Автор Тема: какво мислите за systemd?  (Прочетена 82499 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #30 -: Oct 02, 2014, 10:15 »
Дебиан вече минаха към systemd. И да, boot-ва доста по-бързо отпреди. От друга страна, честито на хората с техни си инитскриптове.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #31 -: Oct 02, 2014, 10:43 »
Дотолкова дразни ме системд, че напоследък ползвам уиндоус вместо федора и направо не мога да повярвам, че толкова недоказана технология е в РХЕЛ7 (останалите дистрибуции не ме вълнуват особено засега), но това е положението...
Също така се надявам, че проекти като http://uselessd.darknedgy.net/ и https://uglyman.kremlin.cc/gitweb/gitweb.cgi?p=systembsd.git;a=summary ще помогнат да не ми се налага да се занимавам със системд в бъдеще...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #32 -: Oct 02, 2014, 11:36 »
Колкото до скоростта, пробвал съм Сузе със системд и Кубунту с ъпстарт - кубунтуту ми се зарежда по-бързо за десктоп. Такива са ми наблюденията.
Тествай отново и погледни boot опциите. Ubuntu/Kubuntu стартира от 0 секунди, на Debian по подразбиране е зададено закъснение от 5 секунди, а в Open SUSE - 8 секунди, ако не го коригираш допълнително. Освен това, анимацията на plymout темата и Splash екрана при Open SUSE e много тежка. Подобна е и при Mageia, което доста ме дразни. В това отношение, Федора е доста по- оптимизирана.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #33 -: Oct 02, 2014, 11:46 »
Дотолкова дразни ме системд, че напоследък ползвам уиндоус вместо федора и направо не мога да повярвам, че толкова недоказана технология е в РХЕЛ7 (останалите дистрибуции не ме вълнуват особено засега), но това е положението...
Също така се надявам, че проекти като http://uselessd.darknedgy.net/ и https://uglyman.kremlin.cc/gitweb/gitweb.cgi?p=systembsd.git;a=summary ще помогнат да не ми се налага да се занимавам със системд в бъдеще...
Можеш да ползваш sysvinit в Debian, колкото си искаш.
И през ум не ми е минавало да мина на Windows по такъв смешен повод.
Колкото до RHEL 7, не съм я ползвал, но тествах CENTOS 7.
Досега не е имало случай така да се излагат. Системата е като някаква съшита набързо комбинация от Fedora 19 и Fedora 20. Изобщо не мисля, че е използваема за производителни машини, поне до първата си актуализация.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #34 -: Oct 02, 2014, 11:52 »
Това, че зареждало по-бързо е пълна глупост да се изтъква. Един нормален сървър хардуерно буутва поне 3-4 мин, развърта вентилатори, тества си глупостите, дето са го наблъскали с него. За какъв ч*п ми е някакво малко ускорение за сървър, който се рестартира веднъж в годината???

Да не говорим, че systemd тотално бяга от идеята на юникс системите нещата да са изградени множество малки програми вършещи точно определена работа.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #35 -: Oct 02, 2014, 12:06 »
Това, че зареждало по-бързо е пълна глупост да се изтъква. Един нормален сървър хардуерно буутва поне 3-4 мин, развърта вентилатори, тества си глупостите, дето са го наблъскали с него. За какъв ч*п ми е някакво малко ускорение за сървър, който се рестартира веднъж в годината???

Да не говорим, че systemd тотално бяга от идеята на юникс системите нещата да са изградени множество малки програми вършещи точно определена работа.
Хайде отначало.
Какво, конкретно не ви харесва в systemd? Какво сте констатирали от вашият практически опит и с кои услуги имате проблеми ? Това, което е изписано в мрежата от знайни и незнайни автори, всеки може да го прочете. Специалисти - теоретици има колкото искаш.
Колко сървъра обслужвате и под какви дистрибуции ?
Допускате ли, че не всички машини се ползват за сървър ?
А, не е ли глупост, постоянно да се изтъква, че скоростта на зареждане няма значение?
Все едно, че слушам 60 годишен собственик на Жигули или пенсиониран военен старшина, който твърди, че от Макаров и TT, по - добри оръжия няма.
На мен, бързото зареждане ми е приятно, а проблеми със стартиране на услугите не виждам.
В смисъл - ако така или иначе услугите се зареждат коректно, какъв е проблемът, че това става бързо.
« Последна редакция: Oct 02, 2014, 12:08 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #36 -: Oct 02, 2014, 12:20 »
Ами защото искат да подменят половината ядро и узер спейс с техни си изобретения.
Инит системата трябва да зареди системата и толкова.
Утре тези юнаци ще почнат да пишат и видео драйвъри защото вече модерните десктопи ОС (като на киберкоп) трябвало да зареждат в графичен режим.
Утре и файлова система ще си решат да пишат та системата да зарежда още по-бързо (с няколко мили секунди).
Не мога да разбера и защо толкова много приложен софтуер трябва да се променя (оправя) само защото се е минало на systemd
не мога да рабера и защо systemd е само Линукс специфична (този факт сам по себе си е притеснителен)
Тези идиоти дори не знаят какво искат да бъдат.

Апропо след минаване на systemd (Debian) машината ми след халт не изключва захранването. Остава си надписа "system halted". Тези проблеми ги бяхме забравили от около 2000г.
С моя SSD не забелязах никакво подобрение в скоростта на зареждане и по проблемите с shutdown разбрах че съм вече на systemd.
« Последна редакция: Oct 02, 2014, 12:30 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

abozhilov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #37 -: Oct 02, 2014, 12:32 »
@cybercop тезата ти не е много правилна. Това че някой не е имал проблем с нещо, не означава че трябва да го харесва. Това че например не съм имал сериозни проблеми с Java означава ли, че трябва да го харесвам този език? Или пък това, че никога не съм имал сериозни проблеми с JS, означава ли че този език трябва да ми харесва?

Времето на стартиране е тотално без значение, когато говорим за разлика в секунди. Просто не ми изглежда тази причина като основателна да се премине към systemd като заместител на systemV. Ако например някой каже, че със systemd му е по-лесно менажирането на сървиси и прочие, тогава за него би имало смисъл.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #38 -: Oct 02, 2014, 12:36 »
С моя SSD не забелязах никакво подобрение в скоростта на зареждане и по проблемите с shutdown разбрах че съм вече на systemd.
И какво подобрение на скоростта може да получиш на SSD? От 10 на 5 секунди  ;D Наистина, тези, които имат собствени init скриптове имат основание да плюят по systemd, останалите - никакво. Освен това да не ползваш udev може да си само толкова тъп, колкото Гугъл с Андроид.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #39 -: Oct 02, 2014, 12:40 »
проблемът е, че systemd искат да я направят задължителна

толкоз
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #40 -: Oct 02, 2014, 12:51 »
Апропо след минаване на systemd (Debian) машината ми след халт(спиране) не изключва захранването (power). Остава си надписа "system halted"(системата е изключена). Тези проблеми ги бяхме забравили от около 2000г.
Конкретно по проблема ти със Захранването (Power). Все пак, този форум е за това.
su
poweroff
системата и Захранването изключват за секунда.
Тествано многократно и за последен път на 02.10.2014г. под Debian Jesie (testing).
« Последна редакция: Oct 02, 2014, 13:09 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #41 -: Oct 02, 2014, 14:38 »
Дотолкова дразни ме системд, че напоследък ползвам уиндоус вместо федора и направо не мога да повярвам, че толкова недоказана технология е в РХЕЛ7 (останалите дистрибуции не ме вълнуват особено засега), но това е положението...
Също така се надявам, че проекти като http://uselessd.darknedgy.net/ и https://uglyman.kremlin.cc/gitweb/gitweb.cgi?p=systembsd.git;a=summary ще помогнат да не ми се налага да се занимавам със системд в бъдеще...
Можеш да ползваш sysvinit в Debian, колкото си искаш.
И през ум не ми е минавало да мина на Windows по такъв смешен повод.
Колкото до RHEL 7, не съм я ползвал, но тествах CENTOS 7.
Досега не е имало случай така да се излагат. Системата е като някаква съшита набързо комбинация от Fedora 19 и Fedora 20. Изобщо не мисля, че е използваема за производителни машини, поне до първата си актуализация.
Не съм особен фен на дебиан, ползвах федора щото има относително нов КВМ и е сравнително стабилна, т.е. беше докато системд не ми увеличи буут тайма с повече от минута (ако изобщо сработи). Най-вероятно заради мои глупости, сигурно не ползвам фул диск енкрипшън коректно (все пак го сетъпвах по времето на федора 16, и оттогава винаги ъпгрейд към следващата версия, може би ако преинсталирам би работило...), но все пак преди системд нещата си работеха прекрасно. И така след няколко сингъл юзер мода защото системд не успява да декриптне / и липса на нормални логове просто рестартирах в уиндус и все още съм си там (вече сигурно 5 месеца). Напоследък нямам нито време, нито желание да се занимавам с глупости, които просто трябва да работят (примерно както при ОС Х).

Иначе за лексикона:
Колко сървъра обслужвате и под какви дистрибуции ?
доста (стотици?, може би хиляди?, за радост повечето водят сравнително кратък но пълноценен живот), повечето с РХЕЛ (супер че засега са само 6.х), има и около 3 със СЛЕС
Допускате ли, че не всички машини се ползват за сървър ?
А, не е ли глупост, постоянно да се изтъква, че скоростта на зареждане няма значение?
ТЦ, според мен линукс за десктоп е зле (в сравнение с конкуренцията), малко повече става за некви таблетчета и телефони (щото няма системд там), въпреки че и там има по-добри варианти, сега се опитват да прецакат и сървърите... Така де все пак сигурно ще изкарвам пари за да мигрирам легаси системи към РХЕЛ7, няма да се оплаквам хехе
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #42 -: Oct 02, 2014, 16:17 »
Аз съм силно ретрограден тип. Мисля, че това започна някъде през 2003-та год. Тогава мисля беше  преминаването от XFree86 на  Xorg. Това чини ми се беше първият голям преврат в ГНУ/Линукс, който направиха компаниите.  Още в самото начало появилият се абсурдна причина Xorg започна с глупостите. Първата му работа беше да изхвърли нещото, което сами кръстиха zap. После тихомълком  го върнаха. Но xorg.conf не върнаха. Замениха го с някакви ужаси. Сега в другата тема чета, че го оставили без корен, което реално е последният, очакван пирон в ковчега му, но за това след малко.

След него взеха да се явяват и други ужаси като /opt, /media и Гном2/КДЕ4/Гном3. Всичко това  ненавиждах кански. Това ще рече, че не харесвах никоя среда след КДЕ 2/3 и Гном 1. И е18/19 не харесвам.

Излишно е да казвам, какво мисля за Pulseaudio. Преди него бяха esd/aRts, които вършеха по-добре неговата работа и на много по-ниска цена като ресурси, въпреки, че си имаха своите недостатъци.

Но дори аз започнах да давам заден по някои въпроси. Например на горният му се признава, че дава мрежова прозрачност. Освен това pavucontrol е впечатляващ и нещо, което всяка ОС трябва да има. Все пак съм обнадежден, че в модерната напоследък реакционна тенденция (явно не съм само аз), се роди проект по замяната на pa с чиста alsa. По между другото, когато alsa смени oss, го приех спокойно. Същото бе и при въвеждането на cups. Последният чупеше зверски unix-way, беше много по-сложен от добрият стар prn, но пък беше толкова впечатляващо-магически, че всички в мигом забравихме греховете му.

Дадох заден и по отношение на wayland. Х11 има множество недостатъци, много от които не може да оправи дори Х12, защото са архитектурни, заложени са по проект, а други са дело на огромно наследство. От друга страна уейленд (или както аз му казвам вайлънд) е направен просто (keep it simple stuped) и всъщност много напомня за 8½ (от plan 9). Не мога още да му простя, че не е вградена мрежова прозрачност, сиреч никога няма да е 8½, но пък май все пак е по-доброто нещо от Х-ъ. Понякога учудващо, но дори пълни некадърници като хората от Free Desktop могат все пак да са някъде близо до истината.

Някой горе спомена udev. За него няма как да дам заден. Но евентуално все пак мога да го изтрая за разлика от разните абсолютно ненужни абстракции под общото име *kit. Аз самият все още си ползвам hal и не виждам причина да го сменям. И никога няма да разбера по каква точно логика е по-добре при всяко стартиране да се губи ресурс, че да ми се създава динамично /dev, вместо да имам няколко стотици статични файлчета, които точно с нищо не пречат. Юдев няма да му е простено, макар все пак да е търпим.

За стартирането на Юникс се спори от как го има сигурно (направо убедено). Чак се стигна по едно време самият ESR да пише статия в духа, че това, че било бавно си имало причина, която е добра (повече проверки) и не е такъв проблем. Разбира се да имаш паралелизъм, пък да не го ползваш е дивотия (е аз в момента пиша от едноядрен Pentium® M на 2.10ГХц според cpuinfo, но такива като мен са изключение).  И все пак, ако не се докара стартирането под секунда, няма особен смисъл от упражнението – ЛК ще си остане онази сложна, плашеща машина за обикновеният човек.
 
По-нагоре и в по-предишни месеци вече подробно се изказах за sistemd, тъй че да не се преповтарям.

И все пак има нещо на пръв поглед странно. На пролет Линус попържаше протежетата на Пьотеринг (него в прав текст не закачи) и бълваше змии и гущери за sistemd, а сега изведнъж излезе с обратната теза, забивайки ни нож в гърба, че и Емакс (в момента пиша в scratch, защото ме мързи ) не е Unix-way. Да Емакс не е unix-way и unix way is not right way, but window$ way is the bigest, wrong, shit way. Тогава защо Линус застана зад sistemd?

Моят отговор е прост. Линукс по начало е създаден за настолни компютри. Неговата цел винаги са били те. Неговата мисия е тази. Ето защо ние в момента ползваме него, а не BSD, Amiga, Haiku, Colibri или дори Viopsys. Ние искаме работен плот. Всяка година от поне 15 насам се чака да заколим адското изчадие, всяка година това не се случва, всяка година правим трагедия от това, всяка година искрено го вярваме, въпреки, че всяка година добре знаем, че това няма да се случи.

Нещо като мача Левски-ЦСКА. Независимо, че местното първенство е най-лошото на планетата, нищо, че никой не го гледа, без значение, че бихме нарязали на малки парченца всеки един играч от уж любимият си отбор (чиито имена дори не знаем), дори да паднем с огромен резултат от някакви смешници дето не можем да ги намерим на картата, да гледаме евро-турнири  през крив макарон, БФС заедно с всички собственици на ФК да са за разстрел, дойде ли седмицата на този мач, който няма да гледаме, настава същинско стълкновение, всички се побъркват и света почва да се върти на обратно, разменя си полюсите и цирка е пълен. 

Поради тази причина Линукс от самото начало си беше досифициран. Най-ясно си личеше от малоумната дялова организация на дисковете (валидна до днес) и фаткоподобният ext, който до днес не е особено променен, макар с прикачен журнал и доста усъвършенствуван. После логично почна да се шиндошифицира. КДЕ от първият си ден винаги е гонил, постигал една цел – да е много по-добър Шиндош, от всичко, което виновната ОС някога ще бъде. Дори трагичният КДЕ 4 тази цел преследваше и постигаше за пореден път. КДЕ е първата графична, работна среда за нас. Другата мега среда пък гони да надмине (и в третата си версия май най-после успя) другата настолна ОС, сочена за едва ли не съвършена от фанатичните ѝ почитатели.

Кои са двете най-популярни приложния за нас? Убеден съм, че близо до сто процента ще кажат Фирефоъ (и/или Хром) и Ло. Ами и двете са толкова ужасяващо шиндошифицирани, че няма на къде. Нещо повече, те никога не са били родни за нас, независимо, че уж издават родни версии.  Цялото сизифовско усилие да приличат на наши, е една зверска поредица от диви хакове, но шиндошвското мислене лъха от тях на талази, а и те винаги за нас са работили по-зле отколкото за прокълнатите потребители на онази уж ОС.

Нали искахме да сме там? Това е начина да сме там. Убунту докара милиони слабоумни потребители (според които проклетият Синоптик бил сложен инструмент?!? WTF!!!) Red Hat и Novell внесоха всички тези безобразни технологии. И това е само началото. Ние винаги сме вървели по този път и накрая ще стигнем до там. Ще ги изместим. Ще ги бием. Е няма да е останало нищо от нас, но приказката за стълбата беше задължителна за четене по БЕЛ и ние знаем поначало, какво ще ни струва.

---

А най-тъпото е, че поне аз, а вярвам и много други, никога не се научих да управлявам runlevel. Прекалено са сложни за моята проста глава.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #43 -: Oct 02, 2014, 16:37 »
Цитат
Убунту докара милиони слабоумни потребители

мини на CRUX, баце. те немат ни systemd ни такива потребители като споменатите  :)
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #44 -: Oct 02, 2014, 16:48 »
@go_fire ,много философско.Ако ти се имаш за тъп, то аз съм  2х по-тъп и не разсъждавам върху тези неща...
 Не е виновно горкото систем д ,че не  добре интегрирано ,както трябва в повечето дистрибуции.Явно само аз нямам проблеми с него,но под Arch.
Не е било в unix духа ,ами има BSD там,не отговаря на философията ми- ем хубаво.Имам еди какви си проблеми, като го сложих (сигурно ли е, че е от него?) ,аз пък имам още проблеми ,като shutdown-на през терминал в стабилния дебиан ,дето няма систем д.Всичко ок ,но пак не видях достатъчно основателни причини (имаше предполагаеми в далечното бъдеще) да не се харесва.Не било сигурно четох някъде ,то и bash дето си е дърт се видя ,че не е сигурен ,но не видях да го нареждат.
  Абе ще доживеем и ще видим,рано е с масово плюене още, това искам да кажа.Аз съм доволен за сега и сигурно един от малкото тук във форума.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3463 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
openSUSE без systemd-jounald
Коментар
growchie 40 11808 Последна публикация Nov 22, 2012, 13:26
от go_fire
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3094 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7525 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4061 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire