Автор Тема: БГ сайтът на LibreOffice  (Прочетена 7834 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
БГ сайтът на LibreOffice
« -: Jul 03, 2012, 15:58 »
След като бе заченат вчера, след много кратка бременност :) , се пръкна Българският официален сайт на LibreOffice ! Та по този повод, май трябва да се напием! :) Наздраве!  [_]3

Сайтът се задвижва чрез SilverStripe CMS, но не се ползва функционалността му за преводи. На практика, всеки сайт на който и да е език, е един отделен сайт, като не е задължително той да е 1:1 с английската версия. Аз съвсем не си го представях така и сега съм като в небрано лозе :) . Трябва да се уча да работя с този CMS. Достъп до версия на друг език, който да се ползва за справки, няма. Директното поставяне на HTML не винаги дава очакваните резултати.
Моля, ако някой е запознат с начина на работа със SilverStripe и има желание да помогне, да драсне тук един ред или на ЛС.
Ако имате желание и идеи, различни от съдържанието на английската версия, имаме известна свобода да ги реализираме в Българската версия на сайта.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #1 -: Jul 03, 2012, 23:34 »
Това нещо ми скъса нервичките!!!  ???
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #2 -: Jul 04, 2012, 14:16 »
За съжаление мога само да ти съчувствам, тъй като не съм го ползвал.
Няма ли начин да се изнесат низовете в нещо по-смислено?
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #3 -: Jul 04, 2012, 16:05 »
Според тези, които ми дадоха достъп да го правя,
Цитат
... easiest to me just to grab the source code of e.g the english pages from the Main site, translate it and paste it into new pages at your subsite.
Ама то е CMS - само си генерира HTML-то, а ако реша да му го вмъкна, голяма част от него е в шаблона, т.е. аз трябва да вмъкна точно определени части, а то пък си прави някакви промени (понеже има разни опцийки с чек-боксчета и др.п., наследени от по-високо ниво, които аз обаче не ги знам, а не мога да ги видя в основния сайт) и не го оставя така, както съм го вмъкнал!
Ако пък взема текста от английските страници (имам RO достъп до тях в CMS-а), се получават други странни резултати. Да не говорим пък, че едни и същи низове, трябва да ги пиша на всяко срещане ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #4 -: Aug 10, 2012, 15:07 »
Libreoffice - Вашият основен ... Libreoffice :)
Е, такъв текст няма, но има друга грешка :) Който я открие, получава виртуална  [_]3.
Вече има преведени няколко страници. Хвърлете един поглед - може да научите нещо ново. Хвърлете един поглед и на новите функционалности в 3.6 (на английски).
Ако решите да помогнете за превода, заповядайте :) .

Най-горе на сайта има препратка към класацията People's Choise Steve Awards за да подкрепите LibreOffice и/или друг ваш любим софтуер. Гласуването е до 29-ти август. Наздраве! [_]3
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #5 -: Sep 17, 2012, 12:04 »
(Наистина :) ) С голямо удоволствие искам да ви съобщя, че !ntel се включи в превода и поддръжката на http://bg.libreoffice.org/[_]3
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #6 -: Sep 17, 2012, 16:25 »
Май аз съм лошия чичко (нищо, че съм по-млад от теб). Прочетох едва едно изречение и още преди края му имах поне три несъгласия.

Цитат
LibreOffice е мощен безплатен, свободен офис пакет с отворен код за личната Ви продуктивност, работещ върху Windows, Macintosh и GNU/Linux, който Ви предоставя шест богати на функционалности приложения, покриващи всички Ваши изисквания за работа с офис документи и обработка на данни: Writer, Calc, Impress, Draw, Math и Base

Какво е това продуктивност? Да има наистина такава дума. Но, какъв е смисълът на изречението? Смисълът е, че използвайки ЛО, то ще си улесним работата и ще можем да свършим повече за същото количество време. Е точно за това термина е „производителност на труда“. Сиреч, това дето ще го повдигаме не е продуктивност, а производителност.

Това функционалности звучи тромаво в изречението. Ако все пак държим на тая дума, то е малко по-добре да е в ед.ч. По-добре обаче се вплита — възможности.

Офис пакет и офис документи са неправилни постановки. Първото е наложено в езика вече и може би, може да остане. За второто няма оправдание. Аз бих махнал изобщо определението на документи като офисни. Документите са документи и не могат да са друго освен документи.

По-лоша, но компромисна възможност е да са канцеларски. Това е правилно, но отпадащо вече от езика и само темерути-консерватори като мен ползват тая дума. Ако толкова се държи на думата офис, като кратка и с на практика изяснено значение, то нека е офисни.

Но пак не е правилно, защото например във Writer може да се напише книга. Давам го като пример, а не препоръка, хората са измислили Латекс. А Draw например има много повече творчески приложения, отколкото канцеларски. Например аз в професията си на него единствено съм редактирал бланки във формат pdf. 

И разбира се никак не е задължително, но аз бих поставил свободен пред безплатен. Нали именно стремежа за освобождаване от слънчасали оракули, доведе ЛО.


За системата ти съчувствам. Затова сам си пиша моите системи.
« Последна редакция: Sep 17, 2012, 16:27 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #7 -: Sep 17, 2012, 17:12 »
1. Никой, който отправя забележки не е лош.
2. И аз дълго се съпротивлявах срещу думата "продуктивност", но не можах да измисля по-подходяща. "Производителност", не мисля, че е по-подходяща.
3 и 4. Смених "функционалности" и махнах "офисни"
5. За средно статистическия :) българин все още "безплатно" е по важно, така че го оставям така. Засега. :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

lunarvalley

  • Гост
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #8 -: Sep 17, 2012, 19:12 »
Цитат
5. За средно статистическия :) българин все още "безплатно" е по важно, така че го оставям така. Засега. :)

а ако небрежно вмъкнеш думички като "келепир" и "далавера" да знаеш какъв наплив ще има  :P
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: БГ сайтът на LibreOffice
« Отговор #9 -: Sep 17, 2012, 23:30 »
И аз от утре започвам да помагам, но тази система наистина е доста зле.
Не че се оплаквам, но никак не му е лесно на човека и го разбирам.

Първо че е супер бавна и тромава, второ половината стандартни опции от Wordpress примерно, липсват...
Господ да ни дава нерви, за да се справим успешно с целия превод и да представим една цялостно завършена страница.
Активен