Автор Тема: Годината на Линукс десктопа дойде  (Прочетена 7162 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Най-после, откога чекаме
...е верно малко не точно по тоя начин я очаквахме ама тя ни изненада (като светата инквизиция)
Скоро ще има Линукс на почти всеки десктоп - ураааа... да живей Бил Гей тц тц тц...

https://www.theverge.com/2020/5/27/21271655/microsoft-windows-10-may-2020-update-download-available


Windows 10 May 2020 Update now available with built-in Linux kernel and Cortana updates
32 comments


П.П. И сега това води ли се линукс дистро или не и на кое место е на дистроуач? Требе да им се напомни да го включат..

че и обновявания обещават ...макар че то обещаването - ама ще видим)
The biggest change to the May 2020 Update is that it includes the Windows Subsystem for Linux 2 (WSL 2), with a custom-built Linux kernel. This Linux integration in Windows 10 will greatly improve the performance of Microsoft’s Linux subsystem in Windows. Microsoft is also promising to update this kernel through Windows Update, and it will be open source so developers can create their own WSL kernel and contribute changes.
« Последна редакция: Jun 11, 2020, 07:20 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #1 -: Jun 11, 2020, 09:29 »
Мдам определено е годината на линукса. Където и да се обърна - добри новини :)
https://news.lenovo.com/pressroom/press-releases/lenovo-brings-linux-certification-to-thinkpad-and-thinkstation-workstation-portfolio-easing-deployment-for-developers-data-scientists/

To ensure an effortless Linux experience, Lenovo workstations will work intuitively with the host Linux OS and offer full end-to-end support – from security patches and updates to better secure and verify hardware drivers, firmware and bios optimizations. What’s more, Lenovo will also upstream device drivers directly to the Linux kernel, to help maintain stability and compatibility throughout the life of the workstation.
« Последна редакция: Jun 11, 2020, 09:37 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #2 -: Jun 11, 2020, 21:19 »
 Това custom-built не ми харсева
Някой от вас вярва ли, че MS няма да нахакат някоя шпионска простотия вътре? Нямам им капка доверие на тези.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #3 -: Jun 12, 2020, 11:19 »
Това custom-built не ми харсева
Някой от вас вярва ли, че MS няма да нахакат някоя шпионска простотия вътре? Нямам им капка доверие на тези.

Няма как да е различно. Това е много близко технически до добре познатия ни coLinux, представляващ ядрото пуснато в режим на системна услуга (или демон в нашите термини) на ядрото NT. Сиреч това странно нещо WSL 2 представлява ядро пуснато върху тяхното ядро. WSL е нещо различно. To e като DOSemu. Там системните повиквания са се превеждали към тези на NT. Звучи като много по-добрата идея, но се натъкнали на зверски проблем в произведителността на дисковата подсистема (I/O). Защо, така и не разбрах.

Но добрата за теб (мен, всички) новина е, че WSL 2 е и ще бъде свободен софтуер. Той няма как да избяга и да не е ОПЛ 2, защото Линукс е. Съответно са обещали да бъдат добросъвестни граждани и да връщат разработки обратно в ядрото.

Последното ти е подозрително, нали? Така е, но има мъ-ъ-ъ-ъничък проблем. Не помня кой Ремо ли беше, а може Джет. Преди време пусна едни изчисления, колко струва да се напише ново ядро от нулата. И бяха някакви много милиарди дето няма някой да може да си ги позволи. Линукс е огромен. Да го конкурираш е немислимо.

И имаме съвсем реално потвърждение. Гългъл свали гащите в края на миналата година. Те години наред (повече от десет) опитваха да правят паралелна разработка на ядрото за техния Андроид. Отказаха се. Видяха, че е невъзможно. А М$ е по-слаб от Гългъл. Няма и да пробват.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #4 -: Jun 12, 2020, 11:25 »
Мдам определено е годината на линукса. Където и да се обърна - добри новини :)
https://news.lenovo.com/pressroom/press-releases/lenovo-brings-linux-certification-to-thinkpad-and-thinkstation-workstation-portfolio-easing-deployment-for-developers-data-scientists/

To ensure an effortless Linux experience, Lenovo workstations will work intuitively with the host Linux OS and offer full end-to-end support – from security patches and updates to better secure and verify hardware drivers, firmware and bios optimizations. What’s more, Lenovo will also upstream device drivers directly to the Linux kernel, to help maintain stability and compatibility throughout the life of the workstation.

Новината не е изненадваща. И вече е правено. IBM го правеше. Работата е там, че основния пазар на тези машини е сред така наречените nerd-ове. За разлика от преди, когато това беше презряна част от обществото и нежелано партньорство за нежната половина, днес това са хора с пари и възможности. Света се обръща за пореден път. Същото беше с металистите и рокаджиите. Днес те са онези с вратовръзките.

Затова Леново иска тези пари и ще ги получи. Стига да запазят качеството. Нямам наблюдения над машините им, но подучувам, че в тези сегменти дето не са някакви йогистки гимнастики, още държат много на изпълнението.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #5 -: Jun 12, 2020, 16:43 »
Мдам определено е годината на линукса. Където и да се обърна - добри новини :)
https://news.lenovo.com/pressroom/press-releases/lenovo-brings-linux-certification-to-thinkpad-and-thinkstation-workstation-portfolio-easing-deployment-for-developers-data-scientists/

To ensure an effortless Linux experience, Lenovo workstations will work intuitively with the host Linux OS and offer full end-to-end support – from security patches and updates to better secure and verify hardware drivers, firmware and bios optimizations. What’s more, Lenovo will also upstream device drivers directly to the Linux kernel, to help maintain stability and compatibility throughout the life of the workstation.
Новината не е изненадваща. И вече е правено. IBM го правеше. Работата е там, че основния пазар на тези машини е сред така наречените nerd-ове. За разлика от преди, когато това беше презряна част от обществото и нежелано партньорство за нежната половина, днес това са хора с пари и възможности. Света се обръща за пореден път. Същото беше с металистите и рокаджиите. Днес те са онези с вратовръзките.

Затова Леново иска тези пари и ще ги получи. Стига да запазят качеството. Нямам наблюдения над машините им, но подучувам, че в тези сегменти дето не са някакви йогистки гимнастики, още държат много на изпълнението.
Ами специално на машините им съм фен. Досега три съм имал, едната подарих. Преди време, като си взех първата я изтествах с Crysis 3. Вървеше на почти максимални настройки и се държеше доста добре. Това беше преди седем години. Още е жива и беше тази, дето сестра ми се спъна у кабела ѝ, та се учудих, с колко малко се размина от такова падане. Работеща. После си взех една втора ръка за работа само, същата година на производство. Страхотна клавиатура. В момента пиша от нея. Един ден не можах да я включа и преди да я занеса в сервиза, си купих и трета, последната засега. Втората ненадейно тръгна, та ѝ се размина сервиза. Последната доста я натоварих с някои неща, макар че искам още едно две тестчета на тюринг ядрото ѝ да направя. Да сглоба някое видео с Борисов, как си подава оставката например... Знам ли!? Клавиатурата също е много удобна, макар, че не мога да я сравня с тази на седем годишния ThinkPad. Ще ми се да пробвам и X1 обаче са по шест бона тук. Гадове проклети! Като цяло мисля, че цена качество са най-добрата марка на пазара. Засега.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #6 -: Jun 13, 2020, 23:36 »
От друга страна, някои марки продават само заради религията около тях.
https://www.youtube.com/watch?v=iiCBYAP_Sgg
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #7 -: Jun 14, 2020, 08:20 »
Бих казал че зад всяка ОС стои някакъв вид "религия" (поне според мен).

Зад Windows стои религията на бизнеса и доминацията на пазара, като се омайват потребителите с картинки, анимации и какво ли не (тук освен технологии се използват патенти, цени, нечестна конкуренция и т.н.);
Мотото би могло да бъде нещо от сорта на "Да бъдем най-силни/големи, да смажем конкуренцията като всички средства са позволени стига да ни се размине или да ни излезе евтино".

Мака от друга страна е религия на красотата, елитаризма (в добрия смисъл) и елегантността !
Той е за хора на изкуството в техниката и красотата в дизайна и т.н.
За мото: "Красотата ще спаси света !"

Линукс има като религия техническото съвършенство и инспирацията да го постига по безброи начини, като винаги се запазва "свободата за ново творчество" и споделянето на творенията при пълна лична свобода.
Като мото "ние сме техничари и правим нещата прости и ефективни без да имаме друга цел освен тази, който иска да ни следва, бъди винаги свободен !"

Тук отново се сещам за "Катедралата и базара" въпреки изминалото време все още е актуално  8)
« Последна редакция: Jun 14, 2020, 08:22 от ray »
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #8 -: Oct 04, 2020, 00:45 »
@ray точно. Всяка система си има мото. За Линукса: сложно, само за хакери :)
   
     Определено сега  Линукс стана доста лесен за инсталиране и работа за обикновените потребители. Нищо, че всички около мен са Windows-джии, още, (комшии, приятели, роднини. в нас всички ползват Windows, само аз Линукс и не мога да ги убедя, че Линукс е готин, за тях е все още сложен). На един познат му казвам "Всичко, което ти правиш под Виндовс може и под Линукс да се прави. Той ми вика: "Ама ъпдейтва ли се, развива ли се? "Аз му казвам "Всекидневно се ъпдейтва и развива. Ще ти инсталирам една дистрибуция да видиш какво е". Той ми вика: "Що да си инсталвам? Аз имам Виндовс 10". Тук в провинс сме така. Но и по принцип са си зомбита повечето. Аз съм малко като аутсайдер - не само за Линукс ами и по принцип :). (Да се чуди човек. Те не са чували за киберпънк. А за "Матрицата" знаят. Ебаси. Не е като да няма библиотека със старата фантастика на Айзък Азимов, Станислав Лем, братя Стругацки и др. Ама как да знае човек откъде ще изскочи бялото зайче на бъдещето!?!? Къде в големия океан на Интернет са сайтовете със готините информации? Лудница :))). Виндовс им се е набил във главите и навиците, отдавна са свикнали с него, нищо че и при Линукс има модерен, интуитивен десктоп със иконии и т.н. отдавна като при Вина, старото и старите навици не могат да се променят, а и го смятат Линукс още за сложен и за по-напреднали компютърджии, хем ме виждат как работя и че всичко си правя както и при Уина, не искат и не могат да превключат и това е.
     За Мак: в един момент (още като бях 9-10 клас) имах досег с един Мак - служебен лаптоп Макинтош. Черно-бял.  Малко съм гледал какво се работи на него и съм цъкал  - начално зареждане/рестартирване, малко текстообратка, малко мините (и там я има тая игра). Изглеждаше като Вина, само по-различен вид на иконите, десктопа, менютата...и по стабилен също, нали - при Мака няма забиване. Ама имаше случаи да забива от време на време също, да се замисля по-дълго, по спомен :))).
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #9 -: Oct 04, 2020, 10:33 »
Linuxandor, когато бях на 20+ си задавах подобни на твоите въпроси. Ама сега съм на 40+. Може да кажеш, че съм се предал. Вероятно ще си прав.

Само, че още не беше настъпило новото хилядолетие и не се бяхте родили всичките „милениумчета“*, ГНУ/Линукс вече беше по-лесен за инсталиране и несравним по поддръжка. И сигурно от 97-ма всяка година се чакаше прочутата година.

1997 год. е годината на първата масова зарибявка у нас. Другия модератор може да разказва напоително за това. Аз се появих година по-късно с втората вълна продължила около три години.

Годината дойде, а ние дори не я забелязахме. Дойде около 10 години, след като взехме да я чакаме. Това е годината 2008, когато Гългъл показа на света първото поколение Андроид. Година по-късно то вече уверено беше завладяло телефоните на напредначивите ни съграждани. А след още две на всеки по-паралия. А поредните две почти всички останали се сдобиха с Андроид.

Това стана много лесно, защото на две години се сменят плановете и пак на толкова ти пробутват нов телефон.

Линукс определено не е само за хакери. Бил е такъв до към 95-та може би. Но от ден едно винаги е бил система насочена към домашния потребител, защото и Линус я е ползвал на домашния си компютър. Всичко останало е дошло по-късно с големите пари.

Да ти кажа, че като си отворя някоя от моите таблици в АОО или ЛО с десетки и стотици хиляди формули, то лаптопа ми започва да се задъхва. А е бая мощен благодарение на наш съфорумник. Всяка машина може да се натовари, независимо, каква ОС има на нея и колко е мощна самата машина.

=*=

Няма да кажа неща, които не съм казвал десетки пъти, но няма да се съглася с многоуважавания от мен Рей.

ОС на М$ не е за доминация на пазара. Доминацията на пазара е страничен ефект. Тази ОС изпълнява първоначалния план на Апъл. Тя успява да вкара компютрите във всеки офис и всеки дом. Оттук впечатлението, че потребителите са зомбита.

Не, не са. Съвсем нормални хора са си. Просто те не разбират нищо от компютри, не ги влече и не трябва никога да се докосват до тях. Това важи за 90% от жителите на планетата. Компютрите им бяха наложени със сила на роботното място и с благи приказки у дома. Много показателно е, че след като се сдобиха с най-кривата джаджа (умнофон) повечето хора просто спряха да си купуват домашни компютри.

Така, че просто конюнктурата е такава да ползват Усхадуя. Както е конюнктурата да носят маски и шлемове за оксиженисти. Приемат го и продължават напред. На тях, каквото и да им сложиш, еднакво няма да могат да се справят.

Другите потребители на Шиндош са тези, които изкарват пари с нея. Защото онези 90% определено имат нужда някой да им улеснява живота.

Това съм го гледал, гледал, гледал, че ми е омръзнало.

Намацаните са за гъзари. Винаги са били. А от излизането на десятката, ако си и поне малко по в час, но си турбо-гъзар, то това е твоята машина. Затова и се поразшири пазарния им дял. Но не много.
 
Мога да се съглася, че ГНУ/Линукс е за бунтари. Защото и аз съм такъв, от българските, на чашка. От друга страна съм виждал линуксари с шлем за шлосери, значи не всички сме бунтари. Каква ирония. Символа на протеста в КНР е маската, а на запад обратното.

И не сме всичките бунтари, заради онези дебели пачки, които споменах и които взеха да се изливат още в края на предния век. Повечето от нас са професионалисти. В тоя форум, колко човека сме само домашни потребители? Аз, Кибер и Малин. Други не се сещам. Всеки друг под една или друга форма си вади хляба с това.

Не, че е лошо. Защото съществуват онези, е лесно достъпно и за нас. Ако ги нямаше, щяхме да изпитваме нарастващи трудности.

Но техническото съвършенство не е цел на ГНУ/Линукс и не е бил от преди да се роди. Юникс е роден като компромис на Мултикс. Ц е роден като отстъпление от тогавашните тенденции. Юникс е трябвало да е навсякъде, а не да е добър.

И трябва да им се признае, че са успели да налучкат формулата, как хем да е що годе технически издържан, хем да покорява света.

А днешния ГНУ/Линукс не е дори това. Той е като една по-напредничава алтернатива на М$ Windows и Apple Macintosh. Ако не беше наследството на NeXT то можеше и да е напълно вярно. От друга страна имахме шансове като Andrew, Sun NeWS, CMU Amulet.

Как да е. Днес ГНУ/Линукс е дебел, разплут, сложен и неразбираем. Съвсем скоро Джет и други потребители на Федора обсъждаха, че ако Noveau не запали, няма шанс да ти запали изобщо машината.

В очакване съм, какъв ще е следващия етап на развитие и силно желая да съм оптимист. Ама май се превръщам в сърдито старче по едноименния филм.

п.п. Девиза е друг: „просто като за хакери“, но точно това написах последно, че е станало обратното.


===
* Това не е с цел да те обидя, просто така кръстихме всички родени след 2000-та година.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #10 -: Oct 04, 2020, 11:47 »
Точно такива постове обичам - по-дългички, да ти обяснят по-подробно за какво става въпрос 8)
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #11 -: Oct 04, 2020, 17:42 »
Според мен Линукс (като десктоп) плати цената да бъде една по-масова опер. система.
Както се казва всяко нещо/придобивка си има цена/последствия, и в случая тя е че стана доста по обемист, сложен (има алтернативи и допънителни решения за много неща) и така се приближи към масовите ОС.

Само като пример (за едно по-старо време) е съвременното състояние на повечето BSD-та.
Те до голяма степен запазиха хакерския си характер и принципа KISS.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #12 -: Oct 04, 2020, 18:04 »
С първата част съм напълно съгласен. С това сбозване плащаме за масовостта. Бих добавил, че плащаме и за ненормалното скалиране.

С второто бих се съгласил за Net и Open, но никак за Free и производни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #13 -: Oct 04, 2020, 19:51 »
...и по стабилен също, нали - при Мака няма забиване. Ама имаше случаи да забива от време на време също, да се замисля по-дълго, по спомен :))).

Имаше имаше при почти всички го имаше т.нар. забиване и крашване целия комп., а по-късно с приоритетната многоздачаност само забиване - даже и вица за Б.Гейтс излзезе тогава
- Тате, какво е това приоритетна многозадачност?
- Ами синковец, обикновена многозадачаност ама с приоритети т.е. така е направено че едно приложение да не може да забие целия комп.
- Тате, а как работи?
- Чакай само да си довърша форматирането на ей тая дискета и ще ти покажа  ;D

Значи преди времето на многоядрените и и преди  многонишковите имаше само 1 процесор и преди приоритетната многозадачност всичкии процеси си поделяха времето му еднакво (Уин 3.х) и едно зависнало приложение (най-често ДОСовско) забиваше цялата ОС (тогава излезе лафа дай да рестартираме/излезем-влезем/ и да го оправим)
После дойде приоритетната (все още 1 процесор без екстри) и там вече едно зависнало приложение си загубваше само неговия си тайм слайс ама другите си продължаваха т.е. вече ОС не крашваше, но пак бавеше като за световното напр. при печат (сериен принтер) или формат на дискета ...въобще всяко нещо дето искаше директно управление на протокола от процесора - RS-232, дискета и пр. серийни протоколи (оттам и вица по-горе)
А колко от вас си помнят плоските кабели (FDD, printer)?
https://thumbs.worthpoint.com/zoom/images4/1/1216/17/vintage-sanyo-japan-daisy-wheel_1_cdaf10104bb050cb047ddb9bf811e94c.jpg
https://www.sandacite.bg/%D1%84%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86-%D0%BE%D1%82-1985-%D0%B3/


..та виждал съм и Мак в подобна ситуация (форматиране на дискета, печат lpr) - единствената ОС (навремето) която държеше фронта беше полуоската (OS/2) имах един авер върл фен, само той нямаше проблеми с форматиране, печат и т.п. но за съжаление както всичко хубаво на тоя свят и нея я погубиха за сметка на по-печеливши стратегии...
« Последна редакция: Oct 04, 2020, 20:12 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Годината на Линукс десктопа дойде
« Отговор #14 -: Oct 04, 2020, 20:43 »
А, не забива Мак-а - като почне да му се върти колелото и само го местиш с мишката из екрана и нищо не можеш да направиш освен копчето.
А бозата В10 става все по-бозава със всеки ъпдейт (по 8ч. ми къса нервите в сужбата).
Думите БСД и десктоп в едно изречение - това е като виц. Не, че не можеш да го подкараш ама е от миналия век. Тази година се появи УСБ съпорт и още не е съвместим с всичката железария, за видео драйвъри да не говорим (че какъв десктоп е това без тях). Една шепа девелъпъри се правят на богове и мъчат да развиват цяла ОС - това дори теоритично е невъзможно, а на практика е рядка боза. Добре, че Оракъл им подари една фаилова система (zfs) та да има за какво да се фукат. Като опиташ веднъж Линукс и бсд-тата са като мотика без дръжка, а това БСД на мака е още по-окълцано.
Някои фенове на Мак-а си мислят, че като пуснат bash шела и там техните псевдо пакетни мениджъри brew и компания и са хванали Юникс за рогата. Mного девоп-и загряха иамамата и взеха да минават на Линукс или търсят Майкрософтската WSL (пак заради Линукс естествено). Стигна се дотам ако сте чели новините, че МС разработват собствен вграден Х-сървър за В10 та Линукските ГУИ-та под WSL да си работят.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.