Автор Тема: DEBIAN и ext4  (Прочетена 7557 пъти)

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« Отговор #15 -: Dec 07, 2009, 14:51 »
STANIC_SOUL, така е. Ubuntu инсталира ntfs-3g още при инсталирането му. Но защо де не е така и при Debian? Аз на това се очудвам. Нищо повече. Колкото до Kubuntu 9.10 то къщо е много добро. Въпроса е, че аз не харесвам KDE-то по принцип.
Jet, хайде по подробно. Свалям си исото на Debian нестабилен. Изпичам си го на DVD-то. Проверявам за грешки в копирането – няма. Решавам да го инсталирам на твърдият си диск. Почвам инсталация на графичен режим. Започва премигване на екрана, което продължава във вечността. Вярно е, че тогава трябва да се извърши инсталация в текстови режим. След това де се инсталира съответния NVIDIA драйвер и т.н. Да, но това което предлага  NVIDIA за моя ЛапТоп е много неподгходящо, защото след инсталацията на видеодрайвера започва наслагване на текста, независимо дали става въпрос за OpenOffice или за интернетбраузера. Споменах Ubuntu, защото той още при инсталацията генерира подходящ видеодрайвер за ЛапТопа ми. Нещо което Debian отказа да направи.
C2h5oh, Fedora е добра дистрибуция. Току що свалих Fedora 12 DVD и ще я пробвам. Преди време се занимах малко с 10-та версия.
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #16 -: Dec 07, 2009, 18:06 »
Ubuntu инсталира ntfs-3g още при инсталирането му. Но защо де не е така и при Debian? Аз на това се очудвам.
Еми, че защо да го инсталира? Повечето потребители, които ползват Debian са отдавна в света на Linux и просто ntfs дялове нямат ;)
Колкото до проблемите ти - търси, чети...
http://myfreesoft.net/phpBB2/viewtopic.php?t=663
http://myfreesoft.net/phpBB2/viewtopic.php?t=558
Еми отдавна са описани решенията къде ли не...
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #17 -: Dec 07, 2009, 18:14 »
... не може да ми „запали“ екрана. С линукс съм от 2000 година. ...
Dojnow, като си толкова наясно кажи ми защо при инсталацията не се стартира Х-са? Защо ако започна инсталация от графична среда екрана си премигва и премигва и толкова?
Защо изобщо инсталиране трябва да се прави в графичен режим ??? Защо изобщо в минимална работеща система трябва да има ненужни за работоспособността и' пакети, в случая ntfs-3g, след като при нужда могат да се добавят? Така базовата система се разширява според конкретните цели. "Удобствата" на *bunto си имат цена: затлъстяване и затормозяване:
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090427
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090504

Активен

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #18 -: Dec 07, 2009, 22:22 »
За мен дистрибуцията която се доближава най - много до Дебиан е Knoppix - http://knoppix.net/, като изключим разбира се Sidux.
Щом като искаш да изпробваш Дебиан и търсиш как да стане това пробвай горните дистрибуции.
Ext 4 не е проблем на Дебиан, проблема е някъде другаде.
 Успех
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #19 -: Dec 07, 2009, 23:07 »
Не знам защо все драпате да имате Дебиан инсталиран на диска си...Май защото не е за всеки и затова привлича.
Ами не бързайте.Не може от 1-ви клас да отидете направо в университета.То може,ама...не е за всеки.
Аз две години си работих с Мандрива,като през това време изчетох стотици страници информация,за да се подготвя за Дебиан.Може и хиляди да са били.Но четох,защото го исках.
Сега всеки начинаещ иска направо с Дебиан да започне работата си с Линукс.Ами не може.
Затова ви казвам на всички - сложете си дистрибуция,с която е по-лесно да започнете.И започнете.
После основната ви страница в нета трябва да стане чичко Гугъл и оттам - Линукс.И започнете много,ама много четене.За всичко.
Така се стига до Дебиан.Аз като сметнах,че съм стигнал донякъде,попитах тук.И хората ме упътиха,но мисля че ми трябваше малко.

Майката му е четенето.А преди това - много голямото желание да овладееш Дебиан.Това е свободата!

Успех на всички!
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

vyrgozunqk

  • Гост
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #20 -: Dec 08, 2009, 00:23 »
Не знам защо все драпате да имате Дебиан инсталиран на диска си...Май защото не е за всеки и затова привлича.
Ами не бързайте.Не може от 1-ви клас да отидете направо в университета.То може,ама...не е за всеки.
Аз две години си работих с Мандрива,като през това време изчетох стотици страници информация,за да се подготвя за Дебиан.Може и хиляди да са били.Но четох,защото го исках.
Сега всеки начинаещ иска направо с Дебиан да започне работата си с Линукс.Ами не може.
Затова ви казвам на всички - сложете си дистрибуция,с която е по-лесно да започнете.И започнете.
После основната ви страница в нета трябва да стане чичко Гугъл и оттам - Линукс.И започнете много,ама много четене.За всичко.
Така се стига до Дебиан.Аз като сметнах,че съм стигнал донякъде,попитах тук.И хората ме упътиха,но мисля че ми трябваше малко.

Майката му е четенето.А преди това - много голямото желание да овладееш Дебиан.Това е свободата!

Успех на всички!

Едни четат, други преинсталират по 5-6 пъти в седмицата... в крайна сметка все се научават, въпроса е кога и колко, не как...  ::) :D
Активен

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« Отговор #21 -: Dec 08, 2009, 09:25 »
Phantomlord, нещата с ntfs стоят така: - Аз не желая на компютъра ми да има инсталирана Winбозата, но българският президент наложи това. Стана след срещата му с Бил Гейтс още по време на първия му мандат. В България, за да ползваш електронен подпис за кореспонденция с държавни и общински институции трябва да правиш това, като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО използваш щатния браузер на Winбозата. Това налага да я имаш инсталирана. Не става въпрос за домашен компютър. Почти цяла Европа – държавни и общински институции минаха на Линукс. Ама ние сме се запънали и това е! Аз съм писал за това във форума преди години. Wine още не е толкова добре разработена и аз не я използвам. Все още има някои програми и приложения, които не работят под линукс. Става въпрос за използване на компютрите във фирмената дейност, а не само да го изучаваме в домашни условия за удоволствие и да се правим на велики. Представи си, че едно министерство трябва да премине на линукс и то на Debian. Колко ли време ще е необходимо на специалистите да го инсталират и то на десетки, че и на стотици компютри? А да настроят линукса за работа? Ето за това става въпрос. Тази е причината във фирмата ми да се използва само Ubuntu. Дори голяма част от служителите се научиха да го инсталират и конфигурират. И твърдят, че това е по-лесно, отколкото да инсталират бозата. Защото те не са софтуерни специалисти, не ги интересува това и се надяват, че специалитите ще им направят живота по-лесен и приятен. Защото линукса, за да измести бозата трябва да е достъпен за всички, да е на родния ти език и т.н. и т.н. А не да се ползва само от една много, ама много малка част от населението на земята и то твърдоглави „професори“ по линукс. Ще спра до тук.
Активен

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #22 -: Dec 08, 2009, 10:00 »
@viv1111
Мисля, че ни разбра неправлилно (или поне мен). Ще се  върна няколко стъпки назад и ще поясня.
Не си написал кое ДВД на дебиан си свалил - дали е нормално ДВД тестинг, дали е нетинст и т.н.
Ако инсталираш Дебиан от ДВД използвай опцията install или advanced install. И двата имат curces базиран инсталатор, а не инсталират в текстов режим. При втората опция ще имаш възможността да си избереш графичната обвивка - гном, кде, ексефце и т.н.
Ако всичко е наред след приключена инсталация системата автоматично ще ти монтира дяловете с ntfs. Вече ти казаха за ext4 и ядрото. Т.е. ако инсталираш от testing netinstall ще ти дойде с ядро 2.6.30 и ще имаш ext4. Но модула ntfs монтира само read only. Т. е. ще ти се монтират дяловете само за четене. За да корегираш това трябва да използваш ntfs-3g - за да поясня - http://www.debian.org/distrib/packages#search_packages на това място търсиш информация за пакетите и какво представляват те. Иначе:
Код
GeSHi (Bash):
  1. su
  2. apt-get install ntfs-3g
След това си редактираш /etc/fstab за да придобие приличен според теб вид и си OK.
Код
GeSHi (Bash):
  1. /dev/sda1       /               ext4    errors=remount-ro 0       1
  2. /dev/sda3       /home           ext3    defaults        0       2
  3. /dev/hdb5 /media/hdb5     ntfs    defaults,users,nls=utf8,umask=1000,gid=1000 0       1
  4. /dev/hdb6 /media/hdb6     ntfs-3g    defaults,users,nls=utf8,umask=1000,gid=1000 0       1
или
Код
GeSHi (Bash):
  1. mount -t ntfs-3g /дев/за_монт /папка/за_монт

И да, напълно си прав в предходното си мнение, но ще си позволя да те репликирам - считам, че ако се подготвя коректно - т.е. подготвя си подходящ image на дебиан инсталацията на нов компютър ще ми отнеме не повече от 15 мин.
От диск на нетинст инсталацията ми отнема 25 мин.
« Последна редакция: Dec 08, 2009, 13:21 от nedpetko »
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« Отговор #23 -: Dec 08, 2009, 12:08 »
   Nedpetko, благодаря ти за съветите. DVD-то не ми дава грешка, но понякога инсталацията протича с грешка. Възможно е нещо да е попаднало на диска при поставянето му. Аз се отказах от Debia-на.  Някой от тази тема ми препоръча да се занимая с Fedora 12. Това и правя сега. Жалко, но и при нея има проблеми. След инсталацията аудио програмата не работи. Нямам звук. Възможно е обикновения потребител да не е сложен в audio. Имал съм подобен проблем с други линукси. Сега не си спомням с кой. Но си задавам въпроса, каква е логиката на разработчиците на Fedora, че са решили да е така? Как е възможно след инсталацията, на която и да е уважаваща себе си дистрибуция на OS да няма звук и да трябва да се бъзикаш с нея за да заработи? Няма видео и аудио кодеци и плъгини за плеърите. Също както при OpenSUSE. И то, може би, с единственото извинение, че това ще утежни дистрибуцията. Предполагам, че така ще кажат някои от форума. Както и да е! Аз ще се справя, но си задавам въпроса, защо е необходимо да си губя времето за някои толкова елементарни неща?
   Отново ти благодаря за помоща, в който не бяха включени излишни реплики за новащи, старчоци и т.н.
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #24 -: Dec 08, 2009, 17:06 »
Но си задавам въпроса, каква е логиката на разработчиците на Fedora, че са решили да е така? Как е възможно след инсталацията, на която и да е уважаваща себе си дистрибуция на OS да няма звук и да трябва да се бъзикаш с нея за да заработи? Няма видео и аудио кодеци и плъгини за плеърите.
Ако под "звук" разбираш mp3 - така е Fedorata няма "звук" след инсталация поради факта че mp3 е затворен формат Същото важи и за видеокодеците Който иска "звук" и "видео" да си ги добави наръка (нясолко минути при добра връзка) Политиката при разработката на Fedora е да пуска софтуер който е свободен
« Последна редакция: Dec 08, 2009, 17:42 от c2h5oh »
Активен

viv1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 250
  • Distribution: Slackware, Ubuntu, Knoppix
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
DEBIAN и ext4
« Отговор #25 -: Dec 08, 2009, 20:54 »
C2h5oh, не става въпрос само за МР3. Няма дори нещо от рода на „Бип“. Няма alsa или нещо друго. Това е! Нека оставим кодеци и плъгини настрана. Благодаря за констатацията. Пък ти ако искаш да помогнеш, давай! Дай едно добро хранилище за Fedora. Дай съвет как да си озвуча железарията наречена ЛапТоп. Предварително благодаря!
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #26 -: Dec 08, 2009, 23:24 »
Lsusb и lspci за да видиш дали системата ти е открила звуковата карта
При мен се разпознава като USB устройство
Код:
$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 Webcam
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
[red]Bus 002 Device 002: ID 0d8c:0201 C-Media Electronics, Inc. CM6501[/red]
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Проверка за инсталирани драйвери
Код:
$ rpm -qa alsa*
alsa-tools-firmware-1.0.20-4.fc12.x86_64
alsa-lib-devel-1.0.21-3.fc12.x86_64
alsa-lib-1.0.21-3.fc12.x86_64
alsa-lib-1.0.21-3.fc12.i686
alsa-plugins-pulseaudio-1.0.21-2.fc12.x86_64
alsa-firmware-1.0.20-2.fc12.noarch
alsa-utils-1.0.21-2.fc12.x86_64
Проверка за дейсващ звуков сървър
Код:
pulseaudio -v --check
I: main.c: Daemon running as PID 499
или
$ pulseaudio -v --check
I: main.c: Daemon not running
С amixer можеш да провериш дали не са ти "заглушени" изходните канали
Ако всичко дотук е наред провери дали са ти включени звуците в Gnome или KDE.
От тук добавяш rpmfusion free и nonfree хранилищата като:
1. кликваш върху RPM Fusion free for Fedora 10, 11 and 12 и се съгласяваш на инсталация а след това повтаряш и със  RPM Fusion nonfree for Fedora 10, 11 and 12
или в конзолата с root-ски права
2. rpm -Uhv http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm за free а след това и за nonfree rpm -Uhv http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm
След това обновяване на системата
Код:
yum update
За да ти е още по-лесен живота
http://dnmouse.org/autoten.html  и следваш инструкциите които са:
от конзола с root-ски права
rpm -Uvh http://dnmouse.org/autoten-4.3-9.fc12.noarch.rpm
След това на десктопа ще имаш иконка на autoten (ако си с Gnome) или ще го намериш из меню-то При стартиране ти се появява екрана който виждаш на сайта им Избираш какво да се инсталира и даваш ОК
При това положение би трябвало да можеш да свириш и прожектираш почти всичко
Опитай да следваш горната последователност и ако нещо се издъни пиши къде за да знаем в какво посока да копаем
« Последна редакция: Dec 08, 2009, 23:53 от c2h5oh »
Активен

MiCRo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Debian GNU/Linux Jessie
  • Window Manager: Mate
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #27 -: Jan 13, 2010, 17:26 »
@viv1111: Дано 2012 година дойде по-бързо...и дано всичко свърши бързо....  :-X
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #28 -: Jan 14, 2010, 00:20 »
дебиан не е най-подходящата дистрибуция за навлизащите тепърва в света на линукс, така че ако не знаеш какво правиш по-добре се придържай към *бунту
Апетита ти към дебиан евентуално ще дойде на по късен етап.
ПС. виж ми подписа

Много правилно... недай си боже същия да случи на Slack или на Gentoo тип... :>

Че какво му е на Gentoo примерно много удобен хендбук си има, където е описано всичко стъпка по стъпка като за малоумен в последствие се работи много приятно с него, а и това че позволява умесване на различни версии на програми ( za GCC говоря главно) в много случаи е удобно. За слака не искам да говоря тъй като ми е много неприятен за работа ( лично мнение). Иначе и Дебиана си е читав.
За сега с най-добро впечатление съм останал от РедХад базираните дистрота, Арч, а в момента ползвам Убунту ( лесна инсталация, всичко си е OutOfTheBox, няма конфиг за рпмфусион, проблеми с пулсеаудио и други подобни дивотии, които лесно се решават разбира се, но все пак си е занимавка :) ) Това отново си е лично мое мнение.
Иначе просто не одобрявам че "по-сложните" дистрота не стават за начинаещи, какъв е проблема ако иска някой да направи нещо ще прочете малко и пак ще го направи.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: DEBIAN и ext4
« Отговор #29 -: Jan 14, 2010, 13:59 »
Дискусията ви мен лично ме оставя без думи. Т.е. поредното дистромерене е това. Да не говорим, че още след първия пост трябваше да препратим автора към търсачката и да си чете и да се учи на "the debian way". А иначе твърденията, че по Дебиан (която и да е версия) не може да се подкара видео nVidia и ntfs са просто граматически правилни изречения, оценяващи се до стойност false. Особено имайки предвид, че има един прекрасен скрипт sgfxi, който прави инсталирането на nVidia и Ati драйвърите в Дебиан и Сидукс едно от най-простите неща на света (2 или 3 натискания на клавиш).
Активен