Анкета

Въпрос: Какво мислите за бъдещето на СС (свободния софтуер) у нас през следващите 10 г.?

  • Без промяна, както досега
    - 18 (45%)
    Ще стане "мейнстрийм"
    - 0 (0%)
    Ще измести несвободния софтуер изцяло
    - 1 (2.5%)
    Ще отшумява
    - 1 (2.5%)
    Ще изчезне (ако не броим няколко "луди" фена, които да държат до дупка)
    - 1 (2.5%)
    Не ме интересува
    - 0 (0%)
    Не мога да преценя
    - 1 (2.5%)

Общ брой гласове: 21

Автор Тема: СС в България  (Прочетена 5405 пъти)

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: СС в България
« Отговор #15 -: Sep 11, 2009, 17:07 »
@ANTIADMIN: Предполагам, че като си прочел моя коментар, си бил в някакво по-особено състояние на духа и тялото. Така и не разбрах на какво точно ми опонираш и дали изобщо ми опонираш нещо. Иначе е забавно да се четат мнения от последна инстанция, "добре аргументирани" с числа, дори и да са писани от хора, за които СС е да пишеш програми за без пари.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: СС в България
« Отговор #16 -: Sep 11, 2009, 19:44 »
мен ме боли пор4ето за СС, но съм наясно повече от теб, че не е писане на програми (макар че се опита някаква ирония да вкараш)... аз пък исках да ти кажа, че си поредния смешник, не искам да нападам, но не намерих по-добра дума, който като е завърщил един университет има що-годе добра работа, проекти и т.н. се мисли, че разбира от нещо, в случая ИТ или високи технологии както е модерно да се вика напоследък. Работата е там, че си пълна жертва, правиш това което пазара диктува, защото квито и идеи да имаш, си роб. Не знам как да се изразя, но с 2 думи: милиони хора като теб се изказват за ИТ+СС а всъщност нямате нищо в ръцете си, а само дундите.

Всъщност наистина не знам как да го обясня, но не се опитвам да те засегна.
Може би се сещате гетуей като пусна един клип от 80те за развитието на интернет - с купуване на дрехи, филми и т.н. Т.е. технологиите не винаги се развиват, те просто поемат по посоката, по която е решил един упраител. Затова вие да дискутирате за СС е все едно Хензел и Гретел да се чудят кога баба Яга ще ги изяде, вие нямате глас.
Ако Редхат и ИБМ не бяха видели милиони в идеята на столман/линус, нямаше да ги има днес! Мда, наистина не мога да го обясня, но ми писва от лиит специалисти и комплекстите им, сигурно затова коментарът ми изглежда малко агресивен. Извинявам се. :)
п.с. Другото весело е като почнат цифри и факти... се заливам от смях :) Човече нямаш нищо в ръцете си, ако утре ти кажат че линукс от 3% има 33% на десктоп дела ще им повярваш нали? И ти си ми забавен. Стоиш си в Младост и четеш на един екран един цифри и си мислиш, че е така и приемаш нещо за факт, щото го е казала някоя продажна агенция някъде? :) Нали схващаш колко си абсурден.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: СС в България
« Отговор #17 -: Sep 11, 2009, 22:21 »
dvasilev,
огледай се в каква тема си влязъл.
Какво дискутираш и с кого?  :)
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: СС в България
« Отговор #18 -: Sep 11, 2009, 23:23 »
@ANTIADMIN: Аз съм прост макроикономист и нямам никакви претенции да разбирам от IT. Стига ми и общата култура. Ежедневната ми работа по никакъв начин не е свързана с компютърни технологии, така че може да съм пълна жертва не само на пазара.

По отношение на СС не мога да разбера каква ни е разликата в позициите. Това сравнение с комунизма от твоя страна е доста пресилено, тъй като някои хора успяват да правят добър бизнес чрез разработване на СС и определено не се хранят с водорасли. Даваш примери Redhat и IBM, така че явно дотук сме на едно мнение. От друга страна в България този модел не може да просъществува. И това го казвам не защото, някой решил като хоби да прави нещо и не среща подкрепа, а защото фирми, които се мъчат по такъв начин да си построят бизнеса, се сблъскват със стена от консуматори и не могат да капитализират плюсовете на СС бизнес модела. Както може да видиш в предишното ми мнение не смятам, че СС има някакво бъдеще в България, но ти нещо се дървиш и явно не си съгласен с тази моя теза. От друга страна си силно раздразнен от ключове думи като СС и RMS, което съвсем ме обърква какво искаш да ми кажеш. Хем и двамата не виждаме бъдеще в СС, хем спорим за нещо. Аз поне не виждам смисъл в такива спорове, но сигурно пропускам нещо.

п.с. Честно казано не живея в Младост, но щом казваш, че стоя там и гледам някакви цифри, които приемам за факт, така да бъде  ;D
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: СС в България
« Отговор #19 -: Sep 12, 2009, 12:42 »
Нека за по-голяма яснота разделим нещата на две. СС като философия не се е зародил у нас нито някъде в бившия соц лагер. Поради тази причина той се развива и ще се развива следвайки някаква чужда за нас, леко инфантилна, логика. Това засилва у нас българите вроденият ни скептицизъм. Дотук нищо ново и не вярвам за в бъдеще нещо да се промени. Другата част - бизнес модела. Той, като такъв, също е базиран на принципи които са леко неадекватни за нашата икономика. Развитие на този бизнес модел у нас ?? Пълен абсурд!! За това са нужни много пари които тук няма кой да даде. Поради горните причини не вярвам нещо съществено да се промени. Ние ще си останем консуматори а не създатели на СС. Докато СС се използва само в IT сферата ще е така. Когато влезе в бизнеса тогава ще има развитие - такова каквото му е необходимо. Скоро обаче linux и CC няма да се настанят на компа на Мьрчето от счетоводството защото никой в България не си прави труда (разбирай - поемане на бизнес риск) да преведе и синхронизира една свястна счетоводна програма Или пък да я напише. Мисълта ми че на бизнеса не може да се предложи в момента СС обкръжение за дейността му. Затова съвсем логично ще се ползва затворен код. Кръга затвори ли се? Да виждате нещо различно от миналата година? Или от по-миналата? А ако погледнем напред - това светлина в тунела ли е или отражението на луната в дъното на кладенеца?
Активен