Автор Тема: network mаnager не свързва wifi-to без монитор  (Прочетена 8039 пъти)

anonym

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
здравейте и честит празник
никога не съм харесвал боклука network manager...
на стария ми линукс с lubuntu 12.04 се е случвало да ми трябва само достъп до ssh без да включвам монитора. и си работеше, понеже компютъра е в стая в която нямам кабели, се звързвам по wifi (адаптера rtl8188eu и понеже нямаше драйвер в линукса ди компилирах)... обаче си направих нов компютър с лубунту 16.04 64 битово (там пък си имаше вграден драйве, но беше калпав и пак си компилирах...) и като ми потрябва достъп до файловете, се оказа че няма пинг (видях че и в микротика не е взел ip) помислих че не зарежда линукса без монитор, писах разни глупости в grub, пак нищо не стана и накрая теглих кабел от рутера - веднага си взе ip и получих достъп... а мрежовата карта се управлява пак от network manager-a... някакви идеи? бях решил да заменя network manager-a с wicd, но се оказа че щом разкарам network manager-a и wlan-а изчезва, остава само eth0...
някакви идеи (ако може без конфигурации във /etc/network/interfaces) - щото все пак налага да ползвам и други мрежи и wifi адаптери)
10х предварително
Активен

anonym

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: network mаnager не свързва wifi-to без монитор
« Отговор #1 -: Apr 19, 2020, 19:24 »
здравейте и честит празник
никога не съм харесвал боклука network manager...
на стария ми линукс с lubuntu 12.04 се е случвало да ми трябва само достъп до ssh без да включвам монитора. и си работеше, понеже компютъра е в стая в която нямам кабели, се звързвам по wifi (адаптера rtl8188eu и понеже нямаше драйвер в линукса ди компилирах)... обаче си направих нов компютър с лубунту 16.04 64 битово (там пък си имаше вграден драйве, но беше калпав и пак си компилирах...) и като ми потрябва достъп до файловете, се оказа че няма пинг (видях че и в микротика не е взел ip) помислих че не зарежда линукса без монитор, писах разни глупости в grub, пак нищо не стана и накрая теглих кабел от рутера - веднага си взе ip и получих достъп... а мрежовата карта се управлява пак от network manager-a... някакви идеи? бях решил да заменя network manager-a с wicd, но се оказа че щом разкарам network manager-a и wlan-а изчезва, остава само eth0...
някакви идеи (ако може без конфигурации във /etc/network/interfaces) - щото все пак налага да ползвам и други мрежи и wifi адаптери)
10х предварително
първо пробвах, както четох във форума на убунту - инсталация на

sudo apt-get install xserver-xorg-video-dummy и настройка на xorg.conf - спря да ми работи вади картина на монитора след рестарт (пробвах го и на стария линукс - там си работи) и върнах всичко както си беше...

реших си проблема по следния начин:

видях че като се вържа по лан става, дори без монитор, но от там видях че без монитор не зарежда lightdm сервиза, и няма как да работи от nm-applet... и си направих един  съвсем прост скрипт в /etc/rc.local:
Код:
pidof nm-applet && sleep 10 & nmcli device wifi connect MyWifiSSID password MyWifiPassword

където MyWifiSSID го заменям с моята мрежа

където MyWifiPassword го заменям с паролата на моята мрежа
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: network mаnager не свързва wifi-to без монитор
« Отговор #2 -: Apr 19, 2020, 19:45 »
Здравей,

Моите впечатления от NetworkManager-a са някъде по средата, доста неща куцат, но има много допълнения към него и все пак работи приемливо (с малко изключения).

Иначе съм си играл с два други мрежови мениджери - connman & iwd (и от двата съм доста по-доволен в сравнение с НетуъркМениджъра).
За connman има и доста добавки. И двата могат да се настройват и работят и от конзола, като сървиси.

Wicd го ползвах преди време, напоследък след инсталация забелязвам че иска питон-2 и обикновено го махам и ползвам connman/cmst | wpa_gui | etc , а от няколко седмици - iwd (той няма външни зависимости и работи стабилно).
Активен

anonym

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: network mаnager не свързва wifi-to без монитор
« Отговор #3 -: Apr 19, 2020, 20:26 »
здравейте и честит празник
никога не съм харесвал боклука network manager...
на стария ми линукс с lubuntu 12.04 се е случвало да ми трябва само достъп до ssh без да включвам монитора. и си работеше, понеже компютъра е в стая в която нямам кабели, се звързвам по wifi (адаптера rtl8188eu и понеже нямаше драйвер в линукса ди компилирах)... обаче си направих нов компютър с лубунту 16.04 64 битово (там пък си имаше вграден драйве, но беше калпав и пак си компилирах...) и като ми потрябва достъп до файловете, се оказа че няма пинг (видях че и в микротика не е взел ip) помислих че не зарежда линукса без монитор, писах разни глупости в grub, пак нищо не стана и накрая теглих кабел от рутера - веднага си взе ip и получих достъп... а мрежовата карта се управлява пак от network manager-a... някакви идеи? бях решил да заменя network manager-a с wicd, но се оказа че щом разкарам network manager-a и wlan-а изчезва, остава само eth0...
някакви идеи (ако може без конфигурации във /etc/network/interfaces) - щото все пак налага да ползвам и други мрежи и wifi адаптери)
10х предварително
първо пробвах, както четох във форума на убунту - инсталация на

sudo apt-get install xserver-xorg-video-dummy и настройка на xorg.conf - спря да ми работи вади картина на монитора след рестарт (пробвах го и на стария линукс - там си работи) и върнах всичко както си беше...

реших си проблема по следния начин:

видях че като се вържа по лан става, дори без монитор, но от там видях че без монитор не зарежда lightdm сервиза, и няма как да работи от nm-applet... и си направих един  съвсем прост скрипт в /etc/rc.local:
Код:
pidof nm-applet && sleep 10 & nmcli device wifi connect MyWifiSSID password MyWifiPassword

където MyWifiSSID го заменям с моята мрежа

където MyWifiPassword го заменям с паролата на моята мрежа
оказа се че  nmcli е същия боклук като network manager (все пак е част от него) и сере нова конекция на всяко стартиране. (няма проверка на конекцията дали съществува, а си прави нова с random UUID независдиомо че не давам add в командния ред).. ще трябва да променя скрипта си да ползва текущата конекция... за целта трябва  да листна конекциите:
nmcli connection
виждам кое uuid ми трябва и после в rc.local:

Код:
sleep 10&&pidof nm-applet||nmcli con up 5513e2ad-f1e0-471f-8489-7c7a24656386

@ray може и да разуча connman и iwd
10x
« Последна редакция: Apr 19, 2020, 21:10 от anonym »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: network mаnager не свързва wifi-to без монитор
« Отговор #4 -: Apr 20, 2020, 10:18 »
Намери на лубунтуто тикчето да се логва автоматично и би трябвало да заработи (освен ако не се запъне на някакъв кейринг де).
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
NETWORK
Настройка на програми
Йордан 2 2425 Последна публикация Nov 25, 2003, 02:50
от alabal
10 мбитс network
Настройка на хардуер
Dredd 1 2335 Последна публикация May 24, 2005, 12:33
от
Конфигуриране на рутер/etc/network/if-up.d/
Хардуерни и софтуерни проблеми
ivanpaparaka 2 2469 Последна публикация Dec 18, 2006, 14:40
от Hapkoc
WiFi repeater (wifi share)
Настройка на програми
Lam3r4e 6 4857 Последна публикация May 26, 2015, 16:58
от 4096bits
WiFi без WiFi adapter
Системна Сигурност
likeallother 11 16306 Последна публикация Jun 11, 2018, 17:46
от malin