Автор Тема: Криптиране на съобщенията с Jabber(Psi)  (Прочетена 2131 пъти)

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Здравейте!
Преди време,някой от колегите във форума повдигна въпроса за ползването на Jabber протокола и за включването му като равностоен с останалите протоколи за IM във форума.Извинявам се,че не съм запомнил кой точно беше,но...
Започнах да използвам този протокол за връзка с приятелите си и ги убедих и те да ползват него.Всичко протече сравнително безболезнено при преминаването.
Искам да попитам как мога да си криптирам съобщенията и съответно приятелите ми да правят това?В пси-то опцията за задаване на ключ на PGP не е активна в настройките на съответния акаунт.Не работи ли с GnuPG?Как мога да го постигна?В основния прозорец на пси-то акаунтите ми са отбелязани с катинарче,но това значи ли,че разговорите са криптирани?
И друго.Въпреки,че сървърите към които съм се регистрирал са обявени в интернет и не са фалшиви,при включване на клиента (пси),ми се изписва съобщение,че сертификатът на съответния сървър не е за него.Защо става така?
Благодаря предварително!

Поздрави!
« Последна редакция: Mar 13, 2009, 22:33 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Криптиране на съобщенията с Jabber(Psi)
« Отговор #1 -: Mar 14, 2009, 18:26 »
Има един пакет libqca2-plugin-gnupg. Предполагам не си обърнал внимание, че е сред предложените пакети за допълнително инсталиране, когато тръгне да се качва PSI с apt ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Криптиране на съобщенията с Jabber(Psi)
« Отговор #2 -: Mar 14, 2009, 19:03 »
Neter ти отговори преди мен. Пси е много добър, поздравление.  Все пак виж и гаджим- другия титан. А да и добави редчето с адреса си в досието. Дори един да види и да се замисли за този протокол е победа.


//off
Иначе аз повдигнах темата и съм много благодарен, че веднага се отзоваха модераторите. По-специално благодарност (респект, както е модерно) на Zeridon, който добави редчето. Squeeze не е ли сегашния тестинг? Предполагам, че няма да си на него след две три години като се стабилизира. Нищо де и така е добре, въпрос на вкус.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Криптиране на съобщенията с Jabber(Psi)
« Отговор #3 -: Mar 14, 2009, 23:44 »
Под Gagjim преполагам че разбираш пидгин.Там нещата са ми ясни,но не знам защо той не пищи за сертификати,а си ги импортва като ме пита само дали ги приемам или не.При пси-то не е така.
Наистина не съм инсталирал това,за което написа neter.Сигурно не съм обърнал внимание на допълнителните пакети,но го инсталирах след като прочетох поста му.Опциятя на PGP стана активна в опциите,но по никакъв начин не ми дава да посоча ключа,с който да се криптират съобщенията.
Благодаря за помощта досега!

P.S. А за Squeеze - това е днешната тестова версия на Дебиан.С нея съм ,защото така ми харесва.След две-три години (ако съм жив и здрав тогава),ще съм сигурно със следващата тестова версия на Дебиан.Мисля,че това е личен избор все пак.И не трябва да се обсъжда.Както и дали ще използвам XMPP...
« Последна редакция: Mar 14, 2009, 23:54 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Криптиране на съобщенията с Jabber(Psi)
« Отговор #4 -: Mar 15, 2009, 00:54 »
http://www.gajim.org/ имах предвид. Много прилича на пиджин, но е само за жабер, като подържа всичките му (или повечето) разширения. За обикновен чат и самия пиджин не е лош.

Само казвах в профила си във форума да добавиш, ако искаш, XMPP адреса си, след като ти е харесал и го ползваш като услуга, ей така за реклама на други.

Никой не се заяжда за избора на дистро, за това сме свободни хора, да ползваме каквото ни е удобно. Беше ми интересно, че така си го изписал. Аз пък съм го изписал на кирилица. Пак въпрос на избор. Кой, както му е угодно.

Привети!

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Криптиране на съобщенията с Jabber(Psi)
« Отговор #5 -: Mar 15, 2009, 21:36 »
Оправих се с всичко.Видях и другата програма,но пси-то определено ми допада повече.Нагласих си ключовете за криптиране,всичко вече е в ред.

Благодаря на всички,които ми помогнаха!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Достъп от Gaim до ICQ през Jabber
Настройка на програми
phantomlord 2 1270 Последна публикация Feb 16, 2006, 21:46
от
Jabber - протоколът на бъдещето?
Живота, вселената и някакви други глупости
SoulSeller 29 7174 Последна публикация Apr 05, 2009, 22:42
от victim70