Автор Тема: Спасете българската азбука от българския чат-гларус  (Прочетена 1955 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
edit by neter: Темата е продължение на започнал офтопик в друга тема.


Не спорете за глупости. В нашия език дума сайт няма, следователно няма правилно изписване. И все пак ако такава дума съществуваше, щеше да е правдиво да е с кратко "И", защото предният звук е гласен и съответно го "сбръчква"  ;D


//брей и аз съм допуснал правописна грешка вместо кратко, съм написал кротко в напана си да оригинанича на три ракии. Ей сега ще се заформи хубав флейм :D
« Последна редакция: Sep 04, 2009, 08:42 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Доколкото аз знам, правилото за изписване на чуждите думи (заемките) на български е да бъдат възможно най-близки до оригиналното си произношение. Сайт, скейтборд, браузър и т.н. В същото време и някои български правила си остават в сила (например -ia се изписва -ия, а не -иа).
Това, което мен ме човърка в това заглавие, е "конфигураций" и като цяло "й"/"и" проблемът, който се задълбочава с разпространението на shliokawicata. Ама така, де, може да си отворим тема по този въпрос... нещо като "Спасете българската азбука от българския чат-гларус"  :P
« Последна редакция: Sep 03, 2009, 23:39 от neter »
Активен

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Не спорете за глупости. В нашия език дума сайт няма, следователно няма правилно изписване. И все пак ако такава дума съществуваше, щеше да е правдиво да е с кротко "И", защото предният звук е гласен и съответно го "сбръчква"  ;D

до колкото си спомням има гласни и съгласни букви ( за съгласен звук не съм чувал (а и с какво ще е съгласен този звук не мога да разбера ) )
както и да е това са някакви смътни спомени ... не претендирам че е така
а другото ще изредиш ли 2-3 думи които съдържат "й" и предният звук е съгласна(тука съвсем се обърках поенеже като кажа съгласна трябва да имам предвид буква а не звук ама все тая мисля че ще ме разберете)
« Последна редакция: Sep 03, 2009, 23:40 от neter »
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Аа не, звуците са гласни и съгласни!
Вижте и едно кратко обобщение: http://a-class.hit.bg/2/1.html
Активен

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Съгласих се
Плюс това изречението "Избройте съгласните звуци в думата ..." вече не ми изглежда глупаво :)
А имам и един въпрос

Значи( :D ) ... как се разделят гласните? Мисля че имаше отворени и ... ама вероятно бъркам
Oтговорих си ... отворени и затворени. А кои бяха отворените - "а", "е" и "и" ?

//офф
докато се рових из гуглето относно темата вижте на какво попаднах
12. Ако филията пада с намазаното надолу, а котките никога не падат по гръб какво ще стане ако закачим филия с масло (с маслото на горе) на гърба на котка и я пуснем от високо?

24. Ако човек с раздвоение на личността иска да се самоубие това брои ли се за вземане на заложник?

31. Ако костенурката е без черупка тя гола ли е или бездомна?

източник http://www.sibir.bg/index.php?page=displayTopic&id=2049&tid=68562

Посмях се от ръце :)
« Последна редакция: Sep 04, 2009, 01:55 от ludsic »
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
 ludsic не се сещам нито една такава дума, ама и българик не съм. Има една много хубава страничка за правопис посочена в правилата, която наскоро я реанимираха. Може да я разгледаш за обща култура. Има много хитри съвети, като например как да определиш най-лесно пълен/ кратък член и така нататък.
« Последна редакция: Sep 04, 2009, 08:47 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Здравейте отново

Работата е там че в нещата от които най-малко разбирам включват и Български език :) но
това не ми пречи да споря за нещо което разбирам от по-голямо нещо (което не разбирам)
Сетих се за такава дума - воиник но все пак и войник е правилно така че това правило не го разбирам
А за темата за правописа мисля че на мен ми трябва урок за правилно поставяне на препинателните знаци - къде кога и защо (най-вече)

Поздрваи

ПС: съжелявам че играя контра но това е положението марийке :)
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
 ludsic вярно имаш проблем с препинателните знаци. Ще ти кажа тайна, всички имат. Имат даже езиковедите. В онази страница, която споменах има цели две статии за запетайките. И в едната се казваше (цитирам по памет):

-Те са като солта, не трябва да се прекалява в нито една посока.

 [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
С подходящата търсачка, ще попаднеш на местенца в нета, в които има по-голяма или по-малка част от правилата за запетаи (и правопис). Обаче ако искаш да знаеш и защо, ако ти се чете, купи си една граматика, струва не повече от 10 лева...
Много ми е странно как си купуваме учебници, граматики, речници по всякакви чужди езици, а учебниците по български дори не ни караха да ги купуваме (всъщност то наистина беше безсмислено), някой правописен или тълковен речник може да е останал от оно време по рафтовете на библиотеката (ако имаме такава мебел вкъщи), а граматика май си имат (почти) само професионалните българисти. :(
Активен

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Здравейте,

go_fire, виждам, че си прав. Забелязах в първото ти изречение две изпуснати запетайки, явно всички имат този проблем. :) Прочетох само статията в началото, без коментарите след това. Ще прегледам и останалото след малко.

bob_bob_mara, нямам граматика, никога не съм имал и няма и да имам. В Добрич има всякакви книжлета, сигурен съм, че и граматика ще намеря, но не обичам да чета от хартиени носители. :)
Иначе в електронен формат, чета всичко, но за някои теми, ми е трудно да намирам материали. Все пак гогъл гогъл не се използва чак толкова лесно, колкото казват всички "разбирачи".

Поздрави.

ПС: надявам се поне малко да се справям за момента :)
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00