Автор Тема: Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...  (Прочетена 24460 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #15 -: Aug 16, 2008, 22:54 »
Цитат (smelkomar @ Авг. 16 2008,23:12)
Сметките почтиииииииииии точни, но това последното разцепва от "умнотия"!

Само на PIII-500Mhz TDP-то е ~28W, освен ако не си с E модела. И да, Celeron-500 се води с приблизително същото TDP.

това изобщо не е вярно за TDP. точно със същият процесор съм го мерил и консумацията на целия box e 33W.

изобщо не си мисли че като е дадено TDP на един процесор 28W той трябва непрекъснато да е Max натоварен.
В повечето случаи linuxBox-овете нищо не правят, най много да въртят някое apache.!
мисли малко и не изказвай неподготвен
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_Design_Power
TDP не и най голямата мощност която може да отдаде процесора. но това изобщо не означава че ако INTEL пишат за някой процеор 28W той през цялото време ще отделя 28W. в повечето случаи е много-по малко!

Цитат
Брато - само да те светна че в момента електромерите се подменят масово с електронни такива - т.е. без диск.


Как не се сетих................



Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #16 -: Aug 17, 2008, 00:12 »
Едно малко уточнение, но не маловажно - пренебрегнах, факта, че преди батерията беше в процес на зареждане. Сега, когато е на 100% заредена clamp-ът отчита 0.1А, без значение дали перката е в тих/или не/ режим.

ред.: Машинката солидно беше загряла отдолу, в дясната си част - под процесора и по-малко в областта на батерията. Еми, все пак не е Centrino.  ':ok:'

пп. Отгоре, в дясната част на клавиатурата и вдясно от touchpad-a, също малко повече нагрява - една от причините да се образуват матови петна по дисплея, когато се затваря горния капак преди да изстине лаптопът, без предварителен hibernate/sleep/shutdown. Иначе, на батерия, в режим на браузване, кара 2ч. и 50мин.



Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #17 -: Aug 17, 2008, 01:55 »
Цитат (Naka @ Авг. 17 2008,22:54)
...

Щом ще се стреляме с wikipedia, о'кей:
http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_power_dissipation

А това, което си мислиш, че рутер дето върти само apache харчи 30W, ще кажа само едно: What the f...? Ти к'во - през рутера сякаш не минава най-малкото p2p трафик... налииииииииииииии?

Отделно не смяташ и загубите като гледам. Или искаш да ми кажеш, че имаш захранващ блок със 100% КПД? Това в някой филм по AXN Sci-Fi...



Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #18 -: Aug 17, 2008, 02:23 »
noob,

Сигурен ли си, че не си го мерил докато батерията се е зареждала? Защото захранването на моят лаптоп показва 60W и се съмнявам, че ако лаптопа "харчеше" 60-70W, не вярвам да успяваше да зареди и батерията :Р
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #19 -: Aug 17, 2008, 11:10 »
Цитат (tarator @ Авг. 17 2008,03:23)
noob,

Сигурен ли си, че не си го мерил докато батерията се е зареждала? Защото захранването на моят лаптоп показва 60W и се съмнявам, че ако лаптопа "харчеше" 60-70W, не вярвам да успяваше да зареди и батерията :Р

Ами той е прерманентно боднат на зарядно... все пак тук се мери пикова мощност нали?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #20 -: Aug 17, 2008, 12:10 »
komar я бягай да хапеш някъде другаде.
за да се успоки малко този smel komar на всички казвам че един Linuxbox/ruter харчи 300W.

@bulg как се ползва този clamp meter? Предполагам че не трябва да се защипва целият захранващ кабел към компютъра а само едната жица на захранващият кабел?



Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #21 -: Aug 17, 2008, 12:34 »
Не че нещо, но поне почни да пишеш малко по-грамотно. Отделно имам база за сравнение - засякох чрез софтуера на много скъп online UPS колко консумира една машина, подобна на твоята.

Машината, рутер P3 на 866MHz + 2x256MB SDRAM + 20GB HDD + 4 вентилатора (процесор, диск, чипсет и RAM) + видеокарта i740 само под текстов режим + 2 мрежови карти, консумира над 72W при приблизително нормално натоварване за един рутер. Компютрите зад рутера са 3 на брой. Даже не смятам дъното, то е над 20W и при него не знам как ще е възможно да има енергоспестяващ режим на работа.



Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #22 -: Aug 17, 2008, 12:56 »
Цитат (smelkomar @ Авг. 17 2008,13:34)
Не че нещо, но поне почни да пишеш малко по-грамотно. Отделно имам база за сравнение - засякох чрез софтуера на много скъп online UPS колко консумира една машина, подобна на твоята.

И какво съобщава този софтуер? Ампери? Ватове? ВолтAмпери? дай някой Screenshot.



Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #23 -: Aug 17, 2008, 14:08 »
Цитат (Naka @ Авг. 17 2008,12:10)
@bulg как се ползва този clamp meter? Предполагам че не трябва да се защипва целият захранващ кабел към компютъра а само едната жица на захранващият кабел?

Извинявам се, че не конкретизирах начина, в началото. Повечето, сте запознати, но все пак:

- Обелваме външната изолация на захранващият кабел(!!!не на проводниците!!! ) на разклонител, който сме готови да "прежалим". Разклонителят НЕ ТРЯБВА да бъде включен в ел. мрежата! Внимаваме да не нарушим изолиращата обвивка на някой от 3-те проводника вътре!

- "Обгръщаме" с щипката на clamp-a един от двата токо-проводника, без значение кой, съответно и да не е "заземяващия"(обикновено е наполовина жълт, наполовина зелен). Жилото трябва да е вътре в щипката, а не притиснато между 2-те й челюсти!

- Избираме, най-близката максимална стойност на ток с регулатора на кламп-а. При мен са 200 Amperes и 1000А, като съм избрал 200(за по-голяма прецизност). "По закон", трябва да се започва от най-високата, но се предполага, че един лаптоп едва ли консумира над 200.;)

- Включваме щепсела на разклонителят в контакта.

- Включваме щепсела на захранването на консуматора в разклонителя.

- Включваме консуматора(лаптопа).



Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #24 -: Aug 17, 2008, 14:19 »
Цитат (Naka @ Авг. 17 2008,20:49)
например консумациата на обикновен linuxbox/server без монитор, с един харддиск, без CD, с обикновенна 2D видеокарта и с процесор ~ 500 Mhz е 30-33W

Цитат (smelkomar @ Авг. 16 2008,23:12)

Сметките почтиииииииииии точни, но това последното разцепва от "умнотия"!


Без да съм използвал метода на Naka на замерване, а чрез ватметър на един маршрутизатор с CPU 333 MHZ.
В режим на покой(почти никакъв трафик) без FDD, CD периферия, монитор и изключен HDD консумира 17 W.
При общ трафик от около 70 MBits/s не повече от 60 W.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #25 -: Aug 17, 2008, 14:35 »
Ето какво дава батерията на моя лаптоп...(p4 3GHz throtle 1GHz)

Discarge rate: 38 - 44000 mW = 38-44 W (в режим интернет).

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #26 -: Aug 17, 2008, 14:35 »
IBM имат PDU-та с един такъв уеб интерфейс, поне тях имам щастието да ги познавам отблизо. Много забавна работа, чертае едни графики за мощността на дневна база/седмична база/блабла. Грозничко е но е интересно, аз поне докато не го видях, не знаех че имало и такива неща.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #27 -: Aug 17, 2008, 15:18 »
Много интересен набор от linux-програми, свързани с консумацията и намаляването й:
http://www.lesswatts.org/downloads/

пп. Реших да връщам топ-а, жегата отгоре стана непоносима за работа без ръкавици. Предварително попитах продавача, дали грее; ама, моля Ви се; Нйе! Та, така с промоциите в Нашата Родина.



Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #28 -: Aug 17, 2008, 15:45 »
Цитат (Naka @ Авг. 18 2008,12:56)
И какво съобщава този софтуер? Апмери? Ватове? ВолтAмпери? дай някой Screenshot.

А ти какво очакваш да показва 10kVA UPS? Бах ги и въпросите, честно! И не, не мога да ти дам скрийншот, понеже не се намира в България. И всъщност защо ти не дадеш скрийншот за този твой прословут рутер?

Цитат (Slevin_ @ Авг. 18 2008, 25:00)
Без да съм използвал метода на Naka на замерване, а чрез ватметър на един маршрутизатор с CPU 333 MHZ.
В режим на покой(почти никакъв трафик) без FDD, CD периферия, монитор и изключен HDD консумира 17 W.
При общ трафик от около 70 MBits/s не повече от 60 W.


Рутер в режим на покой няма. Освен ако не е спрян.



Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Koлко вата харчи компютърът и мониторът ...
« Отговор #29 -: Aug 17, 2008, 18:18 »
noob,

Пикова мощност не включва зареждане на батерия.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward