Автор Тема: Малко съвети за начинаещ  (Прочетена 1868 пъти)

Dinev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Малко съвети за начинаещ
« -: Nov 06, 2009, 23:32 »
Здравейте и от мен.Виждам,че във форума има доста компетентни хора,които ще успеят да ми помогнат.Ако темата ми за този раздел,моля да ме извините.

Спрял съм се на OpenSuse 11.0.Нямам никакъв опит с какъвто и линукс да било.Въпросите ми са:
-тази версия удачна ли е за човек,който не е наясно с линукс
-машината ми е старичка Celeron 2.4, 1gb ram,Radeon 9550-достатъчно добра ли е за тази версия на линукс
-ще имам ли проблем с монитора,който е с резолюция 1440х900,както и с 5.1 звука
-настройването на PPPoE връзката става доста трудно,и всичко което изчетох не ми стана ясно
-заделил съм 10GB за него,достатъчни ли са
-по време на инсталацията ли трябва да се форматира диска с win (c:) или преди това

Благодаря предварително.Който успее да помогне получава  [_]3  :) Поздрави
« Последна редакция: Nov 07, 2009, 00:04 от Dinev »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #1 -: Nov 07, 2009, 00:11 »
1. Да. Никой, който е наясно с ГНУ/Линукс не би я ползвал ;) Съжалявам Морбит.

2. Напълно ти е достатъчна машината. Евентуален проблем, ако звуковата платка е креативка и по-специално аудиджи. Това е, защото е противен закрит хардуер с изкуствено направени програмни ограничения на ниво водачи. По възможност избягвай този производител- крайно е некоректен към потребителите си, независимо на коя ОС са.

3. Най вероятно няма да се наложи почти нищо да настройваш по връзката с мрежата, Yast2 помага много, не се плаши.

3. Да на първо време стигат, но ако ползваш сериозно системата ще ти отеснеят. Има варианти с още дялове за определени цели, но още не си стигнал до там. Скоро и за това ще говорим евентуално.

4. Както желаеш. Ако си свикнал да цепиш дискове с някаква свинщина за боза, го направи. Ако не то инсталатора е достатъчно умен. По твой избор.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sverdlov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 351
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #2 -: Nov 07, 2009, 13:20 »
Препоръчвам ти Кубунту, идеална е за начинаещи. Кратко, но.. дано да ти е полезно.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #3 -: Nov 07, 2009, 13:36 »
-тази версия удачна ли е за човек,който не е наясно с линукс
Тази версия е напълно удачна за начинаещ, инсталирай без да се замисляш. Suse се води user friendly дистрибуция.



Цитат
-машината ми е старичка Celeron 2.4, 1gb ram,Radeon 9550-достатъчно добра ли е за тази версия на линукс

Машината ти е напълно подготвена за Линукс, Celeron не са от най-добрите процесори (лично аз ги ненавиждам), но за Линукса това няма да е проблем. RAM паметта ти е приемлива/достатъчна за да си бачка Линукса като пушка. За видео картата ти проверих тук http://www.x.org/wiki/radeon и пише, че опен соурс драйвера поддържа 2D и 3D, т.е. не би трябвало да имаш никакви проблеми с видео каратата. Видеото трябва да ти работи без инсталиране на каквито и да е драйвери от сайта на ATI, лично ако питаш мен аз бих използвал отворения драйвер. Освен това за постари видео карти АТИ изключва поддръжката, така че за в бъдеще с отворения драйвер ще си сигурен, че ще ти бачка всичко ако от АТИ решат да спрат поддръжката за твоята карта.



Цитат
-ще имам ли проблем с монитора,който е с резолюция 1440х900,както и с 5.1 звука

Не няма да имаш никакви проблеми с резолюцията или поне не би трябвало да имаш, а ако случайно имаш проблеми, то те са лесно отстраними. За звука - също не би трябвало да имаш проблеми, освен както каза колегата преди мене ако звуковата карта е някаква изгъзица. При Линукс важи правилото - колкото по-старо толкова е по-подържано, т.е. е по вероятно да се поддържа.



Цитат
-настройването на PPPoE връзката става доста трудно,и всичко което изчетох не ми стана ясно

Настройването на PPPoE връзка трябва да е елементарно, на съм бачкал на openSuse, но досега с PPPoE не съм имал никакви проблеми (освен в началото, когато започнах с Линукс и бях гол и бос по тази тема). Ако не е възможно да се настрои графично по някаква причина, то трябва да може да се настрои ръчно чрез конзолата и/или редактиране на съответните конфиг файлове.

Цитат
-заделил съм 10GB за него,достатъчни ли са

Като за начало са напълно достатъчни, за по-нататък не знам, зависи какво правиш и какво инсталираш. Аз лично съм заделил 30GB за моя Линукс, стоят си празни повечето но предпочитам да има отколкото после да се чудя какво да правя. Иначе в началото като се запознавах с Линукс (преди 3 години) съм инсталирал и на 5GB. Но мисля, че минимума за нормално работа на съвременните Линукс дистрибуции е поне 10GB.



Цитат
-по време на инсталацията ли трябва да се форматира диска с win (c:) или преди това
Препоръчвам ти да го направиш по времме на инсталацията, т.к. така и така по време на инсталацията трябва да зададеш файловата система на съответния дял, т.е. излишно е да форматираш преди това и после пак при инсталирането. По-добре Линукса да си форматира дяла с неговите инструменти, за да няма проблеми след това.


Добре дошъл в клуба на Линукс. Само искам да направя някои пояснения - най-важното е да нямаш някакви свръх очаквания спрямо Линукс, т.к. Линукс не е Виндовс, т.е. не е толкова лесен, но пък ако веднъж му свикнеш, то това ще е любов до края на живота. Линукс си има както предимства така и недостатъци спрямо Виндовс, но идеални неща няма. Важното е, че Линукса върви напред и става все по-лесен и по-лесен. Но за без пари това е положението, който иска повече има си Вин. Ако досега не си ползвал Линукс ще ти трябва една години на  усилено тестване и четене, за да му свикнеш. Веднъж като му свикнеш и си изградиш навици, за това как да търсиш решение на възникналите проблеми или нужната интересуваща те информация всичко ще си дойде на мястото. Ако мога да направя сравнение между Вин и Линукс - Вин е училищното ниво, докато Линукса това е вече университет. Т.е. за ползването му понякога се изисква малко повече усилия и може би интелект.

Май това е което исках да кажа, поздрави :)


ПС: Пиши след като инсталираш и ползваш за кратко системата какви са ти впечатленията и дали очакванията ти са се оправдали. Просто съм любопитен да чуя мнението на някой, който туко що се е сблъскал с Линукс.
« Последна редакция: Nov 07, 2009, 13:39 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

anstas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Debian Mandriva Sabayon
  • Window Manager: Gnome & KDE
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #4 -: Nov 07, 2009, 13:58 »
Здравей!
И добре дошъл в света на Линукс!

Колегите, писали  преди мен са съвсем точни и изчерпателни,
но искам да добавя, че ще бъде добре да свалиш Live CD на
дистрибуцията, която си харесал.
Така ще имаш възможност да провериш, кое и как от хардуера ти се разпознава ...
В смисъл, че ще можеш да направиш предварителни тестове на
дистрибуцията без да се налага да я инсталираш.

С поздрави и УСПЕХ!
Активен

Ако Господ се бе посъветвал с мен, когато е  създавал света,  щях да му препоръчам да го устрои по-просто.     Алфонс X МЪДРИ, крал на Кастилия.

GNU/Linux user 462005

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #5 -: Nov 07, 2009, 18:36 »
@уфф т.5

Насе защо не си направиш подписа връзка към:

http://counter.li.org/cgi-bin/runscript/display-person.cgi?user=462005
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Dinev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #6 -: Nov 08, 2009, 19:06 »
Здравейте отново.С инсталацията на сусе-то имах проблем.Излязоха ми няколко грешки за липсващи файлове и нещо не се получи.Сега съм с live cd на убунту 9.10 и съм много доволен.Нямам проблеми с видеото и аудиото пуснах пппое връзката без проблем.Допада ми като ОС,само че ще има доста четене докато и свикна.Може ли някой да ми каже как точно да я инсталирам.Когато започна стигам до едно място където не мога да се оправя ( в смисъл не знам как ).При инсталация на ХР изтриваш С-то( за форматиране) и после пак го създаваш.Мога ли да постъпя по същия начин.Благодаря много за отговорите които получих относно горните ми въпроси  [_]3 [_]3 [_]3
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #7 -: Nov 08, 2009, 19:20 »
По ясно от това няма как да ти го обясня http://news.softpedia.com/news/Installing-Ubuntu-9-10-126370.shtml

Ще си спестиш доста проблеми ако инсталираш не Ubuntu 9.10, а Ubuntu 9.4.
Иначе инсталацията е същата.
Няма нужда да си триеш старата система. Просто отдели от C или D диска 10-15GB свободно място и при инсталацията, след като избереш ръчно разделяне на дяловете форматираш празния дял в ext3 или ext4 и монтираш на него root /коренова/ файловата система [ /.]
след това на всичко даваш OK. При стартиране на компютъра програмата за начално зареждане те пита  коя система да стартира- Windows или Ubuntu. В превюто е показано да си отделиш home и swap дял. По принцип за мен това е идеалната комбинация, но ако си запазиш windows-а инсталирай само кореновия дял, като ще записваш филми и друга обемна информация на D- дяла. Това http://distrowatch.com/table.php?distribution=gparted ще ти помогне много за преоразмеряването  на дяловете. Стартира се като Live CD. При зареждането избираш български език, така, че няма какво да объркаш.
« Последна редакция: Nov 08, 2009, 20:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Dinev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #8 -: Nov 10, 2009, 17:28 »
Здравейте оново.Криво-ляво оправих се с инсталацията.Много съм доволен от графичната среда.Сега следва другия ми въпрос.Как да инсталирам приложения.Намерих статия,където мн хубаво е описано какво ми трябва,но не и как да го инсталирам. Skype error : Dependency is not satisfiable: libqt4-dbus (>= 4.4.3)

P.S: Ubuntu 9.10
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 17:43 от Dinev »
Активен

anstas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Debian Mandriva Sabayon
  • Window Manager: Gnome & KDE
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #9 -: Nov 10, 2009, 17:40 »
Добра вечер!

Извинявай, не разбрах коя дистрибуция си инсталирал ...
Радвам се за успеха ти!


Активен

Ако Господ се бе посъветвал с мен, когато е  създавал света,  щях да му препоръчам да го устрои по-просто.     Алфонс X МЪДРИ, крал на Кастилия.

GNU/Linux user 462005

shoshon

  • Гост
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #10 -: Nov 10, 2009, 18:02 »
Здравей! Както най-вероятно си разбрал програмите в линукс се инсталират чрез пакетен мениджър. Той отговаря и за задоволяването на зависимостите ( библиотеки и програми нужни за изпълнението на дадена програма)
1) Трябва ти работеща интернет връзка.
2) Отиди на System->Administration->Software Sources->Third party ->[ избери отметките на двата линка ]
3) Изтегли skype от http://www.skype.com за най-новата версия Ubuntu
4) Цъкни два пъти в-у файла, дай Install, идентифицирай се и кажи дали ще се инсталира.

Ако все пак не стане може да изтеглиш Static пакета от сайта. Разархивираш го в някоя папка по избор в домашната директория ( задължително! )  и изпълняваш файла skype (не картинката)
Успех!

П.П. Важно е да знаем дали си имал вземане даване с програми на КДЕ ?
Активен

anstas

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Debian Mandriva Sabayon
  • Window Manager: Gnome & KDE
    • Профил
Re: Малко съвети за начинаещ
« Отговор #11 -: Nov 10, 2009, 18:11 »
Имаш поща в личните съобщения!

 [_]3
Активен

Ако Господ се бе посъветвал с мен, когато е  създавал света,  щях да му препоръчам да го устрои по-просто.     Алфонс X МЪДРИ, крал на Кастилия.

GNU/Linux user 462005