Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191447 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #165 -: Apr 09, 2020, 13:49 »
24 починали на 7 000 000 население, близо месец след
обявяване на извънредното положение...
Пак питам:
Каква пандемия е това бе !?!

Остави го два месеца на самотек, без никакви мерки и ще видиш какво ще стане. Като в Италия, Испания и щатите. Или казваш, че и там нямало нищо?

Надявам се разбираш какво е експонента?
Има много хубаво видео в тубата с обеснение.

https://www.youtube.com/watch?v=Kas0tIxDvrg

Това което е интересно във видеото е, че случаите 'всеки следващ ден' разделено на 'случаите от предишният ден' трябва да се държат на 1 или <1. Ако е единица - например 10(Днес) / 10(Вчера) или 100/100 това е инфлекшън поинта. Т.е експонентата спира да расте. Ако падне под 1 това означава че епидемията почва да спада.

Между другото всички тези работи много добре си личат в графиките в    https://www.worldometers.info/coronavirus/?utm_campaign=homeAdvegas1 например за Китай.

По същите тези графики следва, че Италия и Испания от 5-6 дена се точно в този инфлекшън поинт и там почва полека лека да спада. Но щатите продължават да катерят. Ами ако тези държави не бяьа обявили карантини какво би станало не 100k заразени а милиони или цялото население.

« Последна редакция: Apr 09, 2020, 14:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #166 -: Apr 09, 2020, 14:57 »
   Много тенденциозни примери даваш ...
Италия , Испания ...
Държави,които не са за пример,с не особено висок
жизнен стандарт,големи дългове,не особено добри медицински
грижи и т.н.
А как е във Финландия,Дания,Швеция,Норвегия,Швейцария ?

   Там е работата,че оказват влияние много голям брой фактори,
които е трудно да се отчетат,така че подобни екстраполации
не са особено коректни.
   Всъщност,става дума за някакъв нов вид грип.
   Шефът на СЗО е някакъв измислен меринджей,не е лекар,и
определено е кукла на конци. К'ъф е той,че да определя кое
е пандемия и кое не ?

   По отношение на това дали знам какво е експонента:
с'я,брато,не си учил само ти висша математика,
нека не си ги мерим ...  ;D

Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #167 -: Apr 09, 2020, 15:15 »
Коректни ....не коректи....много фактори......ама си личат яко в   worldometers.info

Даже си личат тестванията...кога по-малко кога повече. Но общата тенденция се вижда. А лошото на ексонентата е че се 'взривява' неконтролируемо, ако не се взамат мерки.
« Последна редакция: Apr 09, 2020, 15:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #168 -: Apr 09, 2020, 15:40 »
Нака, ти поне от числа разбираш. Каво ще сравняваш БГ със САЩ при 6млн и 350млн население, а Китай 1.5 млрд.
Никой не отчита и броян на тестовете

https://ourworldindata.org/covid-testing
Китай го няма никъде на картата, в БГ е държавна тайна.

В Германия се оказа, че на умрелите извън клиниките не се правили изследвания дали са умряли от Короната, а ги водили в другите графи.
Като се работи по различни или неизвестни методики - не могат да се сравняват нещата.
« Последна редакция: Apr 09, 2020, 15:46 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #169 -: Apr 09, 2020, 17:23 »
и моите 5 ст. по темата

1. експонента не се учи във ВУЗ ...а в 10 клас мисля, макар че тенденцията сега е да го смъкват надолу материала, а не нагоре.

2. математиката /статистиката/ е сериозна наука и не е за пренебрегване, наскоро даже доказаха математически /статистически/ че Х.йло лъже на изборите.

3. 24 починали и 48 оздравели - вярвате ли си/им, че ние удряме всчики други у земята 33,(3) % починали и 66,(6)% оздравели - щото то като го пипнеш друг изход няма - тия двата са само.

4. Както казах и преди (Сталин още го е казал - жалко че не сме мръднали отогава ...или ако мърдаме то е само назад) - зависи кой брои
« Последна редакция: Apr 09, 2020, 17:34 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #170 -: Apr 09, 2020, 18:05 »
Аз признавам математиката като най-чистата форма на наука. И която наука не включва математика (история, литература, психология и всички там хуманитарни), изобщо не я броя за наука. Това от много години го говоря, а чух и нещо подобно в последното интервю на Тимен.

Моя спомен е, че тия неща се учиха в девети клас, ама не твърдя категорично. Но все пак е в гимназията наистина. Във ВУЗ вече се ползват като готово знание.

И аз имам за казване две неща. Първото е за пробите. Не знам актуалното, но преди няколко седмици беше нещо от сорта направени 2500 опита на 400 заразени. Което реално означаваше някъде около 1000 човека. Защото на един човек не се взима една проба. Само, за да се потвърди, че е болен се правят две през денонощие (толкова за колко много били точни). Сега заболелите казвате са 600. Да речем, че около 2000 човека са проверени.

Публична тайна е, че нарочно правят възможно най-малко проби, за да държат статистиката ниска и негово Тиквоние да се бие по гърдите. Сега му е последното крадене. Догодина по това време не се знае дали ще е жив, но и да е жив, ще е загубил изборите и никога отново няма да ги спечели пак. Ако изобщо ГЕРБ продължи да съществува.

Предните 16 казах, че ще ги плащат внуците. Новите 10 ще са правнуците. Преди тая криза бях направил груба сметка за откраднати около 40 за последните десет години. Сега само от началото на годината вече са около 20 (с новите 10, които те първа ще вземат и откраднат). Разчетите не излизат на нито едно ниво.

Второто нещо, което искам да кажа, е, че Спец., твоите приказки много приличат на прежде споменавания Пасков. Доста едностранчиво.

Но щом си казал здравна система, нека да е така. Страната с най-добрата здравна система в света (освен може би Куба), знаеш ли коя е? Франция. Там положението изобщо не е по-добро от това в Испания.

Във въпросната Швеция също цифрите всеки ден се катерят застрашително.

Между другото, ако наричаш испанската лоша, само ще ти кажа, че е на светлинни години по-добра от нашата. Което само по себе си е странно, защото нашата е светлинни години пред английската, която на практика не съществува.

Така излиза, че изобщо няма значение, на какво равнище е здравната ти система. Очевидно други фактори влияят върху това, какви ще са щетите от вируса.

И все пак дори да са 600, не шест човека, това отново е пандемия. Пандемия е, защото не е ограничена в рамките на една страна. Ако беше в една, щеше да е просто епидемия.

Има начин да хванем дали правителството ни лъже. Или поне приблизително. Но някой трябва да се направи на Боян Юруков и да рови в страницата на НСИ.

Лесно е. Трябва да се види, колко у нас са починали от началото на годината. Чух за 1 500 за първите три месеца, но не гарантирам числото. Трябва да се сравни с да речем осредненото от последните три години. И ще се види. Ако примерно средно последните три години са умирали по 1 000 човека за първо тримесечие, а сега 1 500, доста убедено може да се твърди, че нарастването от 500 е за сметка на коронования вирус.

Естествено това число може да е по-голямо от разликата, която ще се получи (аз по-скоро вярвам, че ако сега наистина са 1 500, са нещо като 1 300 за предните години). Например най-много у нас се мре от катастрофи. Би трябвало сега това да е по-малко. Като статистиката в последните десетина години не отчита всички умрели в катастрофа, за да не плаши народа. Броят само тези дето са издъхнали веднага още на пътя.

Но пък може да се коригира и надолу. В резултат на мерките се спряха всякакви операции. Следователно лесно се предполага, че смъртността от инфаркти, инсулти и рак се е вдигнала рязко. И може би от диабет. Стреса не му влияе добре.

Но все пак сметката ще е приблизително вярна, колко в действителност е убил вируса „Корона“.
« Последна редакция: Apr 09, 2020, 18:12 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #171 -: Apr 09, 2020, 19:32 »
За съжаление отново се отива към числа и разни сравнения, статистики и т.н.

Просто погледнете фактите и коментарите на лекарите.
За фактите, не може да се казва че това е обикновен грип и едновременно да не стигат леглата в болниците и то драстично, местата в моргите и военните да извозват труповете. Какъв обикновен грип е това ?

И това в ситуация където тези неща, болници, легла, лекари, починали са на едно ниво от доста години и при съответно редовно прекарвани различни видове грипове.

Без да ровя из новините от предишните дни ето пример с две новини от днес (май):
https://news.bg/int-politics/sasht-izcherpva-federalnite-si-zapasi-ot-zashtitno-oborudvane.html
https://news.bg/disasters/koronavirus-meditsi-v-sasht-v-shok-ot-skorostta-s-koyato-patsienti-se-vloshavat-i-umirat.html

Тук особено във втората новина ясно се вижда, че хора които цял живот работят в болници не могат да разберат какво става сега, случва се нещо ново/непознато за тях !
Какви числа, какви пет стотинки ?

PS: разбира се това е валидно ако тази информация е вярна или поне до голяма степен вярна.
Лично аз смятам, че все още няма възможност да се манипулира по-голямата част от информацията, при това идваща от съвсем различни страни (могат да се гледат новините в много държави) и отделно съществуват и социалните медии. В противен случай всички коментари/спекулации са празна работа  :)

PS2: лично аз от доста години избягвам да стъпвам в поликлиники, като ли в болници (лекувам се сам) или по-точно слушам мнения/препоръки и т.н., но какво ще правя в крайна сметка решавам сам  8)
« Последна редакция: Apr 09, 2020, 19:49 от ray »
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #172 -: Apr 09, 2020, 19:33 »
Знаят, не знаят минават.

Не знам как е другаде, в Зарата по аптеките има доста небългарски студенти. А и от посещение по болници ми направи впечатление, че и доста от персонала там е такъв.
Ако си прав - ... май по-добре да не ходим по болниците.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #173 -: Apr 09, 2020, 20:55 »
Знаят, не знаят минават.

Не знам как е другаде, в Зарата по аптеките има доста небългарски студенти. А и от посещение по болници ми направи впечатление, че и доста от персонала там е такъв.
Ако си прав - ... май по-добре да не ходим по болниците.
Споделям, какво са ми казвали. Директно от първоизточника. Точно този факт го побъркваше моят приятел, защото той си скъсваше задника от учене. Учебниците там са отвратително голями. И това, че други не са си давали изобщо зор да учат, но въпреки това взимат изпитите, го докарваше почти до нервна гриза от безсилие и гняв. Даже имаше идеи да се отказва заради това. Не го направи в крайна сметка.

За съжаление, не може да се мине съвсем без лекари. Но от опита си и благодарение на обучението, дето ни правефа разбрах едно много ценно нещо. Почти винаги можеш да поставиш много точна диагноза просто като разпитваш човека. Спи ли, с какво се храни, стрес има ли и какво го предизвиква, движи ли се и колко... Ей такива неща. Знаеш ли, че съм видял досега само един лекар да прави точно това - да задава въпроси. Беше личен лекар по заместване на баба ми, щото нейната беше в отпуска. Та истинските лекари, тези, които наистина ги е грижа, които са съпричастни и които имат опит и знания достатъчно, че да са уверени - тези хора задават въпроси. По това поне аз ги отличавам/разпознавам сред останалите. И ги има. Но не са много.
Преди няколко години четох за изследване в САЩ, което показа, че още на шестата секунда от влизането на пациента в кабинета на лекаря, онзи е решил, какви лекарства ще му предпише. Това е положението за съжаление.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #174 -: Apr 10, 2020, 07:32 »
Мдааа статистиката не лъже. Я да видим сега кой се е ваксинирал
https://news.bg/disasters/smartnostta-ot-covid-19-e-shest-pati-po-niska-v-strani-masovo-vaksinirali-s-btszh.html

А който е пропуснал наремето, или е пропуснат ... Ще чака на Китай

https://news.bg/disasters/kitay-sazdal-vaksina-sreshtu-koronavirusa.html

И дано не ми наскачат пак онези ... редовните /или по правилно редовите/ читатели и писатели дето все твърдят че Китай нищо не можел да измисли а само копирал - ето на таз година измислиха и излекуваха корона-та  ;D

или както казваха в Big Bang Theory
9. Season 7, Episode 18
Leonard: “You don’t go into science for the money.”
Bernadette: “Speak for yourself. Last month my company both invented and cured restless eye syndrome. Ka-ching, ya blinky chumps!”
« Последна редакция: Apr 10, 2020, 07:47 от remotexx »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #175 -: Apr 10, 2020, 08:15 »
Мдааа статистиката не лъже. Я да видим сега кой се е ваксинирал
https://news.bg/disasters/smartnostta-ot-covid-19-e-shest-pati-po-niska-v-strani-masovo-vaksinirali-s-btszh.html

А който е пропуснал наремето, или е пропуснат ... Ще чака на Китай
...

На първо място искам да отбележа, че това са предварителни данни. Самите автори го казват.
Няма съмнение, че ваксините (според мен обаче само по-старите, приготвени от естествени източници) са добри и ефикасни. За съжаление новите "химически продукти" обаче не са !

Подобно е положението и с лекарствата, хинина е извличан от кората на хининовото дърво, първите ваксини са получени по "природен" метод и среда и т.н.

Та в този ред на мисли (за мен поне) е логичен по-високия процент на смъртност в богатите държави, където са по-богати, но средата - въздух, вода, храни и ел. магнитни излъчвания са много по-лоши като обобщено качество на живот.

BTW: преди много години гледах един научно-популярен филм за степента на щастие в различните видове "цивилизации" и какво са оказало, че най-щастливи са някакви индианци, живеещи някъде в Амазония  ;D

Или какво са казва/пее  в "Цар лъв", нямаш грижи, хакуна-матата  :o
И друг цитат: парите не носят щастие, но поне може да страдаш в конфорт  ::)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #176 -: Apr 10, 2020, 11:46 »

И дано не ми наскачат пак онези ... редовните /или по правилно редовите/ читатели и писатели дето все твърдят че Китай нищо не можел да измисли а само копирал - ето на таз година измислиха и излекуваха корона-та  ;D
Как няма да излекуват Короната, като те я пуснаха, сега сигурно работят и по лек за Ебола (за пролетта догодина).
Това звучи като българите дето били големи изобретатели - измислили как да мятат бомби от самолети и написали най-много компютърни вируси.
Блядките пък номер едно в дезинформацията, а и лекуването на болни от Новичок.
Соц-а майката си трака.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #177 -: Apr 10, 2020, 12:10 »
и моите 5 ст. по темата

1. експонента не се учи във ВУЗ ...а в 10 клас мисля, макар че тенденцията сега е да го смъкват надолу материала, а не нагоре.

2. математиката /статистиката/ е сериозна наука и не е за пренебрегване, наскоро даже доказаха математически /статистически/ че Х.йло лъже на изборите.

3. 24 починали и 48 оздравели - вярвате ли си/им, че ние удряме всчики други у земята 33,(3) % починали и 66,(6)% оздравели - щото то като го пипнеш друг изход няма - тия двата са само.

4. Както казах и преди (Сталин още го е казал - жалко че не сме мръднали отогава ...или ако мърдаме то е само назад) - зависи кой брои

   Не позна...
   За експонента съм учил в 9-ти клас (не в 10-ти),тогава още съм
учил и за комплексните числа,бил съм в математическа гимназия
по времето на соца,когато нивото на образование беше високо.
Много сериозно се учеше математика и в повечето техникуми.
   Разбира се,много по-сериозно се учеше това във ВУЗ,завършил
съм Технически Университет (5 части висша математика).

   По отношение на статистиката: уж сериозна наука,пък допуска
толкова манипулации ...
   Имаше навремето един култов фейлетон:"За вредата от
краставиците" ,предполагам някои тук са го чели.
   Та по същество: въпросните 24 "починали от коронавируса",
всъщност са били зле отпреди - имали са много сериозни
заболявания,така че и обикновен грип,че и даже настинка,са били
достатъчни,за да умрат.
   Надявам се,че го обясних на достъпен език.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #178 -: Apr 10, 2020, 12:16 »

И дано не ми наскачат пак онези ... редовните /или по правилно редовите/ читатели и писатели дето все твърдят че Китай нищо не можел да измисли а само копирал - ето на таз година измислиха и излекуваха корона-та  ;D
Как няма да излекуват Короната, като те я пуснаха, сега сигурно работят и по лек за Ебола (за пролетта догодина).
Това звучи като българите дето били големи изобретатели - измислили как да мятат бомби от самолети и написали най-много компютърни вируси.
Блядките пък номер едно в дезинформацията, а и лекуването на болни от Новичок.
Соц-а майката си трака.

Доколкото помня доста преди това едни други "подаряваха" заразени кожи на коренното население и после (след като повечето измрат) им вземаха земята и всичко  >:D

Същите тези в друго време (наследниците им вероятно) пък откриха атомната бомба и за да не стане някакъв гаф я изпробваха върху едни други   :'(

На едни трети пък им поръсиха джунглата с дефолианти и други "благинки", ехото още заглъхва !

Та хайде да не говорим избирателно а !
« Последна редакция: Apr 10, 2020, 12:23 от ray »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #179 -: Apr 10, 2020, 12:30 »
Освен редовните да се обадят и редниците.

И аз съм от хората, които твърдят, че китайците нищо не измислят, но за сметка на това до съвършенство могат да пресъздадат в милиони бройки вече създаденото. Никой не е по-добър в това.

Все пак за да сме съвсем обективни, в КНР има някакъв развой. През последните няколко години освен да взимат готови решения, надграждат над тях. Нещо принципно ново не са измислили, но то и на запад не всеки ден се измисля ново. Това е трудна работа.

Така, че надградиха от 4G на 5G и разни други работи. Признава им се.

Даже може да се каже, че надградиха СПИН със SARS-COV-2 или както там му е научното име. Макар и в това да имаме иновация.

Никога до сега едно правителство не е обвинявало друго правителство по теорията на заговорите. Теория на заговорите винаги е имало, но не е ползвана официално от правителствата. Пускана е неофициално. Така, че обвинението на китайците към американците, че са им пуснали нарочно вирус и то в подробности от къде е дошъл, кога и как, не е нещо за подминаване.

Аз нито мога да твърдя, че вируса е изкуствен, нито, че е естествен. Но и преди казах, че това е крайно несъществен въпрос. Изкуствен, естествен, той вече е тук.

Дали правителствата на трите велики сили могат да създават вируси? Повече от сигурно. Даже предполагам, че същото могат да правят и не толкова велики (или по-точно бивши) като Англия, Франция, Германия, Индия, Пакистан и разни други. Даже си мисля, че и нашите чугунени глави по някоя военна лаборатория го могат. Но това продължава да е без значение.

И това е защото (пак съм го писал) вирусолозите не без основание казват, че всеки един комар във всеки един момент може да обезнасели цялата планета до крак. С и без изкуствени вируси, това все някога може да се случи.

п.п. Не съм съгласен, че руснаците нищо не са измислили. Раждат се велики умове там. Нали имаше и една такава приказка. Харвард представлява място, в което руски професори преподават на китайски и японски студенти. За съжаление повечето постижения на русите са във военното дело, което хич не е за хвалба.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear