Автор Тема: Проблем със стартирането на CentOS 5  (Прочетена 4282 пъти)

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Здравейте,

Става въпрос за един Storage сървър с 10 твърди диска, като масива е Raid 10 . Преди няколко дни ЧЕЗ имаха авария и съответно електроснабдяването беше преустановено за цял ден. Съвсем нормално UPS-са след около 40-50 минути беше се изразходил и спря, с него и сървъра. След като тока беше възстановен сървъра първоначално не искаше да изкара картина, оказаха се няколко надути кондензатора по дъното, бяха сменени и сървъра запали. След като стигнах до запалване на сървъра, когато се стартира системата стига до един момент, след което нататък не продължава. Най-интересното е, че не забива, просто не продължава. След ровене насам-натам  не успях да намеря адекватно решение, така че да подкарам системната. Пробвах с ъпгрейд като от 5.5 наградих на 5.9 посредством "linux updates", чрез netinstall, но разлика нямаше.

Ето една снимка, до къде стига зареждането на системата:


Благодаря ви, успешен ден!

Поздрави!
Активен

Linux is the LIFE!

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #1 -: Oct 02, 2013, 13:26 »
Малко си прибързал според мен с този ъпдейт, който си направил, но както и да е.
Най-добре според мен е да опиташ да заредиш от някое LiveCD и да видиш какво точно се случва по дисковете и файловите системи. Чак след като си сигурен, че там всичко е наред (няма липсващи или повредени файлове, райд-а работи нормално и т.н.) се мъчи да подкараш CentOS-a
Активен

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #2 -: Oct 02, 2013, 13:41 »
Тествал съм всичко преди да пиша. Файловете и като цяло системата си е наред, проверил съм всичко с LiveCD и в rescue мод на bootcd-то.
Активен

Linux is the LIFE!

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #3 -: Oct 02, 2013, 16:00 »
Тествал съм всичко преди да пиша. Файловете и като цяло системата си е наред, проверил съм всичко с LiveCD и в rescue мод на bootcd-то.

Добре е, че го казваш все пак :)
В single user mode зарежда ли?
Активен

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #4 -: Oct 02, 2013, 16:08 »
Пропуснал съм, но предположих, че се разбира. Един и същ резултат в какъвто и да е мод за съжаление. Пряк достъп до системата не мога да получа. Бих преинсталирал, но за жалост на сървъра има около 700-800ГБ информация, и куп други настройки които ще ми отнемат няколко дни.
Активен

Linux is the LIFE!

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #5 -: Oct 02, 2013, 17:17 »
Мисля, че в /etc/fstab редът, който задава точката на монтиране / е грешен.
Това е по аналогия със Slackware, но предполагам ще е така и в CentOS.

А може и да има и други променени редове. Ако имаш архив на /etc би било добре.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #6 -: Oct 02, 2013, 19:03 »
Мисля, че в /etc/fstab редът, който задава точката на монтиране / е грешен.
Това е по аналогия със Slackware, но предполагам ще е така и в CentOS.

А може и да има и други променени редове. Ако имаш архив на /etc би било добре.

Това ме наведе на друга идея - freedj, като си заредил от livecd опита ли да chroot-неш в CentOS инсталацията?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #7 -: Oct 03, 2013, 00:21 »
Аз не, че ги разбирам тези работи, ама съм експериментирал на виртуалка разни авариини ситуации за в такива случаи и съм установил, че Parted Magec отваря дискове в софтуерен райд1 и 5 и си чете може да се манипулира инфото(четене, копиране и запис). Ако диска не е разделен на дялове, след като се изтрият всички папки освен хоум от лаив сд-то, новата чиста инсталация без форматиране запазва, информацията в хоум папката. Върху стар софтуерен райд се инсталира чиста инсталация и с форматиране на мд устройствата като се запазва инфото в хоум-а.
Експериментите ми са били само с райд1 и 5, но мисля, че резултата трябва да е същия и за другите видове райд, ако не са "изгърмяли" нещо масивите, но те пък няма да се отворят с партед магеса, ако са изгърмяли! Но, за всеки случай бих изгубил малко време да я проиграя ситуацията на виртуалка преди да тръгна да преинсталирам директно!
Активен

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #8 -: Oct 03, 2013, 09:57 »
Това ме наведе на друга идея - freedj, като си заредил от livecd опита ли да chroot-неш в CentOS инсталацията?

Да, chroot-ва го успешно, без да изкарва грешка или да има някакъв проблем.

@backinblack, за да проиграя някаква ситуация на "виртуалка", трябва да знам, какъв е проблема със софтуера, в случая реална грешка няма, все още съм на етап "търсене". А аз достъп до файловете на системата имам, просто софтуера отказва да зареди. И пак да повторя, евентуална преинсталация ще ме вкара един вид в работа за 4-5 дена - това искам да избегна

@laskov не би трябвало да има някакви промени в /etc/fstab, след като сървъра до преди няколко дни, не запалваше, след това не са правени промени. За мое съжаление, нямам бекъп на /etc
« Последна редакция: Oct 03, 2013, 09:58 от freedj »
Активен

Linux is the LIFE!

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #9 -: Oct 03, 2013, 10:12 »
@laskov не би трябвало да има някакви промени в /etc/fstab, след като сървъра до преди няколко дни, не запалваше, след това не са правени промени. За мое съжаление, нямам бекъп на /etc
А защо не провериш? Ето моите причини да мисля така:
1 и основна: След като монтира ext3 системата, тръгва да прави "Setting up new root fs"
2. Ти си правил надграждане.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #10 -: Oct 03, 2013, 10:32 »
Направих надграждане, защото преди надграждането имаше същия проблем, мисля, че това съм го уточнил.
Активен

Linux is the LIFE!

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Проблем със стартирането на CentOS 5
« Отговор #11 -: Oct 03, 2013, 11:05 »
В /etc/fstab всичко си е по "правилник" .
Активен

Linux is the LIFE!

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Centos
Настройка на програми
di4o 3 3839 Последна публикация May 11, 2006, 18:10
от Lord Bad
Настройки на прокси - centos 3.8
Настройка на програми
Milen_Haskovo 0 2594 Последна публикация Oct 29, 2006, 14:11
от Milen_Haskovo
Проблем при инсталиране на centos
Настройка на програми
mishoboss 27 10527 Последна публикация Mar 17, 2009, 10:24
от Osiris
Centos
Настройка на хардуер
BerkAdmin 5 4413 Последна публикация May 24, 2007, 22:33
от BerkAdmin
Проблем с видеото centos
Настройка на програми
svemat 3 3188 Последна публикация Sep 10, 2007, 13:58
от Kalin