Автор Тема: Идеи за създаване на инсталационно cd  (Прочетена 122904 пъти)

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #75 -: Apr 21, 2010, 00:03 »
Е стига де, novell, oracle/sun, ibm могат да рекламират марките си с отворените им продукти нашенска фирма не? Това ли е мнението ви?
Хората все пак влагат определени средства и човешки капацитет в отворен проект (който ако се вгледаме е пряка конкуренция на затвореният им) и пак има недоволни. Нормално е да се прави реклама и макар и от свободен софтуер да се търсят някакви "ползи" нали затова живеем в капитализма и би трябвало да сме задминали комунистическите догми отдавна.
Взъщност никоя от горните фирми не печели от продукта си, а от поддръжката. Това е модела на който разчитат. И мястото на рекламата е в банер, евентуално в подпис. Но да се вмъква "невинно" във всеки пост е тъпо и досадно. А и непрофесионално. Разбирам че фирмата се опитва да си рекламира продукта(ите), но не това е начина, пък бил той и с отворен код
Активен

0x2B|~0x2B

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #76 -: Apr 21, 2010, 12:01 »
Направих ви едно Лайф Це-Де дето е с програмата на десктопа и просто тряба да се цъкне, за да тръгне. Не съм пробвал да инсталирам лайф цеде-то, щот май няма къде.
Ако искате ще ви го пратя да си поиграете, ама трябва да ми дадете линк за ъплоуд, щото аз няма къде да го кача.
може да ме намерите на мейл
krasimir.kirevприgmail.com

Обърках мейла, че го едитнах
« Последна редакция: Apr 21, 2010, 12:47 от Ipolit »
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #77 -: Apr 24, 2010, 08:17 »
Чисто информативно: В последно време се наблюдава изключителна активност на потребители на Warehouse Open. Това е добре за проекта, сега се нуждаем от повече ентусиасти, които да консултират желаещите да преминат към тази операционна система.

Във връзка с това какво ще ни посъветвате:
1. Да приканим хората тук да се включат активно в нашия форум?
или
2. Да пренесем част от дискусиите от нашия форум към този тук?

Очакваме Вашето мнение.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #78 -: Apr 26, 2010, 14:39 »
Приканете хората във вашия форум, нали това му е предназначението  [_]3
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #79 -: May 05, 2010, 17:45 »
От http://www.microinvest.net/pub/WarehouseOpenBeta.iso можете да свалите много авангардна Beta версия на продукта върху пълноценно LiveCD на Ubuntu 10.04.

Ние предполагаме, че до 2 седмици ще пуснем версия, която да работи без никакви забележки и която ще съдържа модули за управление на Touch Screen в режим на ресторант и супермаркет. С това ще станем преки конкуренти на няколко популярни (и скъпи!) BG продукти, като по възможности Microinvest Warehouse Open ще е значително по-добра от повечето от комерсиалните продукти.
« Последна редакция: May 05, 2010, 17:47 от vixon »
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #80 -: May 06, 2010, 19:23 »
@vixon: На тази Beta къде може да се види изходният код или GPL лицензът е някаква формалност?
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #81 -: May 06, 2010, 21:54 »
Направете програмата да се свързва към предварително създадена празна база с потребител само за нея и там да си създава таблиците, щото сега иска да създава бази с root-а на mysql-а
« Последна редакция: May 06, 2010, 22:33 от Ipolit »
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #82 -: May 07, 2010, 06:01 »
@dvasilev: Изходният код трябва да е в подпапка на програмата. При всички положения, ако сме го пропуснали, това ще бъде коригирано в официалната версия.

@Ipolit: Това е избор на този, който използва програмата. Когато си купуваш кола, никой не ти казва: "Ще я караш само по черни пътища". Затова има свобода, а когато има и достатъчно акъл, тогава всичко става перфектно.
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #83 -: May 07, 2010, 12:50 »
Е сега няма да се обиждаме на акъл.
Като създадеш база и потребител и кажеш на вашата програма да ползва нея със съответния потребител, който има всички права върху базата, програмата казва че базата не валидна за ползване.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #84 -: May 07, 2010, 14:04 »
Аз не обиждам на акъл. Въобще не съм си помислил такова нещо. Но Вие нито веднъж не попитахте какво трябва да се направи. В България всеки е свикнал да обвинява другите за своите неуспехи. Питайте! Решенията са:

Вариант 1: Създавате потребител, който има права да създава бази. В никакъв случай Вие не създавате базата, защото това е задача на самия продукт. Той не работи при вече създадена база, макар и празна. Използвате този потребител и готово!
Вариант 2: Чрез root създавате една празна база. Архивирате я. След това я възстановявате под друго име с потребител, който има права само за тази база. Програмата ще я използва, но няма да може да използвате функцията "Нова база".
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #85 -: May 07, 2010, 14:25 »
Много сериозен тон бе виксоне.
Очевидно имате решение.
Ама не се прави тъй. От какъв зор ще позволявам на програмата Ви да създава бази и да има административни права на компютъра Ми. Практиката е да се създава база и потребител с пълни права върху нея (единствено върху нея) и да се казва на програмите, коя база е за тях и кой е потребителят, който има права върху тази база.
Второто решение е по-удачно, ама не се практикуват такива гимнастики.
Въобще имате някои недомислици в процеса на инсталация, но смятам да не ги дискутирам, защото очевидно ROKO се оказа прав в твърдението си, че движите някаква рекламна кампания.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

tyuio

  • Гост
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #86 -: May 07, 2010, 15:15 »
Вижте сега, може наистина Виктор и сие да си правят някаква реклама обаче това не омаловажава това което са направили, аз също има забележки но софтуера е на лице с отворен код е и никога не е имал аналог на БГ. Аз миналата година преди Линукс феста във Видин си поиграх доста както с техния продукт така и с опън браво който тогава имаше някакъв превод на БГ и смея да твърдя, че продукта на Микроинвест се държеше по добре, бе по интуитивен и въпреки някой, очевидни бъгове си работеше добре. Зимната версия се е справила с доста от нещата които имаше в предишната като проблем и е още по добра.
Не виждам защо ще мрънкате щом не ви де налага да се уповавате на самата фирма и да ползвате продукта и. Аз самия знам защо има проблем от части. На феста видях разработчика и смея да твърдя че той идея си няма какво представлява проект с отворен код, просто явно е добър програмист. В разговора си с един мой приятел видях че е и малко консервативен от към приемането на идеи, но това си е негов проблем. Виктор само че не е такъв, доста е "подвижен" (разбирай те го както искате) и все пак идва от средите на собственическия софт, но не мога да кажа че не е наясно какво е отворен код - напротив запознал се е добре. Щом фирмата се развива добре извън пределите на нашата малка  БГ то от части това се дължи на малко по рекламния му начин на мислене. Аз самия вече познавам 2 фирми които ползват този продукт и не са ме повикали за нищо освен да им покажа как да си направят бекъп на базата. Тоест аз и от поддръжка не мога да печеля  ;D .
Обаче аз все пак да ви питам Виктор както преди почти година: Ще има ли документация за кода или не?
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #87 -: May 08, 2010, 20:08 »
@vixon: Модераторите малко омазаха темата, но все пак искам да направя няколко уточнения.

1. Интересно е как се дефинира нещо, като български проект. В примера, който ти дадох 90% от кода е писан от българи. Ако не вярваш, има статистика за приноса на всеки участник. Нормално е успешен проект, който не е таргетиран за конкретна страна да привлича хора от всякъде. Пожелавам ви го и на вас.

2. Не е много коректно да сравняваш сигурността между софтуер със затворен и отворен код. В примера с Access имаш Security through obscurity. Когато разработваш софтуер с отворен код, не може да разчиташ на този принцип. Така или иначе аз ти знам мнението и моят коментар не беше адресиран към теб. Все пак проблемът е коцептуален, рано или късно ще се наложите да го разрешите, а оправянето му иска доста усилия, които ще нарастват с времето. Иначе си прав, че за малки семейни фирми е все тая дали имаш сигурност върху данните или не, но всеки, който наистина се нуждае от различни права на отделните потребители,  трябва доста да се замисли, преди да внедри софтуера ви.

3. Изглежда има някакво неразбиране в това, което съм казал. Надявам се правиш разлика между инсталационно CD и Live CD. Така или иначе времето си е ваше и може да го употребявате както намерите за добре.

4. Надявам се от целият този опит да сте си извлекли поуки от грешките. Все пак принципите на организирането на разработване на собственически и свободен софтуер са различни. Не че нещо пречи да продължите да разработвате софтуера все едно е собственически, и в последствие да пускате кода под GPL, но така си мисля, че губите доста от плюсовете на свободния софтуер. Може би към момента това не се усеща, но когато влезете в полезрението на пряк конкурент за пазарната ниша, поради която сте стартирали проекта ще разберете какво имам предвид. В крайна сметка код се пише лесно, но общност се създава трудно. В тази връзка следната книга може би ще ти е полезна.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #88 -: May 09, 2010, 11:06 »
Виктор познавам бегло. Към него имам неизпълнено обещание за статия за Микроинвест и складовия им продукт. Това стана, защото вестника беше спрян за половин година. Нищо, не е късно.

Само, че всички тук без tyuio пропускате нещо. Това е единствения продукт, който е наличен и се развива. На всичкото отгоре е ОПЛ.

Сип няма, какво да ми го хвалите. Писан от българи, ама плащан от французи. Ами то по тая логика САП и ВМВаре са български. Освем това официалната им версия за Дебиан не работи. Проверих със strace търси ми gcj-4.4-10, а ме праща да тегля jdk6, който има инсталиран. Как така се оказа единственото жабче, дето не може да ми я намери? Zimbra, Netbeans, spellbook я намират, но не и комуникатора. А никоя от другите няма пакет. Вадят нощен градеж през два дена, а това не могат да оправят???

И Василев. От теб две години почти чакаме да публикуваш промени, които твърдиш, че имаш готови, но не публикуваш. Разни хора ме питат за счетоводни програми, а аз ги пращам да купуват от същия Микроинвест, защото най-евтин и ми е симпатичен. Ама и това не е панацея, защото техния сметкоплан е трицифрен и не става за бюджет.

Хората създават, работят, а ние се хващаме, защо ползвали MySQL. Ами харесва им, ползват го. Да се обзаложим ли, че под 0,1 % от счетоводителите знаят какво е база данни и не им пука за нея?
« Последна редакция: May 09, 2010, 11:08 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #89 -: May 09, 2010, 14:06 »
@go_fire: Много първосигнално реагираш. По ред на твоите абзаци:

1. Не е важно какви пари откъде идват, а кой е собственикът на кода. При свободния софтуер, ако не е уговорено друго, е авторът (голямото изключение са проектите под шапката на GNU). От там насетне твоята аналогия със SAP и VMWare са несъстоятелни.

2. Имам около 1000 реда непубликуван код, който за да види бял свят, трябва да донапиша още толкова. Ако го сложа на сегашния етап, ще счупя функционалност. За разлика от някои големи български работещи проекти, всичко това го правя през свободното си време, което през последната година и нещо малко липсва. Ако държиш да го имаш, мога да ти пратя сегашния статус на пощата.

3. Интересно къде ли съм казал нещо против използването на MySQL? Конкретно проблемът със сигурността, за който споменах, не се дължи на избора на sql сървър, а на начина на използването му.
Активен