Screen-а на Gnome и Unity е напълно различен (или поне във виртуалната машина) мога ли с Gnome да имам един и същ тапет както на работния плот така и на Lock Screen, а също и да имам голям часовник и дата (на Lock Screen-a както в ElementaryOS)

Как може да се добави търсачка в горния панел както в това видео

Знам, че има малко вируси, но все пак... гледах преди доста време нещо като FireWall с което се спираха някакви настройки (беше със зелена икона)
Как мога да разбера дали някой файл има вирус и как да НЕ задам по погрешка root права (понеже дори и да съм имал нищо не можело да ми направи на системата, ако не съм му дал root)

И другото което ме каса е примерно използвам Photoshop (или друга специфична програма) как бих могъл да го ползвам най - добре с виртуална машина или с Wine?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #11 -: May 11, 2013, 16:52 »
Част от въпросите които задаваш са от рода, рибата в морето, а ти тигана приготвяш!
Ясно е, че искаш Гноом3, а не Унити или КДЕ и за това, първо го инсталирай, а после ред по ред нещата ще се нагласят. Та, за това, дърпай ремикса който ти препоръчах и инсталирай или ЛТС версията 12.04 на която после ще добавиш гном-шел и ще имаш две графични среди. Според мен, по-добре 12.04, че в това 13 има някои неща дето не са много по реда си и има търся още настройките.
Като инсталираш, което и от двете да е, избери "друго" и ще те прати за ръчно разделяне на диска. От там вече избираш нова таблица с дялове и създаваш около 15ГБ за / в ext4 файлова система, 1ГБ за SWAP и другото пак ext4 за /home и инсталираш и после питаш за другите работи. За предпочитане е да ти протече инсталацията на български.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #12 -: May 11, 2013, 18:12 »
...  Искам в горния ляв ъгъл на панела да има логото на Ubuntu "Application" и "Places" в средата да е датата, часът и моментната температура, в дясно основните неща... Да имам бутони за мини/максимизиране и "Х" а в долната част на екрана да съм с някакъв хубав док, а не с default панела.

...
какво да има в панела и къде да е си решаваш ти :) за видеокартата отиваш на главното меню: System>Administration>Hardware Drivers и от там трябва да разрешиш използването на несвободните драйвери, Убунту започва да търси..., намира и инсталира необходимия драйвер за твоята видеокарта. сега, друг е въпроса ако искаш някои по-... драйвери :) аз, например, използвам тези от хранилището на x-swat и пърформънса ми е супер :)
Код:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Код:
sudo apt-get install nvidia-current

p.s.: към днешна дата "This repository is available for: Lucid  Natty  Oneiric  Precise  Quantal "
... и драйверите от няколко версии насам не са там където мислиш.
http://img826.imageshack.us/img826/5231/20130511181044.png
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #13 -: May 12, 2013, 06:35 »
...

...
...
... и драйверите от няколко версии насам не са там където мислиш.
http://img826.imageshack.us/img826/5231/20130511181044.png
да, така е, но там където ги има не са за моя Lucid :)
http://img163.imageshack.us/img163/8717/yppa.png
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #14 -: May 12, 2013, 15:04 »
backinblack може би си прав... но аз съм си такъв когато ще ползвам нещо дългосрочно се опитвам да разбера колкото се може повече неща преди да започна да го ползвам (телефон, лаптоп, програма, ОС...) :) както и да е послушах съветите ви за версията и се спрях на 12.04.2 свалих я, качих я на флашка. Когато пусна инсталацията обаче ми показва, че не съм свързан с Wireless-а (гледах, гледах не разбрах как да го свържа... продължих) Стигнах до разделянето на паметта, дадох нова таблица, сложих 15GB както ме посъветва за "/" в "ext4" ама това SWAP никаде не видях... та ако може малко като за идиот да ми обясните ако е възможно  ???
Активен