Автор Тема: Анонимност в интернет  (Прочетена 6897 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #45 -: Jan 19, 2010, 15:26 »
една 3Ж карта или WiMax са по 30 лв на месец.

Ръчкаш една такава и да следят на баба си хвърчилото.
Да бе! И с един велосипед от клетка в клетка, направо ще им вземеш ума!!!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #46 -: Jan 19, 2010, 15:50 »
една 3Ж карта или WiMax са по 30 лв на месец.

Няма спасение, всичко се подслушва  >:D


Служител на НСБОП (Национален Съвет за Борба с Обикновения Потребител) подслушва
интернет и мобилните комуникации.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #47 -: Jan 20, 2010, 00:28 »
От ЗЕС:
Цитат
Чл. 246. (1) С цел опазване конфиденциалността на съобщенията и свързаните с тях трафични данни се забраняват слушането, записването, съхраняването или други видове прихващане или проследяване на съобщения от лица, различни от изпращача и получателя на съобщението, без изричното съгласие на изпращача и получателя, с изключение на случаите, когато това е предвидено в закон.

(2) Забраната по ал. 1 не се прилага по отношение на предприятията, предоставящи електронни съобщителни мрежи и/или услуги, когато:

1. съхраняването се налага по технически причини или е съществена част от предоставянето на услугата;

2. се извършва проверка на техническите параметри на услугата от оправомощени лица по този закон.

(3) В случаите по ал. 2 предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, са длъжни да заличават съхранените съобщения незабавно след отпадане на основанието за съхраняването им.

Но:

Цитат
Чл. 247. (1) Извън изключенията по чл. 246, ал. 2 ограниченията не се прилагат относно записване на съобщения и свързаните с тях трафични данни и при следните условия:

1. записването е необходимо и е предвидено в закон с цел доказване сключването на търговски сделки, и

2. изпращачът и получателят на съобщенията са предварително уведомени за записването, целите и срока за съхраняване, както и за правото да откажат това.

(2) Записаните съобщения и свързаните с тях трафични данни се съхраняват за срок не по-дълъг от срока, в който те могат да се използват съгласно ал. 1, т. 1.

Не съм сигурен обаче за какво точно се отнася упоменатото "съобщенията" в чл. 246.

И все пак всичко опира до работодателя.

"Който дава парите, той поръчва музиката"

В общия случай, ако се заядеш с колегата ще е почти като да се заядеш с шефа. Все пак се сещаш кой му е дал заповедта да слухти.

В този форум няма ли някой юрист да каже имат ли право или не и защо?
« Последна редакция: Jan 20, 2010, 00:42 от petkouzunski »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #48 -: Jan 21, 2010, 17:18 »
Малко извън темата, но свързано с анонимността и личното "пространство":
Имам телевизор с цифров тунер DVB-C/T. Знае ли моят доставчик на кабелна цифрова телевизия кой канал гледам в момента?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #49 -: Jan 21, 2010, 19:31 »
Ласков, всъщност май има начин. Както има начин да кажат колко телевизора има вързани на кабела, така могат да кажат и кой канал гледаш в момента. Ако не се лъжа след 90та година всички телевизори са с една "екстра" в тях, която може да покаже точно това. Точно така казват кое е най-гледаното време и коя телевизия е с най-много зрители в даден момент.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #50 -: Jan 21, 2010, 19:39 »
Малко извън темата, но свързано с анонимността и личното "пространство":
Имам телевизор с цифров тунер DVB-C/T. Знае ли моят доставчик на кабелна цифрова телевизия кой канал гледам в момента?

Разбира се, че могат.
Как мислиш разбират, че си превключил на "платен" канал(HBO, Cinemax), за който имаш или нямаш абонамент... или "Pay Per View" каналите например...
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #51 -: Jan 21, 2010, 19:45 »
Ласков, всъщност май има начин. Както има начин да кажат колко телевизора има вързани на кабела, така могат да кажат и кой канал гледаш в момента. Ако не се лъжа след 90та година всички телевизори са с една "екстра" в тях, която може да покаже точно това. Точно така казват кое е най-гледаното време и коя телевизия е с най-много зрители в даден момент.
ако говориш за пийпълометрия не си познал. няма как да ти сложат и ти да не си искал това се прави по желания както в радиото ти така и в телевизията а ако доставчика ти на акбел раздава такива данни това няма нищо общо
« Последна редакция: Jan 21, 2010, 19:48 от tyuio »
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #52 -: Jan 21, 2010, 19:46 »
Малко извън темата, но свързано с анонимността и личното "пространство":
Имам телевизор с цифров тунер DVB-C/T. Знае ли моят доставчик на кабелна цифрова телевизия кой канал гледам в момента?
Не, а и няма как да разбере.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

petkouzunski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #53 -: Jan 21, 2010, 19:56 »
tyuio, сигурно мен са ме излъгали. Ако не се лъжа, преди време един техник ми обясняваше, че след 90та година слагали в телевизорите устройството още при сглабянето. Преди това е било по желание, както ти каза. Но може и аз да не съм разбрал.

Сега виждам за кабелната цифрова телевизия. Там изобщо нищо не знам :)
« Последна редакция: Jan 21, 2010, 20:01 от petkouzunski »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #54 -: Jan 21, 2010, 20:07 »
За цифровата нямам представа. На аналоговата кабелна телевизия няма как да разберат. Там техниците правят друг номер да разберат колко приемника има вързани. Закачат се на външния сплитер и мерят връщаното напрежение по кабела, поне така са ми обяснявали.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

tyuio

  • Гост
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #55 -: Jan 21, 2010, 20:13 »
tyuio, сигурно мен са ме излъгали. Ако не се лъжа, преди време един техник ми обясняваше, че след 90та година слагали в телевизорите устройството още при сглабянето. Преди това е било по желание, както ти каза. Но може и аз да не съм разбрал.

Сега виждам за кабелната цифрова телевизия. Там изобщо нищо не знам :)
просто провери в нета какво прдставлява устройствоти и колкос трува най малкото !
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #56 -: Jan 21, 2010, 20:50 »
За цифровата нямам представа. На аналоговата кабелна телевизия няма как да разберат. Там техниците правят друг номер да разберат колко приемника има вързани. Закачат се на външния сплитер и мерят връщаното напрежение по кабела, поне така са ми обяснявали.
Това за връщаното напрежение по кабела е нов "термин", да знаеш че са те "метнали" а може и тях също.

DVB - Digital Video Broadcasting
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Video_Broadcasting
В стандарта не е предвиден начин, по които да се определи какво точно гледаш.
За аналоговата е почти същото, сигнала достига до всички.
 
За пийпълметрична техника има писано в мрежата и може да се запознаете на какъв принцип работи тя.
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #57 -: Jan 21, 2010, 22:55 »
На тази страница в уикипедия става дума и за "Return channel" !
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: Анонимност в интернет
« Отговор #58 -: Jan 22, 2010, 11:14 »
На тази страница в уикипедия става дума и за "Return channel" !
Прочети  ETSI EN 301958 за да разбереш да какво се ползва.


За Return channel
Цитат
to create bi-directional communication
, ти трябва допълнителен хардуер. Само с приемник няма да стане  :D ;).
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн