Автор Тема: Въпроси за Debian  (Прочетена 1479 пъти)

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Въпроси за Debian
« -: Oct 27, 2009, 10:40 »
Инсталирах си Дебиан Тестинг с КДЕ от седмичното тестинг CD1+КДЕ. Всичко е добре, но от конзола като su не мога да пусна никакво графично приложение. Като искам да пусна dolphin ми дава това (същото дава и за всяко друго графично приложение):

$ su -
# dolphin
<unknown program name>(3036)/: KUniqueApplication: Cannot find the
D-Bus session server:  "/usr/bin/dbus-launch terminated abnormally
with the following error: No protocol specified
Autolaunch error: X11 initialization failed.

Друг начин:

$ gksu -w dolphin
"/usr/bin/dolphin(9202)" Error in thread 3048831264 : "org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown - The name org.kde.nepomuk.services.nepomukstorage was not provided by any .service files"
"/usr/bin/dolphin(9202)" Error in thread 3048831264 : "QLocalSocket::connectToServer: Invalid name"

Като пускам графично приложение от конзола като обикновен потребител всичко е ОК, но ако го пусна като su и дава горните грешки.
В Mandriva и openSUSE няма такъв проблем включително и в самия Дебиан Стабъл.

А иначе от /usr/share/applications/kde/konquerorsu.desktop си пускам файловия менажер със su права, което до някъде решава проблема, но от него пак не мога да стартирам графични приложения като текстов редактор. Какъв е този DBus? Да не би да не съм инсталирал някой пакет или да не съм пуснал някоя услуга?
Активен

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #1 -: Oct 27, 2009, 10:41 »
Друг въпрос. Не искам да имам GNOME на компютъра. Имам само KDE4. Всички GNOME (Gtk) приложения обаче изглеждат много грозно - в стил Windows 95. Къде да пипна за да укажа да изглеждат по-нормално?
Активен

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #2 -: Oct 27, 2009, 10:43 »
Предвижда ли се в Debian да има една обща среда за настройки като YaST в open SUSE или тази в Mandriva? Или трябва за всяко нещо да се ровя във файловете?
Можете ли да ми кажете различни графични инструменти за настройка. Например за работа с юзъри си инсталирах пакета kuser. Явно за всяко нещо си има съответния графичен инструмент, но не го знам.
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #3 -: Oct 27, 2009, 14:52 »
Това дето го мислиш са практики от кде3.5

Няма такъв център като в мандрива и сусе. И гном и кде имат контролни цетрове и тая работа се утилизира.
теглиш си орпеделените пакети, а те се появяват като табове в определения център. пример:
теглиш си интрумент за конфигуриране на самба -> тои се появява в контролния център на кде. теглиш си съответния пакет за гном  -> появява се в гномския център.
ко не ти харесва на мандривата? Я си стой там. Тя и сусе на най-добрите КДЕ базирани дистрота. Дебианците кде не го харесват.
 
и я земи виж screenshots направо...

П.П  kdesu е командата...
« Последна редакция: Oct 27, 2009, 14:54 от shoshon »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #4 -: Oct 27, 2009, 16:06 »
Това дето го мислиш са практики от кде3.5

Не знам на мен винаги ГЪК са ми харесавали в пъти от Ят. А с Ят/КДЕ-4 положението е отчайващо и ме върна на Гном. Все пак виж на гном луук. С kdesu  за разлика от gksu, можеха в минало бешело да се пускат приложения с правата на произволен потребител. Klipper е в пъти по-добър от glipper. Поради някаква странна причина и двете не се инсталират по подразбиране в Гнома и трябва да ги добавиш. Друго нещо, което не се инсталира и на двете места, а е адски удобно- yakuake/ guake. Втория беше много зле, но го стабилизираха на последък.

За стартиране от конзола, няма да стане. Това е някаква странна врътка в kdm. Ако недоносчето gdm може да го изтърпиш или постъпиш екстравагантно и си сложиш entrance ще имаш тази екстра. Лично аз съм съгласен да си пиля нертвите при всяко рестартиране на графичната среда само заради това.

Drake и Yast2 няма в Дебиан. Второто взеха да го пренасят, но като видяха, колко е зле и неизползваемо го зарязаха. Първото доколкото ми е известно не е свободен софтуер, макар да признавам, че е чудесен инструмент.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #5 -: Oct 27, 2009, 16:41 »
...
D-Bus session server:  "/usr/bin/dbus-launch terminated abnormally
with the following error: No protocol specified
Autolaunch error: X11 initialization failed.
...
За да не ти излиза горната грешка, редактирай файла /root/.bashrc
Код:
nano /root/.bashrc

... и добави следния ред:
Цитат
export XAUTHORITY=/home/твоят-потребител/.Xauthority

Друг начин е да използваш командата 'su-to-root' от пакета menu. Например:
Код:
su-to-root -X -c dolphin

ще стартира файловия мениджър с администраторски права.
Тук е мястото да кажа, че да работиш под root с файловия мениджър не е много умно.

За да имат GTK приложенията приличен вид под КДЕ, трябва да инсталираш пакета gtk-qt-engine-kde.
Код:
apt-get install gtk-qt-engine-kde

След това от главното меню избираш "Системни настройки", на страница "Основни" цъкаш на "Системен панел" и търсиш "GTK Styles and Fonts". Там указваш на GTK приложенията или да ползват стила на КДЕ или друг стил, по твой избор. Аз лично ползвам ClearlooksClassic. ;)

Иначе ГоФире не е много прав, КДЕ4 е прекрасна среда с чудесен изглед и почти възстановена използваемост и практичност. Още страдам от разни ефекти при миграцията 3.х -> 4.х, като например лудия миксер, който всеки път се стартира с различни нива и винаги изключен звук, но това се преживява. КДЕ определено върви в правилна посока. 8)
Активен

lunarvalleys

  • Гост
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #6 -: Oct 27, 2009, 17:29 »
айде и аз да се намеся -- за su

пробвай ktsuss (keet the su simple, stupid!)

http://nomius.blogspot.com/
http://github.com/nomius/ktsuss/tree
http://developer.berlios.de/projects/ktsuss/

иска само GTK2
« Последна редакция: Oct 27, 2009, 17:31 от lunarvalleys »
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #7 -: Oct 27, 2009, 17:43 »
Може и sudo: http://myfreesoft.net/phpBB2/viewtopic.php?t=42
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #8 -: Oct 27, 2009, 21:05 »
Инсталирай си krusader - това е файлов браузър,който работи И в режим руут.
И виж какво ти е дал phantomlord като линк.Аз и оттам съм се учил,за което благодаря!
Дебиан не поддържа при мен kdesu,а само kdesudo.Така,че използвай съответната команда.Но първо си оправи нещата във файла /etc/sudoers така:

echo 'user ALL=(ALL) NOPASSWD:ALL' >> /etc/sudoers

в която user е твоят потребител.Рестартираш и вече може да използваш kdesudo.Например така:

$ kdesudo kuser

Успех!

P.S. А за КДЕ 4 съм съгласен с mikis.Това е прекрасна среда,макар и все още недовършена.Важното е,че върви напрад и ни радва.
« Последна редакция: Oct 27, 2009, 21:27 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #9 -: Oct 28, 2009, 00:39 »
Благодаря на mikis за инструкциите за gtk-qt-engine. При мен е малко по-различно затова ще напиша какво направих:
Инсталирах си пакетите:
apt-get install gtk-qt-engine system-config-gtk-kde // Това добавя табче "GTK Styles and Fonts" в System Settings/Appearance.
apt-get install gtk2-engines // Този пакет добавя нови теми за горните настройки. Избира се например темата Clearlooks.
Това свърши перфектна работа! Сега гномските програми изглеждат много добре!

По въпроса с пускането на графични приложения като root направих повечето от нещата които ми казахте, но без успех. Сетих се че bop_bop_mara ми каза на лични да направя едно нещо, което като направих и стана. Във файла /etc/sudoers добавих ред "user   ALL=(ALL) ALL" (без кавичките, на мястото на user се пише името на юзъра, а веднага след него е табулация). Рестартирах и стана. Сега както от конзола, така и от dolphin пуснат като root мога да отварям графични приложения като текстов редактор например.
Вместо
#nano /etc/sudoers
сега става с
$kdesudo kwrite /etc/sudoers
което беше целта.

А иначе направих следното - добавих си линк в менюто към dolphin su:

Name: dolphin
Description: File Manager - Super User Mode
Command: dolphin %i -caption "%c" "%u"
Чеква се "Enable launch feedback"
В таб "Advanced" се чеква "Run as a different user", а полето "Username" се оставя празно.

Това ми пуска dolphin-а с root права. След това от него си отварям с KWrite системните файлове, че преди ми беше много трудно с това nano. И между другото един човек който не е свикнал с конзола може да направи много повече бели с конзолата отколкото с файлов менажер пуснат с root права.


shoshon, това дето дебианци не харесвали кде не знам какво точно означава, но аз най-дълго време съм бил с дебиан и определено не съм видял такова нещо. Стига вече с тия предрасъдаци! А ти спомена за добавянето на определени пакети, които се добавят като табове. Кажи нещо повече за тези пакети - аз точно за това питам - кои са тези пакети?
Активен

edmon

  • Гост
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #10 -: Oct 28, 2009, 12:02 »
Абе като искаш кде в дебиан за Кубунту не си ли чувал, в смисъл като искаш да го сравняваш с СУСЕ! :)
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпроси за Debian
« Отговор #11 -: Oct 28, 2009, 19:56 »
...И между другото един човек който не е свикнал с конзола може да направи много повече бели с конзолата отколкото с файлов менажер пуснат с root права...

За да ползваш Дебиан май трябва да си много наясно и на "ти" с конзолата.Изказването ти не е много адекватно,поне по моето скромно мнение.Дано да не те обидя с него,защото не това целя.
И ти май не знаеш колко много бели може да ти направи делфин-а,пуснат с руут-права...Дано и да не разбереш!Замисли се защо аджеба,дебианци забраняват това по подразбиране.Защото са глупави,защото са маниаци или...?

Отговорът е в гугъл.Май и тук имаше теми по въпроса.
Така,че чети първо,преди да правиш такива гръмки изказвания,да не кажа пълни глупости.

Поздрави!
« Последна редакция: Oct 28, 2009, 22:03 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 4897 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 11754 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 11075 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 3864 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 7940 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK