Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 26   Надолу

Автор Тема: какво мислите за systemd?  (Прочетена 83951 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #210 -: Oct 19, 2014, 10:36 »
Машина на приятел, crunchbang линукс, ползващ дебианските репа, за да си сложи новото gnuradio (идеята беше да го зарибя да ползва SDR софтуера под линукс), това повлича и systemd.
Gnuradio, Дебиан Wheezy, Зависимости :
https://packages.debian.org/wheezy/gnuradio
Какво значи "Ново" ?
Стабилният Debain да не е тестов Arch ?
Bvbfan много точно е описал проблема - некомпетентен потребител е инсталирал пакет от друга версия на Debian в стабилната версия (еквивалентно на пакети от друга дистрибуция).
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 10:48 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #211 -: Oct 19, 2014, 12:10 »
Това е gnuradio 3.5, архаичната версия в stable. Трябваше да се докара до 3.7, от testing. Та да де - казах му да включи testing и да го инсталира оттам. Как точно успява да повлече systemd е много интересен въпрос, не съм го видял с очите си, но както казах същото ми се случи на работа - една питонска библиотека по същия начин повлече нещата до systemd. Въобще някак много грубо са навързани нещата, няма логика но се случва. По-интересното е в това забавно състояние където имаш инсталиран systemd от testing, но системата не е ъпгрейдната дотам, случват се две неща - при boot-ване излиза едно много грозно съобщение на което виси известно време, което силно ми напомня на счупен initd и с очакването да не си намери block device-а на root файловата система и напиращи псувни, в един момент идва спасителят създаващ нодовете в /dev. Това отнема съответно още време. Но системата после бутва нормално,а при мен специално си се докарваше и до KDE логин-а.

Другият проблем, пак при това състояние на нещата инсталираш sysvinit, което би трябвало да ти е алтернативния път да си караш както досега. Да ама не, preinstall скрипта реве че има инсталиран systemd който трябва да се махне. Ако пробваш да махнеш systemd отново тръгва някакъв скрипт който ти казва че нямало да има init система и затова не можел да се махне. Та ако unpack-неш deb пакетите и видиш какво точно се случва, оправянето е лесно, но все пак трябва да стигнеш дотам. Мен ми се видя малко като параграф 22 хаха.

Обаче това е специален случай така или иначе. Нова инсталация на jessie както казах върви на пушка, такива проблеми не прави (изключай инсталирането на sysvinit, което не съм пробвал, но вероятно минава).
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #212 -: Oct 19, 2014, 12:58 »
Аз пък да те питам ,защо не използва backport/semi official  репо за GNU радиото ? Нито ти повлича системи нито нищо и си седиш на стабилния дебиан? Последно го инсталира без никакви допълнителни странни работи около него.
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 13:02 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #213 -: Oct 19, 2014, 13:22 »
Защото е счупено, като подкараш gnuradio-companion и сложиш първия възможен GUI instrumentation блок и segfault-ва. Това е първото нещо което забелязах когато пробвах и кой знае какви подобни глупости има за които не знам. В случая нямаше да се ползва grc, ама аз вече съм предубеден. Сега дали е оправено, дали не е било друг проблем на моя сетъп, нямам идея.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #214 -: Oct 19, 2014, 13:50 »
Та да де - казах му да включи testing и да го инсталира оттам. Как точно успява да повлече systemd е много интересен въпрос, не съм го видял с очите си, но както казах същото ми се случи на работа - една питонска библиотека по същия начин повлече нещата до systemd. Въобще някак много грубо са навързани нещата, няма логика но се случва. По-интересното е в това забавно състояние където имаш инсталиран systemd от testing, но системата не е ъпгрейдната дотам, случват се две неща - при boot-ване излиза едно много грозно съобщение на което виси известно време, което силно ми напомня на счупен initd и с очакването да не си намери block device-а на root файловата система и напиращи псувни, в един момент идва спасителят създаващ нодовете в /dev. Това отнема съответно още време. Но системата после бутва нормално,а при мен специално си се докарваше и до KDE логин-а.


Обаче това е специален случай така или иначе. Нова инсталация на jessie както казах върви на пушка, такива проблеми не прави (изключай инсталирането на sysvinit, което не съм пробвал, но вероятно минава).
1.Тестовата версия на Debian е на практика различна дистрибуция. Тя (нейните хранилища) не е източник на по- нов софтуер за стабилната версия. Писал съм го няколко пъти, включително в предният си пост.
2. Нещата наистина са навързани грубо. Наричат се зависимости. Инсталиран пакет с множество зависимости от едно издание в друго. Несъвместими пакети.
3. Докъде не е надградена ? До половината или до 3/4 от наличните пакети. Избираш коя дистрибуция да ползваш и го правиш. Не можеш да ползваш хибрид между Wheezy и Jessie.
Изключение правят пакети без зависимости, като pepperflashplugin-nonfree, които могат да се ползват и в двете издания. Със същият успех можеш да ползваш пакети без зависимости и от Ubuntu.
Не знам, защо ги публикуваш изобщо тези неща. Те не са аргументи, за или против systemd, а описание на изключително груби грешки с краен изход - неработеща система.
 
« Последна редакция: Oct 19, 2014, 14:01 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #215 -: Oct 19, 2014, 14:07 »
Цитат
Тестовата версия на Debian е на практика различна дистрибуция. Тя (нейните хранилища) не е източник на по- нов софтуер за стабилната версия. Писал съм го няколко пъти, включително в предният си пост.

Напротив, много добре може да си функционира като източник на по-нов софтуер за стабилната версия.

Цитат
Нещата наистина са навързани грубо. Наричат се зависимости. Инсталиран пакет с множество зависимости от едно издание в друго. Несъвместими пакети.

Прекрасно, сега остава да обясниш как системата от зависимости е дефинирана толкова добре, че по-нова версия на питонска библиотека води до инсталация на нова инит система. Ама се постарай, защото ще стана циничен буквалист, повярвай ми :)

Цитат
Докъде не е надградена ? До половината или до 3/4 от наличните пакети. Избираш коя дистрибуция да ползваш и го правиш. Не можеш да ползваш хибрид между Wheezy и Jessie.

Моля? Напротив, мога.

Цитат
Не знам, защо ги публикуваш изобщо тези неща. Те не са аргументи, за или против systemd, а описание на изключително груби грешки с краен изход - неработеща система.

Това не са аргументи срещу systemd, аргументи са срещу недомислена интеграция на systemd.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #216 -: Oct 19, 2014, 14:32 »

Цитат
Нещата наистина са навързани грубо. Наричат се зависимости. Инсталиран пакет с множество зависимости от едно издание в друго. Несъвместими пакети.

Прекрасно, сега остава да обясниш как системата от зависимости е дефинирана толкова добре, че по-нова версия на питонска библиотека води до инсталация на нова инит система. Ама се постарай, защото ще стана циничен буквалист, повярвай ми :)

offtopic: Ми да, чудя са аз кога ще се сетят и ще почнат да правят монолитни пакети, кой го боли вече за повечето място ... поне донякъде проблема ще се реши с такива недомислици. Особено като става дума за development върви си настройвай машината за нуждите на някой стар проект ...
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #217 -: Oct 19, 2014, 14:42 »
Цитат
Тестовата версия на Debian е на практика различна дистрибуция. Тя (нейните хранилища) не е източник на по- нов софтуер за стабилната версия. Писал съм го няколко пъти, включително в предният си пост.

Напротив, много добре може да си функционира като източник на по-нов софтуер за стабилната версия.

Цитат
Нещата наистина са навързани грубо. Наричат се зависимости. Инсталиран пакет с множество зависимости от едно издание в друго. Несъвместими пакети.

Прекрасно, сега остава да обясниш как системата от зависимости е дефинирана толкова добре, че по-нова версия на питонска библиотека води до инсталация на нова инит система. Ама се постарай, защото ще стана циничен буквалист, повярвай ми :)

Цитат
Докъде не е надградена ? До половината или до 3/4 от наличните пакети. Избираш коя дистрибуция да ползваш и го правиш. Не можеш да ползваш хибрид между Wheezy и Jessie.

Моля? Напротив, мога.

Цитат
Не знам, защо ги публикуваш изобщо тези неща. Те не са аргументи, за или против systemd, а описание на изключително груби грешки с краен изход - неработеща система.

Това не са аргументи срещу systemd, аргументи са срещу недомислена интеграция на systemd.
Можеш, но не бива.
Продължавай в същият дух. Тази логика влиза в остър конфликт с моята и не мога да я коментирам.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #218 -: Oct 19, 2014, 15:01 »
Подозирам че е така, също и разбирам аргументите на дебианците че не е препоръчително, но в крайна сметка нито е невъзможно, нито е фатално, в лошия случай както например точно този, ще си създадеш главоболия, в общия случай ще спести достатъчно време/главоболия. Освен ако разбира се не решат да интегрират слона в стъкларския магазин без много-много планиране и на юруш, не знам защо им е този зор.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #219 -: Oct 19, 2014, 15:24 »
Можеш, но не винаги. Зависи доколко пакета, който искаш да инсталираш зависи от верисята на glibc или libstdc++ примерно и може много сериозно да се наиграеш, ако не обновиш всички базови компоненти. Затова винаги, когато се добавя ново хранилище, системата трябва да бъде обновена до състоянието в него и след това да се предприема инсталиране на отделен пакет.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #220 -: Oct 19, 2014, 15:37 »
Това е малко вероятно, те обикновено maintainer-ите си указват зависимост от glibc над някаква версия и новия glibc се повлича също при инсталацията на пакета. При това, упражнението обикновено не чупи нищо просто защото това е достатъчно фундаментално API и никой не иска да чупи обратната съвместимост. Проблемите всъщност възникват всъщност ако не се ъпдейтне glibc и разни изпълними файлове от по-новия пакет почнат да гърмят заради glibc version symbol-ите дето dynamic loader-а не може да открие.

Обикновено големите драми които съм имал са се случвали индиректно, примерно новия lvm изведнъж започва да се линква динамично с libreadline, вместо да го билват статично линкнат, а initrd-tools не са се ъпдейтнали и ти създават initrd в което имаш symlink сочещ към несъществуваща libreadline.нещо.so. Това съответно гръмва като тръгне да се зарежда, защото lvm се тръшва и не може да си активира volume-ите, оттам няма root файлова система, няма и boot-ване. Тогава си спомням че доста псувах.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #221 -: Oct 19, 2014, 15:50 »
Точно за Дебиан не мога кажа как е, но на Мандрива/Роса зависимостите ги навързват на много ниско ниво, точно на glibc и libstdc++ и тяхно обновяване почти винаги води до обновяване на gcc и basesystem-minimal, което от своя страна заменя една кола пакети, което води до падане на безжичната мрежа посредата на цялата карамба и най-доброто решение е да свалиш всички пакети в кеша и тогава да се пусне обновяване.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #222 -: Oct 19, 2014, 15:59 »
Хм, че то пакетния мениджър там не го ли прави това по принцип? Не знам де, май не съм ползвал мандрива никога. apt-get иначе винаги първо тегли пакетите, после тръгва да ги инсталира, няма как инсталацията на пакет да строши свързаността така че да не може да се изтегли следващия пакет.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #223 -: Oct 19, 2014, 16:04 »
Да първо го сваля, но има за обновяване 200 пакета, той по подразбиране сваля 8, 16 или 32 в кеша и ги инсталира, когато дойде да подмени безжината го прави и следващите пакети увисват, защото мрежата вече я няма. Това не е голям проблем, защото може ръчно да си я пуснеш или да свържеш кабел.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: какво мислите за systemd?
« Отговор #224 -: Oct 19, 2014, 16:08 »
Ясно.

В дебиан винаги всичко се сваля първо - и пакета и всичките му зависимости, колкото и място да отнеме това (ако няма място във /var/cache ще гръмне разбира се). Аз никога не съм се замислял за смисъла от цялата работа де, но сега като се замисля не е лоша стратегия точно заради такива случаи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 26   Нагоре
« назад напред »

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
fedora 15, systemd и външен USB диск
Хардуерни и софтуерни проблеми
BULFON 2 3664 Последна публикация Aug 19, 2011, 15:02
от v13
openSUSE без systemd-jounald
Коментар
growchie 40 12135 Последна публикация Nov 22, 2012, 13:26
от go_fire
За systemd-tmpfiles демон
Настройка на програми
clovenhoof 2 3290 Последна публикация Apr 18, 2013, 09:50
от bvbfan
boycott systemd
Коментар
lunarvalley 19 7738 Последна публикация Jun 01, 2014, 10:00
от go_fire
Създаване на systemd unit
Настройка на програми
senser 5 4277 Последна публикация Nov 24, 2014, 19:38
от go_fire