Автор Тема: Постоянно търсене на скенер  (Прочетена 11128 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Здравейте!

Имам три стари скенера: Canoscan Lide 100, 300 и Epson Perfection V19, с които сканирам документи, като преди използвах Simple Scan, а понастоящем - Vue Scan. Дистрибуцията ми е Linux Mint 20.3.
Проблемът е, че при отваряне на която и да е от горепосочените две програми, те всеки път търсят скенера и понякога ми казват, че не го намират и това се случва дори по време на сканиране, което е дразнещо. Интересното е, че нямаше такива проблеми при Linux Mint 19.3, т.е. стартирам, да речем Simple Scan, която веднага изписваше модела на скенера и той си работеше без прекъсвания.

Питането ми е, дали някой знае какво може да липсва в Linux Mint 20.3, за да се появява този проблем?

Предварително благодаря!
« Последна редакция: Jul 15, 2022, 18:44 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #1 -: Jul 15, 2022, 18:58 »
Здравей, колега. Малко встрани от темата, но може да пробваш xsane. Ползвал съм го с няколко вида скенери и не е правило проблеми, ползвам го и понастоящем (Mageia 7 на офисната машина П.П. Поправка, 8 е на офисната машина, Mageia 7 е на единия лаптоп,който понякога вързвам със скенера, но и на двете машини си бачка). .jpeg, .pdf, създава каквото искаш.
« Последна редакция: Jul 15, 2022, 22:14 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #2 -: Jul 15, 2022, 19:46 »
Добро предложение, благодаря! Аз, обаче, искам да разбера причината, поради която това се случва. Четох някъде, че в Linux Mint 20 въвели някакви подобрения, които обаче довели до проблеми със сканирането, та затова ги оправили във версия 20.1.
Ето това чета в Release notes:

"Printing and Scanning improvements
In Linux Mint 19.3 (and Ubuntu 18.04) and prior releases printers and scanners relied on the availability of drivers (whether these were included in the Linux kernel or added manually).
In Linux Mint 20 (and Ubuntu 20.04), the distribution shipped with ippusbxd, an implementation of IPP over USB. Thanks to IPP, also referred to as driverless printing/scanning, devices can be detected and used without the need for any drivers and in a standard way. Unfortunately the presence of IPP over USB also means drivers are bypassed and inhibited. Ippusbxd turned out to be a disappointment and created more problems than it solved.
In Linux Mint 20.1 ippusbxd was removed so printing and scanning work the same way as in Linux Mint 19.x and prior releases".

Твърдението в последното изречение при мен не се оказва вярно, поради което съм отворил тази тема.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #3 -: Jul 15, 2022, 21:06 »
аз имам Epson Perfection V10 мисля и нямам такива проблеми. За тези епсон има затворени драйвери от епсън и работят прекрасно. При ценос е един рпм.

Използвам и Xsane. Програмката е много хубава а и има всичко необходимо.
« Последна редакция: Jul 15, 2022, 21:10 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #4 -: Jul 16, 2022, 02:52 »
Колега, ти хубаво си на 20.3 ама да не би случайно да е бновяват от по-стари версии и да е минал и през тия "кахърните" и... оттам да му е оснтанал някакъв конфиг?
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #5 -: Jul 16, 2022, 13:54 »
Не, не е ъпгрейд, а формат и нова инсталация. Хубаво си вървеше 19.3, но нали излезе 20.3, та си викам, че е време да премина на нея. И още нещо, 20.3 е EDGE Edition и с ядро 5.15, защото не тръгваше вграденото видео на процесора.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #6 -: Jul 17, 2022, 16:20 »
Работи ли- не го пипай  :)
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #7 -: Jul 17, 2022, 17:54 »
Така е, да, но все щеше да дойде края на поддръжката на 19.3 и тогава пак щях да се натъкна на тоя проблем в 20.3. Пък и кой да си помисли, че точно до скенерите и принтерите ще да стигнат в опитите за подобрения. Остава ми варианта да пробвам с live usb някоя друга дистрибуция, например онази, която ползвах преди Linux Mint 18 и следващите, а именно: MX Linux. Ще пиша тук за сведение, ако имам успех.
Малко извън темата за принтерите и скенерите ще отбележа още, че и вкъщи съм с Linux Mint 20.3, но със стоковото ядро 5.4.0-122. При инсталирането на ядро 5.15 ми изчезна 5.1 звукът от Sound Blaster-a, поради което върнах пак до 5.4.0-122.
« Последна редакция: Jul 17, 2022, 18:00 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #8 -: Jul 17, 2022, 19:52 »
Ти си знаеш, от какво имаш нужда, и какво очакваш от хардуера и софтуера. Предния ми пост беше колкото шеговит, толкова и отразяващ моята визия за нещата, не ти го натрапвам :)
На единия си лаптоп съм с Магея 6. Стара дистрибуция, но всичко си работи, даже и КЕП-а, инсталиран с големи мъки. По едно време ми излезе съобщение, че не се поддържала повече, изчезнаха и мирърите с пакетите. Влязох им в сайта, имаше посочен и някакъв IRC канал, влязох там, поприказвахме си с някакви юзъри, оказа се, че за старата ми дистрибуция си има миръри с пакети, просто няма да се ъпдейтват. Прибавих си ги, щото от официалните ме бяха изключили, и всичко си работи. Че бил софтуера стар, дреме ми, нали работи. И да го хакнат, какво ще изкарат- пълномощни, искови молби, жалби и т.н., дето ги има и в системите на съда.
 [_]3
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #9 -: Jul 18, 2022, 07:56 »
Колега, а пробва ли предложението на Нака- с драйвър от производителя, за твоите скенери?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #10 -: Jul 18, 2022, 11:09 »
   Обикновено драйвърите от производител са затворени, и това е проблем.

   В случая става дума за скенери от известни и наложили се на пазара
производители и е почти сигурно,че някъде някой е създал драйвери
с отворен код за съответните у-ва.
Просто трябва да се потърси по обстойно в нета.

   Възможно е да има такива,например в проекта "Linux libre",където
всичко е опън сорс,вкл. и драйверите.
В стандартните ядра (т.нар. "vanilla kernel") в kernel.org не всичко е с отворен код.

   При наличието на сорс кода възможностите са много по-големи ...
« Последна редакция: Jul 18, 2022, 12:56 от spec1a »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #11 -: Jul 18, 2022, 12:21 »
Специално при мене нямаше отворени драйвери до центос7 вкл. и скенера (Епсон) не работеше. А затворените драйвеи бяха стари бяха писани за Центос6, че и по-стари. И нямаше обновления. Обаче учудването ми беше че този стария затворен рпм си тръгна като пич при Центос7, без оплаквания и конфликти. Нещо което много рядко се случва. Което ме наведе на мисълта, че са много добре правени.

-------
сега проверих драйверите са ми от 2015. :o ..Явно много неща са се променили.
Все пак не е много по темата, ама за протокола, за някой закъсал с подобен скенер при центос 7, ето кои пакети имам инсталирани.
iscan-2.30.1-1.usb0.1.ltdl7.x86_64
iscan-data-1.36.0-1.noarch
iscan-plugin-gt-s600-2.1.2-1.x86_64

това, което пише и си спомням е, че това са драйвери за v10-v100 и S600
-------
Колега този v19 оптичен ли е? - с огледала. защото си спомням, че малко след тези скенери се появиха някакви орязки в междинните номера. По тънки и евтини. Само с един движещ се сензор от край до край.


Ако наистина този скенер е работил при  Linux Mint 19.3 (kernel 5.0) и има отворени драйвери това само може да ме радва. Възможно е също за някои скенери да са си останали затворени драйвери, а за другите по-ефтинджос да има.
« Последна редакция: Jul 18, 2022, 12:53 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #12 -: Jul 18, 2022, 18:44 »
Не искам да ви въвеждам в заблуждение, че скенерите не работят - те си работят, но не така гладко както преди.
Както знаете, производителят на всеки скенер си е направил освен драйвъри, но и помощна програмка - за Canon е MP Navigator EX, като за Linux няма нищо. За Epson - има драйвър и Epson Scan, но Linux версията не е същата като за Уиндоус.
В началото ползвах Simple Scan, който сам си намираше скенера. За Epson V19 - отидох на сайта им и изтеглих драйвъра им, който инсталирах. Simple Scan не ползвах дълго, защото в един слънчев ден сложих Vue Scan, който е богат на опции за сканиране. Той сам си показва кой скенер е открил, но напоследък по средата на сканирането спира, пак тръгва, понякога казва, че няма скенер, като лечението е: извади и пак вкарай usb-кабелчето. Такъв е и съветът на Hamrick.

Днес в офиса пробвах MX Linux 21 AHS Edition. Също като LM 20.3 - на всяко пускане на Simple Scan търси скенера и го намира. 10 пъти да го стартирам, 10 пъти ще го търси.

Както се казва, да се радвам, че поне работи.
Толкова от мен.
Благодаря на съпричастните към тегобите ми!
« Последна редакция: Jul 18, 2022, 18:49 от new_2k »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #13 -: Jul 18, 2022, 19:22 »
Вярно ли този скенер е с USB 2.0 Micro-AB Кабел?
Това са много шантави работи и много често прекъсват при най-малкото размърдване или трептене. Също като телефоните. Явно простотията с усб/микро кабелите е заляла целия свят. >:( >:( >:(


Може да е много тъпо, ама що не пробваш да смениш кабела с нов? По някой път такива тъпи работи ни заблуждават и ние си мислим че е от софтуера....Това да прекъсва по средата на сканирането........
« Последна редакция: Jul 18, 2022, 20:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #14 -: Jul 18, 2022, 20:57 »
По принцип първо от там тръгва проверката. Кабелите. Още повече, че както се казва, вече не работи така гладко. Признаците на софтуера са, че счупи ли се нещо, то е счупено. Аз сега трябва да отворя едни слушалки и да им видя кабелчетата, щото и те не работят "гладко". Дясната прекъсва.

Едва ли е софтуерно  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.