Автор Тема: Google Stadia  (Прочетена 25556 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Google Stadia
« Отговор #15 -: Mar 26, 2019, 22:20 »
Линукс не бива да се популяризира, в момента в който стане желана ОС ще го налазят корпорациите и чарът му ще изчезне. И това за интернета е вярно.  Между другото гледах Алита, много добър филм, само краят не ми хареса как го оставиха отворен за продължение.

За съжаление това се случва вече с и без Стейдия. ГНУ/Линукс отдавна е нещо, което не мога да позная.

ОТНОСНО услугата, тя не е някаква изненада. Гългъл от както ги има пробват да накарат хората да не ползват нищо локално и всичко на сървър (или облак, както е модерно). Примерно точно преди 10 години представиха услугата Google print. Тя не представляваше нищо друго освен вместо да изпратите една страница до печатащото си устройство, я пращате на Гългъл и те я пращат обратно там. Всичко, което правят е с тази идея. С игрите пак закъсняха. Стил разправя, че вече има поне две конкурентни услуги, а ще дойде и трета в близките месеци.

Самата идея на технологията също не е нова. В ГНУ/Линукс отдавна има реализации на нея за мрежовата прозрачност на XWindows. И то се родиха именно заради игрите и другите триизмерни приложения, където се оказа, че протокола им е тесен. Друг е въпроса, че така и не станаха популярни. Но поне един в този форум (Вальо Ласков) рапортува, че я ползва на практика.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

rado84

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #16 -: Mar 27, 2019, 11:54 »
За сериозно геймене горе-долу толкова е за РС - два бона. За лаптоп - х2. Минимум.
Какво разбираш под "сериозно геймене"? Щото аз за 1200 лв. си сглобих част по част (за да избегна мизериите на Майкрософт със заключен хардуер) компютър, който подкарва всичко на високи и най-високи настройки с 60 кадъра и с високи настройки играя игри, които не би трябвало изобщо да тръгват. Единствено Мафия 3 не върви добре, но аз и без това не съм фен на серията, така че ми е все едно за нея.
Активен

AsRock B85M Pro4, Core i7-4770, Palit GTX 1660 Ti 6GB, Corsair CX750 PSU, Corsair 32GB DDR3-1600, Storages = 6.5TB, Cinnamon 5.2.7.
I use Arch, btw.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #17 -: Mar 27, 2019, 12:24 »
Говоря за най-новите заглавия. Включително тези, за които трябва да дръпнеш няколко гигабайти от нещо, за да могат да рендват "в реално време" с тези новите - RTX карти.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #18 -: Mar 27, 2019, 14:36 »
Говоря за най-новите заглавия. Включително тези, за които трябва да дръпнеш няколко гигабайти от нещо, за да могат да рендват "в реално време" с тези новите - RTX карти.
Игрите може да се разделят на casual и competitive, но не е много точно, затова ще ги разделя на такива изискващи High APM (Actions per minute) и такива с по Low APM.

В първата категория попадат игри като CS, Starcraft, Dota, Quake, Lol, Wow и т.н.т.

Във втората категория попадат най-вече новите заглавия (особено за конзоли), които са направени като филм, в който ти участваш (Resident Evil, Red Dead Рedemption и тнт). Те всъщност са и тези, които са повече красота, от колкото геймплей.

За мен първата категория са "сериозните геймъри", но реалността е друга.. Всички са сериозни геймъри, при условие, че имат много плейтайм. С това казано, @rado84 предполагам знае какво имаш предвид, понеже е написал 60 фрейма :)

За тези, които не знаят. Основното нещо като ресурс, който ти трябва за геймване се определя от монитора (херци, резолюция, брой). @rado84 e скалъпил нещо бюджетно за да му вървят игрите на монитор 1080п 60херца, но реално няма ресурс за повече. Апропо, моята сглобка за 2к също няма. Просто е една идея по-добра (и ще ми върши работа повече време), от неговата (предполагам е тази от подписа му). Та и за 2к не можеш да направиш машина, която всеки си представя, като се каже геймърска :)

ПП: Отплеснах се и забравих най важното :) : Според мен Google Stadia, ще таргетира именно втората категория игри.
« Последна редакция: Mar 27, 2019, 15:22 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #19 -: Mar 27, 2019, 16:48 »
Деля игрите на игри и игри. :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Google Stadia
« Отговор #20 -: Mar 27, 2019, 18:59 »
Не ги разбирам игрите (тези, за които говорите). Но Джоук разправя, че 60 Хц нищо не са. Трябва 100, по желание 120, ако може. При 60 било неиграемо. Споменава и, че мониторите дето поддържат тези 120 Хц са на цени като за целия компютър дето тук го обсъждате, че и повече.

Джоук едно време беше чест посетител, но от както стана макаджия, спря да влиза. За съжаление не може сам да си разкаже тезата, та се налага неук като мен да я препредава.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #21 -: Mar 27, 2019, 19:54 »
Той говори за 60 фрейма в секунда - кадъра. Което е различно от честотата на дисплея. Фрейм рейта е, колко изображения се "изобразяват" в секунда. Докато херците са, колко пъти дисплея може да пречертае екрана в една секунда.
По тази причина, ако машината ти е добра и може да подава 200 фрейма в секуда, а дисплея може да пречертае екрана сто пъти в секунда, дисплея просто няма да може да изобрази всички тези 200 фрейма.

Тук вече влизат портове, кабели и прочее чарколяци, по които върви всичко това от компютъра до дисплея.
nVidia изкара G-Sync - технология, която позволява дисплея да си говори с графичната карта и така да си синхронизират кадрите. По този начин изображението се появява в момента, в който се генерира от графичната карта и не се получават разни артефакти или пък прескачания в движението.

Ма това е важно за този, дето играе игри. Не се сещам за друго приложение в момента
« Последна редакция: Mar 27, 2019, 19:58 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #22 -: Mar 27, 2019, 20:35 »
малко офф топик..
Я кажете сега новото ядро 5.хх дали е (пет пъти) по-добро от старото или.. и на негo няма а тръгнат половин'та игри  ;D
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #23 -: Mar 27, 2019, 20:45 »
малко офф топик..
Я кажете сега новото ядро 5.хх дали е (пет пъти) по-добро от старото или.. и на негo няма а тръгнат половин'та игри  ;D
Ядро на какво? Графика или процесор?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #24 -: Mar 27, 2019, 21:16 »
@4096
https://www.kernel.org/ Предполагам това 5 :)
Не знам дали е 5пъти  по-добро, но ми се иска да вярвам, че работи много пъти по-добре с различните хардуери.

С vsync няма разлика между fps и херци (закотвяш  fps за hz което създава проблеми при дропа, а без него имаш други проблеми :) ). За това и създадоха G-Sync. Реално обаче G-Sync мониторите пак са с огромен рефреш рейт. Сиреч, ако имаш 140 херцов монитор и достатъчно мощна видеокарта и с vsync-a няма да видиш разлика. Ако имаш 60 херцов монитор, си взимаш просто някоя GTX 50ка или 60-ка и си пуцаш като мен и колегата @rado84. Следващото ниво е страшно скъпо.

Не го знам Джоук, но споделям мнението му. И да, цените са брутални.

И пак казвам, за геймърите, за които говорим, тези неща не са  пренебрежими и за това не смятам че стадиона ще измести хардуера. Дадох примера с мишките, но и  синка  (по скоро желанието за повече fps) може да се прибави.
« Последна редакция: Mar 27, 2019, 21:37 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #25 -: Mar 27, 2019, 22:41 »
Хм... G-Sync... май ще трябва да изпробвам с сякое 3D шутърче, как работи, но не мисля, че ще забележа разлика. Трябва първо да си оправя другото лапи, дето диска му сдаде багажа и тогава ще сравнявам. Въпреки, че го купувах 2013-та. На куадрото пък не мисля, че има смисъл да се занимавам изобщо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #26 -: Mar 28, 2019, 01:10 »
Да точно това ядро имах предвид
https://www.kernel.org/


Дето ..уж... се очаква(ше) да...
работи много пъти по-добре с различните хардуери.

Аз даже нямаше да забележа че е излязло, одъртявам и аз ... покрай форума, но ми направи проблем, счупи добавките на ВБокса и сега нямам vboxfs и не мога да прехвърляме файлове между госта и госта.
..таа то новинкото може и да работи по-добре добре с различните хардуери ама те.. дали са разбрали  ;D
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #27 -: Mar 28, 2019, 02:06 »
Тури една Самба и си оправяш проблема радикално
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Google Stadia
« Отговор #28 -: Mar 28, 2019, 02:20 »
Да точно това ядро имах предвид
https://www.kernel.org/


Дето ..уж... се очаква(ше) да...
работи много пъти по-добре с различните хардуери.

Аз даже нямаше да забележа че е излязло, одъртявам и аз ... покрай форума, но ми направи проблем, счупи добавките на ВБокса и сега нямам vboxfs и не мога да прехвърляме файлове между госта и госта.
..таа то новинкото може и да работи по-добре добре с различните хардуери ама те.. дали са разбрали  ;D
Еми случват се такива работи. Ако не си преинсталирал Guest Additions, преинсталирай ги с най новата версия и може да се оправи. Ако  ли не, предложението на джета е доста добро.

пп: Extension Pack-а също
пп2: Преди това си виж версията и на самия VirtualBox де
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2019/01/virtualbox-6-0-4-linux-kernel-5-0-support/
« Последна редакция: Mar 28, 2019, 02:26 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Google Stadia
« Отговор #29 -: Mar 28, 2019, 09:14 »
Тури една Самба и си оправяш проблема радикално

Това не е решение. Имам случаи точно от преди три дни. За да не си играя с влашки и други първобитщини, реших да го ползвам това между един компютър със 7 и лаптоп с Дебиан Джеси. Едното вързано с кабел до някакъв евтинджос dlink, другото по въздух. Ами cifs-а ама хич, хич, хич не искаше да ме отрази. От Москвича бях раздал всички възможни права без никакви пароли, но все тая.

Та за т'ва, разбрах едно.

Ако ще се ползва Самба, то само в обратна посока. Ама от това няма никакъв смисъл. Трябва да си наема администратор да прави сървъри и да ги поддържа. Ако да бях организация с десет човека, иди-дойди, има логика. Ама за домашно ползване?!

Само си изгубих времето. Проклетия Седмак е като всичко останало на тая жалка компания. Не е съвместим с нищо.


п.п. От няколко седмици и ВБох има нова версия (шеста), която разправят била неземно добра. На мен по картинките в новините ми изглеждаше като извънземно различна. Май просто са продължили традицията. Неща дето ги имаш в команден ред да ти ги дадат и през графичния интерфейс.
« Последна редакция: Mar 28, 2019, 09:17 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear