Автор Тема: Търся WiFi USB адаптер, който да върви без проблеми под Ubuntu 14.04 LTS  (Прочетена 10691 пъти)

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Аз намерих сорса на драйвера, в момета променям сорса да се компилира с нов кернел, не съм сигурен дали ще работи коректно, но може да се пробва. Утре би трябвало да съм го компилирал и ще го постна тук с build скрипт.

// edit
Аве тия модули ги има в официалния кернел, видях сорса и е почти 1-1 си изключение на една структура дето са я премахнали и вкарали като нов параметър. Тва да не е бъг само на Убунту кернела  ??? dim40 я сложи една Отворена Мандрива от тук -> http://openmandriva.org/en/download_lx
« Последна редакция: May 24, 2014, 06:41 от bvbfan »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
гледам че този лаптоп работи и с Qualcomm Atheros AR9000 Series, Qualcomm Atheros QCA9000 Series, Realtek RTL8188EE 802.11b/g/n Wireless, Intel Wilkin Peak Wireless, остава някой от тях да се поддържа от Убунту и да си намериш такъв.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
само да вметна, че с alien всеки /или поне всеки/ *rpm може да се конвертира в *deb
Код
GeSHi (Bash):
  1. NAME
  2.       alien - Convert or install an alien binary package
  3.  
  4. SYNOPSIS
  5.        alien [--to-deb] [--to-rpm] [--to-tgz] [--to-slp] [options] file [...]
  6.  
  7. DESCRIPTION
  8.       alien is a program that converts between Red Hat rpm, Debian deb,
  9.       Stampede slp, Slackware tgz, and Solaris pkg file formats. If you want
  10.       to use a package from another linux distribution than the one you have
  11.       installed on your system, you can use alien to convert it to your
  12.       preferred package format and install it. It also supports LSB packages.
  13. ...
  14.  
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Много често специално usb wifi нещата си вървят прилично добре, защото за конролера си има драйвер, но когато заредиш драйвера, последният решава че няма наличен хардуер. Причината е че в общия случай някъде в кода на драйвера има един масив с подържани USB id-та и точно твоя го няма там. Следствие на това че поредната тайванска/китайска работилница решила да произвежда евтини железарии без да й пука особено за софтуерната част, особено под линукс. В този случай поне корекцията е доста лесна - набиваш си го на ръка в сорса, билдваш и инсталираш модула и го insmod-ваш и воала. Лично аз такъв казус съм виждал два пъти досега вкъщи. Тези дребните нано стикчета май са най-честия случай или поне аз уцелвам такива, щото при мен и двата бяха с такива. Единият случай беше малко по-крив (доколкото помня tp-link-ска джаджа с realtek-ски чипсет), защото драйвера на база usb id-то си сетваше други параметри, единият вариант беше с 2T2R (защо са му 2 transmit/receive пътища не знам, теорията ми е че има двубандови контролери дето подържат 2.4 и 5.8 ама не знам дали е това). Та в драйвера имаше един switch който по дефолт ако не match-не част от познатите му id-та считаше че хардуера е 2t2r, оттам се минава през съвсем друга инициализационна процедура и странното че адаптера "виждаше" мрежи, но не можеше да се асоцира към тях изобщо. Но дори това не е сложно да се оправи, макар признавам сигурно си зависи от случая и че може и да е далеч по-сложно в определени случаи.
« Последна редакция: May 26, 2014, 00:48 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
gat3way, не знам какво мислиш по въпроса, но за мен е супер тъпо USB id-тата да са в кода. Защо не се опишат възможните процедури по инициализация да се компилира модула и да се зареждат от външен файл в който да е описано кое id по коя процедура да се прекара. А точно тва с id-тата се налага супер често да се буилдва и зарежда модула. Вероятно има някаква причина да е направено така, на мен ми убягва.  ???
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не мога да отговоря, не би било трудно да се направи (дори като параметър при зареждане на модула). Вероятно искат да имат пълен контрол върху това за да се подържат само тествани железа, не знам. Но хардкодването на id-та е стандартна практика с USB драйверите, не само за wifi донгълите.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dim4o

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Балгодаря много за всички коментари !
Намиреих временно решение на проблема: http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=546638
Знам че е най-тъпото, но поне върви без проблеми. Даже доста добре бих казал.
Естествено ще продължавам да мъча WiFi картата, но поне ще мога и да си върша работата и да не я мисля толкова много. Ще пробвам нещата, които ме посъветватхте тук, въпреки че за да си компилирам сам драйвера може би ще ми е нужен доста повече опит. Още съм зелен в Linux-ите. Ще пробвам и с Mandriva, въпреки че леко ме съмнява. Бях чел чел, че някои с моя модел имат същия проблем и под Fedora, Mint и Mandriva. Но не съм на 100% сигурен - ще проверя пак.
И отново благодаря за оговорите. С всеки ден се убеждавам, че прословутата отзивчивост на Linux обществото към потребителските проблеми не е само мит.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Намиреих временно решение на проблема: http://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=546638
Знам че е най-тъпото, но поне върви без проблеми. Даже доста добре бих казал.
Защо да е тъпо ? Досега не съм купувал нито един продукт на TPLink, който да не работи добре или да ми създава проблеми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

dim4o

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
cybercop,

TPLink -a си е супер и аз съм много доволен. Друго имах в предвид: факта, че имам WiFi карта, а използвам външна. Това е общо взето най-тъпото решение на проблема, но засега мога толкова :)
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Как ги мразя mediatek само!За линукс изобщо не си актуализират драйвърите.Каквито и конфигурации с ID или без и всякакви други преди компилирането им просто не работят на ядро след 3.5.Говоря конкретно за rt5270 производните му ,включващи и така необходимия в този пакет rt3070 .Последната им актуализация ако не се лъжа беше от 2010 година. Знам, че с 20 лева мога да си реша проблема с някой атерос например дори риълтек ама въпроса е принципен.Имат пач за свободния драйвър за непрекъснатото дропване ,но не оправя силата на сигнала и пълненето на логовете с една досадна грешка свързана с usb3(без да е забоден адаптера на такова).
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

MGMCHANNEL

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Точно вчера метнах едно ubuntu десктоп 14.04 на HP Probook 470 G0 -безжичната запали още преди инсталирането да завърши -чипа съответно е медиатек Ralink rt 3290. Преди това се бях подготвил -за драйвера но се оказа напразно. Моя е иви бридж варианта G0 -при теб явно е G1 варианта на 15" 450 probook т.е. хасвел варианта -затова е така. Явно с новото поколение и дънна платка интел HM87 са решили и нов wifi вариант на същия производител да добавят - а оттам и идват проблемите че все още е доста нов, по информация същия проблем е бил и със постария вариант който е при мен rt 3290. Търпение му е майката -дотогава може да си ползваш wifi стика.
Активен

Zubcho_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
  • Distribution: Crunchbang Linux 11 (3.12 kernel)
  • Window Manager: Openbox + Xfce4 elements
    • Профил
Автора с кой кернел е? Не става ясно никъде в цялата тема.
Активен

Колкото повече ползвам Linux, толкова по-добре се чувствам.

zseni

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Хм, може би доста късно, но аз лично открих решение тук, в отговор #6:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2225175

който препраща към това решение: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1220146/comments/161

теглиш 'улеснения' драйвър от тук и следиш readme-то за инструкции:
https://github.com/mdjahidulhamid/MT7630E

При мен сработи. Успех
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
ето ти пачната версия на твоя бъгав драйвър http://community.linuxmint.com/tutorial/view/1796Теглиш и инсталираш както е описано.Стара тема :D
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"