Автор Тема: Линукс за фирми  (Прочетена 1115 пъти)

radoslavkirilov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Линукс за фирми
« -: Jun 23, 2010, 19:57 »
Здравейте!
Преди доста време зададох един въпрос, но виждам, че сте го изтрили, защото писах на фонетичен български с латинската кирилица. 
Извинявайте за това! Не бях обърнал внимание на правилата на форума.

Въпроса ми е:

Съществува ли версия на Линукс, която да може да се използва законно
(според българското законодателство) във фирма за софтуер (на него
да се разработва софтуер за Уиндоус и Линукс)?

Благодаря предварително за отговорите!


Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Линукс за фирми
« Отговор #1 -: Jun 23, 2010, 20:25 »
Предната тема не е изтрита, преместена беше в Кошчето.
Линк: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=38351.0

Малко коментар по въпроса - "версия на Линукс" - Линукс е едно ядро, това коя негова версия (2.6.30 или 2.6.34 примерно) не е свързано със закони и лицензи. Може би питаш дали има Линукс дистрибуция, която да може да се ползва законно?

Какво те кара да мислиш, че ползването на повечето попурярни и напълно свободни дистрибуции би било незаконно? Някакъв текст в закона или нещо в лицензите им? Или иначе казано - след като (предполагам) не си се и замислял над въпроси от сорта на "дали ползването на firefox във фирмата е законно", защо ти трябва да се замисляш над законността на ползването на Линукс - той е просто поредния свободен софтуер...

Разработването на софтуер е отделна работа и има 2 насоки - дали ще можете под Линукс да разработвате това, което искате (т.е. дали ще има нужните ви езици, библиотеки и подобни и дали вие ще се оправите с Линукса) и лицензирането на това, което разработвате (дали, ако ползвате еди си кои библиотеки после ще можете да продавате кода да речем). По първото ще трябва да си направите проучване, може да питаш за някакви конкретни неща. По второто ще трябва да четете здраво закони и лицензи, за да ви е мирна главата. Предполагам и някаква консултация с юрист-специалист в ИТ правото няма да ви е излишна.
Активен

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: Линукс за фирми
« Отговор #2 -: Jun 24, 2010, 01:43 »
латинската кирилица
...
Извинявам се, но не можах да се сдържа! :)
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Линукс за фирми
« Отговор #3 -: Jun 24, 2010, 09:59 »

Какво те кара да мислиш, че ползването на повечето попурярни и напълно свободни дистрибуции би било незаконно? Някакъв текст в закона или нещо в лицензите им?

Преди години, говоря за периода 2000 - 2001, когато както сега бяха на мода проверките по фирми за софтуер, тогавашните нсбоп бяха проверили една пловдивска фирма, и искаха фактура за платен лиценз на линукса. И собственика на тази фирма колкото и да е убеждавал господата, че за линукс такива неща няма, пак му бяха взели компютъра - не могъл да предостави документ за произход на софтуера, и са му обяснявали как нямало такова нещо като безплатен софтуер...
По онова време имаше един пловдивски представител на разни фирми, или по-точната дума е - риселър, т.е. търгаш на дребно, който поръчваше акциите.
Не съм запознат какво стана с въпросната фирма с линукса, ама тогава това се беше разчуло из цял Пловдив.
Имаха навика и да ходят по къщите на хората - гледат по фирмите за продажба на компютри кой какъв компютър си е купил, и ако е нещо по-мощно - хайде проверка. Сега поне това не правят - за това пък са "виновни" от Майкрософт, защото официалната им политика е да не се закачат домашни потребители за лицензи на продуктите им.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за фирми
« Отговор #4 -: Jun 24, 2010, 10:10 »
/offtopic

Betso, ами има ли ФОНЕТИЧЕН БЪЛГАРСКИ ? Има фонетична/бдс подредби на клавиатурата, ама фонетичен български за пръв път виждам на тоя свят. Не е заяждане, просто ми стана смешно и на мен, като го четох вчера този пост. То какво да се заяждам с такива РАЗРАБОТЧИЦИ на софтуер, самия въпрос говори за компетенцията им. Нищо лично, само успехи пожелавам на софтуерната им фирма.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Линукс за фирми
« Отговор #5 -: Jun 24, 2010, 11:31 »
Преди години, говоря за периода 2000 - 2001, когато както сега бяха на мода проверките по фирми за софтуер, тогавашните нсбоп бяха проверили една пловдивска фирма, и искаха фактура за платен лиценз на линукса. И собственика на тази фирма колкото и да е убеждавал господата, че за линукс такива неща няма, пак му бяха взели компютъра - не могъл да предостави документ за произход на софтуера, и са му обяснявали как нямало такова нещо като безплатен софтуер...
По онова време имаше един пловдивски представител на разни фирми, или по-точната дума е - риселър, т.е. търгаш на дребно, който поръчваше акциите.
Не съм запознат какво стана с въпросната фирма с линукса, ама тогава това се беше разчуло из цял Пловдив.
Имаха навика и да ходят по къщите на хората - гледат по фирмите за продажба на компютри кой какъв компютър си е купил, и ако е нещо по-мощно - хайде проверка. Сега поне това не правят - за това пък са "виновни" от Майкрософт, защото официалната им политика е да не се закачат домашни потребители за лицензи на продуктите им.

Чувала съм го това... Е, затова си има адвокати, макар и специалистите по право на ИТ да са малко... Ама така де, като ще те питат къде ти е лиценза за Линуксите в офиса, да идат в сървърното и да те питат къде са ти лицензите за Линукса, Апачето, SQL-а и т.н. по сървърите ;) В крайна сметка софтуерът върху един компютър далеч не е само ОС. Аз може да си имам свободен и безплатен Линукс и през уайн да имам кракнат фотошоп или аутокад и да печеля пари от тях. Всъщност, дори и Уин-а да е легален, в по-малки офиси и в повечето домашни компютри има набутани един куп други кракнати програми за много по-голяма парична стойност.

Иначе в България констатирането и документирането на нещо незаконно понякога/често куца, но това означава както, че може да те обвинят в някаква глупост, така и, че може да се измъкнеш от обвинение заради невалидни доказателства...

radoslavkirilov, все още чакаме някакви по-конкретни въпроси, може би и да споделиш доколко имате опит или сте запознати с Линукс във фирмата.
Активен

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: Линукс за фирми
« Отговор #6 -: Jun 24, 2010, 19:45 »
Acho, напълно съм съгласен. Цалото словосъчетание "писах на фонетичен български с латинската кирилица" е абсолютно култово! :)

Както и да е... Езиковите и смислови грешки не означават, че разработчиците, които ги правят, не могат да произвеждат качествен софтуер, така че искрено желая успех на фирмата! :)
« Последна редакция: Jun 24, 2010, 20:59 от betso »
Активен