Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191578 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #300 -: Jun 18, 2020, 00:23 »


Две думи за пазара на труда, че ми е болна тема. Но без да съм гледал връзките. Сиреч липсва ми контекст. Визирам специално Мейк.

Не съм съгласен и с двете твърдение. Отзад напред. На всеки пазар има договаряне, затова се нарича пазар. Иначе щеше да е нещо друго. Пазара на труда не прилича на никой друг пазар, колкото и на икономистите да им (ни, че и аз съм с такава диплома) се иска. Става въпрос за живи хора и те не могат да се третират като предмети. Това е една от причините за автоматизацията. Главната. Прогреса е последствие.
Може да има договаряне, а може и да няма. Ако човек, който си търси работа, е неуверен в себе си и възможностите си, не може да се договаря. Приема първата оферта и се надява да се справи. Ако си знаеш възможностите, можеш и ръце да извиваш дори. Като следния случай. Фирмата иска нещо да се направи, като рафтове, стилажи или нещо такова. Може и нещо по-сложно да е било. Човека, който ми го разказваше, не уточни. Но е било заваръчна работа и то деликатна. Та този същия е платил четири хиляди евро за някакъв заваръчен апарат, който е носил на гърба си и който тежал много малко, сравнение с останалите със същите възможности. Та случката била следната... Работодателя казал, ще почнеш на  шестотин лева и като видим, как се справяш, ще вдигнем възнаграждението. Човека казал, че за по-малко от сто лева на ден няма да си мръдне и пръста и тръгнал да излиза от кабинета. На вратата обаче, шефчето го върнал. Съгласил се е.
С което искам да кажа... трябва да можеш да се продаваш. Трябва да си знаеш цената. Трябва, да не те е страх, да останеш без работа. Трябва, да можеш да цениш и времето си. С две думи, трябва да уважаваш себе си и времето/труда си. Ако това го няма, ще те третират като роб/крепостен селянин и така ще си до живот. Това и положението в момента.
« Последна редакция: Jun 18, 2020, 00:31 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #301 -: Jun 18, 2020, 11:27 »
   За съжаление,в момента ситуацията е такава (вкл. и в ИТ сектора)
че работодателите могат да избират между много специалисти,
кандидатстващи за 1 място.
   Съкращенията вече са факт,даже и в сериозните фирми,и трябва
да си известен супер-експерт,за да си в положение да се пазариш
за сериозна заплата.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #302 -: Jun 18, 2020, 11:38 »
Демек - голямо предлагане на спецове дето искат голяяяяма заплата, ама търсенето им е малко.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #303 -: Jun 18, 2020, 14:25 »
Демек - голямо предлагане на спецове дето искат голяяяяма заплата, ама търсенето им е малко.
ем опростено..., може би, но ей ти най хубавото обяснение специално за сектора:
https://www.youtube.com/watch?v=yJVxejEKxSc
Нямах предвид крайности и по скоро говорих за договорката като цяло (смисъл - няма да бачкам за 1000 а искам 1100). Но като отиваш в крайности, изгледай клипчето. Не ти го давам като нещо лошо, а по скоро като обяснение за сектора.
« Последна редакция: Jun 18, 2020, 14:29 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #304 -: Jun 18, 2020, 17:02 »
Хубава лекция. Не я бях гледал
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #305 -: Jun 18, 2020, 17:42 »
   Хахахааааа ...
Тоя Иван Ванков бил голям пич бе  !

"В Индия нямало канализация ...
Ами то и в  Драгалевци няма канализация"  ;D

Свежо поднесено,но ...
Донякъде съм съгласен с казаното,но не знам защо той поставя
меринджеите ("проджект мениджъри" и прочие планктон)
над програмистите (реално вършещи работата).
   Не на последно място видеото е от края на 2019 г. ,сега
ситуацията,за съжаление,е коренно различна (заради т.нар. ковид19).


Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #306 -: Jun 19, 2020, 03:32 »
Този младеж не се ли сеща, че кода се насра точно като навлезе интернета и кодери като българчетата почнаха да се изявяват за жълти стотинки.
Вече вълната се движи на изток и сега Украинци, Молдовани, та чак до Виетнам и те искат да се пробват. И както споменава вече почваме да ставаме скъпи.

Украинците имат огромен пазарен дял в аутсорсинга в Сев. Америка за Европа не знам, май там поляците действат (България е като миниатюрна точица на техния радар). Украинците са изградили мениджърски, консултантски и прочие структури на място и размахват само камшика на украинските кодери да бълват код и продават продуктите и поддръжката на големите корпорации на место. Виждал съм го в действие - на оперативката до обяд клиента обяснява какво се иска да се свърши (украинците още си спинкат у дома), мениджърите им мятат заданията до обяд,  цялата нощ (американска) кодят и на другата американска сутрин кода е готов за демо. И тук не става въпрос за приложенийца за телефончета.

"...Мюсюлманите имали слаби технологии..."
Пакистан, Бангладеш, 1/3 Индия и 1/3 Китай сигурно са християни. СЕО-тата на големите компании са половината Индийци и другата Пакистанци. Случайно ли е, че от цялата азиатска паплач филипинците имат номер едно английски, след това са шри ланканите (учат го още от детските градини). Перфектния английски на индийците - ако не са родени в Америка ще се озъбиш докато разбереш какво ти казват.

50лв /ч. за старши - тези кинти в бяла държава се вадят за клатикурска работа от 9-5 с половин мозък в главата. Тепърва ще има проблеми с кадрите но само започва да им светва. Като гледам цените на храните и горивата в БГ са вече европейски. Да видим след Ковид дали ще се върнат обратно ама дали. Евтината България е вече в историята.
« Последна редакция: Jun 19, 2020, 03:37 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #307 -: Jun 19, 2020, 06:08 »
Евтината България е вече в историята.
Ми бая години го чакам тоя момент :)
За храните си прав, а иначе горивата нещо паднаха напоследък. До нас (Пловдив) бензата е 1.58лв а газта 0.86лв. Джет ти нали си в Америка? Може ли да драснеш колко са там горивата на бензиностанция, че отдавна не съм питал хора от там?
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #308 -: Jun 19, 2020, 06:37 »
Бих искал да добавя и моите разсъждения, основно в две направления.

Първото е за "коденето", по ирония/желание на съдбата съм свидетел и участник в почти цялата еволюция на компютрите !

Само като факт, 1984 Apple-II/Правец-8x имаше графичен режим без текстови възможности, Basic интерпретатор и разбира се асемблер за 6502.
За входно/изходен интерфейс се използваше касетофон и аудиокасети за storage.

В момента модерни са докър-контейнерите (вече стават един вид стандартен backend), Kubernetes и Serverless приложения.
Всичко това работи много нива над хардуера и машинния език, работи се с API-та/snipets, най-удачната според мен аналогия е тази с редене на Лего-игра или пъзел.
Предполагам, че 98 % от "разработчиците" нямат ясна представа за нещата на повече от едно ниво под "техния слой".
Един пример, админ по NAS-storage тества скоростта на достъп на хард-диска вместо на NAS-mounts и естествено казва, няма никакви проблеми  ::)

В никакъв случай не казвам, че трябва да знаят/учат всичко досега, но поне едно най-базово запознаване винаги ще е е от полза. Иначе как ще дебъгват, освен като използват някакви автоматични тулове и ровене в Гого  :o
Една аналогия с Вавилонската кула мисля че ще бъде удачна, кулата вече е толкова висока че от върха не се вижда "земята където са основите". И накрая кулата рухва !
Пък и кой се интересува от някакви си там основи  >:D Важното е да градим нагоре  :P
После все хакерите са им виновни  8)

Всичко това е само моя "субективен" поглед върху коденето.

Втория аспект който е интересен за мен, е един вид "отдалечаване" от физическата реалност и все по-дълбоко навлизане във "виртуалния свят", но това да живееш все повече в "Матрицата" когато все още дишаш, ядеш и пиеш в реалния свят неизбежно води до настоящата Covid-реалност (за съжаление)  :(

В заключение, един неизбежен резултат - неимоверно увеличение на "количеството продукция/код", обаче за сметка на "качеството" като краен резултат.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #309 -: Jun 19, 2020, 07:06 »
   Хахахааааа ...
Тоя Иван Ванков бил голям пич бе  !

"В Индия нямало канализация ...
Ами то и в  Драгалевци няма канализация"  ;D

Свежо поднесено,но ...
Донякъде съм съгласен с казаното,но не знам защо той поставя
меринджеите ("проджект мениджъри" и прочие планктон)
над програмистите (реално вършещи работата).
   Не на последно място видеото е от края на 2019 г. ,сега
ситуацията,за съжаление,е коренно различна (заради т.нар. ковид19).
Ще го обясня с аналогия, която пасва съвсем точно.
Сигурно сте чували за това, как китайците вдигнаха небостъргач за две седмици. И разбира се, това няма как да стане, без планиране, точен разчет във времето на доставки, колко и къде работници, за колко време ще свършат това или онова. Стига да се спазват указанията по плана, няма значение, кои и откъде са работниците. Проекта се изпълнява в срок, както е предвидено. Това е.
Майкрософт също. В системата им дълги години не бяха затваряни големи пробойни, дори в отделни случаи повече от петнадесет години, сините екрани станаха нарицателно. Но пък успехът на компанията е несъмнен. Въпреки некачествения код, въпреки, че не работеше стабилно.
Примери много могат да се дадат.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #310 -: Jun 19, 2020, 10:25 »
   С'я,да не излезе,че се заяждам,но ...

jet:
Цитат
"...Мюсюлманите имали слаби технологии..."
Пакистан, Бангладеш, 1/3 Индия и 1/3 Китай сигурно са християни. СЕО-тата на големите компании са половината Индийци и другата Пакистанци. Случайно ли е, че от цялата азиатска паплач филипинците имат номер едно английски, след това са шри ланканите (учат го още от детските градини). Перфектния английски на индийците - ако не са родени в Америка ще се озъбиш докато разбереш какво ти казват.

Да,мюсюлманите имат слаби технологии и не са особено кадърни.
В Индия те са около 150 млн (около 12 % от цялото население)
не са 1/3. В Китай - ок. 10-15  млн. (основно уйгури).
Индийци са: Сундар Пичай (СЕО на Google),Арвинд Кришна(СЕО на IBM)
,Сатя Надела(СЕО на Microsoft).
Китайка е Лиза Су (СЕО на AMD).
Къде виждаш пакистанци и бангладешци ?
Ако не беше петрола,арабите щяха да си останат диваци,пасящи камили
и шматкащи се насам-нататък...
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #311 -: Jun 19, 2020, 10:40 »
   Хахахааааа ...
Тоя Иван Ванков бил голям пич бе  !

"В Индия нямало канализация ...
Ами то и в  Драгалевци няма канализация"  ;D

Свежо поднесено,но ...
Донякъде съм съгласен с казаното,но не знам защо той поставя
меринджеите ("проджект мениджъри" и прочие планктон)
над програмистите (реално вършещи работата).
   Не на последно място видеото е от края на 2019 г. ,сега
ситуацията,за съжаление,е коренно различна (заради т.нар. ковид19).
Ще го обясня с аналогия, която пасва съвсем точно.
Сигурно сте чували за това, как китайците вдигнаха небостъргач за две седмици. И разбира се, това няма как да стане, без планиране, точен разчет във времето на доставки, колко и къде работници, за колко време ще свършат това или онова. Стига да се спазват указанията по плана, няма значение, кои и откъде са работниците. Проекта се изпълнява в срок, както е предвидено. Това е.
Майкрософт също. В системата им дълги години не бяха затваряни големи пробойни, дори в отделни случаи повече от петнадесет години, сините екрани станаха нарицателно. Но пък успехът на компанията е несъмнен. Въпреки некачествения код, въпреки, че не работеше стабилно.
Примери много могат да се дадат.

   В случая с небостъргача явно са специално подбрани както
работниците,така и началниците, така,че да си паснат.Разбира се,
и организацията е перфектна...

   За Майкрософт: смениха СЕО-то Стив Балмър с много по-добрия
Сатя Надела и нещата потръгнаха много по-добре.
   От поне 6 години непрекъснато повтарят,че техен приоритет са
облачните услуги,а не тяхната си ОС. Просто не им пука особено
за бъговете,сините екрани и т.н.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #312 -: Jun 19, 2020, 13:54 »
Да, но успеха на компанията не е бил в пряка връзка с качеството на продукта им. Въпреки бъговете и сините екрани, са едни от мастодонтите дори в момента.
И съм сигурен, че ако пуснат свободно кода, ще се хванем за главата, какви са ги творили. Чувал съм го от много хора и наживо и в нета - например тубата. Кода не е нужно да е перфектен. Още един пример. Колко хора познавате, дето работят на поне две места, за да могат да си гледат семействата и да се издържат? Тези, които познавам аз, не са малко. Сигурен съм, че всеки на работното си място дава почти всичко от себе си. Защо държавата ни не е добре? Заради това, че работниците не мързелуват, че не работят качествено? Или заради "мениджмънта".
Поне аз съм напълно съгласен, че от нивото на програмистите няма такова значение за успеха на една фирма, колкото от управлението ѝ.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #313 -: Jun 19, 2020, 15:02 »
   Е ,все пак основният им продукт е Azure,който е ,общо взето,сносен.
Разбира се,не може да се сравнява с лидера AWS,но се ядва.
   Има голямо значение качеството на софтуера.
За бозата е така,ако можем да видим сорса,ще се хванем за главата  ;D,
но,пак казвам,за тях това не е приоритет.

   А за меринджеите в България,повечето от тях са,или са назначени от
хора,приели куфарчета с мангизи в началото на "прехода".
Едва ли има какво повече да се коментира.

   Малко извън темата; размишления за "работещите на няколко
места". Винаги съм смятал,че всеки трябва да се занимава с това,което
е основния му талант: призванието. Тогава и усилията няма да
му тежат толкова,и щеше да е по-добре материално и т.н.
   Могат да се дадат много примери,ето един подходящ:
Представи си,че Чарли Чаплин беше станал примерно,адвокат.
Щеше ли да бъде щастлив,успешен и дълголетен ?

   
« Последна редакция: Jun 19, 2020, 15:06 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #314 -: Jun 19, 2020, 23:47 »
А на мен най-много ми хареса (от ланшните т.е. 2019) лекцията на Тео (най познатото име в МТИ) за силовия интелект - понеже имаше хора тук които казаха че не го познават, а и др. които па се изказаха едва ли не против физическия труд (и как требе да го аутсорснем при първа възможност) - аз в сл. се съгласявам с Тео (и с Айнщайн)
Genius is 1% talent and 99% percent hard work...

https://www.youtube.com/watch?v=fpb1N_eBx5Q

A в света в момента върви икономическа война и засега Китайците я печелят.

и още нещо във връзка с по-първата лекция (от дев.бг) кръжоците са (еее бяха) хубаво нещо (кой каквото ще да казва)

П.П. Айде... ще се чуем по-късно, че отивам да изгледам 20 хил. часа лекции  ::)

П.П.П. Малка поправка (изпадна ми едно копие от бъдещето): вицът за образователната система в САЩ вече не е 'Руски евреи обучават китайски студенти' а е 'Китайски професори обучават китайски студенти' - с парите на америкаските данъкоплатци, много хитро, само че.. те накъдето отиват ние оттам се връщаме, едно време така се правеше и у нас, изчекаха ни да ги изучим/обучим и ги изнесоха на килограм, е сега китайците го играят същият номер на САЩ  :P
« Последна редакция: Jun 20, 2020, 03:06 от remotexx »
Активен