Анкета

Въпрос: Подписваш ли се под това?

  • Твърдо Да!
    - 25 (61%)
    Твърдо НиЕ
    - 4 (9.8%)
    Не ме интересува
    - 8 (19.5%)

Общ брой гласове: 35

Автор Тема: Писмо до Бойко Борисов  (Прочетена 4599 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Писмо до Бойко Борисов
« -: Nov 01, 2009, 21:27 »
Уважаеми г-н министър-председател,

Днес видях новина, че държавата ни се е изправила пред още един разход. А именно, че е необходимо на фирмата Майкрософт да се доплатят около 20 милиона долара за лицензи за Windows.

Като загрижен за джоба на държавата човек, бързам да ви уведомя за следното:

Закупените от Майкрософт лицензи за Windows превишават възможностите на държавната администрация да ги използва между 2 и 3 пъти. (Закупени са общо около 40 000 лиценза, докато компютрите в държавната администрация, на които закупеният Windows XP би могъл въобще да тръгне, са по различни оценки между 12 и 18 000.) Излишъкът от лицензи към момента няма как да бъде използван от държавата, още повече, че това е вече стара версия на продукта.

В тази връзка, бих предложил идеята излишните лицензи да бъдат върнати на Майкрософт. Впредвид кризисните обстоятелства, в които се налага да се отказваме от сделки, които биха защитили сигурността на държавата ни, е редно, разбираемо и логично закупените излишъци от софтуерни лицензи да бъдат върнати. (Тъй като производствената стойност на отделния лиценз клони към нулата, Майкрософт пък нямат защитимо основание да претендират, че такава сделка им нанася щети.)

С пожелания за успех в овладяването на кризата,

Григор Гачев.

http://www.gatchev.info/blog/?p=870
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Гост
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #1 -: Nov 01, 2009, 21:49 »
Аз съм предателя( с отрицателен глас )! Ако някой се интересува,де ...  ;D

П.П
Ето какво правят хората. Според мен много хубав сайт. Ако имате свободно време, и не ви се излиза с компания ,това е начина да се усмихнете доволно...

Пояснение: Връзката със свободния софтуер е, че студито предлага всичките си амтерияли безплатно на смея да твърдя доста добри резолюции. Порадвайте им се...

Поздрави,
Развигор Гръмчев
« Последна редакция: Nov 01, 2009, 22:15 от shoshon »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #2 -: Nov 01, 2009, 22:10 »
Хех, някакъв друг Златко се е подписал в блога на Григор. За протокола да се отбележи, че не съм аз.  ;) Мен, честно казано, малко ме интересува.

// go_fire, направо помислих, че си Григор с така поставен текст. Ама на снимката много ми приличаш на един мой приятел, той е военен.
Активен

Без правила няма игра

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #3 -: Nov 01, 2009, 22:24 »
съгкасен съм с теб колега
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #4 -: Nov 01, 2009, 22:27 »
Гласувах с "да" и какво следва?Ще ме броят за подписал ли?! ;D
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #5 -: Nov 01, 2009, 22:59 »
Не ме интересува. Аз се надявам след края на кризата да няма САЩ, Microsoft и тази юсащина Windows  [_]3
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #6 -: Nov 02, 2009, 00:05 »
Бойко, като бивша мутра, го интересуват парите (и колите). Съмнявам се това предложение,  въобще да стигне до него, но дори и да е така, много вероятно е да бъде подминато с пренебрежение.
Много ясно, че "за".

/извън/темата/
Не ме интересува. Аз се надявам след края на кризата да няма САЩ, Microsoft и тази юсащина Windows  [_]3
Разбира се, че няма да има. Така ще е по - добре за всички, включително и за тях. За да могат да оцелеят трябва всеки щат да придобие държавна автономия.
Все пак това са изцяло заграбени земи. Радвам се, че коренното население ще си върне това, което му принадлежи.
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #7 -: Nov 02, 2009, 00:29 »
Няма ли да е по-лесно да пуснете електронна петиция да забранят уиндоус?  :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tweeg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: openSuSE 10.0
  • Window Manager: KDE 3.4.2
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #8 -: Nov 02, 2009, 08:29 »
А на тези с 3.11, NT, 98, Me, 2000  кой ще им плати лицензите?
Активен

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #9 -: Nov 02, 2009, 10:22 »
Подписах се, обаче не разбрах това
...на които закупеният Windows XP би могъл въобще да тръгне...

Едно време Ники Маус сключи договор за няколко хиляди лиценза за Windows Vista, съмнявам се някой да направи downgrade към Windows XP.
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #10 -: Nov 02, 2009, 10:24 »
А на тези с 3.11, NT, 98, Me, 2000  кой ще им плати лицензите?
Да, най - големия негатив от договора, който Малкият Мук ни спретна, е че позволи, лапвайки подкупче от Меките, лицензите им да се предоставят  ПОД НАЕМ на държавата, срещу огромни суми, които надвишават в пъти продажната цена на продуктите им!
Така че старите бози данъкоплатецът ще ги плаща вечно, защото и следващият договор ще е в наш ущърб. Майкрософт ще се погрижат за това, вервайте.
Което не се купува с пари, се купува с повече пари...
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

Mitaka

  • Гост
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #11 -: Nov 02, 2009, 12:32 »
Каквото и да си говорим, Линукс не може да замени Уиндоус почти никъде, където има нужда от някакъв специализиран софтуере, както е в ДА. Кой ще плати за пренаписването на всички приложения, които се ползват??? Така наречената "линукс общност" ли? Едва ли! Или ще фи пренапишат безплатно?

Да не говорим за офис приложенията, където тази бъглива БОЗА ОпънОфис, която не става за нищо по-сериозно от написването на някакъв текстов файл едва ли би свършила работа на някой.

А дори и да се избере някой линукс, то той със сигурност ще бъде платен (я мандрива, я редхат) и пак някой ще гушне парите!!
Активен

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #12 -: Nov 02, 2009, 13:09 »
здравеите многоо уважаеми господин митко аз твардя че всички програми за бозаята вече ги има  и за линукс а опен офис мога да ти кажа че въобще нее бъгав и си работи много добре това че ти не можеш да работиш с него си е абсолютно твои проблем а относно мандрива и радхат има и безплатни версии да си чувал за федора и мандрива фрее не нали
така че преди да пишеш не разбории моля те чети малко а и какво си мислиш че в даржавната ни администрация всичко се плаща съвсем нее  така а относно мадрива има си хранилища куито се добавят и си качваш така наречения затворен код
аиде сега марш да четеш
Активен

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #13 -: Nov 02, 2009, 13:34 »
@Митака:
Когато започнах да чета поста бях готов да застана зад твоята позиция. Харесвам ОпънОфис, но признавам, че трябва още време докато го докара като стабилност до МС Офис (говоря за ХР, защото по-нови не са ми трябвали и не съм позлвал). И това време ще дойде и то скоро, сигурен съм, но все още не. Колкото до специализираните приложения ... говорим за държавна администрация - съмнявам се да имат нужда от CAD системи, за да говорим за чак толкова специализирани приложения.
Мисълта ми обаче беше друга, в писмото никъде ама никъде не се споменава и думичка за отворен код, просто се посочва една ... да кажем недомислица ... от която единственият ефект е да струва пари.

*Това е лично мнение, не желая да влизам в какъвто и да е флейм по повод опън офис, политически възгледи и отношение към Ники Василев или родителите му от женски пол.
Активен

KoIoSoS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 107
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: Xfce4.8
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #14 -: Nov 02, 2009, 14:04 »
Подписах с ДА.Но най-малкият проблем на ДА е софтуерът.Там имат значителни хардуерни
проблеми с елемети на фалшив интелект.Всяка миграция ще е скъпа.Впрочем защо не мигрираме направо към ДА с изкуствен интелект?
Активен

it is better to solve the right problem the wrong way than the wrong problem the right way   -- Doug McIlroy
Slackware Propaganda
http://video.google.com/videoplay?docid=-5210026640879077823