Автор Тема: Ubuntu 18.04 LTS впечатления  (Прочетена 12868 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #15 -: May 09, 2018, 02:35 »
Смени си Линукс сървъра с Уиндоус такъв и гледй тогава голямото рИване. Какъвто си плащач, само лицензите не можеш му купи, ама дай да си търкаме клавиатурите тука.
« Последна редакция: May 09, 2018, 02:39 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lunarvalley

  • Гост
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #16 -: May 09, 2018, 09:03 »
май това ще е поредната клозетна тема дето да се изливат словестни диарии
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #17 -: May 09, 2018, 09:41 »
Не ми е любима система Уиндоус-а, но искам като всеки друг, който е започнал с него да си правя всичко и всички видове настройки с графичен интерфейс, а не да пиша като луд разни заклинания терминал. Не искам разни философи да ми обясняват, че сървъра било нещо много сложно и не било за аматьори, дето могат само да цъкат с мишка! Намерих си начин да си инсталирам и настройвам сървъра графично с уеб панел почти без да ползвам терминал. Научих се, поне колкото за личните си нужди да си работя и със сървър без да ползвам команди, но тъй като, не съм специалист ми се налага от време на време да ползвам услуги на специалисти и на няколко пъти съм бил пред отказване от сървъра.

Е, ами ти не говориш за системата тук, а за предпочитанията си. Твоите са си такива и това е. На други хора са различни - всеки си ги има.
Аз много уважавам възможността да пиша команди за всичко, за което реша, че искам или ми се налага. Видял съм предимството. Научих, какво е компютър с Windows 3.11 - той си беше DOS - и още помня, как трябваше и там да пиша разни команди. Запаметяването на всички ми се струваше трудна работа. Невъзможна даже. Много трудно ми беше, да науча, какво и как се прави, особено за да си пуснеш да ти работи cd-то например - autoexex.bat и config.sys. Но ги научих и тях, как се пишат, щото имах желание. Така и не се научих, как да пиша по-сложни .bat файлове, защото не знаех, какво мога и какво не мога да правя. Бях дете и английския ми го нямаше никакъв. И когато хванах 95 се родих. Но дойде след време момент, в който тотално се отказах от тази система и когато започнах да ползвам другата - линукс - разбрах, каква е силата на терминала. Графичен интерфейс ли? Един приятел в момента учи в чужбина и там миналия семестър щели да учат РНР, но целия семестър ги занимаваха с Joomla. Та два дена се беше побъркал, че не можеше да намери, от къде се прави някаква промяна в страницата в графичния интерфейс на това чудо. Два дена... Той има някакви знания за html и css и прекрасно осъзнаваше, че в друга ситуация ще каже на vim да отвори css файла, до чиято локация ще стигне за много по-бързо, благодарение на tab клавиша в терминала, отколкото да цъка с мишката по папките, ще каже на редактора да намери реда, който му трябва и да замести едно нещо с друго. Всичко това, ако не си даваш зор, става за 20 секунди макс. Много е. Преди четири-пет дена сестра ми искаше да си направи някакъв плейлист дето си направила в тубата от телефона с чалга и беше готова да дава линка на някаква уеб страница, после да сваля песента от там и така една по една 157 песни. Може и да има програма да го направи с графичен инетрфейс, обаче първо трябва да седнеш и да обясниш на гугъл, какво търсиш, да свалиш нещо неизвестно, което ще се опита да ти инсталира още две-три неща минимум покрай своята инсталация, пък повечето хора си натискат next, без да гледат много и после браузъра им е пълен с ленти с инструменти и няма място за страницата, и най-накрая, да се пробваш да направиш нещо с нея. Казах и да ми даде флашката, извадих си лаптопа, пъхнах я където трябва, цд до /медия/таб, който изкара веднага флашката, мноко по-бързо ще наша mkdir playlist отколкото да цъкна с десен бутон, пък да кажа, нова/папка после да пусна мишката, щото трябва да напиша името на папката, да хвана отново мишката и да натисна ОК. Та влизам и в новата папка и пиша половин ред youtube-dl команда, натискам enter и го зарязвам да си бачка. Това е. Други двадесет секунди. Въпроса беше "Това ли е всичко?" погледа на моето "да" който ми върнаха, няма да ти го описвам. Тя работи на windows и такова нещо не е виждала много-много. Покрай мен, като седна да правя нещо на компютъра на брат ми. Това са само два примера. Писането на команди не е задължително. Може да се направи графичен интерфейс и за терминала за всичко, което можеш да правиш и с команди. Правил съм си един такъв за проба. Познай, защо не е направено вече за всичко. Защото няма нужда. Хората не изпитват нужда от друго, освен простия промпт. Между другото мисля да направя графичен инстаалатор за Arch за терминала, за улеснение на хората, щото не е тривиална работа, но до там. Не искам и не те убеждавам в нищо. Споделям моето виждане за нещата. Според моя си опит.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #18 -: May 09, 2018, 09:41 »
май това ще е поредната клозетна тема дето да се изливат словестни диарии
Току що се изпуснах  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #19 -: May 09, 2018, 13:03 »
Не ми е любима система Уиндоус-а, но искам като всеки друг, който е започнал с него да си правя всичко и всички видове настройки с графичен интерфейс, а не да пиша като луд разни заклинания терминал. Не искам разни философи да ми обясняват, че сървъра било нещо много сложно и не било за аматьори, дето могат само да цъкат с мишка! Намерих си начин да си инсталирам и настройвам сървъра графично с уеб панел почти без да ползвам терминал. Научих се, поне колкото за личните си нужди да си работя и със сървър без да ползвам команди, но тъй като, не съм специалист ми се налага от време на време да ползвам услуги на специалисти и на няколко пъти съм бил пред отказване от сървъра.

извинявай пич, преди няколко месеца описваше какво си пуснал на сървъра си и как си го омазал. Еми аз и за пари няма да се хвана да ти оправям бакиите. Всичко съшито с бели конци на стъпка от разпадане.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #20 -: May 10, 2018, 01:27 »
Тези умрели алтернативи на Фотошоп, Илюстратор, Солид Уорк........... за сериозна работа НЕ СТАВАТ!
Много професионални фотографи по света използват само свободен софтуер. https://www.youtube.com/watch?v=cYM_teDtwU0.Има такива и в България. Един български фотограф спомена в телевизионно интервю преди време между другото че работи само със свободен софтуер. Жалко че не си спомням кой беше.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #21 -: May 10, 2018, 04:02 »
Полека blackinblack да се изръси $4000 за SolidWorks-a дето го е писал (или само е чувАл за него)- колко гащи и комбинизони трябва да продаде та да го купи, че и да е на печалба. А и казваше, че не знаел и Английски - тогава и да го открадне пак няма да направи с него нищо- важното е да си плюваме.

https://www.cati.com/blog/2015/04/how-much-does-solidworks-cost/
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #22 -: May 10, 2018, 11:17 »
Тук никой не плаща и за системите дори, ти говориш за солидни приложиния. МВР дори се разбра преди време, че имат пиратски системи по компютрите. Не зная, дали още е така, но... Имах приятел, дето работѝ дълго време за разни архитекти и ползваше 3DS Max. Само на една или две машини е видял лицензирана версия. А аз преди време, като бях запален и аз да го разцъквам това нещо, анимации ще правя, разбираш ли, звъня на дистрибутора по телефона и го питам, колко струва, онази като ми изтърси десет хиляди долара, благодарих и затворих.  ;D Не е, да не изкарват пари и да не могат да си купят лиценза. А, че политиката на ценообразуване на американските компании на цените за Европа и страни като нашата е чист грабеж е отделна тема. Та, ако се занимаваш с дизайн, графика и нещо подобно, една програма само няма да ти свърши работа. И едно работно място ти стъпва на двадесет и повече хиляди долара. Минимум. Нищо чудно, че все повече хора, ако не ги мързи да научат елементарните неща, пък и цели администрации по света минават на свободен софтуер. За масово ползваните програми в офисите има прекрасни алтернативи, които в нищожна част от случаите да им липсва някоя функционалност, дето да ти я има в един Excel например.

Евала на Каноникъл, че намериха бизнес модел и развиват системата си, та покрай тях и други ентусиасти го правят. Включително в България. Нов продукт продукт или изобретение се появява, поради нуждата от него. По принцип. Консуматорското ни общество промени малко това правило, но все още важи в голяма степен. Та, алтернатива си е нужна. Ще го пробвам, сега почивката и новото убунту.

А може и енджина на Хрома да се ползва за графиката и така приложинието ти да върви и на двете системи, ма и това няма кой да направи.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #23 -: May 10, 2018, 15:10 »
Що така никой не коментира, че Линукс Десктоп-ите за работа не стават! Поне, докато големите разработчици на бизнес софтуер не започнат да правят и версии за Линукс.
 
Тези умрели алтернативи на Фотошоп, Илюстратор, Солид Уорк........... за сериозна работа НЕ СТАВАТ! Конкуренцията на идеи, възможности и алтернативи е хубаво нещо, но пък свръх конкуренцията само излишно разпилява усилията. Още дълги години Уиндоус ще си бъде по-добрия десктоп, а Линукс по-добрия сървър.

http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/2013/12/is-solidworks-software-available-for-apple-os-x.html

https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-and-el-capitan-mac-os-10-11.html

И един въпрос -- купил ли си Solid Works & Adobe Photoshop, които ползваш в момента ::)
Активен

the lamer's team honourable member

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #24 -: May 10, 2018, 21:50 »
Някъде 5 години по-късно,ще напиша същото мнение ,ще кажеш ,че е дежавю.Вадил съм си хляба с GIMP ,което значи,че съм бил професионалист ,който използва свободен софтуер под Линукс.В момента има тонове подобрения в новата версия.Преди това ползвах Фотошоп.Едно време пуснах на Иван Ванков Гатака уроците по PHP и думи от първата лекция ми се запечатаха в главата."Достатъчно ви е мощен компютър да подкара какъвто и да е текстов редактор и интернет за да почнете да пишете код"Тия думи ги взимах присърце и реших да пробвам да вадя пари със скапана машина , краден интернет и отворен код и взе че се получи навремето.Та просто си е до човека ако фирмата налага да ползваш скъпи ,платени приложения, ОК.Тя е дала парите,ти работиш на тях ,защото който дава заплатата той поръчва музиката обикновено. Ако зависиш сам от себе си,единсвената инвестиция е време и постоянство  без да плащаш една стотинка за софтуер ако искаш.
« Последна редакция: May 10, 2018, 21:55 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #25 -: May 10, 2018, 22:53 »
Там е работата, че в България фирмите дори не дават такива пари за софтуер. Сигурен съм, че има не малко изключения, но всички сме наясно с картинката. А да лъжем себе си, няма смисъл. Някой знае ли, от какви програми се нуждае държавната администрация? Не зная, но със сигурност част от тях са: текстов редактор, електронни таблици, имейл клиент, браузър, архиватор, програма за отваряне на pdf документи или създаване на такива. Нещо друго? Всяка една дистрибуция идва с всичко това още с инсталацията. Какво толкова специално се ползва, че трябва да е офис пакета на меките? Някоя супер екзотична функция, дето се ползва в един от сто хиляди случая? Е, ако е нужно точно това, може да се прежалят няколко стотака за едно работно място, но всичко друго може да се свърши с коя да е програма. Не съм работил изобщо с електронни таблици и само зная повърхностно, как се случват нещата, но всичко е пред очите ми и ще се оправя със сигурност, ако ми трябва нещо елементарно. Сигурен съм, че човек, който е работил с такова веднага ще се ориентира в Либрето. Кое от тези неща не може да се свърши с графичен интерфейс? А пък аргументите, че било нужно обучение на хората... Много се извинявам, но не минават. Всичко ти е пред очите. Файловия мениджър съвсем ясно си показва всичко по познатия начин и се държи по познатия начин. Останалото от десктопа е толкова познато от десетилетия, че не вярвам, някой да не може веднага да си намери програмката. Ако всеки може да се оправи в интернет със всички различни уеб страници, значи може да се оправи с обикновен десктоп интерфейс, без оглед на системата пък била и ейпълската.

Харесва ми опцията за минимална инсталация на новото Убунту.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #26 -: May 11, 2018, 07:12 »
@4096
Темата с държавните структури и свободният код е дъвкана безкрайно и в този сайт също. И развитие няма. Ясни са причините. Няма смисъл да казваме пак защо цели региони в Германия, Франция, Испания, Англия ползват в администрациите си само отворен код.
Моите 5 цента:
На сбирката на Pentaho Comunity миналата есен, колеги от Мозамбик представиха решение за използване на BI в здравната система на Мозамбик. Показаха и ефекта след въвеждането и. Ползван само отворен код. Занете ли колко човека имаше от България - 1. И то от интерес - представлявах само себе си и моят скромен бизнес.

https://it-novum.com/blog/pentaho-helps-to-save-lives/

Не го виждам пътя - овцете са утъпкали всичко.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #27 -: May 11, 2018, 10:13 »
@4096
Темата с държавните структури и свободният код е дъвкана безкрайно и в този сайт също. И развитие няма. Ясни са причините. Няма смисъл да казваме пак защо цели региони в Германия, Франция, Испания, Англия ползват в администрациите си само отворен код.
Моите 5 цента:
На сбирката на Pentaho Comunity миналата есен, колеги от Мозамбик представиха решение за използване на BI в здравната система на Мозамбик. Показаха и ефекта след въвеждането и. Ползван само отворен код. Занете ли колко човека имаше от България - 1. И то от интерес - представлявах само себе си и моят скромен бизнес.

https://it-novum.com/blog/pentaho-helps-to-save-lives/

Не го виждам пътя - овцете са утъпкали всичко.
Да, тази тема е друга тема, дето и на мен не ми се дъвче, пък и не е за тук. Дадох го като пример, защо повечето хора си остават на бозата. Ако изобщо някой е чувал от тях за линукс, сигурно го имат за нещо много сложно за ползване и седнат ли, няма да смеят да пипнат нищо. Сигурен съм, че са били още по-стресирани, когато за първи път са хващали компютър и уиндоус, но са забравили този факт. По-лесно е, да си каараш със старото, отколкото да научиш нещо ново, ако че може би и повече да ти хареса. Хората си създават навици на поведение, на мислене и как вършаат нещата и това се знае от големите компании. Затова ни приучват на определени неща още от деца, ако могат. Познатото не ти създава стрес и защо да пробваш нещо ново!? Нали работи. От Каноникъл с драстичната им промяна на десктопа преди време, като пуснаха Юнити, едва ли са мислили за тези неща. Но не вярвам и да са глупави. Просто имат определен таргет и се придържат към него. Хората не обичат да излизат от зоната си на комфорт и трябва силно да ги бутнеш или да имат защо да се стресират и сами да се бутнат нанякъде, че да направят и пробват нещо различно. По-добре на сухичко. Уинодус е това топло и познато местенце, дето те пази от чудовищата и си спокоен зад стените. Компания с ресурса на Майкрософт може да бъде изместена единствено от друга, също толкова мощна, а такава в този сектор и на този пазар е само Гугъл с техния Андроид. Не съм сигурен, кое е по-голямото зло. Всички Линукс дистрибуции са в периферията на тези двамата и трябва време, за насищане на достатъчно машини с Линукс, за да има бум и при десктоп системите, както при сървърите. Ако стане изобщо. Хубаво е това, което става в някои държавни администрации. Хората там, които ползват Линукс на работното си място, евентуално ще поискат да го имат и у дома. Ако тръгне нещо, ще тръгне от там и по този начин. Не можеш иначе да накаараш някой да го ползва. Показваш, ако има любопитство, пробва, харесва му/ѝ или не му/ѝ харесва и това е. Няма нужда от още мисионери на тази земя.
« Последна редакция: May 11, 2018, 10:16 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #28 -: May 11, 2018, 17:35 »
Новата чакалня Централна гара Пловдив
Сигурно е i5 quad core



Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Ubuntu 18.04 LTS впечатления
« Отговор #29 -: May 11, 2018, 20:53 »
Можеха поне реклама да пуснат дори само като тапет. Тъпо е така;
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4060 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7469 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21049 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7865 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Малко по темата за Ubuntu 13.10 & Ubuntu Edge
Коментар
alabla 3 5670 Последна публикация Oct 31, 2013, 22:22
от alabla