Автор Тема: Бла-бла за Bitcoin из „Converting nvidia GTX 690 into a Dual Quadro K5000 SLI or into a Tesla K10“  (Прочетена 7726 пъти)

bot

  • Гост
Иначе нвидиите не стават за копане - съотношенията производителност/цена/консумация са прекалено зле доколкото знам. Сега откакто пуснаха специализирани ASIC чипове за копане, по принцип копането с видеокарти отива към края си.
Следиш ли пазара последните дни?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Честно казано не, в момента съм командирован в хамериканско и това ми е доста на заден план. Аз и иначе не го следя особено редовно де, периодично там на нашите копачи във форума да си намираме приказка и да разуча клюките, но иначе извън разни разплащания в BTC, не ме вълнува толкова. Какво е станало, да не би най-накрая да се оказа официално че BFL са мошеници?


P.S ухааааа $68 на парче, това никога не е било май. Излиза че имам залежали в портфейла койни колкото за две заплати. Какво става бе, последно като гледах беше има-няма $35-40. Ако продължат в този дух нещата ще взема да напусна работа и да си започна собствен бизнес....ехех мечти :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
P.S ухааааа $68 на парче, това никога не е било май. Излиза че имам залежали в портфейла койни колкото за две заплати. Какво става бе, последно като гледах беше има-няма $35-40. Ако продължат в този духнадуват курса, кой знае. нещата ще взема да напусна работа и да си започна собствен бизнес....ехех мечти :)

 В началото на седмицата беше 43$, хората съвсем загубиха доверие в банковата система покрай кризата в Кипър, то като се замисли човек откъде идват парите, с които оперират банките накрая логично стига до извода че виртуалните биткоинс може да са по-истински от "реалните" пари
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Да, подобни въпроси са се повдигали и доста по-рано. Не съм икономист, но според мен има много силно застъпен елемент на доверие при определяне цената на една валута, тъй като доверието определя търсенето. Също така, биткойн е вероятно добър вариант за спестявания тъй като е дефлационна система по дизайн, койните в обръщение са ограничени, няма как да се изпечатат повече пари.

Обаче има един такъв момент - засега къща или кола не мога да си купя с койни, трябва преди това да ги обърна в "fiat" валута. А и курсът е отвратително волатилен, някакви дребни спекуланти могат да оказват значително влияние и е това е проблем за разплащанията. От гледна точка на човек, който иска да предлага услуги в замяна на койни, има големи проблеми.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
 Ами проблема с поскъпването са го решили чрез използване на неограничени фракции, в момента се използват мили и микро койни, няма да се учудя ако след година-две започнат да се ползват нано и пико. Апък ти ако искаш си вържи стойността на услугата в някоя от традиционните валути, пък добави и възможност за плащане в биткоинс по текущият курс.

 ps и като говорим за "поскъпване", дали всъщност не наблюдаваме хиперинфлация на традиционните валути?
« Последна редакция: Mar 21, 2013, 17:50 от bot »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
5.



Да Гейта е прав. Доверието е това, което определя цената на една валута днес, когато няма златен стандарт. Това е при конвертруемите валути де. Там където правителството определя курса (като КНР) този номер не върви.

Това, че курса е до голяма степен случаен все пак не означава, че правителствата не влияят на курса му. Но това пак става пазарно чрез централните банки, които предлагат или изкупуват съответната национална валута, според това, което искат да постигнат.

И съответно това става при достигане на определени граници. Какви са тези граници, никой не казва, защото спекулантите веднага ще се възползват ;)

Гейт в една много стара тема, беше казал, че курса на биткойните е под 20 зелени. И тогава каза, че си имал там някакви, които си чакал курса да се вдигне, та да си купиш безвентилаторна прахосмукачка с тях. Е не е ли сега момента?

А Ве аз имам един много тъп въпрос, по-точно два. Кой издава тия койни и кой ги изкупува? Иначе ми е „ясно“, че май това са някакви дроби, които разкодираш и едва тогава продаваш. Просто не ми е ясно, каква е сметката на този дето ги пуска в обръщение.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ееее пуста му алчност, сега ще почакам да стане $100 :)

Никой не ги издава и в това е забавното. По-скоро издаването е децентрализирано, всеки може да издава, обаче при условие че успее първи да реши една относително изчислително-интензивна задача. Решението на задачата потвърждава валидността на определен брой минали транзакции и поради това инициативата да решаваш такива задачи е и в това, че подържа мрежата работеща и сигурна. Това е на нетехнически език, детайлите иначе са доста повече. Аз лично намирам биткойн за едно от най-гениално замислените неща. Има слабости разбира се, но като за относително нова концепция е дизайн-нато прекалено добре.

Кой ги купува е въпрос на който мога да отговоря доста по-лесно. Има няколко причини, поради които има търсене - най-важната е свързана със спекулативна търговия. По мое субективно мнение, съществуват повече хора, занимаващи се със спекулации, отколкото с копаене. Купуваш при нисък курс, продаваш при висок, пускаш слухове, каквото по принцип правят на борсите, но в по-малък мащаб и при доста по-волатилен курс.

Купуват ги и заради разни нелегални сайтове за наркотици примерно, които оперират като скрити услуги в тор мрежата и се разплащат с биткойни.

И реално има и фирми, опериращи с койни:
https://en.bitcoin.it/wiki/Trade
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
 Току-що удари 70$
http://bitcoinmagazine.com/
 Ако продължава с тази скорост ще направи 100% увеличение за 5 дена.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Последният път като стана така, цената така добре се срина, че от $30 падна на $3 и стоя така месеци :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Ами проблема с поскъпването са го решили чрез използване на неограничени фракции, в момента се използват мили и микро койни, няма да се учудя ако след година-две започнат да се ползват нано и пико.

И аз да попитам нещо..... Добре де това раздробяване не е ли същото изкуствено нещо като да се печатат нови пари.

Ако се раздробява надолу все едно се увеличава скалата --
(няма значение накъде се разтяга скалата - надолу или нагоре). същото става ако се печатат нови пари и един лев се умножава x 10 ..x 100 x 1000 и т.н.

Ако сега 'едно нещо 'е струвало 1 мили коин, а след време поради липса на пари(коини) струва 1 микро... а пък след това 1 нано.... и т.н. Та същото нещо го правят и държавите в затруднение - пускат нови банкноти?

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
По протокол транзакциите можеха да са за суми до 6-тия знак след десетичната запетая или нещо от сорта, а може и да не съм прав, такива спомени ми се въртят из главата.

Иначе не мисля, че има нещо общо с печатането на пари от страна на централните банки, точно обратното. Печатането на пари има този интересен ефект, че обезценява спестяванията.
В случаят с биткойн е точно обратното. Биткойн е обречена на саморазпад система, колкото и да се напъват да твърдят обратното. Причината е че общият брой койни е ограничен и няма технически начин някога да се появят повече койни от лимита. Дори да се променя протокола и транзакциите да могат да стават за все по-малки стойности, има един такъв момент че неизменно биткойни се губят - най-вече заради изгорели дискове, софтуерни проблеми (кхъм вируси дето затриват данни), човек си криптирал портфейла и забравил паролата или просто собственикът е починал или пък просто е престанал да се интересува, причини много. Тези пари излизат от обръщение и това е неизбежно. Може би след време ще се появи нов тип копане - хора, които се опитват да разбият частния ключ за такива "погребани" портфейли, сега обаче това е технически невъзможно. Има и други забавни моменти, идващи от използваната криптография - примерно всяка следваща транзакция, която направиш, намалява сигурността на портфейла ти (защо е така е дълго за обяснение, но всяка транзакция включва подписване ползващо елиптични криви, там се изисква ползването на случайна стойност, имаш краен брой случайни стойности, в момента в който имаш два подписа с един и същ частен ключ и една и съща случайна стойност, разбиването на частния ключ става тривиална задача). Но това са доста теоретични неща за момента.

Забавното е че на фона на почти всичко останало, дефлацията е заложена в биткойн като идея. Спестяванията са силно поощрени. Така както се "цепи" койна, така ако имаш X спестявания, стойността им нараства с времето. Представи си да се качиш на тавана и да откриеш в джоба на стар, прояден от молци панталон, една дребна монета, която да можеш да си купиш къща и яхта примерно :)

Такава икономика не би могла да съществува, защото инициативата се убива. Та в момента алчността действа като противотежест - повечето копачи и спекуланти се интересуват от краткосрочни печалби. В един момент обаче ако се окаже че биткойн се наложи като платежно средство (чисто теоретично, аз не вярвам в това особено), тогава хората ще започнат да си дават сметка за този момент.

Всъщност, проблемите ще се проявят още по-рано според мен, в момента в който от копане спре да се печелят толкова пари, колкото от такси за транзакции, което е неизбежно след време, защото е заложено по протокол. Тогава никой няма да има далавера да потвърждава малки транзакции, при което микроразплащанията ще отидат в киреча. Никой не иска да ползва система за разплащания, където за потвърждение на транзакцията чакаш дни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bot

  • Гост
Всъщност, проблемите ще се проявят още по-рано според мен, в момента в който от копане спре да се печелят толкова пари, колкото от такси за транзакции, което е неизбежно след време, защото е заложено по протокол. Тогава никой няма да има далавера да потвърждава малки транзакции, при което микроразплащанията ще отидат в киреча. Никой не иска да ползва система за разплащания, където за потвърждение на транзакцията чакаш дни.

 Не е задължително транзакциите да се проверяват, аз имам няколко, които стоят непотвърдени от седмици. Днес си продадох монетите, цял ден курсът се въртя около 72$ което означава че или ще се задържи дълго така, или съвсем скоро ще се срине.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Задължително е транзакцията да бъде потвърдена! При това трябва да има поне няколко потвърждения, за да си сигурен, че няма измама. Има няколко атаки, свързани с това  и ако си търговец, определено няма да имаш желание да те прецакват. Дори клиентът ти вади транзакциите като непроверени, докато не се получат поне няколко (5-6) потвърждения.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Nobel prize winning economist, Paul Krugman has published his thoughts on Bitcoin.
http://seekingalpha.com/instablog/530678-minorman/214527-paul-krugman-s-take-on-bitcoin
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Кругман за икономистите е това, което наричаме тролове във форумите. Въздух под налягане. Учудвам се, че все още някой обръща внимание на този човек. Интересен е колкото Карбовски. Има интересен речник с хитроумни и впечатляващи изразни средства, но не казва нищо конкретно, изтъркан е, и на третото четене/гледане писва.
« Последна редакция: Mar 27, 2013, 08:21 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear