Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 26   Надолу

Автор Тема: какво мислите за systemd?  (Прочетена 82536 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #60 -: Oct 03, 2014, 15:31 »
За съжаление той ги храни, защото са непрокопсаници, но концептуално няма никакви възражения: тук

п.п. подчертаването не работи от половин година и никой не обръща внимание.
« Последна редакция: Oct 03, 2014, 15:33 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #61 -: Oct 03, 2014, 15:37 »
Ще го оправят. Спокойно.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #62 -: Oct 03, 2014, 15:59 »
systemd вече бил и междуплатформен, който не вярва:  systemd.exe http://www.removewindowsspyware.com/fixerror-exe/systemd.exe.html
 [_]3
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

lunarvalley

  • Гост
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #63 -: Oct 03, 2014, 23:22 »
лелее
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #64 -: Oct 04, 2014, 00:10 »
Цитат
Е това е, защото не правиш бизнес. Ако правеше, щеше да се молиш в пощенските списъци, някой да ти прегледа нещата и даде добра оценка. Успееш ли да пробиеш в ядрото си поне едно ниво нагоре в бизнеса.

В кой бизнес точно? Да събмитваш code cleanup фиксове как точно примерно ще се отрази на бизнеса ми? Тези хора, които имат бизнес интереси от цялата работа обикновено имат достатъчно пари да си намерят някой дето ще напише нещо дето ще се класира да влезе в kernel tree-то, то и без това там такива буламачи има, които не заслужават да съществуват. Аз не мога да имам наблюдения върху целия kernel, но имам отделни наблюдения когато ми е трябвало да се занимавам. Драйвер за wifi адаптер, който не може да влезе в monitor mode, щото идиотите по дефолт ако не им хареса USB ID-то приемат по дефолт че има 2/2 transmit/receive пътища и там хардуерната инициализация е съвсем различна. Драйвер за уебкамера, която вади всичко в зелено, просто защото вместо да четат от правилното място, четат винаги нули. Или секюрити решения, copy_to_user() с контролиран от потребителя параметър за дължина на буфера където четеш kernel-ска памет дето не трябва да я виждаш изобщо, това продължава да се случва чат-пат, обратното - copy_from_user() с контролирана от потребителя дължина доста по-рядко, но когато се случи е трагедия и е поредния зъл масов local kernel exploit. Пълна свинщина е това според мен, не знам какво толкова се молят по пощенските списъци да им вкарват нещата, според мен проблемът е по-скоро в обратна посока - вкарват всякакви глупости и крайният резултат са само проблеми.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #65 -: Oct 06, 2014, 09:57 »

Хайде отначало.
Какво, конкретно не ви харесва в systemd? Какво сте констатирали от вашият практически опит и с кои услуги имате проблеми ? Това, което е изписано в мрежата от знайни и незнайни автори, всеки може да го прочете. Специалисти - теоретици има колкото искаш.
Колко сървъра обслужвате и под какви дистрибуции ?
Допускате ли, че не всички машини се ползват за сървър ?
А, не е ли глупост, постоянно да се изтъква, че скоростта на зареждане няма значение?
Все едно, че слушам 60 годишен собственик на Жигули или пенсиониран военен старшина, който твърди, че от Макаров и TT, по - добри оръжия няма.
На мен, бързото зареждане ми е приятно, а проблеми със стартиране на услугите не виждам.
В смисъл - ако така или иначе услугите се зареждат коректно, какъв е проблемът, че това става бързо.

Като за начало - размерът му:

$ ls -la /lib/systemd/systemd
-rwxr-xr-x 1 root root 1308336 Sep 16 01:35 /lib/systemd/systemd

Колкото повече код имаш в един софтуер, толкова по-голяма вероятност е да има бъгове. От друга страна:

$ ls -la /sbin/init
-rwxr-xr-x 1 root root 31676 Mar 28  2012 /sbin/init

Като за по-натата това, че е линукс dependant. Предпочитам нещата да са направени от много малки програмки вършещи точно определена работа и толкоз. Дизайна на системд и го превръща в един голям слон в стъларски магазин. Въпрос на време е да се появят големите проблеми :)

Колкото до това, че Дебиан не се ползвал само за сървър, ето и моето мнение. Дебиан дистрибуцията се ползва осново и предимно за сървъри. В това му е силата. Който иска да ползва Дебиан за десктоп си тегли Убунту и е щастлив. Лично аз администрирам на 30 Дебиан сървъра и на никой от тях не е инсталирана графична среда.
Не говоря за това, че няма нужда от нова система за зареждане на сървисите. Очевидно е, че трябва такава, но моето мнение е, че трябва да следва дизайна на Юникс с многото малки програмки. Бих предпочел вместо системд да направят система подобна по дизайн на 'runit'.
Съществено е да имаме избор при инсталацията - systemd или каквото си избереш. Такова чудо засега няма, а и не виждам да го направят и насила ми натикват една система, която не ми е удобна.

Ползвам Debian за сървъри откакто излезе версията 2.0/Hamm и вече виждам времето, когато ще спра да я ползвам и ще мина на нещо друго. Вероятността това да е някакво BSD е много голяма, поради факта, че повечето дистрибуции се хванаха за тая малоумщина systemd.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #66 -: Oct 06, 2014, 13:46 »
Сега големината на binary-то не е много показателна нито за това колко код има, нито колко е комплексен, нито колко бъгове има там. Ако не мислиш така, ето един прост пример:

Цитат
gat3way@debian:~$ cat test.c
#include <stdio.h>

char bigarray[1024*1024*1024] = "abcd";

int main()
{
printf("%c\n",bigarray[12345]);
}

gat3way@debian:~$ cc -o test test.c
gat3way@debian:~$ ls -lh test
-rwxr-xr-x 1 gat3way gat3way 1.1G Oct  6 13:43 test
gat3way@debian:~$

1GB изпълним файл, няколко реда код. Е и?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #67 -: Oct 06, 2014, 14:19 »
Като за начало - размерът му:

$ ls -la /lib/systemd/systemd
-rwxr-xr-x 1 root root 1308336 Sep 16 01:35 /lib/systemd/systemd

Колкото повече код имаш в един софтуер, толкова по-голяма вероятност е да има бъгове. От друга страна:

$ ls -la /sbin/init
-rwxr-xr-x 1 root root 31676 Mar 28  2012 /sbin/init

Като за по-натата това, че е линукс dependant. Предпочитам нещата да са направени от много малки програмки вършещи точно определена работа и толкоз. Дизайна на системд и го превръща в един голям слон в стъларски магазин. Въпрос на време е да се появят големите проблеми :)

Колкото до това, че Дебиан не се ползвал само за сървър, ето и моето мнение. Дебиан дистрибуцията се ползва осново и предимно за сървъри. В това му е силата. Който иска да ползва Дебиан за десктоп си тегли Убунту и е щастлив. Лично аз администрирам на 30 Дебиан сървъра и на никой от тях не е инсталирана графична среда.
Не говоря за това, че няма нужда от нова система за зареждане на сървисите. Очевидно е, че трябва такава, но моето мнение е, че трябва да следва дизайна на Юникс с многото малки програмки. Бих предпочел вместо системд да направят система подобна по дизайн на 'runit'.
Съществено е да имаме избор при инсталацията - systemd или каквото си избереш. Такова чудо засега няма, а и не виждам да го направят и насила ми натикват една система, която не ми е удобна.

Ползвам Debian за сървъри откакто излезе версията 2.0/Hamm и вече виждам времето, когато ще спра да я ползвам и ще мина на нещо друго. Вероятността това да е някакво BSD е много голяма, поради факта, че повечето дистрибуции се хванаха за тая малоумщина systemd.

Виж, какво съм написал и какво ми отговаряш. Спекулираш и говориш за вероятности, като някой психолог, който бяга от отговорност.
Като говориш за избор - какво избираше, когато ползваше само sysvinit ? С какво го заместваше. Със някакъв собствен софтуер ли ? Сега поне избираш между двете.
Колкото до малоумщината - напишете алтернативен софтуер. Нали сте големи разбирачи. Администрирате стотици сървъри и критици с размах.
Само дето в поста ми за превода на Iceweasel, Go Fire ми отговаря, като дете от трети клас. Все едно, че ще допуснат различна версия на програмата и локализацията в хранилищата на две поредни версии на Debian и в продължение на две години. Или, че аз след толкова години работа с Linux, ще допусна такава глупост.
Силни станахте само в паразитните теми и в общите приказки. Между другото - има хора, които пишат само в такива теми. Все едно, че този форум е просто някакво място за раздумка.
Добре, че хората вече масово знаят английски и си търсят решенията на проблемите на други места.
« Последна редакция: Oct 06, 2014, 14:44 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #68 -: Oct 06, 2014, 14:59 »
Виж, какво съм написал и какво ми отговаряш. Спекулираш и говориш за вероятности, като някой психолог, който бяга от отговорност.
Като говориш за избор - какво избираше, когато ползваше само sysvinit ? С какво го заместваше. Със някакъв собствен софтуер ли ? Сега поне избираш между двете.
Колкото до малоумщината - напишете алтернативен софтуер. Нали сте големи разбирачи. Администрирате стотици сървъри и критици с размах.
....

Написал съм, прочети ми пак съобщението :)
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #69 -: Oct 06, 2014, 15:18 »
Сега големината на binary-то не е много показателна нито за това колко код има, нито колко е комплексен, нито колко бъгове има там. Ако не мислиш така, ето един прост пример:

Цитат
gat3way@debian:~$ cat test.c
#include <stdio.h>

char bigarray[1024*1024*1024] = "abcd";

int main()
{
printf("%c\n",bigarray[12345]);
}

gat3way@debian:~$ cc -o test test.c
gat3way@debian:~$ ls -lh test
-rwxr-xr-x 1 gat3way gat3way 1.1G Oct  6 13:43 test
gat3way@debian:~$

1GB изпълним файл, няколко реда код. Е и?

Добър трол :)
Сещаш се за какво говоря, не се прави на луд :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #70 -: Oct 06, 2014, 15:35 »
Виж, какво съм написал и какво ми отговаряш. Спекулираш и говориш за вероятности, като някой психолог, който бяга от отговорност.
Като говориш за избор - какво избираше, когато ползваше само sysvinit ? С какво го заместваше. Със някакъв собствен софтуер ли ? Сега поне избираш между двете.
Колкото до малоумщината - напишете алтернативен софтуер. Нали сте големи разбирачи. Администрирате стотици сървъри и критици с размах.
....

Написал съм, прочети ми пак съобщението :)
Не си ми отговорил, какво ползваше вместо Sysvinit при старите версии на Debian и в CENT OS ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #71 -: Oct 06, 2014, 15:49 »
Сещам се но това не е много сериозно. Сега склонен съм да се съглася че systemd е по-комплексен софтуер с повече функционалност, по-незрял и вероятно с доста повече бъгове, които ще изплуват тепърва напред във времето. Но точно големината на изпълнимия файл е несериозен аргумент.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #72 -: Oct 06, 2014, 16:47 »
Виж, какво съм написал и какво ми отговаряш. Спекулираш и говориш за вероятности, като някой психолог, който бяга от отговорност.
Като говориш за избор - какво избираше, когато ползваше само sysvinit ? С какво го заместваше. Със някакъв собствен софтуер ли ? Сега поне избираш между двете.
Колкото до малоумщината - напишете алтернативен софтуер. Нали сте големи разбирачи. Администрирате стотици сървъри и критици с размах.
....

Написал съм, прочети ми пак съобщението :)
Не си ми отговорил, какво ползваше вместо Sysvinit при старите версии на Debian и в CENT OS ?

Ползвам daemontools откакто се помня и важните сървиси ги пускам от там, а системата се зарейда през SYSV Init. Какво толкова не успя да разбереш, писах за ПОДОБРЕН СОФТУЕР на runit, който е базин на идеята на daemontools.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #73 -: Oct 06, 2014, 16:48 »
аз имам проблеми със systemd. оная обширна тема за gdm3 всъщност трябваше да е за systemd.  преминах на sysvinit и gdm3 си работи чудесно, листва ми потребителите, и ми маунтва флашките, като нормален потребител/оказа се че и такъв проблем съм имал без дз знам до днес :)/.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #74 -: Oct 06, 2014, 16:55 »
Ползвам daemontools откакто се помня и важните сървиси ги пускам от там, а системата се зарейда през SYSV Init. Какво толкова не успя да разбереш, писах за ПОДОБРЕН СОФТУЕР на runit, който е базин на идеята на daemontools.
SYSV Init едно и също ли е със SysVinit?
Въпросът ми беше, след като плачете, че сте лишени от алтернатива, какво сте ползвали преди навлизането на systemd ?
Сега алтернативата е systemd или sysvinit, поне в някои дистрибуции.
За услугите при зареждане имам предвид. Deamontools не ме интересува.
Каква е била вашата алтернатива преди това ?
« Последна редакция: Oct 06, 2014, 17:29 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 26   Нагоре
« назад напред »

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3467 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
openSUSE без systemd-jounald
Коментар
growchie 40 11819 Последна публикация Nov 22, 2012, 13:26
от go_fire
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3096 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7527 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4072 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire