Автор Тема: Ms access база на Линукс сървър  (Прочетена 3511 пъти)

gorchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Здравейте. Имам следния проблем. Използваме база данни на MS Access за фактуриране. Като цяло е направена доста добре, с менюта и т.н. Имаме файлов сървър с Ubuntu 7.10. Искам да прехвърля базата на сървъра, защото там се прави архив. Проблема обаче е следния: когато някой отвори базата, никой друг няма достъп до нея (заключена). Когато е на работна станция (MS Windows XP), до базата имат достъп всички едновременно. Т.е. не е проблем 2-ма души на пишат фактури едновременно. Доколкото разбрах има решение на проблема и то се нарича oplocks. Описва се в smb.conf.

[global]
kernel oplocks = yes
oplocks = true
level2 oplocks = false

Това е в smb.conf който използвам. Но не става. Някой да има решение на проблема?
Не е удачен вариант преработването на базата или нещо такова. Трябва ми решение свързано със файловия сървър.
Активен

dedmin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 456
    • Профил
Активен

dilyan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 186
  • Distribution: Debian, OpenBSD
  • Window Manager: Gnome, xfce
    • Профил
Ms access база на Линукс сървър
« Отговор #2 -: Aug 20, 2008, 14:09 »
А защо не обмислиш идеята да разкараш Аксес-а като "база", да прехвърлиш таблиците в MySQL или PostgreSQL, да инсталираш на клиентските машини ODBC и да оставиш фронт-интерфейса на фактурирането връзвайки го към истинската база?
Така ще решиш и проблемите с бекъп-а, и с развиването на базата, а и ще имаше истинска RDBMS зад Аксес интерфейса?

Аз съм имал подобен проблем с Аксеска база, след 40 - 50 МБ при 10 - 15 юзера положението е нетърпимо ако е на файлов сървер .... минахме на Postgres, оставихме на хората интерфейса, инсталирахме им ODBC драйвери за PostgreSQL и заспа работата. Юзерите веднага усетиха подобрението - и сисадмина цял и стадото доволно.
Активен

gorchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Ms access база на Линукс сървър
« Отговор #3 -: Aug 20, 2008, 19:38 »
До dilyan:
Звучи добре, но не съм толкова напреднал. С SQL не съм се занимавал въобще. Много се съмнявам, че ще се справя. Все още съм начинаещ.
Първо ще пробвам линковете, който ми даде dedmin. Но ще ми трябва време, защото не ми е добър английския, пък и както споменах все още съм начинаещ. А в какъв смисъл казваш, че положението е било нетърпимо след 40-50 Мб? Бави ли се?
Активен

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Ms access база на Линукс сървър
« Отговор #4 -: Aug 20, 2008, 21:03 »
Както писаха някои колеги, добре е да конвертираш данните
в MySQL или PostgreSQL  база данни.
  Друго решение,но не толкова удачно,е да използваш kexi
(част от KOffice), но пак минаваш през конвертиране на данни.
   Може да се използва и UnixODBC / mdbtools ,но там също се
изискват доста сериозни умения.
   Като съвет: виж в Google за всеки от тези начини, и сам прецени кой е най-удачния за теб.
Активен

gorchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Ms access база на Линукс сървър
« Отговор #5 -: Aug 20, 2008, 21:59 »
Страшно съм благодарен на всички отзовали се, но:

Цитат (gorchev @ Авг. 19 2008,23:16)
Не е удачен вариант преработването на базата или нещо такова. Трябва ми решение свързано със файловия сървър.


Както казах, нямам опит с SQL. А ако седна да го изучавам тепърва, ще мина доста време.
С файловия сървър поне ще закърпя положението за известно време, през което евентуално да понауча туй-онуй за SQL-а



Активен