Анкета

Въпрос: Желаете ли промяна в http://www.linux-bg.org ? Ако да - бихте ли подкрепили промяната?

  • Не, сайта си ми харесва така.
    - 22 (20.6%)
    Да, бих подкрепил промяната финансово.
    - 8 (7.5%)
    Да, бих подкрепил промяната чрез помощ при разработката.
    - 12 (11.2%)
    Да, бих подкрепил промяната финансово и с помощ при разработката.
    - 5 (4.7%)
    Да, бих подкрепил промяната без ангажименти от моя страна.
    - 20 (18.7%)

Общ брой гласове: 64

Автор Тема: Смятате ли, че сайта трябва да се промени?  (Прочетена 21544 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
До де стигнахме братя? Ето дори един златен мъж ни напусна ;)

Чакай сега, не бързай да ме гониш.  :D Още не съм решил окончателно.

Не разбирам нищо от писане на код, ама някой може ли да ми обясни защо за форума не се използва PhpBB или нещо подобно (Phorum например)? Хората са го написали, не може ли просто да се модифицира малко вместо да се изобретява топлата вода?

« Последна редакция: Mar 28, 2010, 12:54 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Форумите използват готов проект с отворен код, SMF
Когато съм опитвал да използвам функционалността на linux-bg.org , често съм се натъквал на "остри" ръбчета.
След като няма кой да поддържа legacy платформата, наистина ще е добре да се започне нещо ново, с по-голяма програмистка база. Дали ще се използва готов CMS, който ще се customize-не или ще се пише от 0та е второстепенен въпрос.
Можем ли да се опитаме да опишем кои функционалности на сайта използваме най-често, кои са закърнели, кои са неизползваеми в това си състояние, какво ново ни трябва и пр. Когато се обединим поне 60% от хората около общия списък, ще може да се стартира писането на код.
« Последна редакция: Mar 28, 2010, 14:28 от RealEnder »
Активен

vm13

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Можем ли да се опитаме да опишем кои функционалности на сайта използваме най-често, кои са закърнели, кои са неизползваеми в това си състояние, какво ново ни трябва и пр. Когато се обединим поне 60% от хората около общия списък, ще може да се стартира писането на код.

  • Официални новини в разични категории
  • Лично пространство (блогове) за неофициални новини и други пасаници
  • Tutorials/How-Tos
  • Ревюта на дистрибуции, софтуер, хардуер
  • Каталог на (български) проекти с отворен код
  • Както вече беше споменато - RSS емисии на всичко това по-горе, абонаменти, оценяване и др.
  • Това вече не е технологично - някаква система/идея за стимулиране на създаването на ново съдържание

(бъг - списъка трябваше да е номериран, обаче излиза като булети)
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Ето нещо, като за начало:
http://black.stanev.org/linux-bg.org/linux-bg.org-flash.html
За тези, които не харесват флаш, същото:
http://black.stanev.org/linux-bg.org/linux-bg.org.html

Описаните неща далеч не са пълни. Голяма част и сега я има, просто технически не е съвсем използваема. Не съм включил сегашните функционалности, които съм сметнал, че са надживяли времето си.
Може да се използва за коментари и допълване.
Тук е базовия mm файл, за FreeMind
Активен

tyuio

  • Гост
Ето нещо, като за начало:
http://black.stanev.org/linux-bg.org/linux-bg.org-flash.html
За тези, които не харесват флаш, същото:
http://black.stanev.org/linux-bg.org/linux-bg.org.html

Описаните неща далеч не са пълни. Голяма част и сега я има, просто технически не е съвсем използваема. Не съм включил сегашните функционалности, които съм сметнал, че са надживяли времето си.
Може да се използва за коментари и допълване.
Тук е базовия mm файл, за FreeMind
Това е вече някаква приказка не бръщолевене.
Активен

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Да си остане такъв, какъвто е (истинското мнение ми е, че не ми пука).
 Ако искайте го променяйте, ако не иска(й)те - недейте (момент, че ми правят свирки). Защо трябва да се страеми да е КАТО....? Може и да си запази индивидуалния облик.
Какво от това, че събира аудитория от 20 човека, ТОЙ си има НИША.  Как беше онова за бардака и курвите...
Важното е не какво искат потребителите, а собствениците. Да си изяснят какво искат да носи сайтът: печалба, знание или производни.
Мина ми за миг да се направи и малк(ък)а секция(О) за вин ползватели, ако се търси посещаемост, де, за сметка на <<тесния>> профи-профил (който ще бъде леко поразширен  :) )

А, защо никой не спомена, като пример, http://www.linux-index.org ?

п.П. Всъщност, май вече изказах нещо по въпроса. (; (edit: дали е случайно или не, случайно открих приликата с тая тема  ;D )
« Последна редакция: Mar 28, 2010, 15:28 от bulg »
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Явно и тук кризата си казва думата.На никой не му се занимава и сайта си тъпче на едно място. ;D ;D ;D.Аман от КРИЗИ!!!!Във всяка сфера е плъзнала,пък и аз като се замисля все по-рядко се заглеждам тук. ;D ;) :D :o
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Дъпрам чертата. Лагерите саЛ
1. Тези които търсят смисъл в съдържанието;
2. Тези които тъсят да добавят смисъл и съдържание с технология (без да дефинират какво ще подобрят освен красотата);
3. Които не им пука (или поне така казват) нито за съдържанието нито за красотата.

Аз съм от 1-те. Подкрепям Ромео и Тую (с изключение на някой краности на 2-рия). Оставам с впечаткението, че гореописаните групи си говорят на различни езици и не се слушат. Предлагам ако някои от модераторите чете, да помисли как да формира по-святсно начин да се опишат всички предложения за промяна и да се систематизират. Иначе говорилнята ще продължи.

П.С. Не знам дали се заблуждавам, но на последък ми се струва че има млади кадри особенно във форума и дават решения. Което е добре.
И стига с тази криза - тя е за тези които си я искат.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Е Пламене, как да не дават репшение, какво точно искат? Вярно, че в мъглата на тая тема тия гласове се поизгубиха, но това е от природата на хората да спамят. Има предложения и то много. Аз даже по-нагоре казах, дай да видим какво от тях може СЕГА да се направи и какво ще иска повече време, ама пак се забиха в темата "има ли смисъл от това място". Щом  още сме тук, значи има смисъл.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
go_fire е прав ако имате да казвате нещо нека да е посъщество иначе се появява ненужен спам и темата се затлачва ненужно. По-конструктивно ще е всеки да каже какво иска да се промени и какво ново иска да види - няма смисъл от изказвания, ама това няма смисъл, ама сайта е мъртъв и т.н., които с нищо не помагат, ако не ви харесва нещо бъдете точни и конкретни, мисля че сега е назрял момента да изчистим старите недоразумения ако щете и да продължим да се равиваме напред.

Сега малко по същество, аз бих списвал/превеждал новини/статии стига да мога да ги публукувам веднага, а не с една година закъснение, а ако има контрол нека той да се извършва постфактум след публикацията или след сигнал от потребителите ако са забелязали нередност. Мисля че много хора тука проявиха интерес и желание да пишат и превеждат статии, така че мнението ми е да промяна е нужна и то не само във визията, но и във функционалноста на сайта.

Искам да нахвърля някои неща за визията, но първо да поздравяо RealEnder за труда му да е направил много добра схема върху, която може да се надгражда и разсъждава:
1) Главната страница - менюто най-отгоре, както е във форума за лесна навигация. Елементите на менюто да бъдат Начало, Новини, Статии, Made in BG, Галерия, Дистрибуции, Форум и т.н. каквото се реши допълнително да се сложи като например блог, howto (@laskov защо твоя сайт за ученици/деца да не е тука като отделна секция в сайта). Като кликнеш някой от елементите на главното меню се отваря съответната секция плюс съответно подменю за секцията. Така би трябвало да се получи доста добра интеграция с форума и например модменюто може да съдържа подсекция форума тук и този на ubuntuforums-bg.org.
2) На Главната/Началната страница отгоре са новините, които заемат цялото пространство от ляво до дясно, една час от което е самата новина (евентуално с някаква картинка) като първите десет новини се въртят евентуално със снимка през 5 секунди; отдясно на тях съответно се да има малко каре, където да може да избираш новините да се подреждат по най-нови, най-коментирани, най-четени и т.н.;
3) Под новините на главната страница последните 20 теми от форума с името на темата, дата, потребител постнал последния отговор и секция в която е темата; понеже форума е сърцето на сайта не е зле за него да се отреди половината начална страница, на мен би ми харесало.
4) Галерията - задължително снимки с по висока резолюция (минмум 1024x768) иначе нищо не се вижда;
5) Контрол на публикувания материал от потребителите да се прави постфактум след публикацията иначе всичко става адски изнервящо бавно;
6) Интегриран акаунт за всички части на сайта плюс форума, че сега за форума и сайта са два различни акаунта, което е неудобно;

Аз преди имах идея част от свестните/полезни теми форума след решаването на даден проблем да се трянсформират в howto или статия, един вид обобщаване на форумния опит в нещо в завършен вид на български език да може новобранците по-лесно да се оправят, а ине само. Мисля че аз бих се наел с едно такова нещо. Друго, което бих се наел е да пускам редовно новини/статии за Дебиан и Убунту, дистрибуциите, които ползвам. Може да направим и секция benchmark да си публикуваме benchmark-овете подобно на галерията. Също бих превеждал и разни интересни неща на, които попадам постоянно, примерно последно ме вълнува темата за микрокърналите и бих превел някоя и друга статия за тях. Много неща могат да се добавят като съдържание, само че без реално промяна във визията и функционалноста на сайт аз съм пас, просто така както е в момента е бавно, нефункционално и грозно.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
@laskov защо твоя сайт за ученици/деца да не е тука като отделна секция в сайта
Това имах предвид. Затова и "Линукс за българчета" в сайта "Линукс за българи". Със дизайн и съдържание, насочени основно към ученици/деца, а не към родителите им.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Предложението на Рийл Ендер ми харесва с две уговорки. Да и аз съм за повече социални елементи, та нали се водим общоност?! Обаче:

1. Твитер ми се вижда приемлив компромис. Наскоро пуснаха мрежата си за индексиране. Все пак преди това няма да е зле да се види няма ли друга по-отворена услуга от същия тип. Преди имаше една наречена jaiku, която Гошо купи и спря, но първо отвори изходните текстове. Ако има нещо на негова основа или друго подобно е по-добре интеграция с него.

2. Фацебоок смятам за абсолютно неприемлив. И преди да бъда обвинен от разни тарикати, че съм "фанатик" и други подобни безумия, които само болният им мозък може да измисли, искам да поясня нещо. Тази "мрежа" е не само неморална, защото не е свободна. Тя е пълно отрицание на идейте на любият им Линус, който също не му пука за свободата.  Така, че ако ще се свързва с някаква подобна мрежа, по-добре вълната на Гошо или нещо друго, но никога, никога фацебоок.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Добавил съм ги, защото вече ги имало.
Според мен не пречи да имаме достъп до хората по удобните им канали. Всички пътища водят към Рим (linux-bg.org;)
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Само да кажа, че би било хубаво да помислите и за прехвърлянето на данните от сегашния сайт на новата платформа ;), което не е мисия невъзможна, но може да доведе до неподозирани резултати :D
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
1. Твитер ми се вижда приемлив компромис... Все пак преди това няма да е зле да се види няма ли друга по-отворена услуга от същия тип...
http://identi.ca е отворена. Макар и да не знам, за какво би послужила една такава технология. Или поне с какво би била по-добра от един shoutbox-аплет.

2. Фацебоок смятам за абсолютно неприемлив.
Абсолютно съм съгласен! Използването на FaceBook би ме накарало да напусна този сайт.
Активен