Автор Тема: Изключване на Лаптоп с две ОС-Линукс Убунту и Уиндос7  (Прочетена 3714 пъти)

Miro40

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
     Здравеите,
    На Лаптопа ми има инсталирани две ОС-Линукс Убунто и Уиндос7.При стартиране/включване/,избирам една от двете ОС.Когато съм с Уиндоса,няма проблем с изключването на Лаптопа-изключва директно,обаче ако съм с Линукса,когато дам изключване,Лаптопа не се изключва т.е. изключва Линукса и веднага се стартира/зарежда/ Уиндоса.Чакам да зареди Уиндоса и тогава мога да изключа Лаптопа.Въпроса ми е:Как да изключа Лаптопа,когато съм с Линукса/директно/,без да се стартира Уиндоса?
    Опитвал съм с всички команди в Терминала,но не става.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Зареден ли е модул apm ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Щях да те питам дали е самостоятелно Ubuntu или Wubi, но потърсих в Интернет и видях, че такъв проблем има описан по-скоро за самостоятелните инсталации. На няколко места един човек е препоръчал да се инсталира пакета laptop-mode-tools, това оправило проблема при него. Опитай (надали този пакет ще ти навреди) и дано да стане.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@bop_bop_mara Той пакета няма да му навреди, ама може да се изненада. Ако след инсталацията на пакета има проблем редактирай /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf има описание на настройките. Има вероятност да имаш проблеми с IO-то ( по-скоро не са проблеми, защото целенасочено се променя времето и големината на temp данните които се пишат по диска с цел икономия на енергия, това е само когато си на батерия ).
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Miro40

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
За да проверя,дали е зареден модула apm,в терминала написах modprobe apm-изписа ми Operation not permitted/операцията не е разрешена/.
        Що се отнася до пакета-laptop-mode-tools-има го в Мениджера на пакети-Synaptik,но за него четох,че се отнася само за самостоятелна инсталация/само Убунту/,и не съм опитвал с него.
« Последна редакция: Dec 11, 2012, 07:21 от Miro40 »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Пише, че нямаш права, защото се опитваш да заредиш модул като обикновен потребител, за да можеш трябва да изпълниш командата като root , става като сложиш едно sudo отпред. А за да видиш дали имаш зареден модул не трябва да го зареждаш :) можеш да видиш лист на заредените модули със sudo lsmod .
А за  laptop-mode-tools ми е интересно къде си го чел това, инсталирай го смело, аз споменах какви са възможните неща които може да очакваш след инсталацията.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
самостоятелна инсталация/само Убунту/
На мен ми се струва, че тази „самостоятелна“ инсталация означава не да имаш на харда само Убунту  и никаква друга ОС, а просто да не е виртуализирано Убунту или Wubi.

Да те питам все пак (докато междувременно пробваш каквото сме измислили тук) - нали Убунтуто си ти е инсталирано на харддиска в отделен дял (т.е. не е Wubi)?
Активен

Miro40

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
borovaka i bop_bop_mara,искам да Ви благодаря за вниманието,което ми оказвате и желанието Ви да ми помогнете.Искам,обаче и да знаете,че с Линукс се занимавам от 3 месеца ,а съм и възрастен-72годишен ,и като гледам,колко публикации имате във Форума,се питам какво правя аз тук при Вас,но ми харесва Линукса и искам да го науча.Пък и нали човек се учи цял живот.Казвам Ви това за да имате предвид,когато ми давате указания,какво да правя.
      Последното,което направих-sudo lsmod-излезе дълъг списък,но никаде не видях -apm.
      Мисля първо да свършим с модула apm и ,ако не стане,тогава да инсталирам пакета -laptop-mode-tools.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
занимавам от 3 месеца ,а съм и възрастен-72годишен

Ай стига бре Пич! Ти сериозно ли!!!? Я кажи от къде си и да дойде някой от наблизо да ти го направи и да те праим почетен линукс потребител :D .

Майтапа на страна, ама не се притеснявай за това, че в началото по-бавно схващаш нещата. Всички сме почнали от тук. Въпроса е само дали ще ти издържи хъса ;)
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@Miro40 Не се занимавай с apm модула, той е deprecated вече до колкото знам. https://wiki.ubuntu.com/PowerManagement
Инсталирай директно laptop-mode-tools и сподели дали има подобрение.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo lsmod | grep apm
Това на „човешки“ език може да се преведе като:
sudo - като администратор
lsmod - пусни командата lsmod (която вече си видял какво извежда)
| - обаче каквото изпише тя не го изписва на терминала, а го изпрати на следващата команда:
grep apm - търси в това, което ти изпратят на стандартния вход редове, съдържащи символната последователност apm и изведи тези редове, в които си намерил съвпадение

Ако има зареден модул apm в изхода на lsmod ще има ред от вида:
apm <число> <число> <нищо или списък от програми>
Комбинацията с grep ще ти изведе този ред (може да е съпроводен от някой друг ред, съдържащ apm някъде из себе си).

Ако пък комбинацията на двете команди не ти изведе нищо, значи със сигурност модулът не е зареден. Между впрочем, на лаптопа, от който пиша, е точно такъв случаят, така че явно невинаги е критичен този модул (но при теб може и да бъде).

ПС. Видях какво е писал borovaka, но си оставям поста, понеже се надявам да има образователна цел, въпреки че конкретните мерки надали ще помогнат. :)
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
   Как да изключа Лаптопа,когато съм с Линукса/директно/,без да се стартира Уиндоса?
    Опитвал съм с всички команди в Терминала,но не става.
Пробвай 
#shutdown -P now
Активен

Miro40

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
        borovaka,
    Инсталирах-laptop-mode-tools-промяна няма.Опитах да редактирам със-sudo /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf и със-sudo gedit/etc/laptop-mode/laptop-mode.conf,но и с двете резултата е-command not found.
    Струва ми се,че моето неумение да боравя с Линукс те затруднява,ако е така да прекратим дискусията.Не се обиждам,пък и няма за какво.Ще потърся друга алтернатива/човека,които ми инсталира Убунту и Уиндос/,но много ми се искаше сам да направя това.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@Miro40 Не, изобщо няма от какво да се притеснявай, все пак всеки е започнал от някъде. Дава ти, че не може да намери такава команда защото трябва да имаш интервал между gedit и пътя до файла, в смисъл трябва да изглежда по този начин командата : sudo gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf
Само не знам дали това би помогнало.
Опитай и с командата която @ivo1204 ти даде и сподели ефекта.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Miro40

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
   sudo gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf  С тази команда се отваря прозорец-laptop-mode.conf,следва дълъг списък с описание на Англииски,от които нищо не рзбирм.Това ли са настроиките?
        Командата на ivo1204 съм я опитвал-не става.
« Последна редакция: Dec 12, 2012, 16:52 от Miro40 »
Активен