Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 33   Надолу

Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 50136 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #270 -: Sep 15, 2021, 16:35 »
Това, че ние виждаме черното черно, не означава, че то не е бяло. Ако очите ти виждат в негатив, ще е такова.

Което ме подсеща за факта, че белите мечки… са черни.

Работата идвала от подкожните мазнини или аз не съм сигурен, които отразявали, та поглъщали ли цялата светлина. Не помня подробностите. Макар, ако поглъщат (логичното да събират топлина), то трябваше да си ги виждаме черни.

Важното е, че белите мечки не са бели, а това е зрителна измама.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #271 -: Sep 15, 2021, 16:56 »
Още не съм ти написал един отговор и имаш нов.

Не те питах за Джон персонално, а той е единствения комунист там. Питах дали си потребител. Например аз съм, макар да влизам рядко. Нямам нищо против Джон, даже го харесвам много (той има регистрация тук) в частта с Асемблер, харесвам и форумната система. Просто нямам обикновено времето да кисна там. А там се бълва материал непрестанно.

И много малко от това, което казва Маркс, е грешно. Да не кажа, че не се сещам за такова. Заедно с Адам Смит и Джон Мейнард Кейнс е допринесъл най-много за икономическата наука. Нещата, които писах нагоре всъщност имат малко общо с Маркс. Все пак той е диалектик, нещо, което хич не кореспондира с моите усещания.

Най-модерната форумна система е Disqusue (май така се пишеше) Discourse, отворен аналог на Дискорд. Сега Амазон Revolut ще прави друг.

Не знам,  защо така се получава. Пишеш, пишеш някакви хубави работи и я изръсиш Google Drive, я DropBox, я Discord, я някакво такова чудо.

Най-модерен аналог на Гитхъб е sr.ht, румънския Rocket-git набира популярност, а винаги сме имали и Not-a-bug. Има и други. Естествено в сметката не влизат изоставения на произвола на съдбата Pagure и други системи. Говорим само неща мязащи на гитхъба.

« Последна редакция: Sep 16, 2021, 08:12 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #272 -: Sep 15, 2021, 17:01 »
Много години ползвах Akregator от KDE за RSS, но от много години ползвам TTRSS (Tiny Tiny RSS) и съм му голям фен. Така като изръшкаш много новини, можеш да продължиш да ровиш и на телефона/таблета/лаптопа и новините са ти отметнати като прочетени - не преглеждаш едни и същи новини два пъти. Работи много стабилно и бързо. Освен това трупа новини постоянно (сървъра винаги си работи), а когато лаптопа/таблета се спира или програмата не е стартирана се пропускат емисии. Обновяването става с един git pull на сървъра. Макар, че съм замръзнал на една стара версия която е желязна и не искам да пипам.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #273 -: Sep 16, 2021, 18:00 »
go_fire,

Не е вярно, че изграждането на защитни стени и блокирането те поставя под обсада. Все едно заключването на апартамента или колата да те поставя под обсада.

Тези методи увеличават разходите за постигането на целта, което в повечето случаи обезсмисля цялото занимание. Също така, ако някой активно се опита да ги пробие, той вече разкрива действията си.

Не, че някой не може да ти разбие вратата и да влезе у вас, но ако го направи - ти ще разбереш, нали? А оставяйки я отключена, не само, че може да не разбереш, но ти и направо си го каниш - и той ще предпочете да дойде у вас, вместо у нас.

Да, може да си каже и че "Този щом се заключва, следователно има нещо ценно". Може и да остане разочарован. Но точно това е и смисъла да се помага на другите също да се заключат.


Слагам един плюс на тая част от коментара на Захари, която е в цитата. Аз съм си криптирал служебния компютър (дори не знам дали е този правилния израз, не съм на нивото на повечето коментиращи тук)- още при инсталацията на магеята. Криптировката я правя, защото ми е интересно, от една страна, от друга- ако някой ми седне на компа и опита да го стартира, ще му поиска много дълга парола с буквички, числа и специални символи. А ако успее да я отвори, какво ще види? Директории със съдебни документи, които така, или иначе, ги има и на сайтовете на съдилищата. В тоя смисъл, идеята всеки да се "затапи" колкото е възможно, има смисъл, защото обезсмисля усилията да се пробие всеки криптиран, само за да се разбере, че криптираното не е кой-знае каква тайна.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #274 -: Sep 17, 2021, 09:47 »
   Аз на твое място бих сложил и парола на BIOS -а и парола
при включване на компютъра (ако не си си сложил де).
   Предполагам,използваш "LUKS crypt".В началото на инсталацията те
пита за парола,след което създава криптиран  LVM том,използвайки го
като основна файлова с-ма.
Обаче,има и един некриптиран boot  дял,където е ядрото и някои
други компоненти,там могат да ти набутат някой keylogger...

   Разбира се,и това не дава 100% сигурност,но поне максимално ще
затрудниш гада,който иска да пипа по машината ти.
« Последна редакция: Sep 17, 2021, 09:54 от spec1a »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #275 -: Sep 17, 2021, 10:06 »
Пускаш го да стартира в init level с шел. Като види злоумишленика онова Черното, оня ми ти 'ДОС' и веднага ще се откаже.

Също ще си помисли, че това е компютър от каменната ера и не представлява 'ценност'.
« Последна редакция: Sep 17, 2021, 10:13 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #276 -: Sep 17, 2021, 10:58 »
   Eeeeeeeee,имах предвид разбирач,който не се шашка от такива неща.

Разбира се,пожелавам на Nik123 да си няма работа със злоумишленици.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #277 -: Sep 17, 2021, 14:12 »
LUKS е, да. А имам като опции да го пускам и failsafe, init 3 също.. Да, пуска го някой и вижда един "ДОС" ахаххаха
/boot не е криптиран. То май там не може, ако го криптирам, изобщо ще може ли да стартира системата..  Да, още при инстала му сложих човките да криптира и зададох паролата. Сега я иска, след като му посоча кое ядро и в кой режим да зареди от менюто на GRUB2.
Беше ми интересно да си поиграя с това криптиране.

Виж, за парола на BIOS не се бях сещал. Но там не се ли зануляваше с махане на батерията от дънната платка? То пълно щастие няма, но тъй като офисната машина не е постоянно при мен, като лаптопа, реших да я защитя, доколкото мога. Макар че инфото за делата, го има и в системите на съдилищата.


П.П. Като си говорим за сигурност, съм виждал преди години технически експертизи по дело, на иззети телефони Айфон. С пароли. Направи ми впечатление, с уговорката, че не съм с експертни технически познания, че се отварят и айфоните и се чете и облака им. Сега не помня вече версиите на айфоните, но съм запомнил ясно следното- бяха няколко айфона, иззети, но заключени с парола. По наказателно дело. Имаше един-два, последната версия (Май по спомен 7 ли беше тогава, но може и да бъркам- не им знам "родословието" и версиите, тогава само проверих тия, които не бяха успели да отключат и помня, че бяха последната версия). Всички айфони, без тези последната версия тогава, въпреки паролите им, бяха отключени и прочетени. Софтуерът, с който ги бяха отворили, беше базиран на линукс, собствена разработка на вещите лица (пишеше го в обстоятелствената част на експертизата). Та, и айфоните не са толкоз сигурни. А всеки собственик на такъв телефон, който познавам, много го хвали- сигурен бил, нямало как да ти го отворят..

П.п.п. "Вещо лице" е специалист в дадена област, който съдът, или прокуратурата, или полицията назначава да свърши нещо си по дадено дело, за което се искат специални познания. Естествено, това се заплаща. Уточнявам, понеже това е термин от моята област и може би не на всички четящи и пишещи тук е познат в съдебния му смисъл.
« Последна редакция: Sep 17, 2021, 14:26 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #278 -: Sep 17, 2021, 14:41 »
Цитат
Но там не се ли зануляваше с махане на батерията от дънната платка?

Не се занулява с махане на батерията....Най-вероятно нищо няма да стане. А по дъната има две пинчета наричат се "clear CMOS" те се дават накъсо. Това го пише в книжката на всяко дъно.

Накъсо се дава или с отверка - каквато намериш или с jumper-че....
или ако на дъното няма пинчета - сегашните дъна така ги правят, вместо пинчета има само две контактни калайдисани точки... даваш ги накъсо като вземеш кламер, жичка или пинсета....

Бисоката парола не е нищо. Чисти се с отверка.

 
« Последна редакция: Sep 17, 2021, 14:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #279 -: Sep 17, 2021, 14:49 »
Благодаря ти за инфото, на мен компютрите са ми хоби, а операционната система линукс съм си я харесал отдавна, заради стабилността и дуракоустойчивостта й. Аз не съм компютърджия, но чета този форум именно заради това, че често научавам нови и полезни неща в компютърджийската област  [_]3
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #280 -: Sep 17, 2021, 17:02 »
Открих нова приятна добавка. Заедно с нея и още едно подобие на Гитхъб.

https://codeberg.org/nobody/LocalCDN

Не съм сигурен дали Захари не говореше за някаква добавка с подобно действие.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #281 -: Oct 08, 2021, 12:40 »
   Малките-и-меките ... омекнаха  ;D
Донякъде.

Вече официално боза 11 може да се инсталира на по-стари компютри,
но с предупреждение в началото на инсталацията.
   Не става ясно обаче какво ще се случва при проблеми.
Ще има ли поддръжка за стари машини ?
Или, оплакванията ще са само при  арменския поп...
« Последна редакция: Oct 08, 2021, 12:54 от spec1a »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #282 -: Oct 08, 2021, 13:02 »
То па един Виндоус ще е тоя 11. Едно оправят, друго се бъгва, егати и системата.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #283 -: Oct 08, 2021, 14:29 »
То па един Виндоус ще е тоя 11. Едно оправят, друго се бъгва, егати и системата.
Нормално. Системата е един много голям монолитен блок от код. Пипнеш едно и не знаеш, къде още ще се промени.
Линукс е точно обратното.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #284 -: Oct 08, 2021, 15:31 »
Най-ценното е, че са подобрили WSL (Линукс подсистемата), вече трябва да пуска и ГУИ програмите без инсталация на Х сървър. Още не е оправен мрежовия бридж, та не става за сървърни приложения още (сигурно ги е страх, иначе кой ще купува Уиндоуския сървър).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 33   Нагоре
« назад напред »