Автор Тема: Шерване на файлове между Kubuntu 11.10 и Windows 7  (Прочетена 2107 пъти)

azBeTaTesTeR

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Имам малка локална мрежа с четири портов рутер.Връзките са с кабели.Искам да мога да достъпвам дяловете на Kubuntu-то от уиндоуския компютър и обратното.Мъчих се много, но най-големия ми успех беше да достъпя дяловете на уиндоуския компютър от Kubuntu-то, като бях сложил парола на акаунта в уиндоуса с която влязох от кубунтуто.Скоростта на прехвърляне обаче беше отчайваща 1.1 MB/s , а рутера все пак е 100 мегабитов, трябваше да вдигна поне 10-11 MB/s. Като се опитах да вляза обаче от уиндоуса в кубунтуто ми иска име и парола и каквото и да въвеждам не ме пуска в компютъра с кубунтуто, пробвах с името и паролата на самия акаунт на кубунтуто с който се логвам при стартиране обаче не става.А като махна паролата на акаунта в уиндоуса и от компютъра с кубунтуто не мога да достъпя дяловете защото пак ми иска име и парола за уиндоуския компютър, обаче нали паролата е махната и ако не въведа нищо не ме пуска.Инсталирах Samba, обаче тя не искаше да пусне, като и цъкна иконката в менюто и нищо не става.После я махнах. Трябва ли ми тая Samba въоще? Дяловете в кубунтуто ги шервам през Dolphin-а, по аналогия с уиндоуса където се шерват в My Computer, незнам дали е правилно така? Имам и инсталиран Compiz, че настройките на това Кубунту ми се видяха много бедни ама и той не иска да тръгне. Като му цъкна на иконката и подскача известно време след това се върти малко в таскбара и изчезва. А съм инсталирал всички пакети за тоя Compiz.
Моля за помощ повече от страна на Kubuntu компютъра, защото настройките в уиндоуса са си ясни и са вградени в самата операционна система, докато в Kubuntu ми е каша, незнам дали трябват някакви пакети да се инсталират, дали може през графичната среда да се направи или не са изведени всички настройки там, дали правя шерването както трябва и с какъв акаунт трябва да се влезе после? Благодаря предварително!
Активен

big-marvel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Debian GNU/LINUX
  • Window Manager: Gnome+
    • Профил
Мисля че е най лесно да преинсталираш с това http://learnfree.eu/
Инак ако има някой опит с това може да се изкаже.
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
1. Виж това: http://linuxmigration.hit.bg/remote-windows-linux.html - може да ти помогне;
2. Виж това: http://www.teamviewer.com/en/index.aspx - има клиенти за Windows и Linux.
Успех!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Самба най-добре за споделяне на Кубунту, но имам съмнения че ще се оправиш, затова:
инсталирай в Кubuntu openssh-server а в Уиндоус filezilla или winscp
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Има два начина:
Samba - ама скоростта особено при много и дребни файлчета ще е жалка...освен ако не качиш платения вариант на Linux/Samba
FTP - но ще трябва да качиш нещо на Win-довските машини че вградения им клиент е ......М$...

Няма вечно щастие :-[
Бързата мултиплатформенна мрежа е от платените екстри :'( :'( :'(
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Чичо Гошо, забравил си NFS.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Чичо Гошо, забравил си NFS.

Младеж, не се заяждай тъпо!
Качи NFS на Windows и пак ще говорим. А за цената му просто няма защо да говорим (случайно е платен).
А за инфо има и още 10-тина варианта SFTP, HTTP.......
Активен

azBeTaTesTeR

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Благодаря на всички за отговорите. Не ми трябва Remote Desktop, защото компютрите са един до друг, искам само да прехвърлям бързо файлове, защото на единия компютър има повече място на хард диска и искам да си прехвърлям някои неща за да разтоваря малко хард диска на другия.
Искам да питам, това всичко което го описахте само за KDE ли важи? Защото намерих следната публикация в един форум:

Цитат
Много често се случва да ви потрябва един файл/папка да го прехвърлите през локалната мрежа на друг компютър. За разлика от Windows, който подържа само един протокол за прехвърляне на данни по LAN(Local Area Network) – SMB(Windows Networks), то Linux подържа SMB и NFS(Unix Networks) едновременно, като може да инсталирате и допълнителни, но в повечето случай са излишни. Това ви дава свобода при трансфер на данните. А и инсталирането и конфигурацията на протоколите става елементарно.


От менюто System > Administration избирате Shared Folders. Пишете паролата и ще ви попита дали да инсталира протоколите. Избирате Yes и изчаквате няколко секунди докато операцията приключи. В прозореца Shared Folders избирате General Properties и в полето Domain/Workgroup пишете избрана „работна група“. Ако напишете име на вече създадена през Windows група, Ubuntu автоматично ще се „намести“ в нея като прилага всички необходими настройки и от вас не се налага да пипате нищо.


В графата Shared Folders в прозореца Shared Folders може да управлявате „споделените“(shared) папки и/или файлове. За да споделите файл избирате ADD и в прозореца Shade Folder настройвате следните параметри:

1.

Path – пътя до файла/папката
2.

Share througt – избирате протокола посредством който ще споделяте файла. Той може да е различен за всеки файл/папка. Ако е избран Windows Networks (SMB) споделения файл ще бъде достъпен и за компютър в мрежата с инсталиран Windows. Ако изберете Unix Networks (NFS) споделния файл ще бъде достъпен само от компютър с инсталиран Unix.
3.

OK и вече папката е споделена


Ако не искате да ви пита всеки път за парола когато отваряте споделена папка от Windows отворете терминал и в него напишете командата

sudo gedit /etc/samba/smb.conf



и добавяте

security=share



Това значи ли, че ако кача Ubuntu със стария Gnome 2.32 май беше, всичко ще стане както е описано и Убунтуто ще си инсталира всичко и ще се "намести" в локалната мрежа?
А възможно ли е да кача Ubuntu 11.10 със стария Gnome или задължително трябва да е с 3-ката?
Все още не съм избрал окончателно дистрибуция и нищо не ми пречи да мигрирам, ако и на новата дистрибуция ми тръгне Cisco AnyConnect клиента.
Кажете нещо и за rpm базираните дистрибуции, до колкото знам само Дебиан, Убунту и разните им производни като Минт са с apt пакетната система, а останалите са rpm.Какви са недостатъците на rpm спрямо apt? Има ли ги същите програми които са на apt и в rpm? Въобще разнообразието на програми как е в rpm? Има ли много неофициални хранилища? Питам, защото съм си качвал OpenSuse и там има един Yast, дето имам чуството, че нищо няма в него, каквото и да търся все не го намирам или резултатите са много малко. Докато в Synaptic-a каквото потърся винаги намирам и ми се струва, че в него има много повече софтуер.С Убунтуто се оправям най-добре, но пък непознатото ме влече със страшна сила към една Федора примерно и затова искам да разбера малко повече за rpm дистрибуциите.
И последно имате ли идея защо не ми тръгва Compiz-a?
Активен

big-marvel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Debian GNU/LINUX
  • Window Manager: Gnome+
    • Профил
Всичко е до конкретната дистрибуция,все пак тя се прави от различни хора които взимат решение кое как да бъде.Така това не се клонира в другите,може да се взимат някои идеи но не всичко.Това е положението! Има основни от `90 години те са малко 4-5 или (redhat,slackware,debian,arch,suse)
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_distributions  а сега вече са стотици http://distrowatch.com/
които са базирани на първите,щом са базирани на първите това означава че са направени да бъдат по лесни за използване. Както и да е,когато избираш определена дистрибуция ти най вече искаш да има може би най голяма поддръжка, за да може да се откликне на даден проблем.Точно за това аз ти предложих да преминеш на http://forum.learnfree.eu/ и http://learnfree.eu/ не им правя реклама далече съм от тази мисъл,просто доколкото знам в следващото си издание ще използват KDE а и преди когато я ползвах имаше подобна опция,но на мен не ми е трябвала и за това конкретно не мога точно да ти помогна.
Активен

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
ей, напълнихте главата на момчето с бръмбари...  >:D
виж сега - най-лесно е с WinSCP или друг scp клиент, просто защото не се налага да настройваш нищо - само да имаш пуснато SSHd на линукската машина. недостатък е липсата на поддръжка у останалите програми под Прозорци.
Затова по-смисленото (и по-прозрачно) решение е да си пуснеш самба.
Единственото, което трябва да направиш е да я инсталираш, естествено, и да поредактираш малко файла с настройките /etc/samba/smb.conf или където там са го сложили. В секцията [global] трябва да имаш реда „security = share“ - дали ще го добавяш или променяш зависи какво са решили за добре от дистрибуцията. За споделянето на папка с права за писане можеш да добавиш следните 4-5 реда:
Код:
[data]
        path = /local/data
        read only = no
        guest ok = yes
        browseable = yes

има и други параметри, но тези са достатъчни за да ти свършат работа.
сматам, че се подразбира, че за да пишеш правата на папката /local/data (в примера) трябва да са 777. обикновено собственика на файловете ще бъде nobody:nobody, ако ги правиш под Прозорци.

Имай предвид, че със „security = share“ си свалил гащите и ще се влиза без потребител и парола - общо взето ще се държи като win95/98. всъщност е доста по-трудно да win7 да си говори с теб без парола... но това е тема на друг разговор.

успех!
« Последна редакция: Mar 06, 2012, 22:22 от morbid_viper »
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276