Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 2866 пъти)

Naka

• Напреднали
  • Публикации: 2969
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #105 -: Jul 23, 2021, 11:03 »
И друг път го кометирахме но Феритната, FeRam памет се произвежда.
Цитат
Consumes 200x less energy than EEPROM and 3,000x less energy than NOR Flash products
Offers read/write endurance of 1,000 trillion write cycles to log data every millisecond for more than 3,000 years
https://www.cypress.com/products/f-ram-nonvolatile-ferroelectric-ram

Въпросът е, че нарочно не щат да я правят голяма и да се намесват/борят в пазара на Флаш-овете. Той вече е установен. А вместо това я рекламират като памет за логове

Ако трябва да правиш някое електронно устройстово/контролер дето прави логове на всеки 10ms - с какво ще я направиш?

С флаш? Ама заради един флаш чип ще му трябва цял контролер около него..-още куп електроника. Да прави wear leveling, да следи да скрива всички недостатъци на флаша.... И пак не е сигурно колко ще издържи.

А така с един FeRam чип и историята приключва.
« Последна редакция: Jul 23, 2021, 11:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

• Напреднали
  • Публикации: 2260
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
« Отговор #106 -: Jul 23, 2021, 15:49 »
Naka:
Цитат
От друга страна производителите са много щастливи че Флаш паметта хем е евтина за производство, хем е кекава и е консуматив. 2-3 години и в коша.

Затова аз си бича почти винаги с конвенционални HDD.
Да,малко по-бавни са,но издържат над 5 г. (имам един на близо 12 г. !).
Да не говорим за съотношение цена/обем.
Работят добре,и аз съм щастлиФт.

Не съм някоя залюхава кифла,дето се мръщи защо фейса/инстаграма
и други подобни малоумия зареждат по-бавно.
   Неслучайно,от много време нахапаните ябълки и другите
кифленско-гейски боклуци са само със флаш дискове.
Имам един  Kingston на 7г. и два Adata по на 5г. и все още си бацат денонощно.
И най-залюханите SATA отвяват магнитните с няколко обиколки (и то говорим за 3", 2.5" са много зле) за NVME пък няма какво да говорим.
Докaто кихнеш и си направил apt upgrade.
Не забравяй, че бавните дискове се отразяват и на отзивчивостта на десктопа, ама ти си знаеш де.
« Последна редакция: Jul 23, 2021, 15:56 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

• Напреднали
  • Публикации: 1675
    • Профил
« Отговор #107 -: Jul 24, 2021, 08:46 »
Naka:
Цитат
От друга страна производителите са много щастливи че Флаш паметта хем е евтина за производство, хем е кекава и е консуматив. 2-3 години и в коша.

Затова аз си бича почти винаги с конвенционални HDD.
Да,малко по-бавни са,но издържат над 5 г. (имам един на близо 12 г. !).
Да не говорим за съотношение цена/обем.
Работят добре,и аз съм щастлиФт.

Не съм някоя залюхава кифла,дето се мръщи защо фейса/инстаграма
и други подобни малоумия зареждат по-бавно.
   Неслучайно,от много време нахапаните ябълки и другите
кифленско-гейски боклуци са само със флаш дискове.
Имам един  Kingston на 7г. и два Adata по на 5г. и все още си бацат денонощно.
И най-залюханите SATA отвяват магнитните с няколко обиколки (и то говорим за 3", 2.5" са много зле) за NVME пък няма какво да говорим.
Докaто кихнеш и си направил apt upgrade.
Не забравяй, че бавните дискове се отразяват и на отзивчивостта на десктопа, ама ти си знаеш де.

Не съм оспорвал бързодействието на флаш дисковете.

Обаче ако говорим за издръжливост ....
Конвенционалните HDD издържат в пъти повече.

Ако твоя SSD Kingston на 7г. е бил интензивно натоварван,еми,баткооооо
той е за книгата на рекордите "Гинес" бе !
За да устиска толкова,просто е имал много малко вх/изх операции ...
Активен

Naka

• Напреднали
  • Публикации: 2969
    • Профил
« Отговор #108 -: Jul 24, 2021, 10:41 »
Досега съм изхвърлил (поради счупване) 3 usb стика и 2 sd карти/ по мобилни у-ва. (Може и да са повече ??? ) Като usb флаш драйвовете въобще не съм ги товарил. Записвам от дъжд на вятър.
По теория даже и на usb флаш драйва контролерчето трябва да прави wear leveling, ама дали и колко го прави ???.......

Виж при SSD са взети по-жестоки мерки. Tам със сигурност има много памет за запас и  wear leveling е направен както трябва. Та затова не се чупят от 'домашен' потребител.

А за сърверните SSD , даже и паметта е подбрана. В спецификаците им навсякъде пишат че паметта е 3D TLC (triple level cell). Идеалното e Single-Level Cell or SLC (1 bit per cell), както беше едно време. А специално за оня бърз буфер 50GB и системните таблици предполагам,
че вътрешно ползват флаш със Single-Level Cell.

За обикновенните SSD нищо не съобщават какъв е флаша. Пишат само че е 3D.

обикновен:
https://www.kingston.com/en/ssd/a2000-nvme-pcie-ssd#specifications
сърверен:
https://www.kingston.com/en/ssd/dc1000b-data-center-boot-ssd#specifications

« Последна редакция: Jul 24, 2021, 10:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

• Напреднали
  • Публикации: 1675
    • Профил
« Отговор #109 -: Jul 25, 2021, 09:00 »
   Класическите HDD продължават да се предпочитат в дейта центровете.
Поради горепосочените причини: издържат много по-дълго време и
са относително по-евтини.
   Освен ако бързодействието е от критична важност,но тези случаи
не са толкова чести.
Активен

Acho

• Напреднали
  • Публикации: 3619
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
« Отговор #110 -: Jul 25, 2021, 09:20 »
Имам много и най-различни дърти дискове, но най-стария ми е един лаптопски IDE 2.5" 30 MB със специален преходник. Не знам от коя година е точно, ама си е работещ с некав DOS на него.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - SeaGate, 160 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

zahari_bgr

• Напреднали
  • Публикации: 101
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
« Отговор #111 -: Jul 26, 2021, 14:25 »
Microsoft си признават, че хардуерните ограничения не са свързани с някакви програмни ограничения, поне не и в този момент:
Цитат
“We know it sucks that some aren’t going to be eligible for Windows 11, but the great thing to remember is the reason we’re doing [this] is to keep to devices more productive and [ensure that they have] security than ever before so they can stay protected in this new workforce,” Microsoft said.

...

“We don’t want all of the admins or all of the consumers out there to have to constantly be thinking [about compatibility],” Microsoft officials said. “What we’ve actually done is bring some of that enforcement inbox so rather than you having to even think about it, your device will actually be able to determine by itself before ever being offered [Windows 11] and wasting that download”.

...

“Group policy will not enable you to get around the hardware enforcement for Windows 11. We will block you from upgrading your device to an unsupported state since we really want to make sure that your devices stay supported and secure,” the company clarified.

Чака ги голяма изненада, когато потребителите откажат да си обновят хардуера. На Windows 10 му трябваха 6 години да достигне 75% от Windows инсталациите, но Windows 11 може и да го бие - в обратен смисъл, или поне да му изравни постижението. Освен, ако Microsoft не направят някаква мръсотия след 4 години, когато изтече поддръжката на Windows 10 - както накрая на поддръжката на Windows XP доста потребители започнаха да изпитват забавяния след инсталирането на някои ъпдейти.

Аз бих заложил за 50% пазарен дял на Windows 11 в края на 2025 г., 33% за Windows 10 и 17% за Windows 7 и 8/8.1. Техния план явно е да накарат всички да обновят до Windows 11 до тогава, но няма да им се получи и този път. До края на 2027 г. може и да го направят.

... просто хората искат да изоставят някои неща, например Експлодера и рендърския енджин. Затова решават да повишат номера на основната версия.

"От 17 август 2021 г. приложенията и услугите от Microsoft Office 365 вече няма да поддържат Internet Explorer и потребителите може да изпитат влошено изживяване или да не могат да използват тези приложения или услуги."

Не помня дали някой спомена премахването на Skype и замяната му с Teams. Само го съсипаха този Skype - от peer-to-peer го направиха централизиран и сега има 40-60 милиона активни потребители или нещо от този род.
« Последна редакция: Jul 26, 2021, 21:22 от zahari_bgr »
Активен