Автор Тема: Отдалечена инсталация на операционна система  (Прочетена 1200 пъти)

mavar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Здравейте,

Наскоро един мой познат в друг град ме помоли да му преинсталирам уиндоуса, че нещо се бъгнал. Той смяташе, че това няма да е трудно, тъй като имам отдалечен достъп и до двете му операционни системи (Windows XP и Ubuntu). Обясних му, че това няма как да стане, тъй като при нова инсталация първоначално инсталатора се зарежда от CD без да има първоначално нито мрежа нито мрежови инструменти за отдалечен достъп и е най-добре да остави за момента нещата както са си за да не оплеска работата.
Да но дали наистина е така?!
Хрумна ми следната идея:
1. Зареждам убунтуто - в grub настройвам да се зарежда то при рестартиране
2. Осигурявам си отдалечен достъп в графична среда (било чрез ssh-тунелиране на X-сесията, било по друг начин) между другото TeamViewer използва wine и за тази цел не го предпочитам, въпреки че става.
3. Инсталирам софтуер за виртуализация в убунтуто (vmware или VirtualBox)
4. Създавам нова виртуална машина. В настройките за харддиска вместо да използва файл за виртуален дял му задавам да използва реален дял - този върху който в момента се намира уиндоуса.
5. Инсталирам уиндоуса върху виртуалната машина, при което той се разполага върху реалния дял съобразно настройките. Качвам му и програма за отдалечен достъп (например VNC), която да се зарежда при стартиране, а също така и настройките за интернета.
6. Всичко това се прави отдалечено в графичен режим, без до този момент да се прекъсва отдалечената сесия.
7. Настройвам grub да зарежда Windows по подразбиране и рестартирам компютъра. Тук е момента на истината, защото виртуалния и реалния хардуер може да се различават значително и мрежата да не тръгне, а от там да нямам и отдалечен достъп. В lilo има една опция -R която позволява само при следващия рестарт да се стартира друга операционна система, а след това да се зарежда пак основната (това е особено полезно, когато се стартира windows, тъй като от него няма как да се изпълни lilo), но в grub засега не знам как става.
8. Ако всичко мине добре би трябвало да имам отдалечен достъп до новоинсталиран windows, стартиран от реална машина и от там нататък вече да му качвам драйвери и т.н.

Сещате ли се за причина това да не може да стане?
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Не знам какво не му харесваш на TeamViewer.Аз имам няколко инсталации на Линукс от LiveCD.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Не мисля че ще стане, защото при инсталиране във виртуална машина ОС се настройва за конкретен хардуер, а Windows е капризен в тази насока и може да не иска да тръгне при това положение (сменен хардуер)
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И аз мисля, че ще е мъка и за двамата, особено за теб Mavar като инсталиращ. Аз лично никога не бих рискувал да правя такива ремоте инсталации (че и dual-boot машина). Има толкова неща, които могат да се объркат. Да не ги изброявам, няма смисъл. Бих инсталирал такава система само локално, да седна пред PC-то и да работя. Успехи колега.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

mavar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Да и аз не съм много сигурен, че ще стане. Ще пробвам това на машина, до която имам физически достъп, когато имам такава на разположение и ако стане ще споделя.
Активен