Автор Тема: prosto obiasnenie  (Прочетена 2596 пъти)

linux_lamer

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
prosto obiasnenie
« -: Nov 14, 2004, 10:30 »
moje li niakoi da mi obiasni mnogo prosto i detailno kak da instaliram "linux-acrobat_reader-405.tar.gz" primerno.
v4era si instalirah "mandrake 10" za parvi pat. Konzolata ia znam i moga da si ia otvoria. intersuvat me pove4e komandite koito se pi6at v neia za da instaliram kakvoto i da e. molia ne mi otgovariaite 4e ima ve4e takav posr ili ne6to ot sorta! Popro4etoh malko po temata no ni6to ne razbrah. Za tova pi6a tuk. Blagodaria vi predvaritelno!
Активен

Andronoff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 260
    • Профил
prosto obiasnenie
« Отговор #1 -: Nov 14, 2004, 12:16 »
Примерен код
tar -xzf linux-acrobat_reader-405.tar.gz
cd linux-acrobat_reader-405
./configure && make && make install

Ама като го разархивираш, първо прочети README и INSTALL файловете.
Активен

2 + 2 = 6 , for extremely large values of 2.

Nepius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
prosto obiasnenie
« Отговор #2 -: Nov 14, 2004, 12:51 »
Тъй като даваш пример с Acrobat Reader, ако него искаш да инсталираш там е малко по-особено, понеже при разархивирането не се създава директория, а ги плясва файловете в текущата. ЗАтова си създай директория за Acrobat. Най-новата му версия за Линукс може да изтеглиш от  тук.
Той си има готов INSTALL  файл, който се стратира от конзолата с командата   ./INSTALL   , задава ти няколко въпроса и се инсталира. Стартира се с командата  acroread  от конзолата.
ИНсталацията обаче на повечето други програми .tar.gz протича по начина които filebird ти описа. Трябва да си с  login: root  за да инсталираш. Още малко информация за инсталирането на различни видове пакети има  
тук.
Активен

  • Гост
prosto obiasnenie
« Отговор #3 -: Nov 14, 2004, 13:13 »
firebird - стигнал съм до последния ред който си написал, но не мога да продължа по нататък. Разархивираната директория се казва ILINXR.install влизам в нея но не мие ясно по нататък какво трябва да направя! В нея има следните файлове ILINXR.TAR INSTALL  INSTGUID.TXT  LICREAD.TXT  ReadMe  READ.TAR
какво трябва да напиша в конзолата по нататък след като съм влезнал в директорията съдържаща тези файлове?
Активен

  • Гост
prosto obiasnenie
« Отговор #4 -: Nov 14, 2004, 13:22 »
Nepius благодаря че се включваш! ще пробвам и ще пиша пак!
Активен

  • Гост
prosto obiasnenie
« Отговор #5 -: Nov 14, 2004, 14:03 »
Enter installation directory for Acrobat 4.0 [/usr/local/Acrobat4]

Directory "/usr/local/Acrobat4" does not exist.
Do you want to create it now? [y] y

Installing platform independent files ... Done

Installing platform dependent files ... Done
./INSTALL: line 211: ed: command not found
ERROR installing /usr/local/Acrobat4/bin/acroread

Neplus на какво може да се дължи това? Аз ли бъркам някъде?
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
prosto obiasnenie
« Отговор #6 -: Nov 15, 2004, 16:22 »
Цитат (linux_lamer @ Ноември 14 2004, 14: 03)
./INSTALL: line 211: ed: command not found

Това означава че ти липсва командата "ed", което мисля че беше конзолен текстов редактор.
Решението, взимаш дисковете на дистрибуцията която ползваш и си го инсталираш след това пускаш инсталацията на Acrobat Reader пак.

Междо другото мисля че в Mandrake 10 Acrobat Reader го има.
Активен

linux_lamer

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
prosto obiasnenie
« Отговор #7 -: Nov 15, 2004, 17:44 »
v_badev moje6 li da mi obiasni6 po podrobno kak stava tova.
Linux-a mi e na 4 diska. Kakvo triabva da napi6a v konzolata?
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
prosto obiasnenie
« Отговор #8 -: Nov 15, 2004, 18:09 »
Ами в Mandrake си има контролен център чрез който се инсталират програмите и се правят всички настройки. Той е графичен и няма нужда да пишеш нещо в конзолата за до го използваш. Би трябвало да ти е някъде из менюто или на десктоп-а. Там търсиш нещо за инсталиране на пакети или софтуер. По-точно упътване не мога да ти дам защото Mandrake не съм ползвал от версия 8.2 през далечната 2002 година и просто съм забравил подробностите.
П.П.
Пиши на кирилица.
Активен

misho_cg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 350
    • Профил
    • WWW
prosto obiasnenie
« Отговор #9 -: Nov 15, 2004, 19:43 »
Kaто цъкнеш дватъти с мишката ти иска паролата на руут и се опитва да инсталира пакета. Обаче ако липсват някои обкръжения няма да ти каже нищо и няма да инсталира. Мандрейк има графичен софтуерен менъжер който се намира в КДЕ менюто   Система -> Конфигурация ->Пакетиране
Първо обаче трябва да стартираш Мениджър за софтуерни източници които се намира пак там и да укажеш къде на диска или в мрежата ти се намират пакетите. После като стартираш от същото меню Инсталирай софтуер указваш источника и готово
На мен обаче ми е по лесно да си ги инсталирам в конзолата

като root

rpm -ihv ime na paketa.rpm

и готово
Имаше тук в линукс бг една доста обширна стаия за комадата rpm

Поздрави
Активен

раят за котките, всъщност е адът на мишките !

linux_lamer

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
prosto obiasnenie
« Отговор #10 -: Nov 16, 2004, 00:06 »
принципно винаги пиша на кирилица обаче когато писах предния пост имах под ръка само един лаптоп чиято клавиетура не беше кирилизирана за което се извинявам а за другото ще пробвам и ще пиша какво се е получило.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
nqkoi prosto da otgowori
Настройка на програми
nik 2 2093 Последна публикация Oct 29, 2003, 12:46
от kopu