Анкета

Въпрос: Подписваш ли се под това?

  • Твърдо Да!
    - 25 (61%)
    Твърдо НиЕ
    - 4 (9.8%)
    Не ме интересува
    - 8 (19.5%)

Общ брой гласове: 35

Автор Тема: Писмо до Бойко Борисов  (Прочетена 4595 пъти)

Mitaka

  • Гост
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #15 -: Nov 02, 2009, 14:18 »
@Митака:
. говорим за държавна администрация - съмнявам се да имат нужда от CAD системи, за да говорим за чак толкова специализирани приложения.

Не, няма да ползват CAD системи, но имат редица други софтуерчета, някои от тях - много стари, писани преди години, които в момента си работят. И именно там е проблема - защо нещо работещо и вършещо работа трябва да се "мигрира"? Нито ще се спестят пари, нито ще се спести време. Комисионните пак ще бъдат платени на когото трябва. А относно изказванията за ползване на безплатни дистрибуции - това е несериозно!
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #16 -: Nov 02, 2009, 14:34 »
Съгласен съм с Mitaka Това Това което работи не трябва да се пипа докато не се скапе или докато не стане нефункционално Тогава да се сменя Така за мен като данъкоплатец е най-ефтино. Докато държавата не инициализира сама въвеждане на опен сорс в администрацията нищо няма да стане Дотогаво ще си плащаме защото това са наши задължения по стари дългогодишни договори с M$
Активен

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #17 -: Nov 02, 2009, 16:31 »
Eто че новата Сиела 5 се предлага с Линукс поддръжка. Както е известно ДА я ползва по сключен договор.
Честито!

http://www.ciela.net/news.aspx?lang=bg&newsID=126
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #18 -: Nov 02, 2009, 16:38 »
Много хора тук пишат за състоянието в ДА, без да са наясно с положението. В администрациите има различни звена които ползват специализиран софтуер. Това са ГРАО, местни данъци и такси, счетоводните отдели. В останалите звена на админстрацията се използва някаква деловодна програма и някаква правно-информационна система. Мисля, че нападките към Опен Офис са неоснователни. Пакетът може да бъде идеален заместител на МS Office. Имайки впредвид, че последният се ползва единствено за набиране на текстови документи и по-малко документи съдържащи таблици. В повечето случаи компютърните системи в администрацията се използват, като пишещи машини. Така, че не виждам какъв е проблемът да се използва ОС Линукс и Опен Офис. Деловодните и правно-информационните продукти да са уеббазирани, т.е. работата с тях да става локално през браузер. На останалите компютърни конфигурации, на които е необходим специализиран софтуер може да бъде инсталиран Уиндоус, а офиспакетът да остане Опен Офис. Така няма да има проблем със съвместимостта на документите. В този случай може да спестят средства от дължими лицензи.

P.S. Забравих да добавя, че за компютрите с Уиндоус е необходим и антивирусен софтуер. Това води до още разходи.
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 16:43 от lz »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #19 -: Nov 02, 2009, 17:25 »
Eто че новата Сиела 5 се предлага с Линукс поддръжка. Както е известно ДА я ползва по сключен договор.
Честито!

Мда и самите MicroSoft-MacroProfit се усетиха;D
« Последна редакция: Nov 02, 2009, 17:29 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #20 -: Nov 02, 2009, 18:58 »
Не мога да разбера защо през 2-3 месеца се подновява тази тема за свободен софтуер в българската администрация. Много по-важно според мен е да се премине към свободен софтуер в училищата. Там няма специализиран софтуер, основно обучението е на Word, Excel, Powerpoint, програмиране с Pascal, C, Java... Абсолютно всичко това може да бъде правено и на коя да е Линукс дистрибуция (или дори някое BSD, OpenSolaris). А лицензите на M$ за софтуера им в образованието не са жълти стотинки. Така десетки хиляди ученици ще се запознаят със свободния софтуер, част от тях ще си го инсталират и на домашните компютри. В Македония се случи подобно нещо.
http://www.ubuntu.com/news/macedonia-school-computers
Друг е въпросът, че в много училища преподавателите по информатика са преквалифицирани учители по труд и техника, физкултура или музика, които и с Windows не се оправят. Положението в държавната администрация обаче не е по-различно.
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #21 -: Nov 02, 2009, 19:19 »
Не мога да разбера защо през 2-3 месеца се подновява тази тема за свободен софтуер в българската администрация.
след като администрацията премине на отворени стандарти (не задължително свободен софтуер), то и в бизнеса по-бръзо ще навлязат отворените технологии. съответно няма да има обяви за работа с изискване за word или excel. съответно в училищата и другите организатори на комп.курсове няма да преподават M$ офис. та така...
Активен

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #22 -: Nov 04, 2009, 15:17 »
Ще се наложи да се повторя, но не разбирам защо темата отиде в тази посока. Никъде в "писмото до премиера Борисов" думичка не се  споменава за отворен код, а за пари дадени за лицензи, които не се използват (доколкото информацията може да бъде приета за достоверна).

Поздрави
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #23 -: Nov 04, 2009, 18:54 »
С такива родилни напъни не се бори администрация,която се е хванала с платени продукти и прочие.Нали и за тях трябжа да има нещо под масата.Работех в държавно учреждение до скоро и смея да твърдя,че покрай закупуването на този или онзи продукт стават големи алъш-вериши.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #24 -: Nov 04, 2009, 22:32 »
Направих си експеримент и три дена се смях. Никой реално не прочете, какво пише в писмото. О да тук всички сме за СС и открити стандарти. Само дето в писмото става въпрос за нещо много по-малко обхватно и значително по-практично от това набиваме акъл на дебели глави. В него пише, че сме платили за поне три пъти повече лицензи на М$ Шандош иМ$ Уфсъ от реалните нужни на администрацията ни. И се предлага лицензите за неупотребеното да бъдат върнати и така да се спестят няколко десетки милиона.

А да иначе и аз си мечтая да ида в общината и да видя гном/кде/нещо си + ОО.о, ама това е сверата на мечтите в Абсурдистан.

Хайде наздраве  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Гост
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #25 -: Nov 05, 2009, 08:06 »
Ами да go_fire. Не знам защо но все се сещам че нашата малка дружинка е като България в Българията. Ние си имаме примерно блогъри.
Такива дето обединяват обществото срещу правителството, глобалното затопляне и всякави поризлизащи конспирации( Златко )
Такива които провокират българския характер ( Ти )
Такива дето са като фурнаджийска лопата, на всяко гърне мирудия и т.н ( Аз )
Трябва да си намерим един да говори и за футбол. ( Скоро имаше тема и за жени... )

Не че не обичам да си дрънкаме - напротив. Просто правя паралел.
 
Имаме си и репортери ( Е новинките ни са малко поостарели и малко поожълтели, а и малко неточни, но пък са си наши! )

На многото "Да!" ще задам въпросченце - представяте ли си тема в форума на "ДА" - "Екрана ми стои черен" :D

« Последна редакция: Nov 05, 2009, 09:30 от shoshon »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #26 -: Nov 05, 2009, 11:58 »
Ами да go_fire. Не знам защо но все се сещам че нашата малка дружинка е като България в Българията. Ние си имаме примерно блогъри.
Такива дето обединяват обществото срещу правителството, глобалното затопляне и всякави поризлизащи конспирации( Златко )
Такива които провокират българския характер ( Ти )
Такива дето са като фурнаджийска лопата, на всяко гърне мирудия и т.н ( Аз )
Трябва да си намерим един да говори и за футбол. ( Скоро имаше тема и за жени... )

Не че не обичам да си дрънкаме - напротив. Просто правя паралел.
 
Имаме си и репортери ( Е новинките ни са малко поостарели и малко поожълтели, а и малко неточни, но пък са си наши! )

На многото "Да!" ще задам въпросченце - представяте ли си тема в форума на "ДА" - "Екрана ми стои черен" :D
                Има платени дистрибуции с потдръжка - Mandriva, SUSE ! ЕЕЕЕ- като ги има да го духат всички с лайняния мяйкрософттттт!!!!!!!!!- Е за това трябва да претендираме-ааа бойко къв е бе- изтънчения Linux  не е за  дебелашкия му манталитет. Нищо, че в BMW- то му пак цъка
 Линукс !!!!!!!!!!!!!!- свини нещастни прости!!!!!!!!!!
« Последна редакция: Nov 05, 2009, 12:01 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #27 -: Nov 09, 2009, 12:05 »
Направих си експеримент и три дена се смях.
Браво! Следващия път кажи, че ще пишеш до султана.
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #28 -: Nov 12, 2009, 19:38 »
bulg това писмо не съм го писал аз. Дал съм и връзка към този дето го е писал. А ако имаш предвид, че ще постигна по-голям успех ако пиша на едно лице свалено и екзекутирано преди век, си много прав. [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Писмо до Бойко Борисов
« Отговор #29 -: Nov 12, 2009, 23:31 »
 :o   O0

//извън.темата
HP, както се очертава, са се споразумели с 3Com, да ги купят.
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com