Автор Тема: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)  (Прочетена 8362 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #15 -: May 12, 2013, 15:14 »
swap = виртуална памет
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #16 -: May 12, 2013, 16:35 »
E, и аз преди 2-3 години не знаех, че swap е виртуална памет и не е идиотско :D ! Не се сетих, че като инсталираш на български не пише swap, а виртуална памет или нещо такова :D . Иначе правилно си се ориентирал за 12.04, че в момента разцъквам 13.04 на виртуалка, че има разни благинки, но и има едни нововъведения дето се чудят как да отблъснат хората.
Та значи, след като инсталираш системата, влез в софтуерния център и инсталирай synaptic. След като го инсталираш, отвори го и инсталирай пакетите gnome-shell, gnome-session-fallback, gnome-tweak-tools, gnome-shell-extensions. Този последния ако го няма, добави това deb http://ppa.launchpad.net/webupd8team/gnome3/ubuntu precise main хранилище и тогава отивай на сайта за разширения.

Уаерлеса и да не ти е свързан, пак можеш да инсталираш, ако искаш просто го презкочи.
« Последна редакция: May 12, 2013, 16:37 от backinblack »
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #17 -: May 12, 2013, 16:37 »
Нещо се бъгна. Когато поиска рестарт не запона да работи, а ми излязоха редове които не знам какви са. Опитах отново, резултата същия и сега пиша от телефона.
Някакви идеи, къде бъркам след рестарта?
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #18 -: May 12, 2013, 16:41 »
сори за двойния пост (не намерих как да кача 2 снимка) Сега и това
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #19 -: May 12, 2013, 16:47 »
Инсталира, но след като стигна до края и ти поиска рестарт и не ти зареди системата ли?
Ако е така, я отново стартирай от флашката в лайв, не директно на инсталиране. Ако на лайв ти познае всичкия хардуер, значи след инсталацията трябва да зареди без проблем.
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #20 -: May 12, 2013, 16:56 »
Да не става. И ката му дам да пробвам пак нещо не тръгва.
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #21 -: May 12, 2013, 17:19 »
Младеж , начисто ли инсталираш , понеже това "Стигнах до разделянето на паметта, дадох нова таблица" значи  ... вече , че е така .
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #22 -: May 12, 2013, 21:00 »
в смисъл до частта където се избира / и swap...
Пробавах отново след рестат ме пуска отново на пробвай и инсталирай, а като махна флашката ми излиза първата снимка.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #23 -: May 12, 2013, 23:35 »
в смисъл до частта където се избира / и swap...
Пробавах отново след рестат ме пуска отново на пробвай и инсталирай, а като махна флашката ми излиза първата снимка.

Преинсталирай на ново :D !
Ръгаш флашката, като ти стартира да избираш да пробваш или да инсталираш, избери за пробваш! Ще ти се стартира в лайв с иконка на десктопа или в лентата беше да инсталираш, ако пожелаеш. Влез си в настройките на системата, там за монитора и виж дали ти показва всички разделителни които си имал под Уиндоус преди това. Ако ги имаш всички, значи с видеото няма проблем. Спомена, че ти е искало да се свържеш по уаерлеса, значи ти познава и wifi картата. Като стартираш файл менажера, ще можеш и от предната инсталация ако си нацепил дяловете да ги разгледаш. Те ще ти се изобразят със сива икона с надпис файлова система 15ГБ, суапа няма да го видиш и хоум директорията(/home) 900+ГБ ако си я отделил на отделен дял. Ако всичко е по реда си, кликай на иконата за инсталиране и ще ти тръгне инсталацията. Ако всичко ти е нацепено както трябва, като стигнеш до избор как да инсталираш, избери друго и като стигнеш до портишъните, вече няма да избираш нова таблица с дялове, а само промени кое какво да бъде и сложи чек на форматиране за да форматира и да инсталира на чисто. След това си създаваш юзера и тем подобни и докато не стигне до края да ти поиска рестартиране, няма да рестартираш или изключваш. Накрая като ти поиска рестартиране, рестартираш и вадиш флашката преди да стартира за да не ти стартира отново от нея.
Ако с първия път не стане, нали си чувал, че повторението е майка на знанието! :D
Нали поне нямаш инфо на диска което трябва да пазиш! Мажи смело, а в тубата има и куп видеота на целия процес. Зареди няколко на телефона и ще се оправиш :D
Активен

alablabla

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #24 -: May 13, 2013, 22:27 »
Най - накрая успях! Официално вече съм Линукс потребител. (излезе ми съобщение, че трябва да инсталирам дял с минимум 36 MB за EFI буутване или нещо такова, направих му и стана) Сега обаче си свалих "Игра на Тронове" и във VLC ми излиза на маймуница. Някакви идеи, че не издържам просто :)

Edit
Мерси много bob_bob_mara!
« Последна редакция: May 13, 2013, 22:33 от alablabla »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #25 -: May 13, 2013, 22:29 »
Сега обаче си свалих "Игра на Тронове" и във VLC ми излиза на маймуница. Някакви идеи, че не издържам просто :)
Да, смени си character encoding на cp1251 от Tools->Preferences->Subtitles & OSD (това и търсачката на форума го знае ;)).
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #26 -: May 13, 2013, 22:35 »
Настройки/Субтитри/cp1251 ???



Я Мара ме е изпреварила с  малко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #27 -: May 13, 2013, 22:50 »
Аз бих сложил 13.04, но ти така или иначе си решил да го разваляш ... та няма да предлагам :)
Инсталирай си пакета ttf-mscorefonts-installer че виж какъв ти е разкривен сайта на снимката, всъщност то може и да е от операта, де да знам  :D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #28 -: May 13, 2013, 22:54 »
Ето ти Опера и без „„„великите шрифтове“““ под Дебиан 7.



Изглежда  ли ти разкривено?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Преминаване от Win към LINUX (малко помощ)
« Отговор #29 -: May 14, 2013, 00:14 »
Инсталирай направо целия пакет ubuntu-restrictet-extras които добавя не само шрифтове, ами и флаш плеяр и кодеци за видеото.
Активен