Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26   Надолу

Автор Тема: какво мислите за systemd?  (Прочетена 82499 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #150 -: Oct 10, 2014, 22:21 »
Хубаво, аз не разбрах кое точно му е кошмарното. Какви точно проблеми създава и каква е тази пословична нестабилност? Като концепция както казах няма проблеми, реализацията не е възможно най-добрата, но като за това за което е мислено мисля че е ОК. Проблемите идват когато разни хора тръгнат да го abuse-ват да върши неща дето не е смятано да върши. А че всички са се засилили да го ползват е по-скоро позитивно.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #151 -: Oct 10, 2014, 23:58 »
Това пък каква връзка има?
Връзка със сложността на форка. Една дистрибуция особено сорс базирана има достатъчно проблеми за да се занимава с поддръжката на отделен форк на критичен компонент. Това и чета като основно оплакване сред дистрибуциите, нямат ресурси да откриват топлата вода.
« Последна редакция: Oct 11, 2014, 00:01 от growchie »
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #152 -: Oct 11, 2014, 00:01 »
Видиш ли xml, изтрелвай се като бясно куче....
Някъде мярнах, че systemd решили дори да ползват javascript в конфиг файловете. Това вярно ли е или е просто легенда? Не мога да го проумея ако е истина.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #153 -: Oct 11, 2014, 00:03 »
Видиш ли xml, изтрелвай се като бясно куче....
Някъде мярнах, че systemd решили дори да ползват javascript в конфиг файловете. Това вярно ли е или е просто легенда? Не мога да го проумея ако е истина.
Ако става въпрос за json какъв е проблема?
Чудесно се чете и редактира от човек и лесно се парсва. Отделно имаш много по-малък по обем файл, отколкото xml-a.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #154 -: Oct 11, 2014, 00:07 »
Та kdbus ако адресира тези проблеми, ще реши доста проблеми поради което съм с две ръце "за". Ако е реализирано в ядрото, една много прилична част от проблемите ще могат да се решат, главно проблема с многото превключвания на контексти.
Ненужно ми е. За моите неща dbus не ми трябва (и нямам). Искам да имам възможност тези неща да ги няма на системата ми. Нали за това ползвахме линукс - да може всеки да решава какво иска и какво не. Аз не случайно съм се насочил към Gentoo и сам си компилирам ядрото за да имам пълен контрол върху дипендънсито. Какво хора като мен нямат право да съществуват ли?
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #155 -: Oct 11, 2014, 00:18 »
Ако става въпрос за json какъв е проблема?
!!!!!?????
Хайде ползвайте си systemd/linux aka windows 9 със здраве. Явно това вече не е за мен. Както ми остане време ще си прехвърля нещата на някакво BSD. Казват за всеки влак си имало пътници, явно вече това не е моят влак. Смятам да сляза от него.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #156 -: Oct 11, 2014, 00:33 »
Е това е малко противоречие - как хем ги нямаш, хем искаш да ги нямаш. Ммм, мисля че спокойно можеш да го разкараш и ако наистина не ти трябва за твоите неща, тогава няма да усетиш. Аз например не виждам някаква основателна причина един на уеб сървър примерно да му трябва за каквото и да било dbus. В контекста на твоя  цитат по-горе специално, udev спокойно ще си работи без наличието на dbus, убеден съм в това. Сега естествено примерно KDE приложения, които автоматично ти монтират флашки, правят разни неща при плъгване на нови устройства, вдигат мрежи (networkmanager-а конкретно), няма да работят. Още доста други неща в KDE извън udev също няма да работят но много вероятно самото KDE ще бъде в някаква степен ползваемо и без udev. Не съм пробвал честно казано, но ме съмнява да се тръшне лошо. Други графични среди където не са достигнали такива висини в комуникирането през дбъса дори ще им се отрази по-безболезнено.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #157 -: Oct 11, 2014, 00:56 »
@gat3way това е цитата и това ме дразни. Аз го тълкувам като заката на Пьотеринг към OpenRC
"A Phoronix reader pointed out a mailing list post made by Lennart Poettering that we missed out on at the end of May. The discussion is about a patch for dropping the udev firmware loader. In there it's mentioned that the systemd developers are planning to move udev onto KDBUS as transport, the kernel-based implementation of D-Bus. In moving this, the developers will get rid of userspace-to-userspace Netlink-based transport udev currently utilizes. Lennart wrote, "Unless the systemd-haters prepare another kdbus userspace until then this will effectively also mean that we will not support non-systemd systems with udev anymore starting at that point. Gentoo folks, this is your wakeup call." So using upstream udev will not be supported without using systemd. Lennart called out the Gentoo developers due to their eudev fork of udev. "
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #158 -: Oct 11, 2014, 01:38 »
Ааааа е това са вече някакви техни интриги, не знам.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #159 -: Oct 11, 2014, 06:38 »
не знам, а не съм толкова в час, че да коментирам фундаменталности, само ще споделя нещо, което ме дразни. а от какво и защо е, предполагам вие по-добре знаете.
при инсталиране и обновяване на системата напоследък излиза съобщение, че start и  stop  аргументите вече не се поддържат и не може да обнови rc.d
ако това са системдкуротресини, наистина ще е голем боклук тая работа
« Последна редакция: Oct 11, 2014, 09:09 от satir »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #161 -: Oct 13, 2014, 11:40 »
Не разбирам защо ти трябва systemd на сървър, на който няма инсталирана графична среда, не предполага и да има монитор и се предполага, че ще се рестартира 1-2 пъти в годината за ъпдейти примерно?!?!?!
Каквито и доводи да ми извадите, според мен systemd е идеално за desktop система. Който иска Debian за desktop си тегли Ubuntu и не се занимава.

Как можаха да развалят перфектната сървърна линукс дистрибуция с някакви бълнувания, че евентуално може да се ползва от простоя потребител за desktop.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #162 -: Oct 13, 2014, 12:46 »
Ами аз ползвам Дебиан от 11 години на поне 4-5 машини за нищо друго освен работен плот. След като нещо е Линукс, то по подразбиране се ползва най-малкото и за работен плот, освен всичко останало, което всъщност е принадено. Линукс е система за работен плот.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #163 -: Oct 13, 2014, 16:21 »
@go_fire със systemd ли си на Дебиан или ползваш нещо алтернативно?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #164 -: Oct 13, 2014, 16:33 »
След всичките ми тиради за systemd, udev, pulseaudio, dbus, мислиш ли, че имам нещо от това на системата си  8) За сметка на това не мога да ползвам КДЕ4/Е18, защото те не могат без тази гнус.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 26   Нагоре
« назад напред »

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3463 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
openSUSE без systemd-jounald
Коментар
growchie 40 11808 Последна публикация Nov 22, 2012, 13:26
от go_fire
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3094 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7525 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4061 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire