Автор Тема: Slack 10.0 на Fujitsu-Siemens Amilo 1425  (Прочетена 3674 пъти)

blazarov

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Slack 10.0 на Fujitsu-Siemens Amilo 1425
« -: Aug 16, 2005, 14:06 »
Здравейте!
Наскоро се сдобих с лаптоп Fujitsu-Siemens Amilo 1425 и съответно едно от първите ми желания беше да му сложа Слак. Инсталацията мина като по вода, единствено ми се струва че разделителната способност не е 1280х800 както го настроих, но това ще го разследвам по-нататък. Основното беше, че нямах никакъв power managment, и тъй като това е лаптоп реших да направя нещо по въпроса. След малко четене разбрах, че трябва да прекомпилирам ядрото с ACPI i APM поддръжка. Свалих си последното ядро и го компилирах със двете неща. Мислех си че съм успял, защото в КДЕ вече виждах индикатор за батерията. Оказа се обаче, че той непрекъснато се сменя между "running on battery - not plugged in", ''plugged in - no battery'' i ''plugged in - charging''. Освен това вентилатора фучеше здравата, което значи че не се регулира скоростта му, както става в Уиндоус. И не на последно място, след няколко минути работа Х-а се изключва без предупреждение. Оказа се, че дори когато индикатора показва работа на батерия, нивото й непрекъснато се сменя, и то примерно от 85% на 12% или нещо подобно. Опитах пак да прекомпилирам, този оът без APM както съветваше една статия, но промяна в положението няма.
Искрено се надявам някой тук да може да ми помогне, защото не знам от тук нататък какво да правя...
Мерси предварително!
Активен

  • Гост
Slack 10.0 на Fujitsu-Siemens Amilo 1425
« Отговор #1 -: Aug 16, 2005, 16:02 »
Качи си един Debian Unstable и ще ти е мирна главата
Активен

pill

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Slack 10.0 на Fujitsu-Siemens Amilo 1425
« Отговор #2 -: Aug 16, 2005, 16:07 »
Ами първо ще те посъветвам да си сложиш  Slack 10.1 - повечето пакети са доста по-нови версии отколкото в Slack 10.1 - заслужава си (например man е толкова стар, че не работи с ядро 2.6.9 и нагоре).
Второ - Slack-а (и 10.0 , и 10.1 ) са с ядро 2.4.нещо си, а поддръжката за всичките благинки на лаптоппите в 2.6 е доста по-добра - тъй че най-добре и ново ядро си изтегли :-/
Колкото до ACPI и APM - мисля, че функционалността им се припокрива тъй че поддръжка за едното ти е достатъчна -  аз съм пуснала само ACPI и нямам проблем.
Относно регулиране на скоростта - в 2.6 има едно нещо което се казва CPU governer или нещо подобно, което позволява да избереш различни политики за работа на CPU -то - Performance, Power Saving и т.н. - можеш да пробваш различните варианти и да видиш кое ще ти пасне най-добре.
Аз съм си пуснала и Software Suspend, което е еквивалента на Hibernate под Windows, но то изисква повече играчка за да се настрои
Активен

hackman

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
    • WWW
Slack 10.0 на Fujitsu-Siemens Amilo 1425
« Отговор #3 -: Aug 23, 2005, 17:27 »
Със сигурност трябва да си оставиш само ACPI тъй, като той е налседник на APM и има по-големи възможностти. Хубаво е да си пуснеш ACPI на модули. Аз примерно съм си сложил следните модули:
acpi-cpufreq, video, thermal, processor, fan, container, button, battery и ac. Друго хубаво нещо е да активираш laptop_mode: echo "1" > /proc/sys/vm/laptop_mode
Laptop Mode for Linux 2.6
Активен

toxigen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
Slack 10.0 на Fujitsu-Siemens Amilo 1425
« Отговор #4 -: Aug 24, 2005, 13:31 »
@pill:

Цитат
(например man е толкова стар, че не работи с ядро 2.6.9 и нагоре)

man работи съвсем добре с новите ядра. Моето примерно е 2.6.12.4 на slack 10. Има проблем с man, както и с ssh ако си оставил(а) старата конфигурация на ядрото (от версия 2.6.9 и по-малките), т.е. make oldconfig. Има един параметър, който се поправя и всичко става наред (CONFIG_LEGACY_TTYS или нещо от сорта - от y на n) .
Активен