Автор Тема: probook 4515s и може би Ubuntu  (Прочетена 4636 пъти)

Eduard

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
probook 4515s и може би Ubuntu
« -: Nov 17, 2009, 23:43 »
Здравейте. Имам следният проблем:
Имам Виста, която е купена от магазин за доста пари преди 2 години. До 22-ри октомври вистата си работеше много добре, бързо и без проблеми. Сега обаче след излизането на 7 (най-вероятно умишлено), вистата започна да се скапва, да скърца и да работи все по-зле. А 7 струва към 450 лева и не ми се дават. По ред причини, свързани със средата на употреба също така 7 от тракер не е вариант. Та да попитам за няколко неща:

1)Убунту справя ли се добре с игри и всякакви триизмерни среди?
2)Как е производителността при игри спрямо Виста?
3)Коя версия да си инсталирам и какъв? Искам да е красив и много шарен, но в същото време да е икономичен и производителен.
4)Сложен ли е за работа или е като Вистата на принципа на щрак и некст?
5)Драйвери??? Чувам, че има сериозен проблем с драйверите и намиране на програми, а в сайта на производителят са сложили няколко и съвсем ненужни неща:
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=bg&prodNameId=3935147&prodTypeId=321957&prodSeriesId=3935146&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=2020

Еми това е.

А конфигурацията :  amd 2X2,3 , 4gb ram 800mhz , radeon 4330 512 mb отделна.
« Последна редакция: Nov 17, 2009, 23:47 от Eduard »
Активен

muxozavar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
  • Distribution: Debian Lenny / Fedora 11 x86_64 / Ubuntu 9.10 / Mac OS X 10.6.n
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: probook 4515s и може би Ubuntu
« Отговор #1 -: Nov 18, 2009, 00:01 »
Здрасти,
не искам да бъда груб, но ти ползва ли търсачката за въпрос 1 .. 4 ? има доста теми по тези въпроси, може би не пряко свързани с лаптопи, но мисля, че ще намериш отговорите.

На първо време може да си свалиш от http://www.ubuntu.com/getubuntu/download версия i386 да си я запишеш и да видиш как изглежда като си пуснеш LiveCD-то  [_]3

А че има проблем с драйверите на Ati това е факт, но с повече играчка всичко става  ;)
Активен

Eduard

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: probook 4515s и може би Ubuntu
« Отговор #2 -: Nov 18, 2009, 00:06 »
Здрасти,
не искам да бъда груб, но ти ползва ли търсачката за въпрос 1 .. 4 ? има доста теми по тези въпроси, може би не пряко свързани с лаптопи, но мисля, че ще намериш отговорите.

На първо време може да си свалиш от http://www.ubuntu.com/getubuntu/download версия i386 да си я запишеш и да видиш как изглежда като си пуснеш LiveCD-то  [_]3

А че има проблем с драйверите на Ati това е факт, но с повече играчка всичко става  ;)

Прав си. Извинявай. Сега си инсталирам виртуална машина и си свалям от ubuntu.com това, което излиза първо и препоръчват: 9.10 версия. Ако има проблеми ще питам. Мерси. А ми е много интересна тази ОС никога не съм я виждал. Едни хора казват добра, а други лоша... ще видя. Мислех, че 7 е 210 лева и бех отделил за него 210, но се оказа 210, но с лаптоп и ми писна от безконечната алчност на майкрософт и се надявам да има добра алтернатива в линукс...

между другото се надявам освен да е шарена и да е лека. Аз съм повече за 64 бита, но не ми се занимава с 64 битови ОС. 32 си е най-добре поддържано и вървежно според мен. [_]3

Яд ме е само, че малко оперативна памет ще ми даде фира, но пълно щастие няма.
« Последна редакция: Nov 18, 2009, 00:10 от Eduard »
Активен

Eduard

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: probook 4515s и може би Ubuntu
« Отговор #3 -: Nov 18, 2009, 01:50 »
A как се инсталират драйвери и има ли нещо като device manager? Защото никъде не виждам кои липсват и кои са питанки. Знам само, че ми липсват на видекартата, но ги свалям от производител и не може да стартира инсталациЯ?

Оправих се. Дали са ми го с .run и го преименувах на .exe и тръгна. Как да видя кои са инсталирани и кои са питанка?

Има ли някакви енергоспестяващи функции като power saver на виста?
« Последна редакция: Nov 18, 2009, 01:54 от Eduard »
Активен

Eduard

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: probook 4515s и може би Ubuntu
« Отговор #4 -: Nov 18, 2009, 01:58 »
Archive:  /home/peter/Downloads/ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64(2).exe
[/home/peter/Downloads/ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64(2).exe]
  End-of-central-directory signature not found.  Either this file is not
  a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive.  In the
  latter case the central directory and zipfile comment will be found on
  the last disk(s) of this archive.
zipinfo:  cannot find zipfile directory in one of /home/peter/Downloads/ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64(2).exe or
          /home/peter/Downloads/ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64(2).exe.zip, and cannot find /home/peter/Downloads/ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64(2).exe.ZIP, period.


Дава при опит за инсталация на драйвера.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: probook 4515s и може би Ubuntu
« Отговор #5 -: Nov 18, 2009, 05:52 »
Така, да не се разочароваш, но ако ти трябва операционна система, която да поддържа игри и програми на Уиндоус, то Линукс не е такава система.
Може да се подкарват игри и .exe, но през програмата wine. И въобще, в Линукс изпълнимите файлове нямат разширение .exe.
В Линукс дряйвери не се инсталират както в Уиндоус. Тук се наричат модули или са компилирани като част от ядрото. Ако нямаш необходимият драйвер за дадено устройство, то няма да работи. Така че, ако всичко ти работи, значи в ядрото си ги има необходимите неща. Изключение прави драйвера за видеокартата. В момента ползваш драйвер, осигуряващ само 2D ускорение. А този, който е частният драйвер трябва да ти осигури 3D ускорението, за да имаш ефектите на работният плот. Както си се ориентирал това ти е файла с разширение .run. Фактически това е скрипт и се стартира в конзолата със командата sh:
sh фаил.run
И въобще, добра идея е да прочетеш възможно най-много за Линукс операционните системи, преди да се хвърляш в дълбокото.
А, и във виртуална машина е безмислено да се мъчиш да пускаш ефектите и да търсиш 3Д ускорение.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
HP PRobook Sound and Ram ??
Настройка на хардуер
aL_5 12 5259 Последна публикация Sep 17, 2009, 08:44
от mbb
Linux Ubuntu - HP PROBOOK 4710s
Лаптопи
DrLevine 9 5208 Последна публикация Dec 03, 2009, 21:09
от virtpc
нов лаптоп НР4515s
Лаптопи
smaili1972 13 5469 Последна публикация Feb 24, 2010, 14:10
от Acho
HP 4515S - не се зарежда офис пакетът :(
Настройка на програми
raya24 8 3073 Последна публикация Mar 06, 2010, 20:09
от tyuio
HP Probook 4510s и Ubuntu 10.4. Нещо е тромав.
Настройка на програми
aL_5 17 5220 Последна публикация Sep 05, 2010, 17:13
от cybercop