Автор Тема: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация  (Прочетена 17251 пъти)

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #30 -: Aug 25, 2014, 07:19 »
Това е малко "трики" Shift+Tab те връща е текста, но после връщането пак в терминала има в настройките "фокусиране на терминала", ако и него сложиш същата комбинация се получава перфектно, даваш и махаш фокус с Shift+Tab. Освен това, аз си харесвам мишката и я ползвам, и дори за мен най-големият недостатък на KDE, че не може да задаваш бутон на мишката + клавиш, тъй като аз си купувам мишки с 5+ бутона и искам бързи комбинации с тях в Kate и навсякъде.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #31 -: Aug 25, 2014, 12:19 »
Според мен, причината толкова хора да избягват терминалните текстови редактори и предпочитат графичните е във това, че конзолата се възприема като нещо, дето е неудобно, трудно за научаване и се използва в краен случай. Това е доста общо, но когато си се сблъскал за пръв път с такова животно гледаш и търсиш, ако можеш да свършиш работата с нещо GUI инструментче. Доста трябва да си ползвал терминал, наистина доста време и то за какво ли не, за да започнеш да се чувстваш и там толкова удобно, че и повече. Малко подсъзнателен избор е цялата работа. Не зная вим така, но съм гледал хора, дето толкова бързо боравят, че в гледаш, как нещо се случва и се чудиш как. Съмнявам се, че такава производителност може да се постигне с графичен редактор. Според мен си струва човек да запомни малко команди повече и да му даде шанс.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #32 -: Aug 25, 2014, 13:44 »
Производителността не е всичко. Ако си code monkey да, ама се предполага че сме хора с мозък. Да измишлиш нещото е доста по-бавно от това да го нащракаш. И в такъв смисъл може да се жертва малко производителност срещу удобство, ако считаш ГПИ за по-удобен.

Аз в никакъв случай не искам да казвам КПИ или ГПИ е по-добър. Опазил ме Господ. Просто казвам, че ако предпочиташ графично, това да загубиш половин секунда на минута, не е кой знае, какъв проблем.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

edmon

  • Гост
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #33 -: Aug 25, 2014, 13:58 »
Според мен, причината толкова хора да избягват терминалните текстови редактори и предпочитат графичните е във това, че конзолата се възприема като нещо, дето е неудобно, трудно за научаване и се използва в краен случай. Това е доста общо, но когато си се сблъскал за пръв път с такова животно гледаш и търсиш, ако можеш да свършиш работата с нещо GUI инструментче. Доста трябва да си ползвал терминал, наистина доста време и то за какво ли не, за да започнеш да се чувстваш и там толкова удобно, че и повече. Малко подсъзнателен избор е цялата работа. Не зная вим така, но съм гледал хора, дето толкова бързо боравят, че в гледаш, как нещо се случва и се чудиш как. Съмнявам се, че такава производителност може да се постигне с графичен редактор. Според мен си струва човек да запомни малко команди повече и да му даде шанс.

Нали знаеш, че почти всички визуални инструменти имат шорткъти :)
Така, ако играеш старкрафт нямаш шанс, ако не използваш клавишни комбинации , целенето с мишката отнема критично време:)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #34 -: Aug 25, 2014, 14:25 »
Зная, но не са само шорткътите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #35 -: Aug 25, 2014, 14:51 »
http://blog.hanschen.org/2009/10/13/mouse-shortcuts-with-xbindkeys/ как работят тия xbindkeys с Kate, май митове и легенди, че ставало?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #36 -: Aug 25, 2014, 14:56 »
В това отношение макаджийте са облагодетелствувани, защото графичната им среда е интегрирана с readline и всякакви неща могат да работят във всяко графично нещо от Сафари до Уоркс. От друга страна са леко прецакани, защото мишката им има само едно копче.

Но пък това не е непременно лошо. Така се избягват обърквания. Аз като поработя малко под сатанинската ОС и почвам да се опитвам да местя неща в Конкверор с влачене с натиснато дясно копче, което има интересен ефект ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #37 -: Sep 09, 2014, 20:02 »
Туко що попаднах на нов за мен редактор (от леките), още не съм го пробвал, не знам има ли профили за протокола за файлово отместване. Все пак, ако искаш, може да му хвърлиш и ти поглед:

http://beaver-editor.sourceforge.net/
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

edmon

  • Гост
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #38 -: Sep 09, 2014, 20:44 »
Туко що попаднах на нов за мен редактор (от леките), още не съм го пробвал, не знам има ли профили за протокола за файлово отместване. Все пак, ако искаш, може да му хвърлиш и ти поглед:

http://beaver-editor.sourceforge.net/

Тъкмо дадох шанс на Кейт и КДЕ-ските идиотщини наречени КИО-СЛЕЙВ и в новия ъпдейт 4.14 не работят,..
Тяяя зема им хакна един бъг и тролски да им го репоствам секи ден докат разберат колко съм разочарован
от побългарената им идея! :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #39 -: Sep 10, 2014, 06:49 »
айде кажете ми, какво да го правя това? знам, че въпросът ми е тъп. но какво да го правя?

 обикновео ползвам редактор, когато експериментирам или си решавам проблем. откакто ползвам Linux използвам gedit. така тръгна, или така ми беше по-лесно - не помня, но използвам gedit.  обаче на Debian не ще да върви във виртуалната конзола и не мога да разбера защо. не, че не уважавам vim & emacs, напротив, и знам че са "ноо яки", но всичко там е... два режима на работа, някакви невидими неща /правиш нещо, а не виждаш какво точно и какъв е резултата/. когато си играеш - ок, ама когато решаваш проблем трябва да знаеш, какво правиш. сигурно звуча тъпо и е така, нямам съмнения, ама когато си спасявам системата /от самия мене си, разбира се :)/, спасявам система, нямам нерви и време да разучавам редактори....
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #40 -: Sep 10, 2014, 07:52 »
Туко що попаднах на нов за мен редактор (от леките), още не съм го пробвал, не знам има ли профили за протокола за файлово отместване. Все пак, ако искаш, може да му хвърлиш и ти поглед:

http://beaver-editor.sourceforge.net/
"Нов" викаш от 2010 няма версия, GTK2 - дори не бих го инсталирал :)
Тъкмо дадох шанс на Кейт и КДЕ-ските идиотщини наречени КИО-СЛЕЙВ и в новия ъпдейт 4.14 не работят,..
Тяяя зема им хакна един бъг и тролски да им го репоствам секи ден докат разберат колко съм разочарован
от побългарената им идея! :)
Кое не работи по-точно?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #41 -: Sep 10, 2014, 08:08 »
Нов за мен редактор, демек сега го чувам сефте, а не, че самият той е нов.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #42 -: Sep 10, 2014, 08:17 »
айде кажете ми, какво да го правя това? знам, че въпросът ми е тъп. но какво да го правя?
....

Какво да правиш кое? Как да си пуснеш gedit или как да работиш с vim?
Активен

edmon

  • Гост
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #43 -: Sep 10, 2014, 09:02 »
Туко що попаднах на нов за мен редактор (от леките), още не съм го пробвал, не знам има ли профили за протокола за файлово отместване. Все пак, ако искаш, може да му хвърлиш и ти поглед:

http://beaver-editor.sourceforge.net/
"Нов" викаш от 2010 няма версия, GTK2 - дори не бих го инсталирал :)
Тъкмо дадох шанс на Кейт и КДЕ-ските идиотщини наречени КИО-СЛЕЙВ и в новия ъпдейт 4.14 не работят,..
Тяяя зема им хакна един бъг и тролски да им го репоствам секи ден докат разберат колко съм разочарован
от побългарената им идея! :)
Кое не работи по-точно?

sftp://
сега иска да е fish://
Като разправям, че идеята е тъпа не е случайно:))
Може за други неща да е по добре, ама мисля , че съм пробвал и smb:// същата
идиотщина е :)
Трябва спешно да се търсят алтернативи :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Lenovo y510p и Linux Mint - проблем при инсталация
« Отговор #44 -: Sep 10, 2014, 10:03 »
айде кажете ми, какво да го правя това? знам, че въпросът ми е тъп. но какво да го правя?
....

Какво да правиш кое? Как да си пуснеш gedit или как да работиш с vim?
как да редактирам файл със vim и как да пусна gedit  във виртуална конзола.
как да го запаметя, или как да го запаметя под друго име, или на друго място, или на друго място под друго име? :)
Активен