Автор Тема: Проблем с HDD след спиране на сървъра  (Прочетена 4746 пъти)

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте и честито Рождество Христово на всички християни, бъдете здрави!
Сега за проблема:
Имам домашен сървър Dell Vostsro 3020 i3 13100.
Машината е предназначена за мултимедия сървър с инсталирани на нея Ubuntu Linux Server 22.04 и разбира се услуги като Jellyfin, SSH, NFS, FTP, Samba, Transmission-Daemon.
Въпросния Дел имаше 256GB MVME storage и се наложи да добавя. Реално сложих един 2.5'' SSD и един 3.5'' HDD които до днес нямаха проблеми, или поне не съм забелязал да има такива, понеже е постоянно включен, но се наложи да го изгася напълно и при пускането му ме вкарва в emergency mode заради грешка в automont HDD. Тръгва със логнат root и първото нещо което погледнах е дали въпросния HDD не е умрял!!! И реално харда не го вижда, не е монтиран и..... абе харда го няма.... Викам баси та тоя хард е чисто нов, кво му стана.... Рестартирам аз и системата тръгна без грешки, и двата допълнителни харда са монтирани при стартирането и всичко изглежда нормално, няма грешки, няма червени текстове при старт и всички услуги са стартирани и функционират както се очаква. Влизам аз в този HDD - чета, пиша, трия, нп.!!! Викам си абе тука нещо не е наред ще рестартирам пак да видя какво ще стане.... Рестартирам и отново всичко тръгва без аномалии, но грешката която ми даде ме озадачи. Реших да го спра напълно отново... И при стартиране същата ситуация - рековъри мод с логнат руут.... И това се повтаря при всеки шътдаун на системата, както и при всеки рестарт тръгва без проблем. Реално грешката с неоткриването и монтирането на харда идва само при напълно спряна машина. Реших да разкарам харда от /etc/fstab и при пускането и няма проблеми, грешка разбира се няма и всичко тръгва.... Тръгва обаче Jellyfin, Transmission-Daemon, NFS и Samba ги спрях като сървиси при махането на аутомоунт реда от /etc/fstab защото те го използват и ще завалят други грешки.... Та какъв може да ми е проблема, досега не съм случвал на подобен и се нуждая от помощ. Влизах в БИОС-а на няколко пъти, въпросния HDD не го виждаше в секцията storage и след излизане от БИОС и стартиране на системата грешката идваше отново. Така сигурно един час шътдаун и рестарт, БИОС-а на един - два пъти го видя диска, но след излизане и стартиране отново съм с грешка за аутомоунт. Сугирно аз неправя нещо както трябва, надявам се... хаха... Ще шерна няколко снимки за да предибиете по-добра представа.

https://freeimage.host/i/JRWYDOX
https://freeimage.host/i/JRWYLUN
https://freeimage.host/i/JRWYslp
https://freeimage.host/i/JRWYifR
https://freeimage.host/i/JRWlBPj
https://freeimage.host/i/JRWGJqu
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 12:07 от ivanovslavy »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #1 -: Dec 27, 2023, 12:09 »
   Може проблема да е в някой кабел или нещо някъде не прави контакт както трябва.
Отвори го,и ги поразмърдай малко.

   Или,проблем с охлажданията,виж температурите ...
Активен

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #2 -: Dec 27, 2023, 12:19 »
   Може проблема да е в някой кабел или нещо някъде не прави контакт както трябва.
Отвори го,и ги поразмърдай малко.

   Или,проблем с охлажданията,виж температурите ...

Здравейте,
Силно ме съмнява това което казвате, но ще го направя. Иначе температурата при лог изглежда супер:

System load:  0.17529296875      Temperature:             34.0 C
  Usage of /:   5.4% of 232.64GB   Processes:               225
  Memory usage: 10%                Users logged in:         0

При тестове на писане и четене въпросният хард държи около 240-250МБ в секунда трансфер и няма аномалии.
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 12:22 от ivanovslavy »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #3 -: Dec 27, 2023, 12:24 »
Пък може и HDD или SSD да се е предал.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #4 -: Dec 27, 2023, 12:26 »
Пък може и HDD или SSD да се е предал.
И Аз силно си го мисля това, и искренно се надявам дане е така, понеже при старт не тръгва а при рестарт тръгва, баси филма ми създава.... чисто нов е купен оня ден!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #5 -: Dec 27, 2023, 12:30 »
Или пък BIOS-а да прави разни дребни чамаци. Ако му се играе на човек, да монтира някакъв здрав диск и да инсталира пак нужната OS. Дето се казва, само за проба. Без някакви сериозни сетинги за всички услуги на сървъра, колкото да се види дали самия комп е ОК (с ползването на друг изправен диск на същите кабели).
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #6 -: Dec 27, 2023, 12:41 »
Или пък BIOS-а да прави разни дребни чамаци. Ако му се играе на човек, да монтира някакъв здрав диск и да инсталира пак нужната OS. Дето се казва, само за проба. Без някакви сериозни сетинги за всички услуги на сървъра, колкото да се види дали самия комп е ОК (с ползването на друг изправен диск на същите кабели).
Компа е чисто нов и двата допълнителни диска са чисто нови.
Ще отворя да побутна първо кабелите както каза голегата по-горе, ако няма резултат ще смена въпросния диск с друг и ще тествам, имам работещи и доказани през годините и ще видя, но според това което ми казвате е хардуерен проблем така ли смятате? Другото което си мисля да ресетна БИОС-а, не че съм чоплил кой знае какво по него, но и това ще направя, понеже филма ми стана като го спрях, влезох в BIOS и бутнах това-онова за да включа WOL support-a, че исках да мога да го пускам през мрежата като ми се наложи, понеже достъпа до него не е много удобен. И така се впуснах в някво тъпо приключение, което се надявам да завърши добре :D
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #7 -: Dec 27, 2023, 12:42 »
Такова нещо с неоткриването на диск при пускане съм го виждал доста преди.

Причините обикновенно са 2.
Кабели /лоши контакти. Вадиш всички кабели от диска и пак ги вкарваш. Смисълът от упражнение е че при вкарване и изкарване контактите (на кабелите и харда) взаимно се самопочистват от търкането. Или пък ги сменяш нови. Но пак ги включи и изключи няколко пъти да се самопочистат.

Другата честа причина да не се открива харда при пускане е харда да не развърта. Това може да го чуеш ако слушаш внимателно и надавесиш ухо. При пускане от всеки нормално работещ хард се чува едно фииуууул....
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 12:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #8 -: Dec 27, 2023, 12:45 »
Еми ресетни му BIOS-а. Да си падне на дефолтните сетинги.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #9 -: Dec 27, 2023, 12:47 »
Колега, забелязвам че всеки път ти проверява файловата система за грешки, това обик. е следствие от неправилно изключване а предполагам не го изкл. направо от копчето/щепсела - хардуерно. Пробвай да изключваш като елиминираш всичките тия услуги дето си ги накачулил една по една да разебреш първо коя е проблемната.. може и по няколко наведнъж (binary search)

обик. тоя номер редовно го прави Уиндоуса по НТФС-те обаче те понеже не са буутващи та там само го монтира само за четене дяла, а при теб предполагам се получава подопбно "мръсно" изкл. заради някоя услуга или някой кеш останал активен в shutdown... и понеже в recovery mode тия не се пущат то второт вкл. е ОК винаги..
...моите 5 цента
« Последна редакция: Dec 27, 2023, 12:50 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #10 -: Dec 27, 2023, 12:50 »
Щом не го открива понягога и в биоса значи проблема е един и същи и няма нищо общо с линукса и монтирането.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6205
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #11 -: Dec 27, 2023, 12:56 »
Пробва ли да им размениш местата на дъното? Слотовете.
Някъде бях чел за такъв проблем, но дали не беше свързан с инсталирането на Win, вече не помня точно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #12 -: Dec 27, 2023, 13:00 »
Щом не го открива понягога и в биоса значи проблема е един и същи и няма нищо общо с линукса и монтирането.
И аз тъ мисля, но също така тайно се надявам да има нещо което не правя както трябва.....

Колега, забелязвам че всеки път ти проверява файловата система за грешки, това обик. е следствие от неправилно изключване а предполагам не го изкл. направо от копчето/щепсела - хардуерно. Пробвай да изключваш като елиминираш всичките тия услуги дето си ги накачулил една по една да разебреш първо коя е проблемната.. може и по няколко наведнъж (binary search)

обик. тоя номер редовно го прави Уиндоуса по НТФС-те обаче те понеже не са буутващи та там само го монтира само за четене дяла, а при теб предполагам се получава подопбно "мръсно" изкл. заради някоя услуга или някой кеш останал активен в shutdown... и понеже в recovery mode тия не се пущат то второт вкл. е ОК винаги..
...моите 5 цента
Здравейте,
Разбира се, че не го изключвам от копчето.
Не знаех че остава такъв кеш и да води до подобна аномалия, че дори БИОС да не го вижда диска. Как мога да го изтрия ако има такъв? Иначе лесна работа да спра всичките му услуги и да го тествам така. Също мога ли да му кажа да не ми тества файловата система или пък да игнорира грешка като тази с диска и да тръгне нормално, па дори и да не е монтиран при старта?

Такова нещо с неоткриването на дуск при пусксне дъм го виждал доста преди.

Причините обокновенно са 2.
Ксбели и лоши контакти. Вадиш всички кабели от диска и пак ги вкарваш. Смисълъ от упражнениет е че ори вксрване и изкарване, контактите (на кабелите и харда) се самопочистват от търкането. Или оък ги сменяш нови. Но пак ги ейлчи и изключи няколко пъти да се самопочистат.

Другата честа причина да не се открива харда при пускане е харда да не развърта. Това миже да го чуеш ако длушсш внимателно и давесиш ухо. При пускане от всеки нормално работрщ хард се чува ено фииуууул....

Добре, правя го веднага и ще пиша!
Само едно е странното тука, как така при старт не тръгва? А със рестарт тръгва, чете пише трие всичко му е нормално? Това е много странното за мен. Иначе за звука на харда те разбирам прекрасно ;)
Активен

ivanovslavy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #13 -: Dec 27, 2023, 13:01 »
Пробва ли да им размениш местата на дъното? Слотовете.
Някъде бях чел за такъв проблем, но дали не беше свързан с инсталирането на Win, вече не помня точно.
Сега го отварям!!!! И ще тествам всичко възможно
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Проблем с HDD след спиране на сървъра
« Отговор #14 -: Dec 27, 2023, 13:09 »
Цитат
Само едно е странното тука, как така при старт не тръгва? А със рестарт тръгва, чете пише трие всичко му е нормално? Това е много странното за мен

При рестарт диска не спира и продължава да върти. А при shutdown му се изключва захранването и всичко почва наново - Развъртане на диска инициализация/вътрешен ресет на електрониката на диска...
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.