Анкета

Въпрос: На къде отиват нещата с линукс?

  • Ядрото отива на добре, софтуера изостава.
    - 9 (17.6%)
    Ядрото отива на зле, софтуера на добре.
    - 5 (9.8%)
    Всичко си е ОК.
    - 7 (13.7%)
    Нищо не е добре.
    - 0 (0%)
    Има нужда от пренаписване.
    - 2 (3.9%)
    Вярвам, че Google ще го оправят
    - 0 (0%)
    Вярвам, че големите компаний ще го "оправят" (без да бъде опетнено от Google)
    - 3 (5.9%)
    Линукс си поживя, време е да си ходи
    - 0 (0%)
    Ще си ползвам Линукс, не ме интересува другите какво си ползват.
    - 16 (31.4%)
    Интересувам се от модата, и ползвам най-новите ОС (Включително и Линукс)
    - 0 (0%)
    Линукс ОС? ОС вече не е от такова значение.
    - 0 (0%)
    Не знам накъде отиват нещата, ама дано да е надобре че си изкарвам хляба с това.
    - 1 (2%)
    Работя в Windows среда и Линукс ми е конкуренция.
    - 0 (0%)
    Линукс е стабилен и затова става популярен
    - 5 (9.8%)
    Линукс не е стабилен ( в-у десктоп) скоро няма да бъде и на сървър
    - 3 (5.9%)

Общ брой гласове: 33

Автор Тема: Линукс Магарий  (Прочетена 6576 пъти)

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #30 -: Nov 25, 2009, 00:27 »
Всъщност допускаш малка, но много съществена грешка. Защо сравняваш apt с rpm. Точното ставнение е: rpm срвщу dpkg и yum срещу apt
П.П. И колко от тези напредничеви дистрибуции ги има по големите компании? Две, познай на какво базирани :)
Активен

0x2B|~0x2B

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #31 -: Nov 25, 2009, 00:48 »
yum - Yellowdog Updater Modified  - източник http://linux.die.net/man/8/yum

What is Yellow Dog Linux?
An open source, Linux operating system for home, office, server, and cluster users. Built upon the RHEL/CentOS core, Fixstars has since the spring of 1999 developed and maintained YDL for the Power architecture family of CPUs. This focus and dedication has lead to the world's leading Linux for the Power architecture.  - източник http://www.fixstars.com/en/products/ydl/

Fixstars
Type    Private, subsidiary of Fixstars Corporation
Founded    1999, 2008
Headquarters    San Jose, California
Industry    Operating systems, Services, Software
Products    Yellow Dog Linux
Website    us.fixstars.com
Източник - http://en.wikipedia.org/wiki/Fixstars_Solutions

Какво общо има YUM с бразилия?
Това твърдение пък съвсем не го разбрах "на практика можеш да блъксаш, каквото искаш, където ти падне" Би ли обяснил по-подробно?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #32 -: Nov 25, 2009, 01:03 »
Можеш да питаш tyuio, какво имам предвид, когато се опитваш да подкараш под Цент разни смахнати сървъри имащи само rpm. То си е приключение да си подкараш и самия Цент, ама това е друга тема.

Добре де, жълтото куче, не е бразилско, заблудил съм се.

@РН

Аз май нещо говоря неразбрано. Сравнявах двата модела. Всичко, което е на деб се управлява от APT. А за rpm има поне 4 различни начина и то само в дистратата включени в топ 10. Всяко си ползва свое решение. И колко ще изтрае сузанка не знам, от както Каноникъл взеха да предлагат платена подръжка и доста екстри, точно за корпорации. Малко са им кофти сървърните версии, ама то преди сузито всичко е добро. А РХ, ами то е ясно, няма да слезе от трона скоро и напълно заслужено, но това не е заради rpm и yum.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #33 -: Nov 25, 2009, 07:27 »
Тая дискусия отиде в съвсем неправилна посока. Обсъждаме "Линукс" магариите. Аз продължавам да твърдя, че няма Линукс магарии, а разминавания между реалност и очаквания. От една страна, има напълно изтествани, проверени и без бъгове версии на пакетите и от друга имаме версии в развитие (добавяне на нови функции). Вторите нито са тествани достатъчно, нито са отстранени проблеми, просто защото в момента се работи усилено върху тях. Никой не е обещавал, че вторите няма да осигурят проблеми на потребителя.
Еми ясно е, че човек ползващ вторите, а очакващ свойствата на първите, ще се почувства излъган, изигран и т.н. Но в случая Линукс какво му е виновен.
Колкото до RPM, нямам нищо срещу формата. Но .DEB просто е по-добър от всякъде. Не случайно най-популярната дистрибуция се пръкна точно с тази пакетна система.
Не виждам резон да срявнявам комерсиални дистрибуции. Нямам досег с такива но предполагам, че там всичко ще е на ниво и ще се ползват единствено супер стабилни версии на пакети - тоест, по-старички.
Отвратих се по скоро от пакетният мениджър на Fedora Core 4 - нямаше напълно автоматично решаване на зависимости. И когато при опит да инсталирам някакъв пакет ми изкара лист като от въпросник какви пакети да избирам (примерно 20 точки, в които да правя избор между два пакета ...) и при неправилен избор отново от начало ... Абе теглих му една майна и в коша.
Сега нещата са по-добре, разбира се, но все още си личи тромавост и липса на възможностите, предоставяни ми в Дебиан.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Линукс Магарии
« Отговор #34 -: Nov 25, 2009, 08:26 »
...
@РН

Аз май нещо говоря неразбрано. Сравнявах двата модела. Всичко, което е на деб се управлява от APT. А за rpm има поне 4 различни начина и то само в дистратата включени в топ 10. Всяко си ползва свое решение. И колко ще изтрае сузанка не знам, от както Каноникъл взеха да предлагат платена подръжка и доста екстри, точно за корпорации. Малко са им кофти сървърните версии, ама то преди сузито всичко е добро. А РХ, ами то е ясно, няма да слезе от трона скоро и напълно заслужено, но това не е заради rpm и yum.
Според мен не е задължително deb пакетите и базирани дистрибуции да се управляват с apt. Не че е лоша програмата, просто основния инструмент е dpkg. Относно SuSe - Новел завързаха доста тесни връзки с Microsoft, което означава че много корпоративни клиенти ще изберат тях за инсталация заради предлаганата по-лесна интеграция. Освен това имам спомени че четох нейде че Microsoft ще предлагат съпорт пакети за SUSe на свои клиенти, което пак налива вода в мелницата на Новел.
tonitochev, не сравнявай продуктите на RH с Федора, смея да твърдя че има известна разлика, пробвай се с CentOS
П.П. go_fire, дължа ти официално извинение за обвинението че не можеш да пишеш, стана известно объркване, друг е човека с "правописа" :)
Активен

0x2B|~0x2B

shoshon

  • Гост
Re: Линукс Магарий
« Отговор #35 -: Nov 25, 2009, 11:36 »
Цитат
Тая дискусия отиде в съвсем неправилна посока. Обсъждаме "Линукс" магариите. Аз продължавам да твърдя, че няма Линукс магарии, а разминавания между реалност и очаквания. От една страна, има напълно изтествани, проверени и без бъгове версии на пакетите и от друга имаме версии в развитие (добавяне на нови функции).

Точно така!

Според мен има проблеми и в двата процеса.
Защо мисля така: Линукс както твърди самия Линус, е разработен за десктоп. Ок. Какво представляват потребителите на десктоп-а:
1) Деца
2) Непрофесионалисти
3) Професионалисти

Очевидно е, че за първите няма никакво решение: Sugar не става.
За непрофесионалистите всичко си е наред - имаме Firefox, Opera, Chrome
За професионалистите, освен ако не си IT служител, не знам как ще ти помогне.

От друга страна, на сървър Линукс стой стабилно. Има добри комерсиални решения от Novell (Които всички много мразим), но OpenSource просто изостава. Нямаме си еквивалент на Active Direcotry, Share Point, и т.н. (То дори един свестен Mail клиент няма )

Е няма какво да се направи, защото все пак говорим за свободно разпределение на Workload-а.

Сега на въпроса - на къде отива темата. Ми темата беше малко флейм. Идеята да подразня някой скрит алтруист и да го помоля за малко bug reporting :)
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #36 -: Nov 25, 2009, 19:26 »
http://directory.fedoraproject.org/
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Линукс Магарий
« Отговор #37 -: Nov 25, 2009, 19:51 »
http://directory.fedoraproject.org/
... да. Говоря неподготвен. Мерси за инфото.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #38 -: Nov 25, 2009, 20:48 »
Алкохола ме изпревари, но може да се добави Самба4. А и не само. Еволюцията си е отлична програма, в много отношения по-добра от просволутия М$ Аутлук 2007.

И за децата има много какво да се предложи. Натъкмени икони си вървят със самите среди, има на разположение в Интернет много подходящи теми и дори цели дистрибуции. А и програми не липсват. Например Тукс пейнт за мен е най-добрата в класа си, а подържа и планшети с писалка. Да не говорим, че например това, няма аналог:

http://download.ooo4kids.org/
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear