Автор Тема: Някой работил ли е с 32'' монитор?  (Прочетена 9296 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Удобна ли е работата с 32'' монитор за home/офис? Някой работил ли е с такъв?

Чета противоречиви мнения... Някой казват че 27''-вите им са по удобни, защото оптималното разтояние от очите до монитора е на 'една ръка'. Докато 32'' да го гледаш нормално трябва да го сложиш малко по-далече на бюрото?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #1 -: Sep 01, 2021, 15:28 »
Зависи от резолюцията - ако е 4к става - все едно си с два монитора. Работил съм с 40" на 1920х1080 ама всичко е малко големичко (намаляваш фонта, ама контролите са големи).
От тези извитите монитори ми се завива свят.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #2 -: Sep 01, 2021, 15:53 »
Цитат
Зависи от резолюцията - ако е 4к става - все едно си с два монитора.
Мерси.

А ако е а 2560x1440   31.5'' 
като този: https://www.lenovo.com/bg/bg/monitors/t32h-20#

Това май го водят 2к.

в момента работа на 24'' 1920x1200 излиза някъде към 93dpi и ми е добре като резолюция.

А като го сметна  този 31.5'' (2560x1440) 96dpi го смятам (или 94dpi го дават)...Значи пак същото?????  С колкото е по широк екрана порпорционално с толкова точки е в повече резолюцията.
« Последна редакция: Sep 01, 2021, 16:10 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #3 -: Sep 01, 2021, 16:40 »
т.е. проблем е само ако си късоглед и с цайси, щото като се дръпнеш по назад и ше загубиш фокуса ..освен ако не си направиш шрифта като на субтитри - сега разбрах чак що цайснатите колеги недолюбват големите ...монитори :o
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #4 -: Sep 01, 2021, 18:51 »
Да уточним. Да не объркаме нещата. Повечето хора са дългогледи и също слагат цайси да гледат по отблизо, да четат или да гледат монитори. Цайсите им са изпъкнали.

А на късогледите цайсите са с вдлъбнати лещи. За тези колеги ли разправяш че недолюбвали големите монитори?
« Последна редакция: Sep 01, 2021, 19:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #5 -: Sep 01, 2021, 19:58 »
https://youtu.be/hReh668nc0Q?t=129

Нака - не може ли да го видиш този монитор в действие - в някой магазин.
Шото това е много субективно.
Или го вземи за една седмица и ако не става го върни.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #6 -: Sep 01, 2021, 20:19 »
Че ще го гледам, ще го гледам.
Досега гледах телевизори и там се ориентираx за TV тата. А гадовете в този магазин не включват мониторите... Щото сигурно им е неудобно на всеки да подават сигнал.

Видях подобен монитор 32'' но на черно изключен. И ми се стори много голям. Но екраните на тези монитори са матови и нищо не отразява!! Което е много добре.

Противоположно екраните на абсолютно всички  телевизори са толкова лъскави, че може като в огледало да видиш какво има на съседния щанд.

Иначе критериите са:
IPS матрица
Яркост 350-400 cd/m2  обикновенно яркостите на мониторите са 250 и ми е малко. Всичките ми монитори са по 250.
Резолюция 2560x1440
27'' или 32 инча.

И друго нещо. Някой знае ли подобен модел но с вградени тонколони?
Гледам че изобщо няма модели с колони. Или ако има то е само по един модел на марка. Сякаш производителите бягат от говорителите. Интересното е че този изключения дето го гледах, отзад пласмасата беше направена  удебелена  с дупки за тонколони, обаче модела е без. И беше американски модел. Откъде са го домъкнали в европа??


« Последна редакция: Sep 02, 2021, 09:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #7 -: Sep 02, 2021, 05:26 »
ами мисля че точно на късогледите по им пречи защото далекогледите им трябват очилата както за близко така и за далечно (т.е. и поотдръпнати от монитора пак ще им трябват очелки) докато късогледите ползват очила само близко виждане - за далечно не им требе (няма да се блъснат с колата в тир ако не могат до прочетът стиния шрифт на 10 м.) но проблема им (поне моите колеги са предимно късогледи - от дългите г. работа на бюро т.е. монитор по новите стандарти /вече не щат на бюро искат на компютър/) е че като са на по-далеч от една ръка разстояние и много им размазвали очилата...

Аз на моите 27" нормално работя от разстояние 1 -1.5 м минимум и се чувствам нормално (в см. не е много голям т.е. бързо се свиква с размера)
...ама моите все-пак са от по-малките в къщи - 27 inch / 68.5 cm
Philips 272P7VUBNB/27
https://www.usa.philips.com/c-p/272P7VUBNB_27/brilliance-lcd-monitor-with-usb-c-dock

на работа са малко по-големшки (мисля че са 32" щото като гледам  34" са много сплескани и с кофти резолюция /3440 x 1440 (WQHD) или даже 5120 x 1440 (Dual QHD)/ - само за филми)
https://www.usa.philips.com/c-m-so/monitors/office-monitors

аз на 32"+ малко ставам разноглед ама чак пък не боли глава (освен ако не е от махмурлук)
така че поне за мен 27" е максимума за комофртна работа, на 32" и нагоре все се усещам че се опитвам да се дръпна прекалено далече (мин. 2м. ама вече ми идва дaлечко - ръцете едвам стигат клавиатурата даже при издърпана подложка)

та всеки трябва да пробва индивидуално
ако е геймърски и масата е далечно (от джойстика, то там клаватура много не ти требе) е ОК, но за ежедневна работа (със ситен текст), най-добре е да се пробва от индивидуален сетъп

П.П. И моя не е от лъскавите, но и това не спасява - не се вижда като в огледало, но изпече ли слънцето /въпреки че не е директно в прозореца/ и пак не може да се чете лесно /т.е. става трудно да се работи активно/ - требе си и убави щори...

П.П.П. ... гледам повечето колеги го разделят и го ползват като 2 отделни монитора т.е. по едно пирложение у лево и едно у десно (явно така по се свиква)
« Последна редакция: Sep 02, 2021, 05:37 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #8 -: Sep 02, 2021, 09:15 »
Тоя филм предполагам се сте го гледали. https://www.youtube.com/watch?v=tc4ROCJYbm0 Ама забелязахте ли, че един няма без яки цайси. Направо да ги съжалиш тези хора. Цял живот гледат в някакво малко 14-15'' прозорче. Особенно пък Денис Ричи чупи всички рекорди по дебели цайси.
« Последна редакция: Sep 02, 2021, 09:34 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #9 -: Sep 03, 2021, 09:36 »
Удобна ли е работата с 32'' монитор за home/офис? Някой работил ли е с такъв?

Чета противоречиви мнения... Някой казват че 27''-вите им са по удобни, защото оптималното разтояние от очите до монитора е на 'една ръка'. Докато 32'' да го гледаш нормално трябва да го сложиш малко по-далече на бюрото?

В момента съм с 22 инчов, мониторът е на ръка и половина от мен и ми е горе- долу комфортно. Ако ръката ми беше, колкото на орангуран, може би и на една ръка разстояние щях да работя. Нямаш ли 32 инчов телевизор да тестваш разстоянието ?
« Последна редакция: Sep 03, 2021, 17:16 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5233
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #10 -: Sep 03, 2021, 09:43 »
Или пък в някой магазин за техника, да помолиш да пуснат един такъв дисплей на някой комп, и сам да си прецениш на място. Аджеба дали ще ти върши работа, или е кофтарис.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #11 -: Sep 03, 2021, 16:36 »
Удобна ли е работата с 32'' монитор за home/офис? Някой работил ли е с такъв?

Чета противоречиви мнения... Някой казват че 27''-вите им са по удобни, защото оптималното разтояние от очите до монитора е на 'една ръка'. Докато 32'' да го гледаш нормално трябва да го сложиш малко по-далече на бюрото?

Landscape или portrait ? :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #12 -: Sep 03, 2021, 20:10 »
Landscape или portrait ? :)

Което ме подсеща да забия един идиотски въпрос >:D

А как гледат извитите монитори в portrait :o
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Някой работил ли е с 32'' монитор?
« Отговор #13 -: Sep 04, 2021, 10:23 »
Цитат
все едно си с два монитора.
Цитат
П.П.П. ... гледам повечето колеги го разделят и го ползват като 2 отделни монитора т.е. по едно пирложение у лево и едно у десно (явно така по се свиква)
Цитат
В момента съм с 22 инчов, мониторът е на ръка и половина от мен и ми е горе- долу комфортно.

Това обеснява много неща. Аз работя на 24'' 96dpi и сега като се замисля, много от тези беща неволно/(без нарочно да съм ги правил) - съм ги изпълнил.

24'' и на мен ми е мъничко по-голям...но пак гледам от ръка, ръка и половина разтояние. Обаче гледам, че едните иконки - за монтиране, кошчета и т.н. които не се използват съм ги наредил в лево. А пък нещата за следене - два gkrellm-a в дясно.
Нещата които пък ги ползвам често са точно в средата на екрана. Активната област, която ползвам/гледам е в средата и приравнена някъде към 19-20'' размер.
Панела на XFCE пък съм го свил, да не е разтегнат от край до край. Много е по удобно- Винаги съм се чудил защо, защо панелите имат опция за свиване. А то  било заради големите монитори.
Погледа ти най-много се мести от Start бутона <---> към часовника/говорителя/езика. Сега си представете, че на голям 32'' монитор очите ти постоянно да шарят от дaлеко в лево към дaлеко в дясно :o Това няма как да измаря.

Какъв е смисъла голям монитор да го поставиш по-надлеко (от една ръка) и да му направиш всичко - фонтовете/иконите/менютата перманентно по-големи-крокодилски та да се виждат??? ми то така се губи ефекта от голямата резолюция и голямото работно място и става все едно, че ползваш малък монитор. - губиш ефекта от големия монитор.

Много често, като гледам веб страници, на браузера използвам CTRL+ и CTRL- и неусетно се дърпам назад. (Изключително удобна функция!!!) Предполагам, че това е някаква неосъзната 'почивка'. След това пак към нормален размер и се връщам обратно. Даже и сега го направих това докато пишех този текст ;D Но това не е парманетно увеличение на всичко.

Друг смисъл да се дърпам назад го виждам ако пусна някой филм на цял екран. Ама тогава наистина се дърпам назад заедно със стола и се облягам 'блаженно'. :D



« Последна редакция: Sep 04, 2021, 10:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.