Автор Тема: ubuntu 12.04 или всичко в линукс започва да става like a windows style  (Прочетена 14307 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Цитат
Съдейки по темата, съмнява ме че съотношението е такова.

Съдейки по темите в българските форуми и еквивалентните такива западни ще разберете максимата "Защото матрияла е скапан"

Точно тази тема не е от тези, които мога да визирам, но обикновено човек ако търси отговори на въпроси, за които не е намерил такива, то тук ще брадяса докато изчете всичката простотия докато се стигне (ако изобщо се стигне) до решение. Тук отговор от сорта: Това може да се направи по този и този начин, но аз бих те посъветвал да го направиш по едикой си - едва ли някога ще видим. Но не само тук, а като цяло в български форуми.

Една камара чудесия се изписа в 200 теми за systemd, но никой от пишещите не видях да е минал на Slackware, а дори и да го направи и ако случайно и Патрик реши да го замени, то тогава не знам (явно ще трябва да се гръмнат). Има си разработчици, и като гледам тенденцията.. отговорите на много въпроси и мнения се обезсмисля. Не може масово да се налага нещо, а да се твърди от 5 човека че то за никакъв чеп не става.
Не съм съгласен. Лично аз (а и не само аз) давам отговор само ако смятам, че ще помогне на питащия. Е, понякога трудно търпя тоталната неграмотност, която просто извира тук. Но пък за сметка на това тук, в тази тема, зададох два въпроса. Дори и ти не си си направил труда да отговориш.......
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Една камара чудесия се изписа в 200 теми за systemd, но никой от пишещите не видях да е минал на Slackware, а дори и да го направи и ако случайно и Патрик реши да го замени, то тогава не знам (явно ще трябва да се гръмнат). Има си разработчици, и като гледам тенденцията.. отговорите на много въпроси и мнения се обезсмисля. Не може масово да се налага нещо, а да се твърди от 5 човека че то за никакъв чеп не става.

Аз например минах от Arch Linux на Slackware точно когато минаха от несъществуващ даже в AUR до единствен поддържан официално. Патрик мога да ти гарантирам че няма да го замени в близките 2 години - отвори linuxquestions.org и виж колко са за и колко са против. Даже и някога да го замени, остава LFS, ArchBang, Gentoo и още няколко. Има прекалено много хора които не го харесват за да стане по дефолт във всички дистрота до 1. И да, проблемът е точно че се налага масово с цел да бъде "the one and only", и далеч не е като да няма и технически проблеми. Как се получава така че няма такава война против Wayland например?

Останалото за материала няма да го коментирам, ще се сетиш защо.
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

malin

  • Гост
Всичко започна с новия лаптоп... :( изискващ нов софтуер главно интелски.
Иии батка , ку беше земал стар лаптоп - никви грижи . Един вариант , в който новото не е по-добро от старото .
В тоя ред на мисли - да се ползва когато и както ни е удобно , предимствата и недостатъците , на ГНУ Линукс , Линукс , Убунту , в какъвто искаш ред - си е like a windows style .
« Последна редакция: Nov 27, 2014, 20:30 от malin »
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
malitn +1

Просто нямам избор - такъв лаптоп ми се полагало според корпоративните политики...взети от финдоус потребител,та според тези набедени IT-та аз трябва да ползвам финдоус шитня и да свиря с уста. Да ама не ...
Още преди да го получа заявих не купувайте лиценз няма да ми трябва ,,,,отговора беше искаш не искаш това е, другия вариант е mac..За мак трябва да съм мениджър с няколко идиота под мен. А аз съм прост няма да казвам какъв :)))
Та кой да ги купува тези лап(а)топи ако ,,,финдоус ....?
Между другото това бе минималната дистрибуция като номер, която успя да понесе...освен ако не искам да компилирам 2-3 дни.Изглежда не прилично 2-3 дни да подкарвам
нов хардуер на стара софтуерна платформа...ще направя лошо впечатление.
Не ставаше дума за личен компютър.

Изчетох доста от мненията,уважавам повечето от тях, но съм твърдо против каквото и да е налагане на каквото и да е било на сила.
Досега как сме се справяли и сме оцелели и продължаваме да ползваме линукс и изведнъж се появява някакъв "месия" който има амбицията да ни оправи драмите за 3 дни :)
Поздрави,


P.S
Забелязах,че не се ъпдейтва правилно броя на публикациите,,, Мен лично това не ме вълнува, посещавам сайта от миналия век.
« Последна редакция: Nov 27, 2014, 21:27 от 10101 »
Активен

А печат ?

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Досега как сме се справяли и сме оцелели и продължаваме да ползваме линукс и изведнъж се появява някакъв "месия" който има амбицията да ни оправи драмите за 3 дни :)

А, как, стой та гледай - онзи ден ми звънят на вратата, отварям, две женици с някакво списание "Стражева кула" в ръка. Петнайсет минути по-късно разбрах че съм прекарал целия си живот в грехове и трябва спешно да се покая, иначе като умра ще отида в едно огнено езеро. Как ли съм бил толкова прост да не се осъзная. Добре че бяха двете любезни женици да ми обяснят какъв проблем съм имал даже без да съзнавам и да ме вкарат в правия път.

(всякакви прилики с действителни лица и събития не са напълно случайни  [_]3 )
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Аз мисля че тази крейзинес ще и мине модата и здравия разум ще надделее.
Линукс (в ядрото измислиха сто нови файлови системи които никой не ползва, ДЕ-тата се чудят какви шарении и простотии да измислят, пакетните мениджъри и те подскачат наляво-надясно, тва системД иска да е всичко, контейнери, облаци, виртуални хипервайзори, хиляда браузъри, хиляда офис пакета, хиляда уеб сървъра, бази данни от какъв ли не тип и форкове) в момента се лута  да измисли нещо велико, търси нова посока за развитие и лутане.
Като се поуталожат нещата, ще се тръгне нанякъде с повече мисъл. Сега всеки проджект лидер се сравнява с Линус и иска да открие свещения граал и да покаже колко е умен.
Ако КДЕ, ГНОМ, етц. се обвържат със системД, Слака и БСД-тата няма къде да ходят и те.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
(в ядрото измислиха сто нови файлови системи които никой не ползва, ДЕ-тата се чудят какви шарении и простотии да измислят, пакетните мениджъри и те подскачат наляво-надясно, тва системД иска да е всичко, контейнери, облаци, виртуални хипервайзори, хиляда браузъри, хиляда офис пакета, хиляда уеб сървъра, бази данни от какъв ли не тип и форкове

Нищо ново под слънцето. Хора със свободно време пишат маса код който да им чеше г*за вместо те да си го чешат сами. По-добре отколкото компания Х да произвежда само 1 единствен инструмент за това който да струва 50 долара на месец лиценз и още толкова съпорт  [_]3

Цитат
Ако КДЕ, ГНОМ, етц. се обвържат със системД, Слака и БСД-тата няма къде да ходят и те.

Гном вече не искат ли systemd като hard dependency? KDE и те вървят натам, но при тях не е сигурно. XFCE тръгнаха да maintain-ват ConsoleKit само и само да са съвместими с БСД-тата, така че при тях няма никакъв шанс. За LXDE, MATE и Cinnamon не знам, Enlightenment последния зависи само от libudev, но не и от systemd (ако искаха, щяха да го сложат досега 3 пъти поне).

И те така. Прекалено много хора са против за да го бутнат навсякъде  [_]3

P.S: Между другото това е много добра статия. Ще се радвам ако някой от старите кучета обясни за какви патаклами е ставало въпрос покрай devfs  [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
sd е проблем на дебилианистите и на федораджиите. Аз съм с Генту за сървъра си и няма сила (освен някой пъклен план на Пьотеринг) който да ме накара да се махна от него. Е може би ФриБСД да ме изкуши да си преместя файловия сървър на него, но определено докато Генту си седи на OpenRC няма да се махна от него. За десктоп вече от доста време съм на Мак по обективни причини свързани с работата и хобитата ми. Истината е, че Линукс не се опитва да пунтира бозата, а Мак-а. Всичките нововъведения, които се вкарват са директно взаимствани от там. Как само едно нещо не можаха да изкопират се чудя - графичната им система. Да бяха изкопирали и едно унифицирано АПИ за ползване на 3Д ускорителя ама не. Открива се топлата вода със ситемД и лепенето на менютата на програмите към меню бара. Гледам, че на повечето и някакъв док се мъдри отдолу. Не са това проблемите на Линукса. Други са но за съжаление никой не се опитва да се справи с тях.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Значи от толкова мрънкане се хвърлих в сериозен размисъл и сега като се замисля, болшинството от rant-овете на тема sd, gnome и всичко подобно реално погледнато са свързани със загуба на domain knowledge, не толкова защото видиш ли новото било по-калпаво от старото.

Опростено погледнато, поне в IT нещата, според мен има два типа хора - едните не разсъждават особено върху това защо и как нещо се случва, а използват предимно опита/знанията базирани на предишни експерименти, случки и т.н. Това е масовия случай, доста по-малка част от хората гледат доста критично на миналия опит/преживявания и държат да разберат защо и как нещо се случва.

Това казано, не виждам изявено предимство в една от двете стратегии, в зависимост от случая една от двете може да работи доста по-добре. В приложната част, тези които разчитат на опита имат предимство, другите прекалено много време губят в разсъждения. Точно когато настъпят радикалните промени обаче същите хора се оплескват доста и се почва едно вайкане откъде ми дойде и кой е виновен. Та забелязал съм че в общият случай тези които разчитат на минал опит, обикновено нямат математически background и мислене и в масовия случай са по-ориентирани към operations, а не към development, макар изключения разбира се да има в двете посоки.

Аз поне се опитвам винаги да разбера защо нещо се случва, което според мен е следствие от проклятието да съм математик. Това съм го забелязал с колеги като съм работил, бързината и рутината с която някои правят нещо е впечатляваща и мен това много ми допада и да искам не мога да го докарам, но е нелепо забавно да наблюдаваш тези хора поставени в среда където нямат отправни точки. Почва едно ровене в гугъл, почват да се изграждат изключително безумни теории, които не издържат на елементарни проверки, дори съм забелязвал религиозни/ритуални елементи, които се следват въпреки че са безумни и противоречат на всякаква логика.

Доста забавна тема е това като се замисля.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
sd е проблем на дебилианистите и на федораджиите. Аз съм с Генту за сървъра си и няма сила (освен някой пъклен план на Пьотеринг) който да ме накара да се махна от него. Е може би ФриБСД да ме изкуши да си преместя файловия сървър на него, но определено докато Генту си седи на OpenRC няма да се махна от него.


Във Фрее БСД в момента се въвежда система подобна на sd. Апропо sd е вдъхновен от зареждащата система на Мац.


Истината е, че Линукс не се опитва да пунтира бозата, а Мак-а. Всичките нововъведения, които се вкарват са директно взаимствани от там.


Това твърдение е вярно само що се отнася до Убунту и в частност Единството. И пак не е точно така. Истината е, че в Мац няма нищо оригинално като концепция. Ако имаше поне една идея тяхна рожба, щяха да скъсат Каноничните от дела. Всичко вътре е вехто и превехто. Реално последните 20 години има иновации единствено в света на ГНУ/Линукс, но не и при Шиндош (не след NT4) и Мац (не след Lisa, която е комп. от 1984),


Как само едно нещо не можаха да изкопират се чудя - графичната им система. Да бяха изкопирали и едно унифицирано АПИ за ползване на 3Д ускорителя ама не. Открива се топлата вода със ситемД и лепенето на менютата на програмите към меню бара. Гледам, че на повечето и някакъв док се мъдри отдолу. Не са това проблемите на Линукса. Други са но за съжаление никой не се опитва да се справи с тях.

То специално това дори да е най-новото в Мац/иОС като технология пак е осемдесетарска технология, която дори не е измислена в Купертино, купиха я. Единствената разлика е, че е реализирана много по-скапано от тогава (ще рече, че е подмножество). Екс с всичките му недостатъци като протокол е по-добрата технология. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
@go_fire кажи ми в линукс как може да се направи следното. Логически том състоящ се от ССД диск и нормален ХДД. При работа системата да ползва изключително и само ССД-то. Като остане определено място на ССД-то да започне във фонов режим да прехвърля най-радко използваните файлове на ХДД-то. При освобождаването на място на ССД-то да започва обратния процес на трансфер.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
@BRADATA

Дори не съм видял какво си писал, но темата като за начало си беше за съвсем различна ситуация и както може да видиш съм отговорил на човека още в първата страница [_]3 Втората част със затриването никога не съм я тествал, просто някъде бях мярнал по форуми покрай нещото си, което съм търсил и ми е направило впечатление че този дървен начин е свършило работа на някой си. За бриджовете честно да си кажа идея си нямам защото не ми се е налагало до ден днешен, а и като цяло освен един Arch имидж, който ми се наложи да го отворя през qemu друг досег с виртуални машини съм нямал :) Там обаче мисля ползвах TAP. Както и да е ще пробвам да видя през уикенда, че ми стана интересно :)

P.S. Пробва ли да редактираш /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf и да смениш managed=true? и съответно да добавиш интерфейса в interfaces

Пример:
iface eth0 inet manual
auto br0
iface br0 inet static
   ....
   ....

Иначе като цяло ситуацията е "бой, е**н и сръбско диско"  [_]3

« Последна редакция: Nov 28, 2014, 12:32 от runtime »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Ами то нали за това са форумите, всеки да си казва мнението

go_fire,

мисля, че е крайно време да се организира една среща на линукс за българи, и там на няколко бири да се бистрят гном 1, гном 2, кде 4, системд, и каквото ти душа иска.  ;)
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
http://en.wikipedia.org/wiki/Bcache
http://en.wikipedia.org/wiki/Dm-cache
http://en.wikipedia.org/wiki/Flashcache
growchie, М$ не са измислили топлата вода.

Неговорих за м$ технология, а за нещо което ОСХ-а има от 2 години някъде и като се появи не видях как да го направя с линукса.
Активен