Автор Тема: Език за начинаещи  (Прочетена 10307 пъти)

hyankov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 86
    • Профил
Re: Език за начинаещи
« Отговор #45 -: Jan 25, 2010, 09:47 »
Не разбрах шегуваш ли се, или сериозно го мислиш?

За разлика от Паньо, не съм фанатик и не "пиша на дизайн патърнс". Мисълта ми беше, че всеки един смислен проект се нуждае от смислен дизайн. А книгата наистина е фундаментална в това отношение - и като запознаване с основите на дизайна, и като справочник. Ако всички тук са достатъчно гениални, за да виждат дизайна в съзнанието си и никога не забравят или пропускат нещо от него - извинявам се. "На мен нещо не ми е наред главата" и затова използвам молив, хартия и книги.

Наистина понякога не разбирам подигравателното отношение на някои хора в този форум - излишно и необосновано. Не че толкова съм се засегнал, просто имам висока оценка за тях на базата на това, което съм чел като техни постове.

Поздрави,
Ицо
Активен

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Език за начинаещи
« Отговор #46 -: Jan 25, 2010, 10:56 »
Цитат
ПС. Асистентът ни по Логическо пък поддържа тезата, че човек трябва да започне да програмира с Prolog... Някой тествал ли го е това?

Реално започнах с "основавата" Basic  :), после минах през C, а в университета поразучих C++, но реално, първия език за който ми плащат да работя е производен на Prolog. Що се отнася до другите езици, Prolog е доста различен. Изисква по друг начин на "мислене". Мислене на логическо ниво. Има нещо много елегантно в програмите писани на пролог, може би защото това се доближава до голяма степен на начина по който действа мозъка ни. Сега, три години по късно забелязвам, че ми е все по трудно да пиша програми на нещо "нормално", така че не мисля че Prolog е подходящ за сега започващи, за това и аз подкрепям чистия "C", защото по този начин човека остава най близко до машинната логика (без да броиме асемблер) и изучава паралелно езика и машината на която работи.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Език за начинаещи
« Отговор #47 -: Jan 26, 2010, 19:20 »
E-e-e Янков, много се засягаш бре момче. Внимавай с нервите. Горе писах, че не съм погромист дори. Книгата е основополагаща вярно. Ама какво пък толкова пречи да се поебаваме с колектива? Правилната постъпка беше да изтреляш нещо остроумно, а не да се жалваш. по-свежо бре момче го давай и няма да остарееш рано ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Език за начинаещи
« Отговор #48 -: Jan 27, 2010, 18:59 »
Аз лично не мисля, че е толкова важно кой ще е езика, а по-скоро коя ще е библиотеката.
За какво ми е език с бедна библиотека?
Направо не е за вярване, че никой не е споменал Qt C++. Има си пълна, огромна библиотека и супер яка поддръжка и комюнити. И най-важното - бъдеще.
Не знам защо това Делфи умря (някой може ли да ми каже), след като беше най-добрата алтернатива на MS, а и също изглеждаше да е с добро бъдеще (поддръжка).
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Език за начинаещи
« Отговор #49 -: Jan 27, 2010, 19:25 »
Аз лично не мисля, че е толкова важно кой ще е езика, а по-скоро коя ще е библиотеката.
За какво ми е език с бедна библиотека?
Направо не е за вярване, че никой не е споменал Qt C++. Има си пълна, огромна библиотека и супер яка поддръжка и комюнити. И най-важното - бъдеще.
Не знам защо това Делфи умря (някой може ли да ми каже), след като беше най-добрата алтернатива на MS, а и също изглеждаше да е с добро бъдеще (поддръжка).
Пак някой да ме убие тук!
Какво значение има за езика и начинаещие библиотеката бе? Я ми кажи кой е тоя дето веднага без да е програмирал почва да пише десктоп проложения?!
Делфито умря защото самите Уин се оттеглиха от него доста и се насочиха  към създаването на  С#. Все пак не беше техен продукт и и главата му се махна и познай къде отиде ;)
Ако е било толкова добро както казваш що залезе? Гледам че на жабата и няма нищо от изчезването на Слънцето! Борлант даже май вече ги няма изобщо
« Последна редакция: Jan 27, 2010, 19:30 от tyuio »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Език за начинаещи
« Отговор #50 -: Jan 27, 2010, 20:45 »
//offtopic
първия език за който ми плащат да работя е производен на Prolog. Що се отнася до другите езици, Prolog е доста различен. Изисква по друг начин на "мислене". Мислене на логическо ниво. Има нещо много елегантно в програмите писани на пролог, може би защото това се доближава до голяма степен на начина по който действа мозъка ни. Сега, три години по късно забелязвам, че ми е все по трудно да пиша програми на нещо "нормално"
И сега какво, да уча ли за изпита, или да си пазя досегашните идеологии ;)
Шегувам се, интересно е наистина да видиш други стилове за програмиране, винаги има по нещо полезно.
Активен

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Език за начинаещи
« Отговор #51 -: Jan 29, 2010, 16:08 »
Пак някой да ме убие тук!
Какво значение има за езика и начинаещие библиотеката бе? Я ми кажи кой е тоя дето веднага без да е програмирал почва да пише десктоп проложения?!
Човека дето почна темата не е начинаещ и останах с впечатлението, че се интересува не просто от език, а от стабилен език, на който после и да работи. А и самата тема тръгна в тази посока.
Той защо си избра Java? Че кой почва да учи програмиране от Java? Избра го заради библиотеката и заради възможността да си намери работа по-натам.
Затова за мен библиотеката има значение. За каква да уча C++, ако за него (примерно) няма никаква свястна библиотека? И обратно - ако се чудя от кой език да започна защо да не проверя кой има стабилна библиотека и подръжка?

И последно - защо не го посъветва да се захване отново с Делфи? Това е супер език за начинаещи (Паскал-а). Защо? Заради това, че е умрял - нали? Заради поддръжката, заради библиотеката дето никой вече не я поддържа. Видя ли сега че има връзка?
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Език за начинаещи
« Отговор #52 -: Jan 29, 2010, 16:45 »
Просто не съм стгласен че библиотеката е важна за знаенето на някой език. Айде да кажем че програмирам на С и отивам във фирма дето ползва интелския компилатор а след 6 месеца в такава дето ползва гцц? Какво тогава?!
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Език за начинаещи
« Отговор #53 -: Jan 29, 2010, 18:06 »
Просто не съм стгласен че библиотеката е важна за знаенето на някой език. Айде да кажем че програмирам на С и отивам във фирма дето ползва интелския компилатор а след 6 месеца в такава дето ползва гцц? Какво тогава?!
Тогава говорим за различна имплементация на едно и също нещо :)
Поздрави от мене. Аз препоръчвам или C# или Java.
Активен

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
Re: Език за начинаещи
« Отговор #54 -: Jan 29, 2010, 23:25 »
От всички C++ библиотеки Qt сигурно е една от най-маловажните. Това, че се ползва здраво от KDE и разни мобилни приложения хич не я прави манна небесна... И какво по дяволите значи "библиотеката на езика" - за стандартната библиотека става дума??? Защото на всеки език има написани бая библиотеки... Когато говорим за стандартна библиотека малко езици могат да се мерят с това, което има за Java и .NET...
Общността около един език е почти толкова важна, колкото и самия език. За мен никой език няма по-жива, динамична, активна и развиваща се общо от тази на Java. Езикът като цяло не е нищо кой знае какво сравнен с Lisp или Ruby, но общността му е просто невероятна и допринася много за това въпреки минусите си Java да доминира глобално в последните години.
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!