Автор Тема: СЪВЕТ  (Прочетена 3755 пъти)

damageplan

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
СЪВЕТ
« -: Nov 07, 2009, 20:37 »
здравеите искам да мигрирам от windows на LINUX и сега почвам с въпросите.
1-во като за съвсем начинаещ какво ще ме посъветвате (много моля ако е възможно без съвети от сорта като не знаеш и ти е за севте си седи на windows, все пак и вие някога сте тръгнали от някаденали ?...) каква дистрибуция да пробвам преди около година се пробвах с едно Убунто ,качих го успешно но проблемите бяха по натаък, не можах, не знаех как да си инсталирам софтуера,а и честно казано не знаех какво от каде да си търся единствено скаип си намерих но не знаех как да го кача.
ако може малко инфо по въпроса за инсталирането, ако е възможно даите и некои скриин .2-тората причина поради кочто се от казах на бързо от Убунтото беше че съм фен на съраунд звука 5.1  конкретно имам прилични колони и си ме кефи ...
саундкартата е creativ X-fi EXTREEM AUDIO 7.1 но така и не можах да намеря линукс-ки драивъри за тази карта .ако може и тук малко помощ с директен линк от кадето мога да ги сваля.
и за финал ако може даите няква литература на български за линукс дестрибуциите,кадето е описано кое как каде и защо се случва в линукс.
много благодаря за всички които биха ми помогнали , и се извинявам на всичкиако съм досадил с въпросите си или ако не са правилно формулирани.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: СЪВЕТ
« Отговор #1 -: Nov 07, 2009, 21:18 »
Здравей! Първо лошата новина. Най-верояно няма да мигрираш. Почти сигурно е, че имаш очаквания, повечето от които няма да се изпълнят. Виждал съм го стотици пъти и само мога да се надявам да опровергаеш досегашния ми опит.

За инсталирането на програми. ..изтрито.. Убунту? ..изтрито.. менютата. Там на чист бългаски ти казват "Инсталиране на програми". ...изтрито...

Как да качиш скъпата няма да ти кажа по няколко прични. Първо това е безобразен, шпионски, собственически боклук от най-лошия възможен тип. На страницата им има пакет, а как се инсталират пакети, прочети ей тук:

http://debian-book-bg.openfmi.net/src/debian-book.html

Това го казвам, защото буквално на всяка крачка има тонове информация за това ..изтрито..

Искаш литература? Ето:

http://vstoykov.hit.bg/linuxdoc/

Отговарям малко по-грубо от колкото трябва, но ще прощаваш. Очевидно директно стреляш въпроси без дори да направиш елементарна проверка.

Само ще кажа за креативката. Смени я. Има водачи. И да те понякога работят, но самата платка е отпадък, който не заслужава никакво внимания. Ако си почитател на добрия звук си вземи Асус Ксонар, а това изхвърли или ако намериш някой балък, му го пробутай.

За сега толкова. ..изтрито..

Редактирано, съгласно т. 6 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
bop_bop_mara
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 22:22 от bop_bop_mara »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Гост
Re: СЪВЕТ
« Отговор #2 -: Nov 07, 2009, 21:29 »
Здравей.
Програмите за Линукс не се инсталират по познатия ти от Windows начин. Използва се или пакетен мениджър или се компилрират от код.
Съществуват много пакетни мениджъри, но най-често използваните са:
От Debian: dpkg – работи с .deb пакети
От Redhat: rpm – работи с .rpm пакети
В тези пакетис е съдържа следната информация:
1)   Прединсталационна конфигурация
2)   Зависимости ( Необходими библиотеки и програми )
3)   Файлове на програмата
4)   Слединсталационна конфигурация
Към тези конзолни приложения вървят и графични инструменти които са нагодени за различните дистрибуций
Ubuntu: apt-get (конзола ) ; System->Administration->Software Packages
Mandriva: urpmi (конзола ); Mandiva Control Center -> Add/Remove Programs
Fedora:  yum (конзола); System->Аdministration->Add/Remove Programs
Добавянето на софтуерни източници става по различен начин. Моля обърни се към HELP на съответнада дистрибуция. Update-ите също са автоматични и се контролират от тези инструменти.
Компилирането е по-труден процес. Всеки пaкет си има изисквания които се четат в README или INSTALL файла.

ВАЖНА БЕЛЕЖКА!!!
Не е задължително всяка програма която сте свикани да използвате да е предоставена и за Линукс. Въпреки това доста неща имат техните еквиваленти ( с различни имена). Търсенето на „Excel за Линукс” неизбежно ще доведе до провал. Добър въпрос като “Електронни таблици в Линукс”, „Spreadsheets in Linux” или еквиваленти ще дадат реален резултат.

Драйвери.
Инсталирането на драйвери в Линукс е труден процес. Допълнително бъдещият потребител трябва да знае , че една непопулярна операциона система често изпитва затруднения в осигуряването на подръжка от различните производители. За да бъдем максимално обективни трябва да споменем, че ПОВЕЧЕТО драйвери за линукс НЕ се предоставят от производителя на съответния хардуер а от линукс общотнстта. Търсенето на драйвер в сайта на производителя често е загуба на време.
Архитектурата на Линукс ядрото е важна точка от опознавателния процес. Най-вече неговата монолитност.  Ако същесвува решение за определен хардуер то често е вече вградено в ядрото ( и не изисква допълнителна иснталация над райвери ). Тук трябва да направим изключение – собственическите драйвери на някой компаний ( nVidia, ATI,…). Те не са част от ядрото, но могат да бъдат изтеглени от сайта на съответния производител, както и чрез пакетния мениджър.
Най-добрия начин за съществуване на драйвери е да се тества системата в Live режим.

Цитат
много моля ако е възможно без съвети от сорта като не знаеш и ти е за севте си седи на windows, все пак и вие някога сте тръгнали от някаденали ?...
ВАЖНО!!! Инсталирането на операциона система е отговорен процес. Често изсиква специални познания и компютърна грамотност. Допълнителния задълбочена подготовка в-у важни проблеми като инсталация на драйвери и осигурянването на достоверни източници на информация е отговорност на оператора.

За Creative картата:
sudo apt-get install gstreamer-gssv4
Но за момента не съм сигурен дали ще проработи
« Последна редакция: Nov 07, 2009, 22:15 от shoshon »
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: СЪВЕТ
« Отговор #3 -: Nov 07, 2009, 23:51 »
Здравей,

Аз като за начало те съветвам да не си затриваш Вина. Просто задели един дял за Линукса и го инсталирай там, така че да може да имаш дуал буут (т.е. при първоначално зареждане да може да избираш коя операционна система да зареди). После може да си играеш и тестваш колкото искаш, може да си инсталираш колкото си искаш дистрибуции, но винаги ще знаеш, че ако нещо се скапе Вина ще ти е под ръка и ще имаш винаги работеща система.

ПС: Хора призовавам за повече толерантност към новаците, нека си питат колкото си искат, колкото повече потребители има Линукс толкова е по-вероятно производителите на хардуер и софтуер да правят дрейвери/продукти за него, а от това всички само може да печелим. Така че повече потребители на Линукс=по-добър Линукс с по-добра поддръжка от към хардуер.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: СЪВЕТ
« Отговор #4 -: Nov 08, 2009, 13:38 »
...
Отговарям малко по-грубо от колкото трябва, но ще прощаваш. Очевидно директно стреляш въпроси без дори да направиш елементарна проверка.
...
;D

Вече има модерейта "он дъ рейда" и тя редактира този пост, съгласно т. 6 и т.4 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
bop_bop_mara
« Последна редакция: Nov 10, 2009, 22:19 от bop_bop_mara »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: СЪВЕТ
« Отговор #5 -: Nov 12, 2009, 19:42 »
//This post is marked as offtopic
@уфф петолиние от правилата

Мале Микис загазихме. Марчето ни реже яко. какво ще правим с такива жени, ей. Ако проължи така да не дава, до де ще стигнем?

Само не разбрах онова за двете секунди, защо го изтри цялото? И "удрям", защо да е нецензорно. Аз например много обичам да "удрям" дисковете с Убунту в стената, когато ми попаднат ;D
« Последна редакция: Nov 12, 2009, 22:50 от shoshon »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

damageplan

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: СЪВЕТ
« Отговор #6 -: Nov 15, 2009, 13:17 »
така , значи. началото на седмицата си качих убунту сървър,отцепих си едно 25гб-во парче от харда и го инсталнах, сървърчето работеше успешно едва няколко часа, късно вечертакомпа ми стана безобрзно бъгав, тромав и бавен, на следващия ден викнах едно другарче което по принцип с това си вади по софеата хлеба, сървъра не искаше да запали , после и уиндулс 7 не щеше да тръгне и пак на ново пре-инстал на всичко и на убунту и на уиндолс 7 .този път си качих ъбънто с графична среда. работи и то сравнително малко, след рестарт на компа
ми изписа че от 2 ОС не намира нито една. пробвах само уиндолс 7 да кача но не ми намери харда , и след като разглобих компа махнах  батерята на дуното и изкубах на харда кабелите за около 10-тина минути . събрах му карантията после и всичко тръгна сега съм с уиндолс 7 , моя приятел ми даде някво  убунто портабъл, каза че няма да имам никакъв проблем с него вие на какво мнение сте и без тъпи мнения ако може
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: СЪВЕТ
« Отговор #7 -: Nov 15, 2009, 14:21 »
Брех Шошоне от около седмица гледам мод те направили, ама аз си маркирах сам мнението, ти защо го домаркира?

За човека преди мен. Ами най-вероятно харда е тръгнал да си заминава. Другата възможност е CPU да не ти се охлажда добре. Последния и най-гаден вариант е чипсета да се опитва да изгори. Ако е това сигурно има някой цъфнал кондензатор, провери.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

damageplan

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: СЪВЕТ
« Отговор #8 -: Nov 15, 2009, 14:26 »
ами казаха ми че ако са на един хардиск, линукс и уиндолс 7 не се разбирали добре .аз залагам на това. по скоро ми кажете има ли фаида от
портабл версия на убунту
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: СЪВЕТ
« Отговор #9 -: Nov 15, 2009, 14:57 »
Пълни глупости са ти казали. Няма начин каквито и две системи на един хард (или повече) да си " общуват" , камо ли да се разбират. Докато работи едната система, другата просто не съществува в момента и представлява просто една файлова система. Та даже Уиндоса не я разбира и не я вижда, докато от Линукс можеш да виждаш Уиндолските файлови системи и даже да правиш каквото ти трябва. Само че ти, а не Самият Линукс.
Какво пък е това портабл версия. Да не би да имаш в предвид "жив" CD диск?
Както каза Go_fire явно имаш хардуерен проблем. Дано като си скубал това онова си си изчистил прахта в компа и да си продължи да работи.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

damageplan

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: СЪВЕТ
« Отговор #10 -: Nov 15, 2009, 15:07 »
ми имам предвид като  обикновенна портабл програма, ако проявява някои интерес може мога да я кача някаде и да ви дамлинк , за да добиете по голяма представа  :)
Активен