Автор Тема: Проблем с правата на директория  (Прочетена 1303 пъти)

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Първо ситуацията: Компютър с инсталирано Кубунту 11.04, VirtualBox 4.0.4 и Windows XP във виртуалната машина.

Целта: Когато се сложи флашка да могат да се пишат и четат файлове едновременно от Кубунту и Уиндоус-а.

В момента когато се сложи флашката тя се маунтва автоматично в /medis/flash. Тази папка е споделена в мрежата чрез Самба с права за запис и четене. Обаче когато се опитвам да пиша през уиндоус-а в нея ми казва че нямам достатъчно права в тази папка.

На флашката е зададена да се маунтва автоматично през контрол панела на КДЕ.

В момента съм намерил временно решение свалям файловете от флашката в една папка в домашната директория. Задължително след записването им в тази папка им задавам права да могат абсолютно всички потребители да четат и пишат върху файловете, за да мога да чета и записвам файловете през Самба от уиндоуса.

Явно че нещо не е наред с правата, обаче не знам как точно да го оправя. Гледах потребителите и групите но има само потребител USER и група USER, а пък виртуалната машина има група VIRTBOX (ако не се лъжа).

ПС: Май стана доста объркано, дано някой ме разбере какво съм искал да кажа  :)
Активен

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проблем с правата на директория
« Отговор #1 -: Aug 29, 2011, 22:18 »
Virtualbox нямаше ли опция да моунтва флашката във виртуалната машина?
Активен

kip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 162
  • Distribution: Debian, FreeBSD, Arch Linux
  • Window Manager: Gnome,LXDE,XFCE
    • Профил
Re: Проблем с правата на директория
« Отговор #2 -: Aug 29, 2011, 23:18 »
Цитат
Целта: Когато се сложи флашка да могат да се пишат и четат файлове едновременно от Кубунту и Уиндоус-а.
Можеш да използваш опцията на VirtualBox  за shared folder на Windows XP да сочи към /medis/flash.
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Проблем с правата на директория
« Отговор #3 -: Sep 01, 2011, 12:14 »
Така, значи имам настроено shared folders във VirtualBox-a да сочи към /media/flash, обаче файловете ми са на кирилица и като се опитам да ги отворя с Аутокад-а (за това ми трябва тоя VirtualBox) ми казва Cannot find the specified drawing file. Please verify that the file exist.

ПС: Между другото това същото съобщение ми го показва и под Уиндоус, когато се опитвам да отворя файл с име на кирилица от архив директно (архиватор 7zip)
« Последна редакция: Sep 01, 2011, 12:18 от mimosh »
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с правата на директория
« Отговор #4 -: Sep 02, 2011, 03:15 »
Във Windows по-подразбиране можеш да си монтираш всякакъв вид USB устройства във Virtualbox, това е така, защото в Windows обикновения потребител е и администратор. За да можеш да монтираш USB -та в Linux, трябва да дадеш административни привилегии на "vboxusers", което става чрез следната команда:
Код:
sudo usermod -aG vboxusers $USER

за да го направиш по графичен път (в Gnome) отваряш Система > Администриране > Потребители и групи ,след това на Допълнителни настройки > Привилегии на потребителите и даваш тикче на "Използване на VirtualBox за виртуализация":



правил съм същото нещо и в KDE, но вече забравих как се казваше инструмента за работа с акаунтите, ако се поразровиш малко из менютата сигурно ще го намериш, трябва да се казва нещо както при Gnome "Потребители и групи" и евентуално, ако всичките тези начини не сработят (което не ми се е случвало), задържаш Alt + F2 въвеждаш gksu virtualbox (или kdesu), след това си създаваш същата виртуална машина с разликата, че при създаването и, когато те попита за какъв виртуален диск да се използва ти търсиш дискът на вече създадената система, попринцип се намира в домашната ти директория в папка на име "VirtualBox VMs" като файл с разширение ".vdi":



по този начин ти стартираш Virtualbox като администратор/root и не се нуждаеш да правиш каквото и да е друго. Каквото и да направиш от горе споменатите неща, след това излиз и пак влез в сесията! Обяснявам ти го така по на широко за да имаш по-голям избор от опции. ;)

П.П. На мен веднъж не ми тръгна един принтер под Linux и точно по този начин през виртуална машина, си го монтирах в Windows-а, инсталирах си му драйверите и си работих така през Virtualbox. ;D
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."