Автор Тема: Анонимност в интернет  (Прочетена 6899 пъти)

Mitaka

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #30 -: Jan 14, 2010, 17:36 »
По описанието на начина на работа, и фирмената политика, имам съмнения коя е фирмата.
Ако "бастуна" е И.Д., а фирмата е В.С, по-добре не се занимавай с шмекерии. Защото ще те хванат.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #31 -: Jan 14, 2010, 19:07 »
//offtopic
Понеже си говорим за евентуалното преосмисляне на работодателя: http://it.jobs.bg/f821454
На мен тази обява ми звучи като оксиморон - пингвини и пауършел  :o
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #32 -: Jan 15, 2010, 01:18 »
Със знанието на началниците стават тези неща. Като почнах работа ми представиха нещата така ето ти си системния администратор това е "бастуна", той е от 7 години при нас и е нашия мрежов администратор. По мрежата на фирмата няма да пипаш нищо, загубиш ли ping от точка А до точка Б звъниш на него той се оправя. Трябва ли ти нещо по мрежата, казваш му и той ти го конфигурира. И аз чисто приятелски работя си с този 15-тина дена, говорим си. Всичко ОК.  При което оня ден ми казва аз имам малко работа на обекта Х и излизам от офиса. След което вечерта на същия ден началника ми звъни и се разиграва гореописаната схема, като ми разясни че виждаш ли освен мрежов администратор този бил и секюрити на офиса. Заради тази ми постъпка ще ме уволнявал дисциплинарно и т.н. глупости...

Затова ти и казвам, да ги питаш какъв е проблема да ползваш интернет, щом си вършиш задълженията както трябва, и още повече че ползваш мрежата им предимно за техническа информация свързана с твоята професия.
Аз бих действал така.
Няма да си губя времето, само за да си меря "инструмента" и знанията с колегата, пък дори той да се опитва да ме пробва, особено с постъпката си.

Ако все пак те притеснява това че те наблюдават, то винаги има варианти за алтернативни начини на достъп до световната мрежа, без нито един твой пакет да минава през тяхната мрежа.
WiFi, Wimax и др.
Така си решаваш радикално проблема.
Да...., вероятно ще се бръкнеш малко от към финанси, но няма да си зависим от политиките прилагащи се във фирмата.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #33 -: Jan 15, 2010, 04:45 »
offtopic:
Аз, малко на патерици, да кажа ... Долу бастуните!  ;D
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

tyuio

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #34 -: Jan 15, 2010, 10:38 »
//off
Какъв нет какви 5 лева. Дай  да споделя нещо. Ся представете си фирма дето разработва някакъв софт и то под дос в която има само вътрешен нет и и един комп отделно. на който му трябва да проверява нещо от вън да ходи там! С идеята никой да не изнесе нищо от фирмата по този начин. Странното е че флашките никой не ги забранява и проверява и всеки си носи да слуша музика примерно. А да ама това според "шеф-бастина" не е опасно. Не че някой го е питал де. Вземе да ореже музиката та после :)
Друга фирма в която е забранено да се ползва нет за собствени нужди с извинението че може да се хваната вируси. Така и не разбрах за какво ползваха всички УИндоус щото се ползваше само опънофис и лисицата :) Та сина на шефа се изживява като сисадмин и проверява всяка седмица историята на браузерите. Познайте дали някой е хванат в издънка ;)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #35 -: Jan 15, 2010, 11:15 »
Всъщност, abadon, защо не отидеш при шефа и не му покажеш как заобикаляш подслушващия бастун по най-различни начини и най-учтиво да му покажеш, че плаща пари и осигуровки на вятъра (а бастуна сигурно получава доста добра заплата). Криза е, няма нужда от излишни разходи. Разбира се, шефът може да реши, че по-добре да не плаща на теб, понеже си прекалено умен и бъркаш работата на бастуна. Но в такъв случай има ли за какво да работиш на такова място, ще имаш ли някакво развитие в знанията и професионалната йерархия?
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #36 -: Jan 15, 2010, 11:29 »
Всъщност, abadon, защо не отидеш при шефа и не му покажеш как заобикаляш подслушващия бастун по най-различни начини и най-учтиво да му покажеш, че плаща пари и осигуровки на вятъра (а бастуна сигурно получава доста добра заплата). Криза е, няма нужда от излишни разходи. Разбира се, шефът може да реши, че по-добре да не плаща на теб, понеже си прекалено умен и бъркаш работата на бастуна. Но в такъв случай има ли за какво да работиш на такова място, ще имаш ли някакво развитие в знанията и професионалната йерархия?

Така и мисля да направя в понеделник когато се върне шефа, тъй като сега е в германия. Но и аз не виждам смисъл да седя в такава компания. Почнал съм да гледам jobs-а. Даже вчера си пратих едно CV по обявата която си ми дал и бях на едно интервя в една агенция за подбор на персонал и сега чакам резултат от тях. Ако живот и здрави другата седмица има такъв както обещаха ще пиша какво е станало със шефа и малко повече за тази фирма в която съм към момента. Поне да не се лъжат други като мен.

P.S>Май не е много законно да се слуша трафика на някой още по малко да му се отправят заплахи в следствие на събраната информация чрез слухтене на трафик.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

Mitaka

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #37 -: Jan 15, 2010, 14:48 »
Съвсем законно е - слуша трафик, който е на фирмата му.
Никой не може да го забрани, оше повече, щом служителите ЗНАЯТ за това. Това е също като със зоните с видео-наблюдение - уведомяват те, че навлизаш в такава зона, ако искаш - заобикаляй :)

Щом фирмата си е негова, той пише правилата, и щом сте запознати с тези правила - не виждам какъв е проблема.
Всъщност, всяка една по-голяма фирма или изцяло забранява Интернет достъпа, или го ограничава, или следи как се ползва Интернета.

С други думи: колкото и да не ни харесва, докато сме на работа, се съобразяваме с "бастуни". Останалото - вкъщи.
Фирмена политика му викат.

Аз не си играя да следя кой какво прави, просто защото интернет има на 10 компютъра от над 100, и от тези 10 компютъра половината са със силно ограничен достъп (забранени всякакви "социални" мрежи, вбоксове и т.н.).
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #38 -: Jan 15, 2010, 14:53 »
Да но при мен никой не ме е предупредил че се слуша трафика. А изрично като поставах питах има ли някакви политики относно ползването на интернет, какъв софтуер може да се качва и т.н. И ми казаха по принцип имаме политика за софтуера и на компютрите на юзерите се качва само това и им се забранява да качват друго, но за ИТ-тата не важи имаш си пълен контрол над компютъра и си правиш каквото искаш с него. А после ми се излиза с номера ама ние те проследихме, мисля че е крайно некоректно.....
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

Mitaka

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #39 -: Jan 15, 2010, 15:26 »
Ако е така, е некорекно.
Но имат право да снифят трафика, с оправданието фирмена политика и никой нищо не може да им каже.
Мен са ме накарали да орежа достъпа и аз съм го орязал, но стана официално - шефа прати мейл до всички, че от еди-кога-си им се спира или съотвено ограничава достъпа, и това е.
Отделно имат инсталирани и Remote Desktop, което пак не съм го измислил аз, но и никой не го гледа.
Тук хората знаят за тези неща, и няма недоволни.
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #40 -: Jan 18, 2010, 14:14 »
Днес реших проблема. Като си подадох молбата за предизвестие и се спасявам от тази фирма. Все пак от тази тема научих и нещо ново техничеко как мога да ползвам openvpn като дефаут гейт. Което е яко сега и да съм на някой публичен wifi пускам си vpn-а и не могат да ме следят.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #41 -: Jan 18, 2010, 14:18 »
В тази криза напускаш работа - доста странен начин за решаване на проблемите. Успех - както се казва: "Всеки да се оправя както може!"
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #42 -: Jan 19, 2010, 01:38 »
в тази фирма са болни мозъци, случайно познавах един подобен, накрая стигнах до извода че няма оправия
между другото този беше бившо тайно ченге от времето на дядо Тошко, явно с такива хора не може да се разбереш
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #43 -: Jan 19, 2010, 08:23 »
в тази фирма са болни мозъци, случайно познавах един подобен, накрая стигнах до извода че няма оправия
между другото този беше бившо тайно ченге от времето на дядо Тошко, явно с такива хора не може да се разбереш

Да ти кажа съмнявам се че и този тук е също десар. Тъй като през 1993-1994 е бил в комисията за защита на конкуренцията.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

sverdlov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 351
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #44 -: Jan 19, 2010, 12:41 »
една 3Ж карта или WiMax са по 30 лв на месец.

Ръчкаш една такава и да следят на баба си хвърчилото.
Активен