Автор Тема: Постоянно търсене на скенер  (Прочетена 11129 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #30 -: Jul 23, 2022, 11:24 »
Много бързаш... Винаги може да я наспамим  :D

Да да, сега започваме....това е най-приятната част.

Цитат
П.П.П. Мисля че това е същото - познато още и като "Transport Lock" - даже и да не се счупи, но веднъж разместено после двигателечето/тракторчето не може да си определи точната позиция

Не не стъпкавото двигателче си е относително. то никога не знае къде се намира. Ама при всяко пускане главата кара към крайно положение, том има едни краен изкючвател, най-верятно оптрон и казва ето това е нулата.

Значи за тези ефтинджос скенери пише, че главата е CIS - contact image sensor, което означава че главата е много лека, няма да има огледала, оптики...... А щом е лека и двигателчето ще е нюню, ще дърпа по-малко ток....и евентуално, след хиляди клизми, ограничения и компромиси, ще може да се захранва през микроусб......но пак си остава педерaстия.

Освен това тези CIS - contact image sensor са с доста по ниско качеството, ако листта не е прилепнал плътно - се губи качество. А един документ винаги има огъвания и намачвания, или ако е книга от към ръба страниците са завити и се отдалечават от стъклото.

Цитат
CIS devices typically produce lower image quality compared to CCD devices; in particular, the depth of field is greatly limited, which poses a problem for material that is not perfectly flat.

тези скенери са и доста по тънки.
----

Другите стандартните скенери имат поне две огледала, целият образ, цялата широчина на листа/един ред се фокусира върку една интегрална схема-линейна CCD матрица дълга около 2 см. и понеже изображението се фокусира, този проблем с depth of field при тях го няма.

при тежка оптична глава, му трябва отделно захранвaне.
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 12:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #31 -: Jul 23, 2022, 11:40 »
А да cis скенерите освен това не стават и за музика. А стандартните стават.
https://www.youtube.com/watch?v=uLuAZbREZ5U

Само вижте какви крокодилски глави имат оптичните CCD скенери.
Е така изглеждат линейните CCD матрици. https://www.google.com/search?q=CCD+matrix+for+scanner&client=firefox-b-e&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjg_evT1Y75AhXRRPEDHQx9BrIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1440&bih=738&dpr=1.33#imgrc=jxTxZ6I6cjmvcM&imgdii=wZSGHBDSjZnbwM

« Последна редакция: Jul 23, 2022, 12:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #32 -: Jul 23, 2022, 13:54 »
Книжката не я пазя, по обясними причини. Спомням си само, че пишеше "your device may be locked". На Lide 100 нямаше такъв ключ и ако не бях разгледал книжката, никога нямаше да се сетя, че това е причината. Оттогава насам винаги чета инструкциите на всяка закупена стока, дори да нямам проблем с нея.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #33 -: Jul 23, 2022, 14:22 »
Да, колко му е да поспамим  :D

Моя скенер в офиса е Brother нещо си, не съм в офиса в момента и не му помня цифрите след Brother. То всъщност е три в едно- скенер, копир, принтер, има си отделно захранване. Струваше някъде около 500 лева, като го купувах преди години, по спомен. Неприятната изненада беше, че главата му била някаква тестова ли, демо ли, не помня- изпраскваш ограничено число копия и после трябва да си купиш пак от брадъра вече супер-дупер функционална глава, която се презарежда (тая, с която дойде машината- уж не можело). Намерих един техник, пича за 30 лева направи тая "демото", напълно функционална- сменял се някакъв чип в нея и още нещо си, и става хем стандартна, хем и се зарежда. Отпадна нуждата да купувам нова. И оттогава, няколко години, си карам с нея, през няколко месеца техника ми я зарежда - 20 лева зарядката.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #34 -: Jul 23, 2022, 15:31 »
Всеки един принтер се продава със стартерен консуматив. Ако е лазерен - старетерен картридж с тонер. Ако е мастилен - стартерна мастилница.

Ама това никой не го казва на клиента когато му се продава некав принтер. Че от завода си идва зареден на една трета. Е как защо ? За да може да се харчат после консумативите. Я тонер-касети, я мастилници.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #35 -: Jul 23, 2022, 18:11 »
Те и евтинко ги продават. Понякога твърде евтинко. А производителя си взима печалбата за принтера от главите и тонерите. Повечето хора, разбира се, не се замислят, че най-евтиното ще им излезе през носа.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #36 -: Jul 23, 2022, 19:35 »
Лазерен е моят в офиса, черно-бял. Но не мисля, че 500 кинта преди няколко години  е от най-евтините. Техникът му оправи стартерната глава де, направи я стандартна  ;D
Преди брадъра много назад във времето (повече от 10 години) имах един мастиленоструен лексмарк Z нещо си. Баси кучето беше това, разпробих му и цветната, и черната глава, зареждах го сам години наред, сменях му и дунапрените вътре в главата, два пъти бяха засъхвали главите от непечатане дълго време, след накисване в спирт пак тръгваха, накрая го изхвърлих, защото при едно изтърване на пода му се изпоначупиха пластмасариите, но работеше до последно.
Миналата година купих пак на същата марка евтин малък мастиленоструен, за вкъщи, цветен. Най-вече детето там като си прави проектите, да печата цветно. Като се изхабиха главите, по стар навик ги напълних (мастила колкото щеш из нета), да, ама дръжкиииииии... не печата. Зарових се в нета, "приятна" високотехнологична изненада- някакви еепроми на главите, да броят разпечатванията, мине ли определен брой- не ще, даже и да си му налял мастилото до гушата. Старият лексмарк нямаше такива "подобрения". Естествено, разни фирми са разработили едни "нещица"- устройства, на които слагаш главата и които нулират еепрома след като напълниш главата, но цената им колкото три такива евтини принтера и си струват, само ако си изкарваш хляба с тях. Нови глави, които са почти колкото целия принтер, ако искаш. Набутах го в един шкаф и толкоз.
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 19:38 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #37 -: Jul 23, 2022, 20:09 »
За офиса миналата година купих един Brother HL-L2352DW. Успешно му инсталирах драйвъра и се радвах на желания от мен двустранен печат, при това ясен и чист, докато свърши тонера му. После се насочих към употребата на съвместимите тонер-касети, от които не останах никак доволен - дадох си само парите, а печаташе съвсем бледо, поради което отидох в един магазин и там напълниха главата. Печаташе малко по-ясно, но пак не се доближаваше дори до печата от оригиналния тонер. В крайна сметка, върнах старото куче HP LJ 1010, защото при него печатът от съвместимите глави винаги е бил чист, гладък и ясен. Е, не печата двустранно, но пък винаги е в готовност и веднага отпечатва, за разлика от Брадър-а, който трябва да събуждам, да го чакам да се приготви, защото "заспива", като се и изключва дори, ако не го събудя.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #38 -: Jul 23, 2022, 21:04 »
за hp лазарните много съм пълнил глави, сменял съм барабани и блейдове и винаги е ставало. няколко пъти обаче ми бяха продали някакъв тонер, който въобще не ми хареса и печаташе бледо. с друг тонер нямаше проблеми.

обаче си карам на стари hp  модели и въобще не искам да ги знам новите глави с чипове и т н.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3067
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #39 -: Jul 23, 2022, 21:13 »
.. за разлика от Брадър-а, който трябва да събуждам, да го чакам да се приготви, защото "заспива", като се и изключва дори, ако не го събудя.

Да, има го тоя проблем. В уиндоуския софтуер на брадъра имаше май някаква опция да го изключваш това, но аз го ползвам под линукс и си заспива. При мен си печата така, както си печаташе и като нов, когато го купих, не знам какъв тонер му сипва техникът. Иначе си е кеф двустранния печат. Имаше някакъв трик, за едностранно печатащите принтери, правил съм го отдавна, но вече не помня детайлите. Можеше да му зададеш да печата през страница файла (нечетните), после едностранно отпечатаните листи, както са в пачка, ги тикваш с гърба нагоре в чекмеджето (но трябва да внимаваш с главата нагоре, или с краката нагоре, според принтера), после му задаваш само четните и обратен ред на печатане и ставаше двустранно в крайна сметка, но си беше голяма гимнастика.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Постоянно търсене на скенер
« Отговор #40 -: Jul 23, 2022, 22:14 »
Е, аз съм нямал късмет с тоя, дето пълни главите, въпреки че му казах за бледия печат и той казва: "това е от мен, иди другаде, като не ти харесва".

Аз също съм пробвал варианта с четните и нечетните страници - работи, но се е случвало да "захапе" някой от обърнатите листи, след което издърпвам листа, който е намачкан или пък отварям принтера, който пък дава грешки, че не може да си завърши работата, трия му printer jobs-a, па то не вдява, та накрая го лекувам с бутона on/off. Затова - само едностранно с hp 1010.
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 22:19 от new_2k »
Активен