Автор Тема: Нов английско-български речник  (Прочетена 30161 пъти)

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #75 -: Nov 02, 2009, 23:14 »
С лорда си разменихме пощите и техническата част на съгласуването на логото и евнтуално иконата няма да ви досажда(дразни) повече Така или иначе за мен в проекта на лорда има една прекрасна идея - потенциалната възможност потребителя да обогатява речниковата база, обратната връзка, казано с други думи Това доколкото знам го няма в друг български проект. Дали ще стане или не лично за мене не е важно Лично за мене е кеф че мога да направя нещо за една нова отвсякъде идея, макар да е и толкова дребно и несъществено

P.S.
"И, да, добре дошли на Земята...." Затова си го обичам нашето момиче
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 23:28 от c2h5oh »
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #76 -: Nov 03, 2009, 00:45 »
Гледам, някой се беше изказал кахърно, че магическа книга като иконка не била подходяща за речник, и нещо май дори самото име обсъждахте "Spellbook", та да ви кажа аз в началото как разбрах името.

Останах с впечатление, че "spell" не в смисъл на "магия", ами в смисъл на "изричам думата буква по буква" и даже се зачудих какво се сдърпахте за тея магически книги, ама загрях и аз накрая (по-бавно, но все пак).

та мисля, е добро попадение и иконката ще е като закачка с двузначието на името  :)
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #77 -: Nov 03, 2009, 00:57 »
Правилно си усетил играта на думи :) Мен такива неща винаги ме забавляват...
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #78 -: Nov 04, 2009, 22:18 »


Ние сме в ревизия, но въпреки това заделих днешната вечер, както бях обещал за експерименти. Макар почти да не личи (само по шнуровете), работата е основана на Водка.

Промени:

1. Промених ъгъла на видимост. Този ми се струва по-удачен.
2. Всичко е стилизирано. Нямате представа, колко впечатляващи са неговите екcефцета, но на малък размер, като за икона маже яко. Аз oпростих максимално.
3. Прибавих букви. W като най-виден представител на латиницата, Ю като най-българското буквено очертание според мен, A универсално, но готическа, нали имаме заигравка на думи и един символ, за подсилване на последното.

Не претендирам да съм по-добър, но както казах на македонеца, просто различен поглед на делото му.

Ако иска мога да му върна моите xfc.
« Последна редакция: Nov 04, 2009, 22:48 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #79 -: Nov 05, 2009, 10:55 »
Харесва ми речника, ако знаех английски добре щях да помогна, но за съжаление не съм от тези, които го знаят.

Иначе бих вметнал за една доста добра функционалност, която липсва във всички речници, а аз я намирам за привлекателна и разбира се ако представлява интерес и за вас да я включите като възможност.

Та идеята е речника да се крие в таск бар-а и при превод на клипборда да извежда превода в baloon
пример: http://microblink.com/wp-content/uploads/2008/08/twitux-notify.jpg

А не да се отваря софтуера и да се зяпа по превода, както е към момента или самия той да ти изкача на преден план.

За съжаление и в тази насока не мога да помогна защото и ред не мога да напиша в JAVA. Ако се стигне до сайт, бази данни и php съм насреща.
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #80 -: Nov 08, 2009, 15:56 »
В случай, че се чудите как върви разработката на версия 0.2 - тя малко се бави. Причината е, че общото благо решихме да не използваме дизайнера, който ползвахме досега(този на IntelliJ IDEA + JGoodies Forms), а да минем на доста по-популярния дизайнер на NetBeans Matisse. Това наложи сериозно преправяне тук-таме из кода. Ако си изтеглите текущата версия от subversion ще добиете идея как вървят там нещата - вече всичко е мигрирано към NetBeans, но тук съм малко нов и трябва доизкусуряване на това-онова.

@go_fire
Мерси за идеята за лого, но предложението ми се струва малко некостентно в текущия си вид - горната и страничната корица са стилизирани, но самите страници не и така ми излежда малко странно картинката. Освен това подбора на цветовете на корицата не ми се струва много добро - не мисля, че сивото се върже с цветовете на буквите, пък и кафявото от останала част на книжката. Аз не съм арт критик определно, просто споделям моето мнение.

@run_time
Твоята идея е относително лесна за реализиране, но ако някоя дума има по-дълъг превод или ще се води доста голям балон, или такъв на който ще трябва да се кликне. Ще пробвам да направя нещо по темата.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Spellbook 0.2 излезе
« Отговор #81 -: Jan 02, 2010, 10:04 »
В случай, че някой се интересува как върви работата по Spellbook - версия 0.2 излезе само преди 2 дни и включва куп подобрения и поправени грешки. Както обикновено може да изтеглите Spellbook от тук - http://code.google.com/p/spellbook-dictionary/

Основната нова възможност за версия 0.3 ще бъде мрежова поддръжка, но какво точно ще има там зависи най-вече от потребителите и техните желания.  Ето например - предложението на run_time за преводите в балонче, когато Spellbook е минимизиран в systray-я беше реализирана :)
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Активен

saejoh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #83 -: Jan 02, 2010, 12:28 »
Мога само да оценя високо свършеното от екипа на речика, при мен тръгна без проблеми, от раз. Успях да му изкарам иконка на десктопа - KDE 4.3.1, обаче въпросът ми е: Ако не отметна "Run in terminal", не тръгва. Ако командата е "sh /път/до/spellbook.sh", кой е начинът да не се вижда стартирането през конзолата? :)
Активен

SUSE Linux, Ath XP 1700+, Biostar M7NCG, More pictures at http://www.snimka.bg/album.php?album_id=20268

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #84 -: Jan 02, 2010, 14:39 »
Едно & отзад може би?

Още не съм я инсталирал, но трябва да е това.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

saejoh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #85 -: Jan 02, 2010, 15:01 »
Едно & отзад може би?

Още не съм я инсталирал, но трябва да е това.
Да, това е. И БЕЗ отметки на Advanced options -> "Run in terminal" ; "Enable launch feedback" [_]3
Активен

SUSE Linux, Ath XP 1700+, Biostar M7NCG, More pictures at http://www.snimka.bg/album.php?album_id=20268

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #86 -: Jan 02, 2010, 15:01 »
http://mildic.hit.bg - ако проявявате интерес, мога да ви го предоставя във вид на електронна таблица за включване в речника. Страницата не е обновявана отдавна, но съм направил доста допълнения в локалната таблица, не ми е останало време за обновяване.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #87 -: Jan 02, 2010, 16:31 »
Наистина страхотна работа, до момента, дори и в Алфа версия, вече е един от най-добрите линукс речници, опростен е максимално и има добър GUI,

Евала момчета. :)  [_]3
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #88 -: Jan 02, 2010, 23:24 »
това за уики речник според мен е бита кауза! има такъв работещ проект от 2 години за руско-български. Обаче съм го зарязал. даже и подобренията не съм сложил и е още на алфа. Много хора идваха в началото когато беше на нормален домейн обаче  никой не слага думи сериозно. Просто нашето общество е така устроено че някой друг да му свърши работата а то да ползва наготово.
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: Нов английско-български речник
« Отговор #89 -: Jan 03, 2010, 10:07 »
Аз съм направил една леко идиотска грешка в shell script-а, който драснах да стартира Spellbook - той не работи от друга директория, освен от тази в която е spellbook-dictionary-0.2.jar

#!/bin/sh

SPELLBOOK_VERSION=0.2

function go_to_script_dir ()
{
    # find the script dir
    script_dir=`dirname "$0"`
    cd "$script_dir"
}

go_to_script_dir

# run Spellbook's binary
java -jar spellbook-dictionary-$SPELLBOOK_VERSION.jar

Това е много по-добър вариант понеже работи както и да пускате скрипта - примерно при мен той се извиква от application launcher в GNOME. Ще update-на дистрибутива съвсем скоро.

@angie_bg,
Можеш да ми пратиш електронната таблица с военния речник на lordbad@gmail.com и ще го адаптирам за Spellbook - желанието ни е включим максимален брой речници за бъдем полезни на възможно най-много потребители.

Мерси за добрите думи, пък и за критиката :-) Текущата версия е само началото, надявам се в близките месеци, ако всичко е наред да направим с екипа един наистина добър продукт. Хубавата новина, е че много хора наистина искат да помогнат и правят нещо. Ние оценяваме всякаква форма на принос и не съм напълно убеден в провала на wiki речника, ако се намера поне един на 100 потребителя, който има ентуасизма на колегите в нашия скромен екип.

Приканвам всеки от вас, който иска да види някакви нови неща в Spellbook , не харесва нещо в момента или пък е открил грешка да сподели за това на този адрес - http://code.google.com/p/spellbook-dictionary/issues/list

Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!